Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:18 20.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Френска ЛУЧЕНА СУПАнови  
АвторSUNY (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 13:12



Опитвал ли я е някой?
Може ли рецептата.......?



Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: SUNY]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано13.05.05 14:10



Парижка лучена супа (Gratinee des Halles)

Продукти за 4 души

- 800 грама лук
- 40 грама масло
- 4 супени лъжици олио
- 20 грама сухо бяло вино
- 25 грама брашно
- 1 китка зелени подправки, обикновено магданоз, тим и розмарин (bouquet garni)
- 80 грама сирене грюйер
- 8 филии хляб
- готварска сол
- млян черен пипер


Приготовление


Обелете лука и го нарежете ситно.
Загрейте олиото и маслото в голяма тенджера.
Прибавете нарязания лук и го запържете, докато придобие златист цвят, като бъркате леко.
Добавете бялото вино и захлупете, като оставите сместа да ври на слаб огън около 30 минути. Бъркайте леко от време на време.
След това добавете брашното(през сито) и разбъркайте, докато се получи хомогенна смес, след това добавете 1 л. вода или бульон и зелените подправки. Продължете да варите на слаб огън 15-20 минути.
Преди да свалите от огъня, посолете, но леко, заради грюйера и добавете черния пипер.
Разпределете супата в четири купички.
Върху супата сложете по 2 филийки, върху тях поръсете настъргания грюйер.
Купичките се запичат във фурна, точно под реотаните, докато сиренето се разтопи добре и започне да придобива златист цвят.

Супата се сервира гореща. Преди да сипете супата в купичките, може да добавите смес от три желтъка и мадейра или порто, като при тази процедура тенджерата трябва вече да е свалена от огъня.

И един цитат от Ларус, няма да го превеждам, за по-автентичен вкус на супата:

"Alors que la soupe a l'oignon est lyonnaise d'origine, la gratinee est parisienne, traditionnellement servie dans les bistrots de Montmartre et du quartier des Halles, ou l'on soupe tard. C'est en effet le petit plat chaud des noctambules au petit matin, pour parer les mauvais effets de la "gueule de bois". (махнах ударенията, защото излизат на маймуници).

Nequaqua vacuum, казала жабата и цопнала в гьола.

Редактирано от dexter_sum на 13.05.05 14:30.



Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: dexter_sum]  
Авторвecи (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 15:07



Яла съм я тая супа и ви казвам, че е пълна отврат. Сладни, въпреки че няма нищо сладко. Въобще не мисля, че е по българския вкус.



Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: SUNY]  
Автор бypkaнчeМодератор (познато)
Публикувано13.05.05 15:07



аз опитах, при това в Париж, но ми се видя доста гадничко нещо...
въпреки, че като четеш съставките и рецептата, изглежда доста привлекателно.



Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: бypkaнчe]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано13.05.05 15:15



Не знам, аз си я правя, почти като по рецептата, само че вино рядко слагам, и варя, докато стане като крем супа и ми харесва, но аз ям всякакви постни чорби, дори зелева, така че, изобщо не съм критерий.

Nequaqua vacuum, казала жабата и цопнала в гьола.


Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: dexter_sum]  
Авторsuny (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 16:24



А нещо от Париж...да ви е харесало като храна?



Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: suny]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано13.05.05 16:32



На мен ми хареса нещо, приготвено от една баба в Илие-Комбре (бившо Комбре): печен цял бут от сръндак, поднесен нарязан на филийки, със сос от боровинки и картофени дукеси (не от бланшираните).

Nequaqua vacuum, казала жабата и цопнала в гьола.


Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПА [re: бypkaнчe]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано13.05.05 16:59



Поредното доказателство, че колкото хора, толкова вкусове!

На мен пък тази супа страшно ми хареса именно в Париж! Отдавна бях слушала за нея, но така и не бях търсила рецепта. Поръчах си я, като я видях в менюто на заведението още първата вечер и на следващата вечер повторих!

Пътят към ада е постлан с добри намерения.


Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: Cпacka]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано13.05.05 17:06



На мен пък също ми сладни прекалено силно и ми е прекалено лучена. Най-прехвалените ястия и въобще всякакви прехвалени неща обикновено не си струва да се опитват. В менюто търся винаги нещо, което не ми е познато, нито пък съм чувал за него, проверявам горе-долу за какво става дума и в по-голямата част от случаите съм откривал чудесни ястия по този начин. Непредубедеността е много полезна в такива случаи.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Френска ЛУЧЕНА СУПАнови [re: Eдин_]  
Автор Cпacka (добра ламя)
Публикувано13.05.05 17:40



За мен комбинацията "лук" и "прехвален" идеално пасва на представата ми за оксиморон! А и не е сериозно да си атеист, ако не си чел библията!

Най-големият проблем с храната в странство ми е любопитството. Нe страдам от никаква предубеденост - искам се да опитам от всичко - познато и непознато, известно и неизвестно.

Само две неща не разбрах! Случайно ли си закачил постинга си за моя?!

Пътят към ада е постлан с добри намерения.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.