Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Как да си направя козунак?  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано12.04.05 10:52



Моля дайде рецепта, която самите вие сте изпитали и да е лесна, тъй като не съм голяма кулинарка, но имам много голямо желание да направя домашен козунак. Желателно е подробно да ми опишете технологията.

Редактирано от минaвaщa на 12.04.05 10:54.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Hиkи]  
Автор минaвaщaМодератор (open-minded)
Публикувано12.04.05 10:52



Този въпрос ме подсети,че времето за месене все повече наближава. За всички,които пак ще се потят над домашни козунаци пускам няколко линка към теми в които надълго и нашироко се обяснява почти всичко. Прочетете и ако все още имате въпроси питайте, темата ще остане статична до Великден. Успех на всички мераклии!



.Рецептите ще намерите в първия линк!











Надявам се и други да споделят своя опит и рецепти.Рекламации се приемат само на лични бележки

We will someday cross the
Rainbow Bridge together



Редактирано от минaвaщa на 11.04.06 10:30.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Hиkи]  
АвторMилa (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 12:18



В голяма купа изсипваш 1 кг брашно. Правиш кладенче в което чукаш 6 яйца и 1 белтък - жълтъка отделяш за намазване отгоре. Сипваш 1 ч.чаша топло, но не горещо прясно мляко, есенция ром или лъжица коняк и 2 ч. чаши захар. В сепниче натрошаваш маята /колкото кибритена кутийка/, слагаш 1 ч. лъжичка захар и още толкова брашно и заливаш с топла водичка. Разбъркваш сместа до хомогенност и изчакваш да увеличи обема си двойно, след което изливаш в голямата купа. С тези продукти замесваш тесто, като при необходимост добавяш още брашно. Тестото не трябва да е твърдо, нито прекалено меко и не трябва а ти лепне като месиш. След като постигнеш това разтопяваш 1 пакетче /125г./ масло и започваш да омазняваш тестото докато поеме маслото. При това може да се наложи да добавяш брашно, ако тестото е станало много меко или лепне. Тестото трябва де се меси докато стане "леко". Поставяш го в намазнена найлонова торба докато бухне двойно. Добре е отново да го премесиш и отново да втаса. След което започваш козунака. Отделя се топче колкото татарско кюфте /е, зависи и от големината на съда, в който ще се пече/, което с ръце се разточва на правоъгълник. Слага се плънката, която аз правя от: 1. накиснати от предната вечер стафиди в ликьор или ром, коняк и счукани орехи или 2.Някакво по-гъсто сладко или мармалад, например сини сливи, череши и орехи. Не прекалявай с плънката иначе ще се разтече при печенето. Завиваш правоъгълника на фитил от към дългата му страна. Правиш още един такъв и го усукваш с другия, след което навиваш на кравай. Поставяш го в добре намазнена тавичка, която да му е по мярка. Намазваш с жълтъка, който си разбила с нъчико вода. Печеш в добре загрява предварително фурна на 250 градуса. При необходимост покриваш с фолио. След като е изпечен и го извадиш от фурната още топъл го намазваш добре с вода, в която е разтворена лъжица мед /водата да е сладка/ и веднага се наръсва отгоре със захар. Става супер и ти си героя на деня!



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Mилa]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 20:12



Много ви благодаря за съветите!!! Само ми е интересно какво количество ще излезе от 1 кг брашно. Ние сме много в къщи, а също така и родителите си ще поканим за Великден, така че колко дози трябва да направя?

Откривам и едно противоречие в печенето на козунака - някои казват, че се пече на висока тептература, а някои - към 150 градуса. Не зная как да постъпя, защото за първи път ще правя козунаци.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Hиkи]  
Автор бypkaнчeМодератор (познато)
Публикувано13.04.05 22:17



по-добре направи двойна доза тогава - с 2 кг. брашно.
ще излязат 2 големи козунака, които ще ометете за ден и половина максимум

за печенето - аз съм с една малка печка Раховец, която кой знае колко точно показва градусите, но гледам да е около 180 градуса по нейната скала. лично аз покривам козунака с фолио след като хване коричка.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Hиkи]  
АвторMилa (Нерегистриран)
Публикувано14.04.05 09:58



За Ники:
В рецептата записах: 1 кг брашно, към който прибавяш останалите продукти и започваш да месиш. При това добавяш още брашно докато е необходимо, т.е. тестото да не лепне. След примесване с маслото може би ще добавиш пак брашно за получаване на подходящата консистенция. Всъщност колко брашно ще използваш никой не може да ти каже защото това зависи от големината на яйцата, големината на мерилните ти чаши и т.н. При всички положения ще ви стигне да хапнете добре. Не е желателно да замесваш наведнъж двойна доза защото ще получиш твърде голяма маса, която трудно ще примесиш добре.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Mилa]  
Автор Mим (щура)
Публикувано15.04.05 22:43



Извинявай, но не разбрах:
1. на колко "татарски кюфтета" се разделя тестото?
2. първият правоъгълник, увит "на фитил" с плънката, се завива ВЪВ втория - правилно ли съм разбрала? Един козунак от колко топчета, разтеглени на правоъгълници, се получава?
3. какво означава "навиваш на кравай" - като спирала (както се прави вита баница), като кръг (голям геврек - извинете ме за сравнението) или някаква по-специфична форма?
4. в крайна сметка сметка излиза един голям козунак или няколко по-малки?

Още веднъж извинявай за може би тъпите въпроси, но наистина не ми стана достатъчно ясно.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: Mим]  
Автор alys ()
Публикувано15.04.05 23:29



Нека ти отговоря как разбирам обясненията на Мила. Козунакът се плете като плитка, но нейният вариант е с две рула (при коса бих ги нарекла снопчета). Всяко руло съдържа плънка. Затова казва, че се усукват, т.е. сплитат се. После самата плитка се оформя във вид на кръг (тя го обяснява с кравай), който няма как да е празен, защото плитката е дебела. Трудно може да се каже, че е като вита баница, защото плитката не може да стане толкова дълга. Но сега се сещам, че може да оформиш козунака като подредиш всички плитки във вид на вита баница. Не се притеснявай колко плитки ще ти се получат. Ако ти се получат няколко плитки, може да ги навиеш на отделни кръгчета и да ги наредиш в една тава. Мисля, че може да се прояви творчество. Имаше в постингите една ппитка хризантема, страхотно изглежда - има и снимка. Ако намеря рецептата и снимката, ще ги пусна пак, защото е много ефектно. Голяма слабост са ми тестените изделия, ама такава погача нито бях виждала, нито се бях сетила да направя (имам предвид формата). Може да напиша някой път моя вариант за питка. Успех!


П.П. Ето

и

Редактирано от alys на 16.04.05 00:01.



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: alys]  
Автор Mим (щура)
Публикувано16.04.05 00:07



Супер! Благодаря ти много! След твоите обяснения всичко изглежда елементарно и се учудвам, че не съм си го представила сама.
А идеята за няколко плитки, всяка от които завита на кръгче, наредени в една голяма тава, звучи много интересно. Ще се получи едно голямо цвете от няколко малки козуначета.
Другият вариант (за мен) е да използвам тортената си форма (26 см) - просто не се сещам за друга по-малка кръгла тава, а нямам продълговата форма за кекс... Но тогава вероятно ще трябва да разделя тестото на 2 части и какво ще стане с втората, докато се пече първата? Сигурно ще превтаса, нали?
И още един тъп въпрос - каква част от тавата приблизително трябва да запълни тестото на височина (1/2, 1/3 ?), за да се изпече добре и да не "прелее" от тавата?
Още веднъж ти благодаря!



Тема Re: Как да си направя козунак? [re: alys]  
Автор Mим (щура)
Публикувано16.04.05 00:11



А пък за питката хризантема просто нямам думи! Невероятна е!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.