Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 17.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ориз по китайскинови  
Автор тиxa вoдa (непознат )
Публикувано07.11.05 15:44



Опитвам се да го правя, но откъм подправки издишам. Не мога да го докарам като в китайски ресторант. Слагам микс от зеленчуци -замразени, ориз, подправки - черен пипер, къри, вегета или пикантина.
Но това е далече от ориза в китайските ресторанти. Някой може ли да даде по - точно попадение? Благодаря.



Тема Re: Ориз по китайскинови [re: тиxa вoдa]  
АвторMandarina (Нерегистриран)
Публикувано07.11.05 16:41



без да претендирам, че това е точно ориз по китайски, ще споделя как го правя и става доста вкусно. Първо сварявам 1 ч. чаша с ориз. След като се свари се изцежда от водата. А докато се вари си нарязвам на тенки ижици зеленчук, според сезона и според предпочитанието - тиквички, моркови, чушка, задължително - гъби, 2-3 глави лук, 5-10 скилидки чесън. Не слагам домати. Запържвам добре зеленчуците, докато им се изпари водата и ги изсипвам в купа. След това запържвам и ориза и изсипвам в друга купа. В него слагам подправки като черен пипер и къри. След това всеки си сервира и ако желае си смесва(разбърква) зеленчука с ориза. Разбира се, за да се получи по "оригинален" вкус, знам че се използва специална мазнина за пърженето, но като нямам използвам олио



Тема Re: Ориз по китайскинови [re: тиxa вoдa]  
Авторkamelia (Нерегистриран)
Публикувано07.11.05 17:55



<a href="http://gotvarstvo.georgievi.net/a/recipe_229">Пържен ориз яндзъ</a>

Ориз по китайски може да се приготви и така:
Сварявате ориза предварително 1:4 с вода до готовност, ако е необходимо го прецеждате, така че заърната да могат да се отделят едно от друго, ако е необходимо го разтъркайте за да се отделят зърната.
Сега вече следва фантазиата, за да се получи разнообразието от различните видове ориз по китайски - с яйца, с гъби, със зеленчуци, с различни видове месо

В голям тиган уок слагате около 2 с.л. олио и запържавате гъби нарязани на ивички, китаиски черни гъби, моркови нарязани като иглички, тиквички, чушка на колелца, лук на кръгчета, праз, грах .......... всичко е във властта на вашата фантазия и опит с китайските ресторанти за идеи:)) ако ще слагате яйца ги разбъркайте леко, за да станат на ивички ....... тогава слагате да се запържи ориза и бъркате яко за да не залепне!

Готвя и много харесвам китайска кухня, но ползвам само две подправки - джинфжифил и соев сос (и чесново брашно) и къдрав магданоз

Успех



Тема Re: Ориз по китайскинови [re: тиxa вoдa]  
Автор K. (audiowhore)
Публикувано07.11.05 17:58



мисля, че най-важната подправка в пържения ориз е просто малко соев сос.



Тема Re: Ориз по китайскинови [re: тиxa вoдa]  
Авторпp (Нерегистриран)
Публикувано07.11.05 19:42



Този начин на приготвяне съм го чел в някакви стари теми. Винаги става вкусно, не е имало случай да не се получи...

Слагам 200-250 г. ориз в 250-300 мл. студена вода и - на котлона в съд с капак.
Когато ориза поеме водата го махам. Не е съвсем сварен, омекнал, но не разварен. Не бъркам по време на варенето и след това. Оставям го настрана както си е захлупен.

Използвам
1-1,5 глави кромид
2-3 чушки
2-3-4 кисели краставички или прясна краставица
2-3 моркова
малко гъби - по желание
около 200 г. свинско месо без тлъстини или пилешки гърди или и от двете по малко. Може и без месо
2 или повече яйца

Всички продукти (без яйцата, естествено) нарязвам по отделно, поръсвам ги с малко соев сос и пържа по отделно в силно загрята мазнина.

След като запържа и месото, в по-голям съд, отново в силно загрята мазнина, слагам яйцата. Преди те да се изпържат напълно, още докато са малко сурови, при тях слагам ориза и другите продукти.

Важно е да се бърка постоянно за да не залепне ориза. Важно е и да има достатъчно мазнина.
След малко всичко е готово, ориза и останалите съставки са напълно смесени.

Понеже продуктите се пържат поотделно, трябва да се внимава ястието да не стане прекалено мазно.

Другото, с което трябва да се внимава е солта защото соевия сос е солен. Аз сол не използвам докато не стане готово всичко.

Изглежда сложно, но човек трябва да го направи веднъж за да се убеди колко просто е всъщност.



Тема Re: Ориз по китайскинови [re: тиxa вoдa]  
Автор Lychezara ()
Публикувано07.11.05 21:21



Голям фен съм.
Но замразените зеленчуци развалят всичко, мен дори ме боли стомах от тях, никога не си ги позволявам.
Соевият сос обикновено е достатъчен, но без него и аз все още експериментирам с подправките.
Но обичам да смесвам ориз със салата (примерно зелева или др.) или с ядене.



Проблемите са дар, който ти позволява да се опазиш от глупавите хора около теб.


Тема Re: Ориз по китайскинови [re: тиxa вoдa]  
Автор Maтa Kocмaтa (маймун)
Публикувано07.11.05 22:33



Тоя зеленчуков микс е отвратителен, с тия подправки само го разваляш

Вариш ориза (дълъг) в много вода, 1 чаша ориз в 1 литър вода+кубче бульон ако искаш.
Махаш го преди да се е сварил съвсем и миеш на студена вода.

Тоя от китайските рестоарнти мирише на пушено ако си забелязала, тоя момент малко ми куца но на много силен газов котлон и с уок в общи линии става.
Соев сос НЕ се слага според мен и според доста рецепти :) - да сте виждали жълтокафяв ориз в китайските ресторанти?(не тоя с къри).


Машина за отделяне на кожа и сланина от парени свине


Тема Re: Ориз по китайскинови [re: Maтa Kocмaтa]  
АвторДecи (Нерегистриран)
Публикувано07.11.05 22:44



Не знам дали Се слага соев сос или не - важното е, че ми е много вкусно. Едва ли има нещо по-важно от това.
Почто във всичките им ястия има соев сос. И когато ядеш яденето + ориза и даже си добавяш още соев сос по желание - се получава пак същото !



Тема Re: Ориз по китайскинови [re: Дecи]  
Автор Maтa Kocмaтa (маймун)
Публикувано08.11.05 00:57



бе ясно, че народа масово си налива соев сос в готовия ориз,
но мисълта ми е, че в снежнобелия ориз, който го сервират в китайските ресторанти едва ли има - пробвал съм само в зеленчуците да сложа соев сос и после да смеся с ориза - пак се боядисва леко

Машина за отделяне на кожа и сланина от парени свине


Тема Re: Ориз по китайски [re: тиxa вoдa]  
АвторF1 (Нерегистриран)
Публикувано08.11.05 09:02



Глей ся, ако не ти дреме за мозъчните клетки: при варенето на 1 л. вода – 1 ч.л. сол + 1/2 ч.л. натриев глутамат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.