Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Туршия от бамя?нови  
Автор sol_lam (айде пак)
Публикувано09.10.05 16:29



Възможно ли е да се направи туршия само от бамя? Ако някой знае как, ще съм му много благодарна да ми даде рецепта?

Редактирано от sol_lam на 09.10.05 16:31.



Тема Re: Туршия от бамя? [re: sol_lam]  
АвторlRA (Нерегистриран)
Публикувано09.10.05 18:56



За първи път сложих тази година, дори вече я започнахме...Първо накиснах изчистената бамя в доста подсолена вода. Така престоя около 3-4 часа. След това я наредих в бурканите. Кипнах отделно марината сол, оцет, малко захар и вода. Залях със изстиналата марината бамята и...готово. И понеже ми я донесоха миналия месец, сложих бурканите в хладилника да ферментира по-бавно. Соления разтвор за маринадата се пробва със сурово яйце, нали знаеш......забравих подравката....копър-цвят.



Тема Re: Туршия от бамя?нови [re: sol_lam]  
Авторkoни (Нерегистриран)
Публикувано09.10.05 21:19



Може да се направи сурова туршия. Преваряваш вода със сол/аз използвам морска/, охлаждаш и заливаш зеленчуците , които могат да бъдат смесени , но може и само бамя .Поставяш в бидон или друг съд. Най- важно е претакането всеки ден до месец. Претака се като изливаш водата и наливаш обратно в съда. Аз правя така със смес от карфиол, чушки, зелени домати, моркови, краставички, нарязано на едри парчета зеле, бамя. Слагам в бидон с кранче и с една кофа претакам всеки ден до 1 месец.



Тема Re: Туршия от бамя?нови [re: lRA]  
Автор sol_lam (айде пак)
Публикувано11.10.05 14:44



Не зная нищо за никакво сурово яйце. Благодаря много за отговорите.



Тема Re: за яйцето.......нови [re: sol_lam]  
АвторlRA (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 16:36



не съм го пробвала и винаги съм "на око", но съм чела, че соления разтвор е в мярка, ако в него потопиш цяло сурово яйце/ с черупката/. Яйцето потъва така, че част от черупката се показва над водата с големина на 50 стотинки. Ако е по-слаб или по-силен разтвора, яйцето съогветно потъва или повече или по-малко......ама го обясних. Разбира ли се?



Тема Re: Туршия от бамя?нови [re: sol_lam]  
Автор zver4o ()
Публикувано11.10.05 17:35



Аз вече трета година ще си правя само бамя-много я обичаме с мъжа, а друга не ядем.
Единия вариант който правя е със солена саламура - 1 част сол, 14 вода - разбирай чаша, купа, кво да е. Измита, отрязани малко дръжките - да остава на края, че иначе се точи, нареждам в буркани каквито имам под ръка - и заливам с готовата саламура, + кервиз. Запечатвам както трябва буркана, държа на сянка, но 3-4 дни обръщам сутрин и вечер. След 10-на дни е готова.
И понеже тази става доста солена, другия вариант който правя е:
за 1буркан 0.800л.:
Пак нареждам приготвената бамя вътре и слагам:
1 с.л. едра сол,
3 с.л. захар,
80мл. оцет
вода до ръбчето и стрък кервиз.
Пак запечатвам и пак 3-4- дни обръщам.
Така е по-сладникава бамята, но иначе пък е доста солена от саламурата.

все някой трябва да е виновен, но защо да съм аз


Тема Re: Туршия от бамя?нови [re: zver4o]  
Автор sol_lam (айде пак)
Публикувано11.10.05 19:06



Благодаря на всички - ще пробвам рецептите ви, защото ми е чудно какви различни вкусове ще се получат. Миналата година открих бамята и съм възхитена от вкуса й - сега наваксвам пропуснатите години




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.