Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:08 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Подправки в саксийка?нови  
Автор Пoли (минаващ)
Публикувано04.06.05 03:54



Някой отглежда ли си подправки и зеленийки в саксия в къщи?
Имам куп цветя, но опитите ми за подправки до сега са се проваляли...Купих си, обаче, сибулет и кресон поради трудното им намиране и височката цена...
Някой отглежда ли си успешно в къщи и има ли особенности за които трябва да знам? Да ги изнеса ли на балкона или им е по-добре вътре? Колко често да поливам? Каква почва?



Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Пoли]  
Автор Reinstall (член)
Публикувано04.06.05 04:40



Тази година ми дадоха много семена и корени от тарос, розмарин, лавандула, риган, майоран, мащерка и аз ги засях всичките. Част от тях са ми на вилата. В къщи, в сандъци смесено гледам риган, майоран, мента, босилек - все от семена. Имам по няколко саксийки - от тези кафявите - торовите само с по един вид подправка. На балкона - западен са изнесени на открито и се развиват чудесно. Освен това от босилека се носи прекрасен аромат.
Почвата ми е смес от обикновена градинска почва и оборска тор. Не ги торя, поливам като са жадни, сега всяка вечер.
Бях си купила и един корен къри, но умря горкото
Догодина ще опитам с маточина



Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Reinstall]  
Автор Пoли (минаващ)
Публикувано04.06.05 05:08



Страхотно!

Аз разбрах,че кресона дори и без почва след 2-3 дни ще поникне върху навлажнена салфетка, така че за него не се притеснявам, но за други подправки сега не е ли малко късничко за сеене?

Какъв вид босилек отглеждаш? В магазина имаше семена на поне 4-5 вида най-различен...Не съм и подозирала че толкова видове съществуват...Така както се чудех какъв да купя, така нито един и не купих...Той не пониква ли доста бавничко?

За какво използваш лавандулата?

Някой да е отглеждал кориандър в къщи?



Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Reinstall]  
Автор Jennifer. (новак)
Публикувано04.06.05 13:42



Това някаква декоративна лавандула ли е, защото тази за промишлени нужди е с доста дълбока коренова система и е много капризна за отглеждане в домашни условия.
От друга страна, виждала съм по списания и в цветарските си книги лавандула в сандъчета, която обаче ми се струва по-нискостъблена и допускам, че има някакви хибридни сортове, като напр. декоративния слънчоглед, който също е чудесен за отглеждане в саксия и корените и височината на стъблото му нямат нищо общо с обикновения.

"Корен къри" ме заинтригува. Не знаех, че има растение къри. Какво представлява?



Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Jennifer.]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано04.06.05 14:16



Лавандулата е род, който включва 30-ина вида. Растение къри няма. Не знам Reinstall какво нарича така. Като подправка съм чувал, че лавандулата се използва във френската подправкова смес ерб дьо прованс (Herbes de Provence).

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.

Редактирано от Eдин_ на 04.06.05 14:19.



Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Пoли]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано04.06.05 14:24



Ние имаме магданоз, копър, розмарин, босилек. Под сибулет навярно имаш предвид сибирски лук. На балкона са през топлите сезони, през останалото време вътре на светлина под прозореца. Различните подправки се полиуват различно, но има достатъчно инструкции, които можеш и сама да намериш. Почвата може да бъде нормална почва за саксийни растения, но пак зависи от растението. Розмаринът и лавандулата например обичат по-песъчлива и суха почва.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Eдин_]  
Автор Jennifer. (новак)
Публикувано04.06.05 14:43



Вероятно Reinstall има предвид корени от джинджифил.
Обаче тези, които се продават като подправка няма как да покарат.



Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Jennifer.]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано04.06.05 15:46



Аз понякога ги намирам покарали в магазина

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Eдин_]  
Автор Jennifer. (новак)
Публикувано04.06.05 17:59



Вярно?


Аз по принцип намирам всички подправки готови отгледани и набрани на магазина и на пазара, обаче чак пък покарал джинджифил...
Мислех, че го обработват с нещо, но толкова ще им е качествено "нещото", щом при теб избива да расте!

Асоциация на потребителите нямате ли там? Сезирай съответните органи! Това на какво прилича!




Тема Re: Подправки в саксийка?нови [re: Пoли]  
Автор Meчo_Пyx (Пухкавичък)
Публикувано04.06.05 18:40



Всичко, което си изброила се гледа в саксия, ако имаш достатъчно светлина. Щом имаш китки, значи и подправките ще вървят. Кориандър, доброволно не бих засадила. Като зелена подправка е по-известен като Cilantro.
За мен има доста силен аромат, май само на една тайванска манджа се върза някак си с другите продукти. Иначе семената му, пък се продават по-често като кориандър и си имат техен си по-различен аромат, и са страхотна подправка за неденички, месни ястия и сосове. Та, зависи какво използваш от него. Ако ти трябва семето, по-добре си го купи. Освен изброените подправки съм пробвала и салвията (Sage) и копър. Стават, ама май използвам повече подправки отколкото може да поеме моята "градина".
Винаги съм смесвала готовата пръст (то много не прилича на такава) с по-песъчлива. Само внимавам откъде я вземам, щото почти навсякъде използват много силни химикали за да запазят тревата от разни буболечки и болести и заразяват и почвата наоколо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.