Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:57 29.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Помощ , имам гости в събота!нови  
АвторCene (Нерегистриран)
Публикувано10.08.05 15:03



Molia vi pomognete mi!
v subota na obiad imam na gosti 8 du6i, koito triabva da nahrania s 1.2.3...
za supa sum re6ila da napravia supe top4eta, salatata e lesno, no za osnovnoto iastie ne se se6tam kakvo da napravia za 8 du6i.
ako se setite za ne6to lesno, mesno i vkusno 6te vi buda blagodarna!
Cene

Редактирано от минaвaщa на 10.08.05 21:03.



Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: Cene]  
Автор zver4o ()
Публикувано10.08.05 15:36



Предлагам
Задушени хапки /стават от всякакъв вид месо/ със пушено-сиренен горчичен сос;
Панирани пържоли с подходяща гарнитура
Руладини от пилешко или свинско, пак с гарнитура
Пикантни пилешки крилца/бутчета по мое китайско?
Пилешки гювеч
Ако нещо от това те интересува - пиши

все някой трябва да е виновен, но защо да съм аз



Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: Cene]  
Автор MamaBuba (усмихната)
Публикувано10.08.05 15:48



Аз правя нещо, с което се нахранват доста хора, а и на нас в къщи ни се вижда вкусно. Купуваш към килограм, килограм и половина свинско, но да не е много мазно - леко шарено месо. В къщи го нарязваш на хапки. Слагаш го в пръстен гювеч или голяма йенска тенджера. Към него добавяш накълцани печурки от консерва - към 250-300 г, един буркан кисели краставички, накълцани на ситно, половин килограм кромид лук, накълцан на ситно, всичките триъгълничета от една кутийка топено сирене, една чаена чаша течна сметана или една малка кофичка квасена, магданоз, чубрица, черен пипер и сол на вкус. Доливаш малко водичка, почти да покрие месото. Изпичаш през нощта преди гостите и за обяд само притопляш леко.
При поднасянето можеш да украсиш с маслинки, някаква прясна подправка и малко настърган кашкавал.

Поздрав Буба!
[img]http://lilypie.com/days/060402/0/21/1/+2/.png[/img]


Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: zver4o]  
Авторcene (Нерегистриран)
Публикувано10.08.05 15:50



ee mersi, dobri idei, sega 6te te pomolia da mi pomogne6 i s podrobnosti po receptite:) iska6e mi se ne6to po-klasi4esko, zatova:

ruladini?
pile6ki guve4?
purjoli?

misli6 li 4e 6te moga vsi4ko tova da sgotvia na edin put v pe4kata, imam predvid da ne gotvia cial prediobiad:)
goliamo mersi
cene



Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: cene]  
Автор zver4o ()
Публикувано10.08.05 16:12



І. Пиши на кирилица, че чета бавно
2. Руладини - начукваш пържоли - без значение какви са пилешки, телешки, свински мнооооого хубаво. В единия край слагаш мариновани гъби, 2 резенчета кис.краставица, резенче кашкавал, може и морковче. Може леко да поръсиш с черен пипер, чеснов прах, задължително кимион. Завиваш на руло, стягаш от двете страни с дебел конец. Правиш на човек по 2бр. Нареждаш в тава и: вариант І - заливаш с 1ч. вода, 1ч. вино или бира и 50гр. водка или ракия. Завиваш тавата с фолио, или просто затваряш отгоре с друга по-голяма тава. Печеш на мах 30 мин., после - на 180-200гр. поне 2ч. Когато е почти готово, си приготвяш: 1 парче пушено сирене, нарязваш и топиш в тиган, добавяш около 300-400гр. пр. мляко, 2 разбити лъжици горчица в него, 1 пилешки бульон, 100гр. вода, завира и се сгъстява с брашно / на око/ Ако не ти харесва това, просто ги изпичаш и си приготвяш гарнитура от зеленчуци или ориз, или картофено пюре (то е най-бързо) или някаква комбинация. Сега вариант ІІ - заливаш руладините с доматен сок, в който има разтворена лъжица мед и нещо лютичко. Изпича се по същия начин - първо на силна, после на слаба фурна, пак в закрита тава. За по-бързо може да ги изпържиш, но освен с пилешко, с друго месо не съм пържила. Не знам другото дали ще се задуши добре. това ще ти отнеме предиобяда, но може да приготвиш вечерта и другия ден само да притопляш, особено ако имаш микровълнова.
2. Пилешки гювеч - не е бързо, но е мързеливо. Значи прогтявш на човек по бутче+дробче+воденичка. Слагаш в гювеч или в тава (която също трябва да е добре затворена после - фолио, или по-голяма тава). После прибавяш - лук-на едро; морков - на кръгче; чушка-кръгчета; картоф-на едри кубчета; кисела краставичка - на ленти, домат - обелен, на едри кубчета, червен пипер и сол; около 50гр. оцет и 2л. мед.(тези двете накрая по желание) Вода, колкото да покрие 2/3 от продуктите, че и по-малко. Всичко това захлупваш, печеш 2-3 часа без да го гледаш на слаба фурна!!!! и после слагаш от всичко в чинията, като сервираш!
4. Панирани пържоли - те стават най-бързо. Начукваш много добре пържолите - може и от пердния ден, посоляваш, овкусяваш и поръсваш с малко бира или вино. Приготвяш в тигана повечко мазнина, приготвяш си 7-8 разбити яйца, 1 чиния с брашно и започваш. Първо потапяш в брашно, после в яйце, пак в брашно, пак в яйце и веднага в горещото олио. Около 1.5кг. пържоли се панират най-много за час. Тази панировка е дебеличка, ако искаш да е по-тънка - панираш само по веднъж брашно-яйце, но несе задушава толкова добре. ООбаче, имай пред вид, че много цапа ръцете. Но си струва! Всичкото това.
Защо не си помогнеш от петък вечерта, всичко да ти е готово и само да притоплиш? Това става за т.2 и т.3 - панираното не е вкусно, като се притопли. Хайде успех! А и гарнитурата може да си приготвиш, ако е задушени зеленчуци или гъбо-оризо-зеленчукова. Но пък пюрето е много бързо!
Ей че огладнях

все някой трябва да е виновен, но защо да съм аз



Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: Cene]  
Автор PeПиЧka (любимка)
Публикувано10.08.05 16:12



Е, 8 не е чак толкова много. Ние сме 5-ма всеки ден по три пъти най-малко на масата.
Моят съвет е като начало с аперитива да сервираш освен салата и други предястия. Сега избора е голям. Само като идея: чушки бюрек, пържени и подлучени тиквички, шницел или рулца от патладжан, пълнени домати с извара или сирене крема, лозови сърмички. Да има за всеки вкус по нещо. Всичко сервирам в плата, а всеки сам си слага в чинията от това, което му харесва, а на мен ми остава време да се завъртя в кухнята и да довърша това онова

Ако се ровнеш в архива ще намериш чудесни рецепти за основни ястия, но не забравяй, че домакинята си ти Познаваш най-добре гостите си и знаеш предпочитанията им. Имаш време да решиш какво да бъде ястието
с кайма, пилешко, телешко и т.н.
На мен много ми допадат следните рецепти, които съм си копнала от клубчето и много благодаря на авторите:

Бързи пилешки филенца на фурна
Автор BabaYaga (зла вещица)
Публикувано 04.02.05 09:54



Закупуваме от близкия магазин охладени пилешки гърди, в количества, необходими да задоволят хранителните нужди на домочадието. Прибираме се бодро вкъщи, разопаковаме, нарязваме по дължина на две и подправяме - сол, черен пипер и чесън на прах (предполагам, че и натъркване със скилидка ще свърши работа, но тогава няма да са толкова бързи).
Подправените филенца намазваме с майонеза, без да я щадим много-много и като внимаваме да не омажем и цялата кухня. След това ги овалваме в галета и ги слагаме в тавичка.
Междувременно сме се сетили да загреем фурната до 200 градуса. Пъхаме тавичката със замах, поглеждаме часовника и отброяваме 20-25 минути до времето, когато ще трябва да извадим филенцата.
Обираме овациите.

Тема Отг: Rulandinkite na Goljam Tatko
Автор to4ica

Дата Fri Mar 19 00:11:57 2004
От IP 212.72.210.66


Така им викаха баба и мама,Бог да ги прости,а рецептата е от прадядо ми.Не че е нещо несрещано,даже мисля,че е широко разпространена,но ние си я обичаме по сантиментални причини.Предавам оригиналния запис само с променен правопис:
Продукти: месо - телешки шол, гъби /ако няма горски - печурки/,яйца,магданоз,кисели краставички, моркови,чесън.
Месото се нарязва на тънки филии,начукват се тънко и се посоляват със сол и черен пипер.
Плънка: гъби,варени яйца,чесън,магданоз,накълцани със сатъра, моркови и кисели краставички,може и парченца шунка от бут/последното е по-късно допълнение от средата на миналия век/.
Над всяка филийка се поставя от плънката, навива се стегнато на рула и се връзва със суров копринен конец.Запържват се леко в малко зехтин и се нареждат в голямата йена.Заливат се с вино и хладка вода,прибавят се чер пипер и дафинов лист и се задушават в печката на слаб огън до събота сутринта.

Сега поясненията от личните ми впечатления по приготвянето /сега и аз така ги правя/:
Горски гъби,които може да ги няма, са пресни манатарки и булки,евентуално сърнели.Сега обикновено ги няма...Киселите краставички са кисели от туршия, а не
мариновани от буркан.В плънката морковите и краставичките режеха на тънки ивици с дължината на руландинките и ги завиваха цели.Парченцата свинска шунка от бут са с големината на телешките филийки и се поставят върху тях,но аз ги пропускам.Виното е доброкачествено десертно червено, "голямата йена" е една огромна тенджера от йенско стъкло с капак, която и досега е оцеляла и ми върши чудесна робта, но предполагам,че и в глинен гювеч ще стане чудесно.До събота сутринта означава една цяла нощ, в днешно време по избор на готвача, когато му дойде вдъхновението и приятелите му са свободни на другия ден! Колкото до значението на суровите копринени конци, никога не го разбрах, а вече няма кого да питам.Така че си го правя с обикновени,които, разбира се, се махат после.
От дългото задушаване на много слаб огън всичко става много крехко.Сервира се с цели, сварени в телешки бульон картофи.
Винаги си скривам по 1-2 руландинки,защото на голямата маса от "голяма йена" обикновено нищо не остава...Студени и нарязани на колелца също са много вкусни.Простичко,но добро ядене е, когато се събират голям брой близки хора и си мирише на нещо семейно...:)

Пробвала съм -> и съм обрала овациите

Лично мое мнение -> за гости не бих пробвала рецепта!
Успех!



Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: zver4o]  
АвторCene (Нерегистриран)
Публикувано10.08.05 16:22



Sujaliavam zver4o, no jiveia v 4ujbina i po razbiraemi pri4ini ne moga da pi6a na kirilitza:) i az se mu4a kato pi6a, no tova e polojenieto:)
receptite sa strahotni!mnogo ti blagodaria:)
sega 6te gi printna i v ku6ti 6te re6a koia da izbera:)
i az ogladniah...
pozdrav ot Slovenia
Cene



Тема Винаги си скривам по 1-2 руландинки,защото на голянови [re: PeПиЧka]  
Автор zver4o ()
Публикувано10.08.05 16:25



Аз затова сервирам по повечко, в големи чинии, но първо от великанската салата, защото аз докато се мотам и довършвам нещо, хората хапват-хапват, не че ми се свиди, щом съм го сложила, но после може и да няма. Пък и ако някой е по-срамежлив да посегне.......
А пък имах едни гости - тя българка, той американец, идва за сефте в къщи и той и тя, обаче като си тръгваха тя най-нахално каза "дайте ми една торбичка да взема тези кебапчета и пържоли, те и без това останаха" и край. Ей това беше типично по български.

все някой трябва да е виновен, но защо да съм аз



Тема Re:хапкинови [re: Cene]  
Автор zver4o ()
Публикувано10.08.05 16:29



а, ясно!
Обаче онова с хапките е много лесно, безгрешно дори и да смениш нещо, вкусно и също може да си го приготвиш по-рано. И там е две в едно - яденето със соса - сипваш, лека украса и айде на масата.


все някой трябва да е виновен, но защо да съм аз



Тема Re: HELP!IMAM GOSTI V SUBOTAнови [re: Cene]  
Автор PeПиЧka (любимка)
Публикувано10.08.05 16:30



Това дали няма да ти помогне ( да ме извини автора, но не съм си записала):

СПЕЦИАЛИТЕТ ЗА МНОГО ГОСТИ

Този специалитет е подходящ за посрещане на гости от различни националности,на различна възраст и с различен вкус. Предполагам че ястието ще се хареса на всички.При официални чествания на рожденни дни,специални гости и други изключителни поводи всеки би искал да се представи добре с менюто.С това меню може да се угоди на всички.Рецептата включва няколко вида месо и зеленчуци и различни видове топлинна обработка.Наборът от продукти е специален,но и специалитетът се приготвя при специални случаи.Освен това,написаното по-долу може да служи и като ръководство в готварството.Сигурно очаквате да видите какво е специалнотот тук.Ястието е обемно и се помества в големи плата или в няколко по-малки.За предпочитане е да се поднесе в голямо плато и всеки да си сервира сам със щипка.така ще е най-удобно за всички гости,особено ако са от различни националности и от пръв поглед всекид а разбере какъв е начинът на обработка,какви подправки са използвани и да си избере подходящото според вкуса си.
Ето и необходимите количества продукти за 10 порции (средно по 1 кг продукти за порция,от които след приготвяне се получават по 400г готово ястие).- 1 кг агнешко месо от гърба, 500г свинско месо (котлети от гърба),500г телешко месо (външно и вътрешно филе), 1 цяло пиле около 800 г,400 г телешки език,300 г говежди мозък, 500 г риба(филе), 400 г мляно телешко и свинско месо, 300 г свинско вътрешно филе,300 г черен телешки дроб, 100 г кремвирши,500 г кисело мляко, 200 г сметана, 200г кашкавал, 200 г сирене Крема, 400 г масло,500 мл олио или зехтин, 200 мл бяло вино, 10 яйца, 200 мл прясно мляко, 200г брашно, 200 г макарони, 200г сол,500г гъби(пресни или консервирани), 200 г лук, 100 г чесън, 200г домати (пресни или консервирани),200 г червени пиперки, 1 кг картофи,500г моркови, 250 г зелен фасул,250 г грах, 1 кг прясна зелена салата, 2връзки магданоз, 2 връзки копър, 100 г горчица, 200 г праскови или ананас,200 г лимони.

Приготвяне:

- Агнешкото месо се нарязва на 3 котлетчета,посолява се и се маринова с горчица,лук,100 мл бяло вино, и 100 мл олио.
- От свинското се отрязват 3 пържоли,а останалата част се обезкостява и се нарязва на кръгли филии;всичко се посолява и маринова с лук,горчица,100 мл бяло вино и 100мл олио.
- Външното филе на телешкото месо се нарязва на ивици,които се посоляват,поръсват се със ситно нарязания чесън и магданоз,и се оставят да престоят.-Вътрешното филе на телешкото се нарязва на кръгли парчета с дебелина около 1,5 см,посоляват се,намазват се с малко олио и се оставят да престоят.
- От пилето се изваждат двете бутчета и бялото месо,а останалото се слага да се вари с малко сол.Бялото месо се нарязва на надлъжни парчета и се маринова,а бутчетата се обелват,обезкостяват и начукват.
- Мозъкът се слага да се вари при пилето.
- Рибата се нарязва на малки парчета,които се мариноват със счукан чесън и копър и се посоляват.
- В мляното месо се слага ситно нарязан лук,омесва се добре и се оформят кюфтета.
- Свинското вътрешно филе се почиства от ципата и се нарязва на 6 напречни парчета,които се посоляват и се мариноват с лук.
- Телешкия език се слага при пилето да се вари.
- Когато мозъкът се свари,той се изважда от пилешкия бульон и се оставя да изстине. След това се изважда и пилето се обезкостява. След като се свари и езикът,изважда се и се обелва под студена вода.
- Черният дроб се почиства от ципата и се нарязва на филии с дебелина около 0,5 см.Не се посолява.
- Картофите се слагат цели,обелени да се варят в подсолена вода.След като се сварят,се отцеждат от водата.
- Морковите се варят при езика или при картофите.
- Гъбите се нарязват на дребно и се задушават с малко лук в маслото,като се посоляват и се поръсват с магданоз.
- Зеленият фасул и грахът се задушават в масло.
- Макароните се сваряват в подсолена вода с 50 г масло.
- След като картофите,морковите и езикът се сварят,бульонът се прецежда и се разделя на две части в две тенджери.
- Отделно се разбива 200 мл прясно мляко със 100 г брашно и се изсипва в едната от тенджерите с бульон,като се бърка непрекъснато,докато бульонът се сгъсти. Полученият сос се запържва с масло и се посолява.
- Прасковите (или ананасът) се запържват в масло и към тях се прибавя едно разбито яйце и малко магданоз.
- Кренвиршите се обелват и се нарязват на кръгчета;отгоре се настъргва кашкавал;разбърква се.
- От останалите червени пиперки,лук и домати се рпави гарнитура,като се изпържват в масло и към тях се прибавят сиренето и няколко яйца.Държат се на топло.
- Нареждат се върху скара маринованите агнешки котлетчета,пилешките бутчета,кюфтенцата от мляно месо, парчетата свинско месо и всичко се пече на скара (ако това не е вазможно-нареждат се в тавичка и се пекат на фурна).
- Останалите меса и черният дроб,предварително посолени и оваляни в брашно,се пържат в тиган.
- Пилешкото бяло месо се панира в смес от яйца с настърган кашкавал и се пържи непременно в масло.
- Мозъкът се разделя на две части: едната част се панира в сместа, приготвена за панирането на пилето,а другата се задушава в масло.
- Езикът се нарязва на филии- половината от тях се панират в същата смес за пилето,а върху останалите се настъргва кашкавал и се запичат.
- Половината парчета риба се пекат във фурна или на скара, а останалите се панират.
- Нарязаното на ивици телешко месо се запържва и към него се прибавят малко сметана и малко от задушените гъби.
- Половината кисело мляко се разбива със сол и копър и се сервира в сосиера към зелената салата (измита и нарязана на едри парчета).
- Към двата соса се добавят останалата сметана,запържено масло и малко лимонов сок.
- Кренвиршите с настъргания кашкавал се запичат с малко масло в умерена фурна.
- Печените пилешки бутчета и панираното бяло месо от пилето се подреждат върху платото без всякакви подправки-така приготвени те са подходяща храна за хора, болни от жълтеница,жлъчка,черен дроб и др.(изключение рпави панираното месо).

След акто всичко се приготви се подрежда върху платото- ако то не е достатъчно голямо,отначало се сервира само половината от приготвените ястия,за да се избегне претрупването,което би затруднило гостите при избора. В отделни купички се поднасят гарнитурите от картофи,макарони и зеленчуци.сосовете също се поднасят отдлено в купички или сосиери,като се поддържат топли през цялото време.Изобщо домакинята поддържа вечерята топла,като непрекъснато допълва това което е свършило.След всичко прочетено до тук,надявам се,сте разбрали предимствата на този специалитет.След приготвянето му можете винаги да очаквате отлична оценка.
На тези които ще се решат да приготвят всичко това,пожелавам успех и разбира се BON APETIT




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.