Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:57 19.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Оризнови  
Автор alys ()
Публикувано13.05.05 08:17



Въпросът ми е предимно към намиращите се в БГ. Препоръчайте ми ориз (от многото видове на пазара), който да не се разварява. Ориентирала съм се към бланширан ориз, но той не става за мляко с ориз. Уж е сварен, а после се свива и все едно е суров. А може би проблемът е в технологията, която прилагам за варене на мляко с ориз? Варя ориз във вода, после го прибавям към подсладено мляко, кипват заедно и за да стане по-гъсто, добавям малко брашно, разтворено във вода и отново всичко кипи малко. Накрая добавям една ванилия, но тя не е от значение, според мене.



Тема Re: Оризнови [re: alys]  
Автор ce ми e тaя (непукистка)
Публикувано13.05.05 08:50



да, и аз съм забелязала, че бланширания ориз не е подходящ за мляко с ориз:) след което се пробвах с някакъв друг, който пък стана като туткал, сега и аз не знам какъв да ползвам

Не плачи, когато слънцето залязва, защото сълзите ще ти попречат да видиш звездите!


Тема Re: Оризнови [re: alys]  
АвторF1 (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 09:51



В отговор на:

добавям малко брашно, разтворено във вода



Моме хубава, ей т’ва брашно откъде дойде!!
Нишесте да беше слагала, щеше да получиш нещо подобно на ашуре...
Не знам, въпрос на вкус, но мляко с ориз, с неразварен ориз, който да дрънка като съчми – не го разбирам. Нещо като супа, нещо като чорба, нещо като напитка, нещо като... какво??
А за ориза, действително с бланширан не става, от дългия – не му отива, всякакъв друг /без камъчета, люспи и добре измит/ става.
По твоят вкус – ако го вариш директно в подсладеното мляко /без предварителната водна интервенция/, ще получиш желания ефект.



Тема Re: Оризнови [re: F1]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано13.05.05 11:28



Ами и аз бих питала същото.



Тема Re: Оризнови [re: F1]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано13.05.05 11:34



Мойта баба го киснеше във вода поне половин час преди готвене. Хладка, или дори гореща.
И сорта ориз да е от оня, начупения. Не дълъг, а дето е пчти натрошен на парченца. Вариш без нищо, само леко бъркаш с лъжица, но без да правиш резки движения. Зависи какво количество и в каква тенджера, но до половин час трябва да се свари до меко и да стане гъста каша от зрънца.

После добавяш това онова.


Но съм запомнила кисненето във вдоа без значение на какво ще се готви ориза.



Тема Ха-ха-ха!нови [re: F1]  
Автор alys ()
Публикувано13.05.05 12:34




В интерес на истината, напоследък дабавям нишесте. А брашното "дойде" от Северна България. Баба ми така го готвеше и на мене ми беше писнало да разбърквам, за да не загори. А тя: "Ела, мале, да бъркаш, да не се зафане за ...", е не помня вече .
Проблемът съвсем не е в брашното, защото на нас така ни харесва! И къде прочете, че ми харесва дрънкащият или разварен ориз?
Та питах за название, фирма, марка, както искате го наречете, на ориз, който да става за мляко с ориз.
А да го варя направо в млякото ... да, сигурно ще стане, ама не мога да прекарам живота си в кухнята. Преди 10-ина години имаше нормален ориз, а сега май и той е като нас.



Тема Re: Оризнови [re: Roxana]  
Автор alys ()
Публикувано13.05.05 12:37



Ако кисна ориза във вода, няма ли да се развари много. Не обичам разкашкан ориз. А иначе ти благодаря за предложението.



Тема Re: Оризнови [re: alys]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано13.05.05 12:45



Ами не би трябвало. В това е замисъла, да кисне само половин час, колкото после да стане мек и приятен.

И наистина казвам съвсем сериозно, има един български ориз, не знам как се казва сорта, който е доста неглиже, защото се продава и първо и второ качество, дребни и бели зрънца с кафеникави белези...и начупен, просто зрънцата не са цели. Не знам как го обработват, но е начупен като булгур. От него ми става най-хубав ориза с мляко, честно казано и аз не знам каква е причината.

От вносните оризи кой знае защо ми стават само на рецепти, в които има тлъсто месо. Може би имат нужда от много мазнина, това е старо правило за ориза, че се готви с изобилие от мазнина, иначе става кашкав и неприятно сух.

Българският обаче става за всичко: и за десерти, и за месо. Нямам представа защо. Може някой да пусне хубава тема за хлебарство, сладкарство и сортове пшеница и ориз. Някой беше пуснал скоро тема за брашно и видовете брашно. Изчетох я с удоволствие, много образователна беше, с изключение на нищо неинформиращите забележки на Дженифър.


Лично аз бих изчела с удоволствие всичко, което дава информация за сортове житни култури, обработка, съхранение, за какво се използват (има много сортове, които са за фураж), както и в какъв търговски вид се предлагат на пазара.


Може и за цени да говорим, защо не.


Кой ли може да е толкова образован в тази област? Някой хлебар? Професионалист от фабрика за захарни изделия?



Тема Re: Оризнови [re: Roxana]  
Автор alys ()
Публикувано13.05.05 12:51



Аз също с удоволствие бих прочела подобна информация.



Тема Re: Ха-ха-ха!нови [re: alys]  
Авторaлaбaлa (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 14:51



В отговор на:

ама не мога да прекарам живота си в кухнята



не е и необходимо
все пак на някои неща трябва и да им се побае и за тях важат старите народни поговорки за "бързата работа"
какъвто и ориз да вземеш той просто няма как сам да се превърне в сутляш.

вземи ориз най-обикновен, аз използвам ориз "Крина" най-често за повечето неща с ориз.

трябват ти:
2 кафени чаши ориз
1 чаена чаша вода
1 чаена чаша захар
1 пакетче ванилия
1 литър прясно мляко
канела

какво правиш:
почисти ориза, леко го измий.
залей го с 1 чаша вода и го вари на слаб огън докато почти набъбне и почти си "изпие" водата.
залей го с млякото и го вари до разваряване, като внимаваш да не загори. баба ти е била права
след като оризът вече е съвсем готов добави захарта. почакай да "клокне" отново, като пак го разбъркваш през това време, свали от огъня и разпредели в съдчетата за сервиране.
когато изстине го поръси с канела.

аз мразя сутляш още от гадната детска градина, ама така се прави - със сигурност знам




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.