Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 20.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема свинско с прясно зеленови  
Авторнaчинaeщ (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 13:41



Искам да си сготвя нещо такова, но нещо в нета не можах да намеря рецепта. Някой може ли да помогне?



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: нaчинaeщ]  
Автор SysRq (/Print Screen)
Публикувано17.08.05 14:49



Пробвай така:
Задуши глава лук, после слагай нарязаното зеле и задушавай докато омекне, добави сол, черен пипер,1-2 листа дафиноф лист, малко червен пипер, 1-2 ситно нарязани домата, месото нарязано на порции, прехвърляш в тава - и във фурната . Може и с пилешко. И с наденички.



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: SysRq]  
Автор zver4o ()
Публикувано17.08.05 16:14



Извинявай SysRq, но много сте малко хората, които слагате лук на зеле.
Ето моето зеле - аз тази вечер ще го готвя, но без мръвката - ще я хапнем отделно.
Зелето нарязано, леко посолено + мръвката /може и пилешка/+ малко олио + 1 водна чаша вода се задушават до почти омекване на мръвката и зелето. Добавят се ситно нарязани избелени домати или настъргани такива, лъжичката червен пипер, също се задушава до извиране на водата от доматите и пълна готовност на месото. Сипвам в тавичка във фурната да се запече отгоре и хайде на масата. Понякога добавям и малко ориз - поема малко от киселината на доматите. Но в нашия край дафинов лист и лук не се слага на никакво зеле!
Пък ти пробвай всякак и както ти хареса!

все някой трябва да е виновен, но защо да съм аз



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: нaчинaeщ]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано17.08.05 17:29



Слагам в тенджера нарязаното зеле, 1-2 чушки - нарязани, няколко настъргани домата, 1 нарязан на дребно морков, 1-2 ситно нарязани глави лук.
Добавям сол и цялото това нещо го сморявам, докато омекне зелето.
Добавям червен пипер, лъжичка оцет, малко олио, шарено месце, магданоз и чубрица и варя, докато месото е почти готово, в тенджера под налягане е най-удобно.

Сипвам това цялото чудо в тава и запичам, докато се зачерви.
Като извадя, наръсвам с още магданоз и готово.

А по повод един постинг по-горе - не познавам хора, които не слагат лук в зелето.
Може би е до регион?



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: dexter_sum]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано17.08.05 21:20



Аз също не слагам лук на зеле - идва май от Габровския регион (баба ми беше от там)
Нарязано на мръвки и овкусено със сол и черен и червен пипер шарено месо слагам в намазнен с малко олио глинен гювеч, 1-2 чаши вода и запичам във фурната докато се зачерви месото Нарязаното зеле, претрито с малко сол се кавардисва в тенджера, добавя се вода и продължава да се задушава да поомекне После го прибавям в гювеча въру месото, червен пипер (може и малко лют), ако соса не достига - доливам вода почти да покрива зелето и пека на бавен огън докато остане на гъст сос.

Домати слагам на постно зеле - доста като количество (или доматено пюре).
И само магданоз -не ползвам силни ароматни подправки за зеле, харесва ми самият аромат на сготвено зеле



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: fortuna_]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано17.08.05 22:42



Странно, аз го правя по ловешка рецепта, което не е далече от Габрово, а е по съвсем различен начин.



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: нaчинaeщ]  
Автор lPA (ентусиаст)
Публикувано18.08.05 00:01



И аз съм от отбора на готвещите прясно зеле без лук.
Но любимата ни подправка е копър, много копър, черен и червен пипер.



Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш.


Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: dexter_sum]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано18.08.05 00:42



Както един клубар спомена: в две различни къщи да влезеш - различно ще ти сготвят сармите (зелето и прочие)



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: fortuna_]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано18.08.05 07:52



Винаги съм била привърженик на регионалните теории за готвенето.

Почвам обаче да се за замислям, че нещо съм наопаки с тоя лук...



Тема Re: свинско с прясно зеленови [re: dexter_sum]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано18.08.05 09:24



Можеш да пробваш - прясното зеле наистина няма нужда от лук. Това май е единствената манджа, на която не слагам - само на киселото зеле, когато правя Бурания слагам праз лук.
Иначе за регионалните теории- ами какво да ти кажа - в Ловеч май на котките не им режат опашките, за разлика от Габровци?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.