Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:35 24.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Киевска торта  
АвторMими (Нерегистриран)
Публикувано23.05.05 16:26



Преди години родителите ми бяха в Украйна и донесаха киевска торта. Нищо по-вкусно не съм яла, но никаго повече не открих нищо, което поне малко да прилича на нея. Някой да знае рецептата?



Тема Re: Киевска тортанови [re: Mими]  
Автор Ginger ()
Публикувано23.05.05 18:03



това ли е


дано си добре с руския



Тема Re: Киевска тортанови [re: Ginger]  
Автор Пoли (минаващ)
Публикувано24.05.05 02:34



Има доста варианти на киевската торта, но истинската е само с кашу.

Сложна е в приготвянето, а иначе наистина е много вкусна. Мен лично ме е страх да се захващам с нея.



Тема Re: Киевска тортанови [re: Ginger]  
АвторMими (Нерегистриран)
Публикувано03.06.05 14:28



Това е! Благодаря ти много. Проблемът само е, че не съм особено добра в готвенето, така че ще видим дали ще се получи нещо. :))



Тема Re: Киевска тортанови [re: Mими]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано08.06.05 10:32



Някой ще я преведе ли на български тортата, зле съм с руския
мерси



Тема Re: Ето я Киевската торта :)нови [re: мими]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано08.06.05 18:47



С тази рецепта нарушихте покоя на крехката ми душевност и в неделя тортата биде осъществена. С решаващата подкрепа на мъжа ми, държа да отбележа. :)))

Ето я:



Нямах наистина никакво време да се похваля от неделя насам... сега е първата възможност да го направя, а май и последна, защото само това парченце остана от иначе огромната торта.))

Ето ПРЕВОДА НА РЕЦЕПТАТА ОТ РУСКИ:

Продукти за блатовете:

4 белтъка
1 чаша захар (ситна, но не пудра)
1 чаша орехи или фъстъци (в оригинал тортата се прави с кашу - истинско сурово, не пържен фъстък!!), накълцани на не много ситно
2 супени лъжици нишесте

Продукти за крема:

3 жълтъка
1 чаша захар
1 чаша прясно мляко
300 г масло
1 супена лъжица какао

Приготвяне:

А. На блатовете

Трябват два блата, а следователно, две порции от необходимите продукти.

1. Белтъците се разбиват на твърд сняг.
2. Захарта се добавя на малки порции и продължаваме да разбиваме, докато напълно се разтвори.
3. Нишестето се пресява през сито върху така разбитите белтъци. Отгоре изсипваме накълцаните ядки.
4. Внимателно размесваме със "сечащи" движения отгоре надолу.
5. Сипва се сместа в тавата на фурната, покрита с оризова хартия. Заравнява се.
6. Слага се в долната част на фурната, загрята до 170 градуса.
7. След 20 минути фурната се намалява до 150 градуса и се пече още 1 час и 40 мин.
8. Блатът следва да се увеличи двойно по обем.

Когато наближи времето за вадене на първия блат от фурната, се разбиват белтъците и се приготвя втория блат. После първият се вади, температурата се увеличава за известно време до 170 градуса и се слага за печене вторият.

Крем:

Жълтъците, захарта и млякото се варят до сгъстяване, охлаждат се.
В размекнатото на стайна температура масло се разбива внимателно тази смес, като се добавя лъжичка по лъжичка. Накрая се слага какаото.




Е, аз, разбира се, си направих някои малки "рационализации"...
Ето моите наблюдения и допълнения:

1. От 8 белтъка стават три големи блата, а не два. Тортата става наистина много голяма. Но ако направите 2 блата от 4 белтъка, няма да може да се яде от масления крем. Той изглежда малко, но това е заблуда. :)) Единствено целувчените блатове го уравновесяват донякъде...

2. Използвах кашу и препоръчвам да използвате именно него. Наистина е много вкусно.

3. В крема сложих само половин чаша захар и смятам, че му беше напълно достатъчно.

Хм... май не се сещам за друго. Ако мога с нещо да помогна, казвайте! Успех с тортата на всички клубари!

Ante porcos margaritas meas mitto.

Редактирано от Mushu на 08.06.05 18:58.



Тема Re: Ето я Киевската торта :)нови [re: Mushu]  
Авторcoлeтka (Нерегистриран)
Публикувано11.06.05 19:53



Страшна торта си направила!Напиши още малко подтобности по приготвянето.Например рускините нещо пишеха че темлературата на фурната е много важна и някои печаха тортата на 150градуса още от начало.



Тема Re: Ето я Киевската торта - i az da pitamнови [re: coлeтka]  
АвторChrissi (Нерегистриран)
Публикувано11.06.05 20:11



V kakvo se pekat blatovete - v tavata na pechkata i posle se reje krag ili moje i v tortena forma?
Blagodarya!



Тема Re: Ето я Киевската торта :)нови [re: Mushu]  
Автор alys ()
Публикувано11.06.05 21:35



Много добре изглежда тортата! Наистина ли блатовете се пекат по толкова много, колкото пише в рецептата? В каква форма ги пече? Ако се пекат в по-голяма тава, няма ли да се изпекат по-бързо? Не става ли прекалено маслено (тежко) с 300г масло? И последен въпрос - какво кашу ползваш ( марка, подробности около грамаж и цена)? За пръв път имам толокова много неизвестни, за което се извинявам.



Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: alys]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано11.06.05 22:21



Ще отговоря тук на всички въпроси, нали може?:)

За печенето на блатовете:
Температурата беше така, както препоръчваха рускините - първо 175, после 150.
Не се печаха толкова дълго, в никакъв случай, не повече от час на блат, плюс това аз печах по два наведнъж. :-))
Пекох ги в тавата на печката, върху оризова хартия, на която изсипвах с лъжица и оформях в кръгла "блатова" форма. На око. :-)) Предполагам, може и в тортена форма, но препоръчвам горещо използването на оризовата хартия и нищо друго.
Как пекох два блата наведнъж? (Ноу-хауто е на мъжа ми). Първият се слага по описания начин в тавата на фурната. След 20-на минути, когато "хване", се вади и с помощта на асистент листът оризова хартия внимателно се плъзва върху решетката на фурната; решетката се пъхва в по-долната й част, а тавата с новия, втори блат - в по-горната. :))
Според мен по-добре 3 блата, отколкото 2 свръхдебели, които може и да не се изпекат като хората.
Не стана прекалено маслено, и аз се бях уплашила - блатовете са много големи и някак си "поемат" от маслеността на крема, а той изглежда твърде малко за тях - така и трябва да бъде явно. Само леко намазах между тях и отгоре. Яде се като слънце, вЕрвайте ми.
За кашуто - ами купих го от пазарчето "Св. Седмочисленици" в София - сурово кашу, май 2.60 за 100 грама, купих 200 и обявих, че това количество се равнява на 2 чаши, както е в рецептата. Накълцахме го с уреда за кълцане на лук, ако се сещате.
Хайде, правете я тортата, никак не е сложна, само шубето е голямо предварително.

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: Mushu]  
Автор alys ()
Публикувано11.06.05 23:51



Нямам уред за кълцане на лук, но като купя кашу, ще видя как ще го наситня . Хубаво, че спомена, че е сурово, че иначе щях да се чудя. Разбрах за блатовете, благодаря ти. За печене ще ползвам хартия за печене - много съм доволна от нея! Едва ли ще пека по два блата наведнъж, защото мисля, че Термата ми пече силно отдолу. Мисля, че по-скоро, ще ги пека в тавата на фурната, а после ще разрежа на 4 части и ще направя тортата. Би трябвало да стане. Ще пробвам с продуктите за един блат и половината от крема, та ако нещо не стане читаво, да не ме е яд.



Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: alys]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано12.06.05 11:13



Ами че то печеното кашу е солено, таковата... така че непременно трябва да е сурово, да.
За разрязването на блата на 4 - не знам... той след изпичане е съвсем твърд - като целувка - и аз лично бих се побояла да го режа, да не се натроши. Не че кой знае какво де, ама... ще ми е интересно да разкажеш после как е станало, ок?

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: Mushu]  
Автор alys ()
Публикувано12.06.05 12:44



Щом става като целувки блатът, тогава ще мисля какво да правя. А за кашуто се разрахме. Аз не бях обръщала внимание дали има сурово, затова и попитах (ясно беше, че няма да правя тортата със солено .
Ще разкажа, но търпение, защото ще имам време поне след 10-15 дни за торта .



Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: alys]  
Автор Stefanie (непозната)
Публикувано12.06.05 14:20



Алис, най-добре опечи блатовете поотделно, макар че ще загубиш повече време. Правила съм торта с подобни блатове, те не могат да се разполовяват както пандишпана. А и ми се струва, че времето за печене ще е по-кратко. Успех с тортата и да не забравиш да се похвалиш



Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: Mushu]  
Авторвeчнo-oтcлaбвaщa (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 07:52



Ние по-западните славянки, неможем ли на направим крема с маргарин?



Тема Re: Още подробности за тортата)нови [re: вeчнo-oтcлaбвaщa]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано14.06.05 18:43



Ами сигурно може, не знам... никога не съм правила крем с маргарин поради това, че никак не го обичам... Чудя се само дали от по-високото (сякаш?) водно съдържание в маргарина целувчените блатове няма да се разкиснат неприятно след няколко часа? С крема с масло си стояха твърди и хрупкави и на 3-я ден след приготвянето на тортата...

Ante porcos margaritas meas mitto.

Редактирано от Mushu на 14.06.05 18:46.



Тема Много е вкусна!нови [re: Stefanie]  
Автор alys ()
Публикувано21.06.05 01:12



Невероятен вкус! Направих тортата с три блата, т.е. с продуктите за два блата, направих три. Първият беше учебен, но ако някой за момент си помисли, че нещо от него е остнало неизядено или е изхвърлено, жестооооко се лъже. Другите два блата бяха доста по-сполучливи. Предполагам, че има какво още да се желае. Има си тънкости - не е за начинаещи, ама ако не се пробва човек, няма как да стане майстор .
Както и да е, но ви казвам, че е мноооого, ама мноооооооооооого вкусна, като кашуто има основна заслуга за това!!!
Благодаря за рецептата на всички, които се включиха с идеи, превод и напътствия!!!


Редактирано от alys на 21.06.05 01:16.



Тема Re: Много е вкусна!нови [re: alys]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано21.06.05 17:41



Мдам, и аз я направих. Блатовете почти точно по рецептата, с брашно вместо нишесте, 2 на брой. И ги пекох по два часа всеки, както е в оригинала. Модифицирах малко крема. Стана прекрасна, а като поседя повече от 12 часа в хладилника, доби още по - приятен вкус. Ама трудно се опазва, пусто!

И аз благодаря за рецептата!




Тема Re: Много е вкусна!нови [re: Meli]  
Автор alys ()
Публикувано21.06.05 20:12



На колко градуса ги пече блатовете? Дали няма да е по-добре, ако температурата е 150 градуса и е постоянна? Моите станаха по-тънки и ми се стори, че им е много 170/150 градуса. Следващия път съм решила да изпека 2 блата, както е в рецептата и също ще пробвам с брашно.



Тема Още рецепти за Киевска тортанови [re: Mими]  
Автор alys ()
Публикувано22.06.05 08:09







Тема Re: Още рецепти за Киевска тортанови [re: alys]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано22.06.05 10:23



Абе момичета, не става ли прекалено сладко с 2 чаши захар в блатовете . Че то има повече захар отколкото брашно в тази торта

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: Много е вкусна!нови [re: alys]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано22.06.05 18:14



Първо малко (15 - 20 минути) на 170 градуса и през останалото време - на 150. И си станаха достатъчно дебели, но с цялото количество продукти. Не знам, идеята май е първоначално при по - високата температура да се вдигнат малко, а след това да се "изсушават" постепенно. Ако температурата е 150 градуса от самото начало, вероятно няма да увеличат толкова обема си.




Тема Re: Още рецепти за Киевска тортанови [re: Иpeтo]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано22.06.05 18:20



Ми сладичко става, мдам.
Всъщност във всеки блат има по 1 чаша захар. С по - малко захар няма да се получи хубава, плътна белтъчна смес.




Тема Re: Много е вкусна!нови [re: Meli]  
АвторMepи (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 18:19



Как модифицира крема?Какво се получи?



Тема Re: Много е вкусна!нови [re: Mepи]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано25.06.05 13:31



Направих крема с 8 - те жълтъка и със 150 грама масло. Но стана малко и го сложих между двата блата, а за отгоре направих един от кремовете на д-р Йоткер без варене.




Тема Re: Киевска тортанови [re: Mими]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано30.06.05 23:05



Ох момичета, подпалихте ми фитилите с тази торта и мира няма да имам докато не я направя .
Обаче някак си ми е много интересно - този блат си го представям (като му чета съставките) като целувка с ядки , а една целувка обикновено е една такава хрупкава и корава...Не става ли много сухо? Кремът успява ли се да просмуче в блата?
Трудно ми е и да си представя блат за торта без брашно и без набухватели...това нишесте достатъчно ли е. Хм...споделете моля, че утре ще се хвърля в страхотна схватка с тортата, пък дано да стане

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: Киевска тортанови [re: Иpeтo]  
Автор alys ()
Публикувано30.06.05 23:30



Въпреки, че я направих, тази торта си остава едно голямо предизвикателство за мене. Блатът трябва да стане (май) като целувки и кремът съвсем не се просмуква в блата. Трябва да разбиеш мнооого добре белтъците, които трябва да са предварително охладени (това го разбрах, след като изядохме вкусотията). Като реша да я правя отново, ще пробвам с брашно, вместо с нишесте. Аз не се справих перфектно с блатовете, но няма страшно - трябва да сте изключително злояди, за да не я хапнете, независимо от резултата. Гледай само да не се препекат блатовете, че тогава ... май няма да може да се яде . Дано си спец по отношение на целувчените блатове, ама да те предупредя за всеки случай - не трябва да отваряш фурната, докато се пекат блатовете, защото температурата е от голямо значение за правилното изпичане. На глупавата ми печка Терма й е изгоряло осветлението, отвън почти нищо не се вижда, та ми беше изключително трудно да следя процеса на печенето (е, трябва нещо да ми е виновно ). Но в крайна сметка, ометохме тортата за отрицателно време . Успех! И да разкажеш подробности!



Тема Re: Киевска тортанови [re: alys]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано01.07.05 00:06



Не съм правила в живота си целувки , ще разчитам на късмет
А как разбираш, че се е опекал тогава като не отваряш фурната
Ще докладвам, разбира се и снимки ще пусна .
Имам една колежка украинка, която напуска на 15 юли. Искам да я изненадам , така че ще тренирам, къде ще ходя

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: Киевска тортанови [re: Иpeтo]  
Автор alys ()
Публикувано01.07.05 12:06



В отговор на:

А как разбираш, че се е опекал тогава като не отваряш фурната




Направих 3 блата с продуктите за 2. При печенето на първия отвярях фурната, но блатът спадна. Е, мъничко се вижда през стъклото на фурната, но друго си е да си виждам 100%. По едно време ми се видя, че почва да загаря и го извадих - почти навреме. Другите два ги пекох малко на магия и реших, че и да не са се изпекли кой знае колко, ще бъдат изядени. Но мисля, че не съм разбила белтъците както трябва. Станаха на сняг, но като че ли не достатъчно. Първият ми блат повече приличаше на целувки, а другите два бяха по-тънички и по-мекички, но въпреки това страшно вкусни!

Ако Mushu и Stefanie могат да помогнат със съвети за печенето и разбиването на белтъците, аз също много ще се радвам.



Тема Re: за белтъцитенови [re: alys]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано01.07.05 21:57



Ами... при мен белтъците бяха много охладени и се разбиваха много дълго... и станаха на един наистина много гъст сняг.
И аз направих 3 блата от продуктите за 2, доста дебели и трите. (На снимката могат да се видят). Пекох ги, както описах някъде по-горе, дори 2 едновременно по технология на мъжа ми, и станаха супер. Около час, час и нещо се пекоха. Наблюдаваш - когато започнат да порозовяват, се вадят и се оставят да изстинат. Получават се именно хрупкави целувки. Кремът не ги размеква и именно в това е хитът на тази торта, поне според мен. Защото размекнатата целувка не е по-различна на вкус и вкусови усещания от неопечените разбити белтъци... лигаво едно такова... а хрускащата - си е супер...

Преди много години бях яла във Франция нещо като сладоледена торта с целувчени блатове... още я помня... също невероятна комбинация между ледено-топящ се в устата сладолед и хрупкава, сладка, суха целувка...леле, нещо станах лирична...

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: за белтъцитенови [re: Mushu]  
Автор alys ()
Публикувано01.07.05 22:43



Явно ще трябва да опитам на по-ниска температура, щото на 170 градуса блатовете порозовяха за 10 - 15 мин. Да е нормална (по-съвременна) печка, да спази човек, указаната в рецептата, температура. А то е ... хайде, няма да се повтарям. Може би, все пак, да позачакам, като си купим нова печка, кухненски робот (и ако все още мърдам ), да направя втори опит за тортата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.