Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 22.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Щрудел с кайманови  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.11.05 13:31



Не ми се е случвало щрудел да приготвям.
То май тесто трябва да се меси, кори да се точат... м?

А и аз понеже тестени храни рядко хапвам, не ми се е налагало и да пека такива. Досега.

Помагайте!



Тема Re: Щрудел с кайманови [re: Жe]  
Авторшyшka (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 13:37



щрудел не се ли казва на онова с кори и вътре смес от ябълка, канела, орехи и захар ?!?!?!?!?!?!??!!!!!!!!!



Тема Re: Щрудел с кайманови [re: шyшka]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.11.05 15:11



Ако говорим за класическия щрудел.

Инак етимологията на strudel говори за нещо (тестяно изделие, Австрия), дето се намотава & върти (нали така се приготвя).

А инак плънката се среща в разни варианти: с ядки, шоколад, ванилия, праскови, боровинки и пр., сирене & скариди дори.

Попрочетох кое що по въпроса, но не ми е ясно: шруделът като вита баница ли се полага в кръгла тавичка, или се реже на продълговати парчета които едно до друго се редят (е па, не залепват ли едно за друго)?!

Поне щруделът, който ние купуваме, е все едно руло. Да не би да се пече едно единствено руло?!

Редактирано от Жe на 10.11.05 15:16.



Тема Re: Щрудел с кайманови [re: Жe]  
Автор alys ()
Публикувано10.11.05 15:49



Замислих се над въпроса "Що е то щрудел?". Потърсих рецепти в нета и се оказа, че щрудел казват и на баница, и на сладкиш, подобен на кекс. Намерих рецепти с ябълки, тиква, но и със солени плънки. Така че имаш избор. За мене щрудел е баница с ябълки, тиква, круши, вишни. Но ако ти се яде нещо соленичко, бих го нарекла лучник, зелник и т.н. Не е задължително да месиш, точиш - можеш и с готови кори да си направиш или с тесто от магазина.



Тема Re: Щрудел с кайманови [re: alys]  
Автор Eдин Kиxoт (де ла Мерудия)
Публикувано10.11.05 16:37



На български като се каже щрудел, се разбира баница с ябълки.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Щрудел с кайма [re: alys]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.11.05 16:59



Аз искам всичко самичка!
По ми е сладко, пък и ми харесва да го правя.. :-)

И все пак (този път) ще направя щруделът с кайма... така ме помолиха.

Редактирано от Жe на 10.11.05 17:51.



Тема Re: Щрудел с кайманови [re: Eдин Kиxoт]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано10.11.05 17:08



Е, ябълник/ябленик!

Ама нали това разправям - в рецептите, които изнамерих се говори за вита баница.
http://www.recipegoldmine.com/piestrud/piestrud4.html

А от мен се очаква руло.

Че взема да врътна едно във формичка за хляб и толкоз.



Тема австийски щрудел с кайманови [re: Жe]  
Автор ah (medinilla)
Публикувано11.11.05 14:24



Рецептата не е изпитана. Щруделът си е австрийски специалитет и много голяма част от жените сами си месят корите. Аз лично много обичам щрудел с картофи. Ако решиш да пробваш рецептата, ще се радвам, ако пишеш как стана.
3 глави лук
2 СЛ олио
250 гр. брашно
750 гр. печурки, свежи
75 гр. галета
50 гр. маргарин
750 гр. кайма смес
1/8 л. хладка вода
2 връзки (малки) магданоз

Към брашното се прибавя солта и се меси, като постепенно се прибавя олиото и водата. Тестото се остава да почива под затоплена паница.
Плънка:
Печуркте се режат на тънки лентички. Каймата се запържва с лука в 2/3 от маргарина. Прибавят се порправките и магданоза.
Тестото се разточва на голямо каре върху набрашнена покривка. Намазва се с половината от олиото Подхваща се внимателно (тестото е върху ръцете, дланите надолу) (не ме питай как става тази работа) и се разтяга, докато стане съвсем тънка кора.
Кората се посипва с галетата. Покрива се със смеската от кайма и гъби. С помощта на покривката се навива на руло.
Слага се в намазнена с маргарин тава и се пече в загрята фурна на 225 гр. 40-45 мин.
4-6 Порции. Калории на целия щрудел 3830.




Тема Re: австийски щрудел с кайманови [re: ah]  
Автор Жe (бивша асдф)
Публикувано13.11.05 21:10



Страшно стана. :-)

Аз малко я модифицирах въпросната рецепта.... каймата (която и без друго бях приготвила за кюфтета, но друго реших) омесих с лук, джоджен, чубрица, яйце, хляб, кимион, люто чушле, магнаноз... дотук ми се простира паметта.
А инак освен картофите (които ти някак бегло, и съвсем в началото упоменаваш) прибавих 2 с.л. соев сос, индийско орехче, половинка зелена (и още толкова червена) пиперка + 2 с.л. доматено пюре.

Като за финал разбих едно яйце и докато замазвах рулото, ръснах известно количество сусам.

А, да! - добре са дошли неколцина напречни разрезчета (към то 6-7 см. едно от друго) по повърхността на щрудела, че инак току виж експлоадирал.

С риск да се повторя - СТРАШНО стана!

ОБАЧЕ: недоумявам причината поради която точените кори ще да са прозрачни в случая! Ми то как ще издържат 1 (един) килограм масивна субстанция бе, джанъм!

Моя милост с 300 зора прехвърля от тавичка към то плато. Хрупкаво е - да. Ама може ли поне с 2, 3 милиметра дебелинка да се улесним.

НЕ разбирам.

В случай, че някой възжелае да се пробва - заслужава си. И още как! :-)

До скоро!



Тема Re: австийски щрудел с кайманови [re: Жe]  
Автор ah (medinilla)
Публикувано14.11.05 17:10



Браво! При домашния на "свеки" корите май съвсем не са прозрачни и, сигурно са 2-3мм.
Самият щрудел (нейните специалитети са картофен, с череши, сливи или ябълки) май не е с толкова много пълнеж, т.е., стои (лежи) си един такъв плосък, 4-6 см дебел.
Аз много обичам и зелев. Ще взема да се пробвам, мен тестото досега ме плашеше.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.