Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема За машината за печене на хляб и маята  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано02.04.05 19:33



Днес си купих машина за печене на хляб.:) Мулинекс някакъв си, с 11 програми, за печене на хляб, сладкиши и варене на конфитюри.

Първото ми недоумение беше от упътването. Оказа се, че между френския и българския вариант няма съответствие в рецептите... нито в грамажа на съставките, нито - най-вече! - в програмата за печене на това или онова. Иначе по имена доста съвпадаха. Умили ме гордото наименование на печиво на български "Брьош". А също и българския еквивалент на "месене на тесто", който е... никога няма да познаете... "мачкане".))

Второто дойде от строгото предупреждение, че рецепти за други марки хлебопечки сигурно няма да станат в моята, тъй като програмирането им било неизбежно различно. ??? Това само отчасти ли е вярно или как? Моля колегите, притежаващи и използващи вече този уред - знам, че тук има немалко - да се отзоват с мнение.

В крайна сметка в момента машината се труди над една рецепта за "селски хляб", която избрах все пак от френския вариант, и аз не знам защо... Ще докладвам за резултата.
Знам, че тук много пъти е говорено за тези машини, сега таман чета назад форума , но понеже на мен сега ми дойде на главата, сега пиша.) Ако някой практикува някоя много свястна рецепта, ще съм му признателна да я закачи тук, нея или линк.

И накрая - OFF:
Снощи споменавам, че днес ще си купувам хлебопечката и на глас разсъждавам как трябва да взема и достатъчно суха мая.
Дъщеря ми (4,5 г.) пита: - Мамо, както е това "мая"?
След кратък размисъл отговарям: - Ами това, от което се надига тестото.
Тя грейва:
- Аааа, знам - "Калинка, калинка, калинка мая!"

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: За машината за печене на хляб и маята [re: Mushu]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано02.04.05 20:15



За другите марки е отчасти, ама много отчасти вярно. Тези от мулинекс не са измислили машината за хляб, нито програмите й. Но хората предупреждават, за да не хукнат квадратните глави да си връщат машините, ако използват рецепта от друга машина или просто книга и вземе, че не се получи това, което са очаквали.

Упътването е смешно, но специално за Мулинекс (не казвам нищо лошо за уредите им -- сам ползвам много от тях) е нормално, стъпвайки на един доста екзотичен пазар, да пообърка поняктията.

Поздравления за детето -- малко българчета проговарят и дума на руски в наши дни.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Първи хляб и първи (глупав) въпрос :)нови [re: Eдин]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано03.04.05 10:46



Благодаря за детето, но моите деца са изключение в това отношение.
За упътването се втренчих просто защото самата аз съм преводач и на мен също ми се е случвало да превеждам упътвания за употреба... просто не можах да си представя човек, който да не знае, че на български тестото се "меси"... както и да е.

Сега за хляба. Снощният опит беше от разреда на "первый блин комом" - нещо като "первый хлеб кирпичом" Вярно, че веднага се хвърлих на "майсторския клас" - хляб с ръжено брашно. Но все пак си мисля, че не се надигна като хората (поне според мен, моите пити и козунаци се надигат, както си му е редът). Вероятно има нещо объркано в пропорциите, може би тестото да е било малко по-гъсто от нужното... тоест, явно си има нужда от опознаване на машината и нагаждане на българското брашно към рецептите. Но хлябът беше напълно съедобен и много вкусен. Така че експериментите продължават.

И сега имам питане (съжалявам, ако звучи глупаво, но да попитам е единственият начин да узная):
По кой химическо-физически начин от 175 мл вода и 250 г брашно, плюс сол и мая, може да се получи 750 г хляб? както пише в моето упътване...
Знам, че тук не важи принципът на събиране теглото на съставките. Но защо ми се струва, че беше обратното, тоест, че от тестото се изпича хляб, който е по-лек от изходното си тесто? (леле, колко оплетено се изразих)

Благодаря предварително!

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Първи хляб и първи (глупав) въпрос :) [re: Mushu]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано03.04.05 11:39



Не виждам как ще стане. Гледам тук рецепти ... за 675 г хляб се слага 425 г брашно. Да не би в рецептата да има други добавки, които да се събират до 750 г.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Първи хляб и първи (глупав) въпрос :) [re: Mushu]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 18:29



mnogo sam lubopitna da razbera rezultatite ot tvoite experimenti.

az sasto imam mashina za hliab i ia izplozvam veche samo za mesene.
naprimer sega napravih strahoten kozunak s neia.
mesia v neia i testo za pitza ili piti i posle oformiam testoto i go ostaviam d avtasa kato go nabludavam i si znam koga e gotovo.

s mashinata za hliab se poluchavat edni hlebni tuhli koito az lichno ne haresvam ( osven hubavata mirizma v kashtata ...)
probvala sam vsiakavi varianti - tochno kato teb - testoto tvardo, testoto meko, maiata - mnogo, malko, suha , sveja., s gluten , bez gluten....
kato se dobaviat iatza i mliako hliabat stava po- dobar.
a pak palnozarnestite hliabove napravo si stavat gletavi.

probvai da omesish testoto v mashinata, da napravish pita , da ia ostavish da vtasa i da ia opechesh vav furnata , shte poluchish mnogo po- dobar rezultat.
az mislia che testoto prevtasva v tezi masini i zatova hliabat ne nabuhva mnogo.

spored men tezi mahsini sa podhodiashti za kashti, mnogo izolirani, kadeto ne mojesh da si kupuvash hliab redovno i da mojesh vse pak da si napravish a ne da mesish

uspeh i molia te spodeli opit.



Тема Re: Първи хляб и първи (глупав) въпрос :) [re: Lina]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано03.04.05 23:10



Хлябът в машина за хляб освен, че е по-вкусен, е и много по-евтин. А който няма търпение, си пече в нея тухли.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема хляб [re: Eдин]  
Авторнн (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 02:22



По-вкусен от кое?В северните части на Европа няма добър хляб,поне не бял.
Аз намирам че у нас белият купешки хляб все още е достатъчно вкусен-нещо,което в домашни условия не се получава.



Тема Re: хляб [re: нн]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 11:50



da, i az misleh da zadam sastia vapros :)))



Тема Re: Първи хляб и първи (глупав) въпрос :) [re: Eдин]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 12:01



za koi vapros stava duma? v moia posting niama zadadeni vaprosi.

otnosno vkusa - zavisi kakav hliab iadesh ot magazina. tam kadeto jiveia hliabat e mnogo vkusen i raznoobrazen po vidove i vaobshte mashinata ne moje da go konkurira. mashinata moje da se izpolzva ako iskash da izpozlvash niakav opredelen tip brashno ( ekologichno, nisko vaglehidratno sas soia ) ili da nparvish tip hliab koito ne se prodava po magazinite - kakto balgarskite piti - tzvete , na lachi i t.n. no v tozi sluchai polzvam samo funktzia mesene.

a otnosno tarpenieto - s mahsinata ti triabva naistina tarpenie - programite sa po 2-3 chasa , che i poveche.

otnosno tzenata - ako smetnesh i elektrichestvoto izrazhodvano za mashinata za 3 chasa, izliza pochti na kupeshka tzena ili razlikata e neznachitelno malka... no ako si v balgaria za teb i hliab s 10 stotinki po evtin shte ima znachenie, za koeto mnogo zajaliavam.



Тема Re: За машината за печене на хляб и маята [re: Mushu]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 12:02



oshte nesto: malkite hlebcheta stavat otnositelno po-dobri ot golemite hliabove




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.