Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:38 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ile flotantнови  
АвторPipi (Нерегистриран)
Публикувано20.08.05 20:51



niakoi moje li da mi dade receptata
strahotnen desert!!!!!!!!!



Тема Re: Ile flotantнови [re: Pipi]  
Автор K. (ears with feet)
Публикувано21.08.05 09:41



това в българия не е ли познато като крем "снежни топки"?



Тема Re: Ile flotant [re: K.]  
Автор бypkaнчeМодератор (познато)
Публикувано21.08.05 13:07



да, същият десерт е, съжалявам, че не знам точната рецепта.
баба ми го правеше като бях малка, лесно става.
снежните топки представляват разбит със захар белтък, който се гребва с лъжица и се пуска във врящо мляко да се свари. а основата е яйчен крем, т.н. от французите creme anglaise, ама неговата точна рецепта не знам.
дано да помогнат опитните кулинари



Тема Re: Ile flotantнови [re: Pipi]  
Автор Stefanie (непозната)
Публикувано21.08.05 15:15



Имам една много стара готварска книга от 1940г. и там този десерт е наречен
"Лебеди". Пускам рецептата така, както е дадена:
1 л прясно мляко
6 яйца
200 г пудра захар + 1с.л.
ванилия
Млякото се кипва в широка тенджера. Бием белтъците с 1 с.л. пудра захар докато станат на гъст сняг. Със супена лъжица гребем от снега и сипваме в кипящото мляко. Оставяме да кипне. Когато всяко парче се втвърди и изплува нагоре, изваждаме ги с решетъчна лъжица и ги нареждаме в голяма дълбока купа. Жълтъците се разбиват със захарта /200г/. Внимателно се смесват с останалото в тенджерата мляко и бъркаме върху огъня, докато се сгъсти. Внимаваме да не кипне, защото веднага ще се пресече. Ароматизираме получения крем с ванилията и оставяме да се охлади. Когато изстине, заливаме "лебедите" и слагаме в хладилника.
Това чудо не съм го правила, но още от детството ми предизвикваше моето любопитство, защото в една друга готварска книга /която вече не е у мен
/ се обясняваше, че топките, пуснати в млякото, сами се обръщат, когато са готови от едната страна.
Не мога да дам повече никакви практически напътствия, но ако някоя от вас го направи, нека да обади какъв е резултатът



Тема Re: Iles flottantes-френска рецептанови [re: Pipi]  
Автор arrid (свежест)
Публикувано21.08.05 16:08



Десертът е френски и рецептата, която предлагам е френска, като не съм я изпробвала

За 4 порции

Продукти:
1/2 л. прясно мляко
80+30 гр. захар
3 белтъка + 3 жълтъка
1/2 пръчка (шушулка) ванилия
щипка сол
5 бучки захар

Приготвяне на снежните топки
1. Слагаме млякото почти да заври заедно с ванилията. Загряването да става на сртедната степен на котлона, за да може ванилията да пусне аромата си.
2. Разбиваме белтъците с щипка сол на твърдо и постепено добавяме 30 гр. захар. Разбиваме още няколко секунди
3. В горещото мляко слагаме със супена лъжица от белтъка, докато се оформят топки или "джобчета" без млякото да завира.
4. След 2 минути обръщаме топките
5. По този начин правим топки от всичкия белтък, които изваждаме от млякото и поставяме в чниния

Приготвяне на крема - creme anglaise
1. Разбиваме жълтъците с 80 гр. захар, докато се получи светла и гъста консистенция
2. Прецеждаме млякото ако е необходимо. Отново го сгорещяваме. Изсипваме го при жълтъците като разбъркваме енергично с дървена лъжица .
3. Слагаме крема в тенджера и подгряваме бавно, на слаб огън, без да завира, бъркаме непрекъснато и така около 5 минути, докато се сгъсти.
4. Прецеждаме ако е ноебходимо и слагаме крема в празна чиния.
5. Отготе нареждаме снежните топки
6. Приготвяме карамела от 5-те бучки захар и малко вода, поливаме топките
7. Десертът се сервира силно охладен

Да ви е сладко!

Кремът може да се разпредели в индивидуални купички, както топките и карамела. Има разновидности на посочената рецепта с плодове и други видове крем. Не знам дали те интересуват.





Тема Re: Iles flottantes-френска рецептанови [re: arrid]  
АвторPipi (Нерегистриран)
Публикувано21.08.05 19:56



O, da, interesuvat me.

Blagodaria na vsichki
super ste



Тема Re: Iles flottantes - друг вид кремнови [re: Pipi]  
Автор arrid (свежест)
Публикувано22.08.05 23:02



Ето разновидности на крема
150 гр. прясно мляко
200 мл. течна сметана
85 гр. пудра захар
4 жълтъка
2 пръчки ванилия

1. Заврете млякото, сметаната и ванилията. Отдръпнете от огъня, покрийте с капак и оставете да се здуши за 10 минути
2. Прецедете
3. Разбийте яйцата и захарта за 3 минути
4.Смесете млякото и яйцата като разбърквате
5. Загрейте отново, бъркайте, но без да завира
6. Отдръпнете и бъркайте още няколко минути
7.Прецедете и оставете да се охлади, поставете в хладилник в следващите 24 часа до получаване на идеална консистенция

Към крема може да се добавят по желание едно от следните: канела, лимонов сок или 2 с.л. коняк

Снежните топки могат да се сварят във вряща вода за около минута, после се отцеждат




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.