Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:50 05.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Домашна Вегетанови  
Автор Eva* (и пак тя)
Публикувано18.10.05 22:56



Малко позакъсняло инфо, но сега имам време.

Най-ценното в домашната кухня са пресните зеленчуци.
За целта всяка домакиня ходи зиме или лете до пазара, избира, подбира, купува къде хубава, къде замръзнала стока.. аз си решавам проблема на есен веднъж и за дълго, чак до пролет.

Продуктите:
1 кг. домати (хубаво е да са твърди)
1 кг. чушки (червени и зелени различни за цвят и вкус)
1 кг. лук (червен и бял, също различни за цвят и вкус)
1 кг. моркови
2 глави целина с перата
1 или 2 (по желание) връзки магданоз
2 до 3 големи чаени чаши готварска сол
бурганчета от детски храни или лютеница.. (аз използвам от най-малките, по-удобни са - 1 бурканче = едно ястие)
...и малко търпение

Внимателно измивате всички зеленчуци, обелвате лука, почиствате чушките и така приготвени зеленчуците се нарязват на ситни кубчета.

Забележка: Желателно е да не ги смилате, тъй като се получава смес, която после далеч не овкусява така добре, както истинските кубчета, а и придава на ястието странен зеленикав цвят, отделно - си "отиват" витамините. Друго си е, морковчето, чушката и доматът да се виждат, макар и малки...

За около час, (ако имате търпение), ще сте готови за консервиране в бурканчета. Чушките се нарязват първо на дълги ивици и после на ситно, лука си знаете... , главата на целината, както и перата и на магданоза също. Доматите се нарязват най-накрая, поради лесното им омекване.

Така приготвената смес от твърди зеленчуци се размешва в подходящ голям съд (аз използвам леген), добавя се солта (желателно е да е повече, тъй като тя играе консервиращата роля).

Не се плашете, че става много солено, после НЯМА да слагате в яденето никаква сол.

Накрая се добавят и доматите и хубаво се размесват, като се стараете, да не се разкашкат.

Внимателно се слага от готовата смес в бурканчета, затварят се хубаво, подреждате бурканчетата на хладно място и имате зимнина от пресни зеленчуци за цяла зима + пролетта.

Пропорцията е съобразена за един човек за една зима + пролетта, в зависимост от честотата на готвене.
Вегетата е подходяща за всички видове готвени ястия. Пиле, свинско, телешко варено, боб, леща, ориз, супи - всякакви, яхнии с праз лук, картофени яхнии и прочие. Няма да ходите да избирате от замръзналите зеленчуци нещо подходящо за гозбите.

Най-бързо става, ако имате домашен помощник или миксер за бързо нарязване.

От цялата процедура, печелите освен пресни зеленчуци и спестени пари. Ако зеленчуците се закупят през пиковия период на поевтиняване средствата ще са много по-малко, отколкото да ги купувате през зимата и пролетта. Можете да си сметнете вложените и спестени средства веднага.

Успех и да Ви е сладко.

Редактирано от Eva* на 18.10.05 22:57.



Тема Re: Домашна Вегетанови [re: Eva*]  
АвторEli (Нерегистриран)
Публикувано19.10.05 11:28



И аз си правя такава "вегета", но не слагам сол и сместа пакетирам в найлонови пликове. Правя ги плоски с дебелина един пръст, замразявам във фризера и като ми потрябва си отрязвам парче и в тенджерата. Наистина е по-вкусно и няма консерванти.



Тема Re: Домашна Вегетанови [re: Eva*]  
АвторWhite Raven (Нерегистриран)
Публикувано19.10.05 20:28



Ох, много ме радва че няма варене. Тъкмо имам малко домати ще взема да я пробвам. Ти правила ли си я? само солта е зверски много. 3 големи чаени чаши това е към 6- 700 гр сол. Аз толкова не изяждам на година!



Тема Re: Домашна Вегетанови [re: Eli]  
АвторWhite Raven (Нерегистриран)
Публикувано19.10.05 20:29



Ели, дай моля те точна рецепта, че не ям готови бульони.



Тема Re: Домашна Вегетанови [re: White Raven]  
АвторEli (Нерегистриран)
Публикувано20.10.05 08:14



Както я прави Ева, но не слагам лук, домати и сол. Замразявам я в найлонов плик, но на по-тънък пласт, за да може по-лесно да се отреже от нея както е замразена.



Тема Re: Домашна Вегетанови [re: Eva*]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано20.10.05 12:25



Ето я и моята версия:

Сурова зимна подправка

Съставки:
1,5 кг моркови
2 глави целина с листата
1 кг чушки
3-4 коренчета пащърнак
6 връзки магданоз
6 връзки копър
1 1/3 чаена чаша сол

Технология:
Съставките се почистват, смилат (магданоза, копъра и листата целина се нарязват на ситно), смесват и осоляват добре. Разпределят се в бурканчета от детска храна (по-удобна разфасовка) и се стерилизират 2-3 минути след завиране на водата.

Пътят към ада е постлан с добри намерения.


Тема Re: Домашна Вегетанови [re: Cпacka]  
Автор White_Raven (star poznat)
Публикувано20.10.05 15:40



Мерси Ламице!



Тема Re: Домашна Вегетанови [re: White Raven]  
Автор Eva* (и пак тя)
Публикувано20.10.05 21:20



Солта играе консервиращата роля, затова не се вари. После, още като варите пиле, телешко месо или просто готвите нещо, добавяте от вегетата И не слагате сол, освен, ако не се налага за овкусяване допълнително. Няма нищо страшно. Знам, че ви звучи като "бигор", и аз първия път бях потресена, но после не само рабзрах, а и установих, че ефект има.

Колкото до слагането в пликчета, не всяка домакиня разполага с фризер, или голяма камера.



Тема въпрос към еванови [re: White_Raven]  
Авторkaka (Нерегистриран)
Публикувано21.10.05 13:02



не се ли вкисват зеленчуците в бурканчетата без варене



Тема Re: въпрос към ева [re: kaka]  
Автор Eva* (и пак тя)
Публикувано21.10.05 22:17



не, от солта и от температурата в къщата, разбира се. Най-добре е, да се държат на хладно място.

Какиното




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.