Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:31 26.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Фалафелнови  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано10.03.06 12:26



Някой знае ли как се приготвя фалафел? Знам,че кюфтенцата се правят от нахут, но само толкова. Мисля,че са много вкусни, а и сега по време на постите ще са подходяща храна за разнообразие на трапезата.



Тема Re: Фалафелнови [re: agrimonia]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.03.06 13:07



Вкусни са, я!

Нали няма да ми се разсърдиш, че ти давам рецепта за бобени фалафели (в Израел нахутените са на почит; ти ако държиш - замени си боба с нахут).

500 гр. фасул
връзка магданоз/кориандър, или по половин връзка и от двете
8 стръкчета пресен лук, нарязан на ситно
сол
1/4 ч.л. лют червен пипер
2 ч.л. кимион
2 ч.л. кориандър, сух
6 скилидки чесън, пресовани
1 ч.л. сода бикарбонат
зехтин

Накисваш боба за едно денонощие, и след като го изсушиш добре, пасираш го (продължително!). Трябва да се получи гладка паста. Добавяш сол, лют червен пипер, кимион, кориандър, чесън, сода бикарбонат и продължаваш с пасирането докато се хомогенизират. Лук & магданоз, предварително нарязани на ситно - добавяш и пасираш, но само колкото да се омесят.

Оставяш сместа да почине за около час.

В тиган загряваш зехтина (около 2, 3 см. дълбочина) на средно силен котлон, и почваш да пържиш на порции: малки (около 4см. в диаметър) кръгли плоски кюфтенца от сместа (по-горе). От които се очаква да зацвърчат в началото, но след тоя момент, намаляш котлона и пържиш докато се позачервят. Вадиш и изцеждаш от мазнината.

Обикновено се сервират с израелска салата (смесица от зеленчуци - чушки, домати, краставици, репички, авокадо, зелен лук, магданоз...) & пита (май бяха отворили тема някъде тук). Аз ги обичам и с хумус настрана.

Редактирано от Жe на 10.03.06 13:16.



Тема Re: Фалафелнови [re: Жe]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано10.03.06 13:40



Благодаря много! Боба само накиснат да го пасирам? Няма ли да е твърд все още? А ако го сваря поне до полуготовност?

П.П. А какво представлява хумуса,за който пишеш? Със сигурност не е вещество, обогатяващо почвата, както сме учили по биология

Редактирано от agrimonia на 10.03.06 13:42.



Тема Re: Фалафелнови [re: agrimonia]  
Авторxиoни (Нерегистриран)
Публикувано10.03.06 15:57



можете да си купите и готова смес. а освен това се продава и нахутено брашно,което да подправите по свой вкус.



Тема Re: Фалафелнови [re: agrimonia]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.03.06 16:00



Зависи от боба. Аз тука ползвам сорт butter beans, който след 24-часово киснене доста омеква. Ако прецениш, че е прекалено твърд за пасатора, кипни го.

Но да си дойдем на думата: умирам за хумус, ще ти пусна рецепта!


250 гр. нахут
сол
сок от 2, 3 лимона
2, 3 скилидки чесън
6 с.л. тахан (аз тази съставка я пренебрегвам)
4 с.л. зехтин
1 ч.л. червен пипер (ако желаеш)
2 с.л. магданоз


Нахутът се вари към то 2 часа докато хубаво омекне, изцежда се, добавя се сол и се оставя да изстине. След което се пасира - може да му се добави малко водичка (от оная, в която е врял нахутът), до получаване на гладичък пастет. Последователно се добавя лимонов сок, чесън, (тахан, ако ползваш), 2 с.л. олио - опитваш на вкус, добавяш сол, ако сметнеш за нужно, и пак пасираш до получаването на кремообразна гладка смес (доливаш си водичка, ако сметнеш за нужно).

Сервираш пастета в плитка купичка, ръсиш малко олио/зехтин, червен пипер по желание, магданоз. Много върви с топла пита. ;-)



Тема Re: Фалафелнови [re: xиoни]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.03.06 16:04



Може, да.

В тази връзка се сещам за едно израелско ресторантче в София - 'mi-vami'.
... на ул. "Екзарх Йосиф" се намира близо до пресечката с ул. "Цар Симеон" (или обратното беше). Та съдържателят на въпросното ресторантче прави страхотен хумус. Отиваш там следобед и си купуваш кутия хумус, ако ти се хапва у дома. 400 гр. - 3.50 лв.

Сещам се за 1, 2 ливански, 1 турски ресторант, където се сервира. Но онзи в 'ми-вами' определено е най-добър.

От друга страна - лесно се приготвя.
Здравословно е, леко, сред любимите ми храни.

Редактирано от Жe на 10.03.06 16:11.



Тема Re: Фалафелнови [re: Жe]  
Автор jeni4ka (otnesena)
Публикувано10.03.06 16:11



Че къде без тахана
На Цар Симеон е -от Мария Луиза към Раковска като се тръгне. Отидох един път, но беше затворено. Трябва пак да отида някой път. Дали продава и за в къщи? Иначе в един от вегетарианските ресторанти Веги Хоум мисля че продават за вкъщи хумус ( поне така пишеше в един сайт за порачка на храна по домовете).



Тема Re: Фалафелнови [re: xиoни]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано10.03.06 16:26



От брашно фалафелите стават съвсем други. Намачканият нахут си е класика. Не мога да издиря рецептата, която дадох преди година-две, в архива.

Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца


Тема Re: тази ли е?нови [re: Eдин Kиxoт]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.03.06 16:33



"Сигурно имаш предвид еврейската версия, защото арабската не е толкова разпространена. Правят се от леблебия(нахут). Ето една рецепта:

250 г. нахут
1 глава лук, накълцана на дребно
1 счукана скилидка чесън
Филия бял хляб или сухар, накисната в малко вода
Малко лютив червен пипер (чили) -- на върха на ножа или на вкус
1 ч. л. смлян кориандър
1 ч. л. смлян кимион
2 супени лъжичи ситно нарязан магданоз
сол на вкус
олио за пърженето

Нахутът се накисва за една нощ във вода, след което се вари до омекване (час - час и половина) в достатъчно вода. Замесва се 'кайма' от изстискания хляб, нахута и останалите съставки и се оставя да почине 1-2 часа, след което от нея се правят кюфтета. В дълбок съд се налива достатъчно олио (поне 3 пръста дълбочина) или съответно във фритюрник съответно количество мазнина и се нагрява до около 180 градуса. В нея се пържат кюфтетата на порции, докато получат кафяв цвят (2-3 мин.), след което се изцеждат.

Добър апетит!

! Малко допълнения. Хлябът може да се замени с картоф. Освен това е пропуснато, че всичко се смила с мелничка за месо. Може да се добави малко лют червен пипер, за да се подсили вкусът.
"



Тема Re: тази ли е?нови [re: Жe]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано10.03.06 16:43



Тази е, но имаш ли линк към темата, че ми стана интересно как така не можах да я намеря.

Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.