Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:19 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема чийзкейк с малини  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.02.06 19:46



Някой правил ли е? Как ви се струва тази рецепта?

1 пакетче чаени бисквити
100 гр. маргарин
250 гр. крема сирене (или сирене рикота)
100 гр. захар
2 с.л. заквасена сметана
1 ванилия
щипка сол
200 гр. сладко или конфитюр от малини

Бисквитите се натрошават и се смесват с маргарина. Сместта се разбърква добре и полученото бисквитено тесто се изсипва на дъното на тортена форма. Оформя се като тънък блат.
Сиренето се пасира със захарта и сметаната. Добавят се щипката сол и ванилията и всичко отново се пасира. Сместта се изсипва върху бисквитения балт и се заглажда. Залива се със сладкото (конфитюра) от малини. Преди да се поднесе се оставя за 1 час в хладилник.



Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Karinka]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано25.02.06 21:06



А има ли солени чийзкейкове? Аз не си падам много по сладкото.



Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Гинec]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.02.06 22:00



ами не съм виждала такъв
ама този не ми се струва да стане много сладък
особено с малинките



Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Karinka]  
АвторJeny (Нерегистриран)
Публикувано26.02.06 14:10



Аз не съм правила чийзкейк, но съм чела доста рецепти. Преди малко на www.bonapeti.tv попаднах на няколко много интересни предложения. Общо взето технологията за приготвяне на чийзкейк е една и съща, но в повечето случаи вместо крема сирене или рикота се използва извара (може би това е побългаряване на оригиналната рецепта)



Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Jeny]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано26.02.06 14:15



Рикота и извара е почти едно и също.

Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца


Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Karinka]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано26.02.06 18:15



Все съм си мислела, че щом се прави със сирене, трябва да е солен.



Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Гинec]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано26.02.06 22:47



и аз така мислех преди да го опитам първия път
между другото тази рецепта се получи добре, ама и на мен ми беше малко сладко. може би защото нямах сладко от малини и сложих конфитюр от джанки. пък той нещо много сладък се оказа.
ама иначе е добре и бързо и лесно и не се пече



Тема Re: чийзкейк с малининови [re: Karinka]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 12:02



Все се каня да направя тази тортичка, ама не остава време ...
Копнала съм рецептата от архива - ако не се лъжа на Мечо Пух е:
Ето я:



ЧИИЗ КЕЙК С БЯЛ ШОКОЛАД И МАЛИНИ

За блата:
1 1/4 ч.ч. бисквити на трохи (или бишкоти)
1/4 ч.ч. масло
1/4 ч.ч. захар

За крем-плънката:
450 гр. крем-сирене (безсолно)
1ч.ч. неподквасена сметана
1 ч.л. ванилия (течен екстракт)
4 яйца
1/2 ч.ч. захар
2 с.л. пресято брашно
1/4 ч.л. сол

Малинов сос
2 ч.ч. малини (ягоди, капини, череши замразени или пресни)
3/4 ч.ч. сок от съответния плод, или вода
2 с.л. царевично нишесте
1/3 ч.ч. захар

Смесете натрошените бисквити, маслото, захарта и размачкайте добре, до хомогенна смес. Разстелете равномерно по дъното и стените на подходяща за целта тава или форма и оставете настрана. Разбъркайте добре с миксер крем-сиренето, сметаната, ванилията, четирите жълтъка, 1/2 ч.ч захар, брашното и солта. В отделна купа разбийте 4-те белтъка на сняг, внимателно изсипете в сместта със сиренето и сметаната и леко разбъркайте с дървена лъжица. Равномерно разстелете върху бисквитената смес. Запечете на 320 градуса Фаренхайт (приблизително 160 Целзий) около час (около час, ама си зависи от фурната). След като го извадите от фурната, го оставете да изстине на стайна температура, а после в хладилника.

Сосът от плодовете се приготвя така: смесвате сока, нишестето и захарта и слагате на котлона на средна температура, бъркате докато се сгъсти, после прибавяте плодовете и варите докато нишестето добие цвета на плодовете. След като изстине се изсипва върху охладения cheese cake.

Белият шоколад се стопява с малко мляко и масло, след което се прави решетка от тънки струйки върху cheese cake.
Само да уточня и да се извиня предварително, защото някои от продуктите в оригиналната рецепта са на конкретни производители. Опитала съм се да намеря български еквивалент. Става дума за крем-сиренето, екстракта от ванилията, бисквитите, бишкотите …, но надявам се да се получи и с нашенски продукти.
Привет !



Тема Re: чийзкейк - с молба за клубари с добри сърца:-)нови [re: Karinka]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 12:14



Имам и още една рецепта за такава тортичка, но за съжаление, не е преведена...

Анонсът за тази рецепта е повече от любопитен и е на български, но после клубарът явно не е имал време да я преведе.
Та молбата ми е - ако някой пожертва 10-15 минутки да я преведе за благото на всички ни!
Ето рецептата така, както съм я копнала:
Cheesecake се прави с cream cheese - крема по нашенски.
Най-добрата рецепта която съм опитвал е на един ТВ готвач, Tyler Florence. Та ето я. Надявам се че знаеш английски, но ако не живееш в Северна Америка, ще са ти нужни някои пояснения:
graham crackers са бисквити (ама не ползвай някави тъпи обикновени бисквити)
всички мeрки са май на обем... не знам защо българските готваркси книги винаги те карат да мериш 3 грама от това, два от другото. Ако продаваш от къщи кокаин - тогава лесно...



там ще ти обяснят какви са тези pints/pounds.
1 stick масло е малко над 100 грама.
springform pan е една такава кръгла тава дето страничните и страни (?? ;-)се отпускат като пружина.
325 градуса F са 162.78 С.
zested лимон = настъргана кората на един лимон, ама да внимаваш да не задълбаеш в бялото, само 1/3 мм от повърхността!

Crust:
2 cups finely ground graham crackers (about 30 squares)
1/2 teaspoon ground cinnamon
1 stick unsalted butter, melted
Filling:
1 pound cream cheese, 2 (8-ounce) blocks, softened
3 eggs
1 cup sugar
1 pint sour cream
1 lemon, zested
1 dash vanilla extract
Warm Lemon Blueberry Topping, recipe follows
For the Crust:
Preheat the oven to 325 degrees F.

In a mixing bowl, combine the ingredients with a fork until evenly moistened. Lightly coat the bottom and sides of an 8-inch springform pan with non-stick cooking spray.
Pour the crumbs into the pan and, using the bottom of a measuring cup or the smooth bottom of a glass, press the crumbs down into the base and 1-inch up the sides. Refrigerate for 5 minutes.
For the Filling:
In the bowl of an electric mixer, beat the cream cheese on low speed for 1 minute until smooth and free of any lumps. Add the eggs, 1 at a time, and continue to beat slowly until combined. Gradually add sugar and beat until creamy, for 1 to 2 minutes.
Add sour cream, lemon zest, and vanilla. Periodically scrape down the sides of the bowl and the beaters. The batter should be well-mixed but not overbeaten. Pour the filling into the crust-lined pan and smooth the top with a spatula.
Set the cheesecake pan on a large piece of aluminum foil and fold up the sides around it. Place the cake pan in a large roasting pan. Pour boiling water into the roasting pan until the water is about halfway up the sides of the cheesecake pan; the foil will keep the water from seeping into the cheesecake. Bake for 1 hour to 1 hour 15 minutes. The cheesecake should still jiggle (it will firm up after chilling), so be careful not to overcook. Let cool in pan for 30 minutes. Chill in the refrigerator, loosely covered, for at least 4 hours. Loosen the cheesecake from the sides of the pan by running a thin metal spatula around the inside rim. Unmold and transfer to a cake plate. Using a spatula spread a layer of Warm Lemon Blueberry topping over the surface.
Slice the cheesecake with a thin, non-serrated knife that has been dipped in hot water. Wipe dry after each cut.
Warm Lemon Blueberries:
1 pint blueberries
1 lemon, zested and juiced
2 tablespoons sugar
In a small saucepan add all the ingredients and simmer over medium heat for 5 minutes or so until the fruit begins to break down slightly. Leave to cool before spreading on cheesecake.
Yield: 6 servings.
С предварителни благодарности !
Привет !




Тема Re: чийзкейк - с молба за клубари с добри сърца:-)нови [re: 1 жeнa]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано28.02.06 13:02



Значи греъм крекъз са не точно бисквити, защото бисквитите (поне в общия случай у нас) са сладки (или пък от време на време солени), а кракерите не са. Греъм пък означава (пускаха и в бг на времето един хляб "Грахам"), че трябва да са от пълнозърнестo брашно. Стик масло си е едно нашенско пакетче от 125 минус 10-ина г. На спрингформ тавата в България й казват форма за торта. За торта от сирене има и едни по-прости, които не се откопчават отстрани.

Та за подложката:
2 чаши напълно смлени пълнозърнести кракери (около 30 квадратчета)
1/2 ч.л. канела на прах
115 г (едно пакетче) разтопено масло

За плънката:
450 г сирене крема (или 4 пакетчета) размекнато
3 яйца
1 чаша захар
1/2 л заквасена сметана
Настърганата кора на 1 лимон
1 ванилия
И глазурата малко по-надолу.

Затопля се фурната между 150 и 175 градуса. Омесват хубаво се всичките съставки за подложката с вилица. Намазват се дъното и стените на 20-ина сантиметрова форма и се изсипват трохите вътре и се пресоват с чаша с равно дъно така, че да се издига отстрани 2 пръста. Това се оставя в хладилник поне 5 минути.

Разбива се сиренето на ниска скорост за около минута да стане гладко. Добавят се по едно яйцата и се разбиват. После се добавя постепенно захарта и се разбива добре, за да се получи крем още 1-2 минути. Добавят се сметаната, лимоновата кора и ванилията. Разбива се добре, като периодично се остъргват стените на съда и бъркалките. Като се получи добре разбита хомогенна смес, се излива върху подложката и се заглажда отгоре с шпатула. Формата се поставя на голямо парче алуминиево фолио и краищата му се загъват нагоре, за да я обгърнат. После се слага в голяма тава и около нея се налива вряла вода, докато достигне до средата на формата. Пече се 1 час до час и 15 мин. При ваденето пълнежът трябва все още да се люлее -- стяга се като изстине. Оставя се, както е, да изстине. След това се поставя в хладилник покрит с нещо още 4 часа. Отделя се от формата, като се прокара нож или тънка метална шпатула от вътрешната страна на стената. Отваря се формата и се тортата се премества в чиния за торта. Намазва се с глазурата с шпатула. Реже се с тънък тесен нож с гладко острие, натопен в топла вода, като ножът се избърсва и намокря отново след всеки разрез.

Топли боровинки с лимон:
2 чаши с връх боровинки
Настърганата кора и сока от 1 лимон.
2 с.л. захар

В малък дълбок съд се слагат всички съставки и се оставят да къкрят 5 минути на средно силен огън. Плодовете трябва да омекнат съвсем леко. Преди да се намаже тортата, сместа се оставя да изстине.

Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца

Редактирано от Eдин Kиxoт на 28.02.06 14:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.