Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:50 31.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема ФУНЧОЗАнови  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 04:10



Някой знае ли какво е това?И аз до преди няколко дни нямах представа,а се оказа много известно и любимо ястие...
Съвсем случайно станах свидетелка на разговор между две колежки...Едната се оплакваше,че от години се опитва да сготви на съпруга си истинска фунчоза,а той все не бил доволен и се оплаквал,че не била истинска.Другата колежка е екперт,защото това е нейно национално ястие.И така,аз бях много заинтригована,но само до толкова...И така,докато първата колежка не донесе от готовото си произведение за дегустация.НЕВЕРОЯТНО!
И хукнах да набавям продуктите за да готвя ФУНЧОЗА.





С удоволствие споделям рецептата за фунчоза.

Месо (колежката принципиално готви от телешко или агнешко,но аз го направих със свинско и също стана супер)-0,5-0,7 кг.
Лук 2-3 средни глави
Ряпа 1 бр.(може и с малки репички)
моркови 2-3 броя
чушки няколко броя,желателно разноцветни.
Люти чушлета мариновани
ДЖУСАЙ (някаква чесънова трева с много,много тънички пера)-не съм слагала такова,поради затруднения в намирането
Чесън-3-4 средни скилидки
1-2 пресни домата,доматена паста
червен,черен пипер,оцет,натриев глутамат
1 пакет ОРИЗОВИ СПАГЕТИ (желателно плоски и широки,но колежката ми беше я направила с тънки спагети и аз имах също само такива)

И така...
Нарязваме месото на кубчета,и заедно с лука и морковите запържваме в тиган до изпаряване на течността,която ще пусне.Едновременно солим и слагаме на върха на ножа натриев глутамат за размегчаване на месото.Добавяме чушките,ряпата и маринованите чушлета нарязани на тънки лентички.Добавяме нарязаните домати и доматената паста и най-накрая смачканият чесън(или нарязан-без значение).Дръпваме от огъня.
През това време в друг съд сме заляли оризовите спагети с вряла вода и веднага почти обръщаме в цедка-те са готови.Смесваме ги към месото с леко задушените зеленчуци (наистина съвсем леко като в китайската кухня)Спагетите направо в тигана нарязваме с нож на няколко пъти за да не са прекалено дълги.Сега заливаме с оцета и фунчозата е готова.Най-добре е вместо оцет да се използва маринатата от лютите чушлета.Аз лично смесих марината от чушки,балзамов оцет и марината от маслини.

Фунчозата и топла е хубава,но студена е просто върха.Не мога дори да определя това манджа ли е или салата.
Добър апетит!




Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: Пoли]  
АвторPolia (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 00:26



Adash, a ot kude da nameria natriev glutamat?



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: Polia]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 01:47



Има го във всички големи магазини при подправките,но не купувай от там,защото е голямо менте!Нямам доверие на глутамата западно производство,както и със соевия сос.
В първия китайски магазин ще го намериш.Истинския е на тънки и дълги кристалчета.Западните са на прах обикновенно.
Моят е ето такъв:





Втората картинка е за названието...Така го търси!



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: Пoли]  
АвторSUNY (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 20:17



POLY, tova iskam da si go napravia, kato svyrsha s dietata.
Ti vinagi predlagash hubavi neshta.....
Kaji mi za kakvo sluji "natrieviat glutamat" ili kakto tam se naricha???? Za kakvo
sluji v tazi rezepta?



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: SUNY]  
АвторSUNY (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 20:26



Dali moga da go nameria v METRO ili BILLA????
Chetoh go v 1 ruska straniza. Na 1 miasto pishat che "iastieto" e kitaisko, na drugo que e koreisko, preneseno ot Marco Polo, che e ot Kazakstan, Kirgistan i t.n.......che ima mnogo recepti, no mnogo hora se oplakvat che ne stavalo taka dobre , kato originalnoto



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: SUNY]  
Автор nelka (непознат(-ka))
Публикувано28.03.05 20:38



Дано успееш да го намериш,наистина,защото ще ти е страшно полезен!

Според достоверни исторически източници,натриевият глутамат е пренесен в Европа от Marco Polo,той е взел рецептата му от местните лелки в Казахстан и Киргистан.



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: nelka]  
АвторSUNY (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 20:44



No Nelka za kakvo sluji???????
Podpravka li e ili e za omekvane na mesoto i zelenchucite?
Ti probvala li si iastieto?



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: Пoли]  
Автор 4avdar4e (добро другарче)
Публикувано28.03.05 20:50



Едно бързо питане: във "Вок" (Вог, Уок - тва заради клубарите ) ли го готви или в обикновен тиган?



Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано28.03.05 21:46



Глутаматът е химическо съединение и точно този, който е западно производство, е с гарантирано качество. Това не ти е някаква екзотична трева, че китайската да е по-автентична.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: ФУНЧОЗАнови [re: SUNY]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано28.03.05 21:48



Служи за изкуствено усилване на чувствителността на вкусовите рецептори. Води се за подправка. Не се получава по специална рецепта, въпреки че през средните векове сигурно е било така. В наше време се получава по химическа технология.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.