Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:50 16.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Х стафиди?!нови  
АвторF1 (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 09:11



Имам си един проблем. Терзае ме присъствието на стафиди в кексовете, по-скоро максималното им възможно такова. И тъй като съм илитерат в сладкарството, струва ми се, че жената нещо ме смахва и категорично отказва да слага повече от предписаното в рецептурниците, “щото иначе нямало да бухне”. Стига се до семейни вълнения, скандали, вадене на ножове /disclaimer – “посмали манго”/...
Нуждая се от мнението на мастит сладкар, препоръчително е да съдържа извода: “Необходимото и достатъчно условие за качествен кекс е - теглото на стафидите може и трябва да съставлява 50% от собственото тегло на участващите продукти”.
Не зная дали се прилагат математически методи в кулинарията, но тъй като обичам точните науки, ако намират приложение, нека някой ми посочи формула или зависимост за изчисляването на това проклето “бухване”. Нататък ще се оправям самостоятелно. Не ми се ще да пунтирам Архимед, ама дайте ми опорна точка и...



Тема Re: Х стафиди?!нови [re: F1]  
Автор минaвaщaМодератор (open-minded)
Публикувано12.03.05 09:34



Изтреби рибата с така формулирания въпрос,развесели ме С нетърпение ще чакам да прочета подобавъщ научен

отговор



We will someday cross the
Rainbow Bridge together





Тема Re: Х стафиди?!нови [re: F1]  
Автор Jennifer (Оптимистка:))
Публикувано12.03.05 11:09



Аз не съм мастит сладкар, обаче съм голям почитател на стафидите и на импровизациите. Сещаш се, че ми се е случвало да скапя кекс, като му шитна количество стафиди като за моя вкус.
Преди години отнесох въпроса, който и ти задаваш сега към една професионална сладкарка.
Тя ми каза да овалвам стафидите в брашно, преди да ги сложа в кекса, защото така те не се "утаяват" отдолу. Така решихме въпроса за падането (гравитацията), но не и за количеството.
Абе няма логика някак си да има двойно повече стафиди и да чакаме тестото да бухне, но нека маститите сладкари се изкажат.
Като са повече, стафидите, пречат на бухването.
Нещо като много маймуни на клона става.



Тема стафиди?!нови [re: Jennifer]  
Автордимa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 12:57



Извинявам се, че се закачам за темата, но ще ми е интересно да ми дадете рецепти за ястия(солени) със стафиди и сини сливи.
Мерси предварително.



Тема Re: стафиди?!нови [re: димa]  
Автор Jennifer (Оптимистка:))
Публикувано12.03.05 13:24



Стафиди за солени ястия използвам, когато правя пълнежи.
Класиката - Никулденски шаран, но и понякога на пиле или на плешка. Вкъщи не обичат стафиди, за разлика от мен, затова ги ограничавам.

Обаче ти ме заинтригува и намерих едни рецепти, които мисля да изпробвам.
Ако си от хората, които не уважават Маги и сухите бульони, няма проблем те да се заместят с обикновен бульон или да се пропуснат, както там рецептата позволява.





Тема Re: стафиди?! [re: димa]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано12.03.05 14:52



Стафиди се слагат на някои видове пилаф.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Х стафиди?!нови [re: F1]  
Автор Mим (щура)
Публикувано12.03.05 16:38



И аз обичам в сладкиша или козунака да има повече стафиди, но не правя кексове, защото трябва сама да си ги ям (мъжът ми не си пада по тях). Затова не мога да ти отговоря точно какъв ще бъде резултатът с по-голямо количество стафиди.
Но на коледния щолен слагам по-голямо количество, отколкото пише в рецептата - 250 г стафиди и 100 г сушени плодове. Увеличавам количеството почти два пъти и щоленът става чудесен. Но тестото при него е доста гъсто (иначе си е типично кексово тесто) и може би затова няма проблеми.
Но при обикновения кекс, чието тесто е по-рядко, не знам какво ще се получи - пухкав кекс или тънка сбита питка...
Нека други по-компетентни да си дадат мнението.
В краен случай нека веднъж жена ти да сложи стафиди колкото ти душа иска и ще видите резултата. Но трябва предварително да сте се изяснили какво ще правите, ако се получи вторият вариант - сбитата питка... Да не ти трие после сол на главата...



Тема Re: Х стафиди?!нови [re: Mим]  
АвторMilkaChoco (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 19:09



за да не ти останат стафидите на дъното аз знам следното (е, естествено винаги зависи от гъстотата на тестото):
- казаното вече - овалваме стафидите в брашно - не знам колко е ефективно, но вероятно е:)
- накисваме предварително стафидите в топла вода за да се надуят и заприличат на грозде - така не потъват, защото не са толкова плътни. Аз обаче вместо топла вода обикновено използвам ром - става много добро :).

успех

и...тествай, не мога да дам формула, а обичам стафиди и сладкиши със стафиди...:)



Тема Re: Х стафиди?!нови [re: F1]  
Автор alys ()
Публикувано12.03.05 19:51



Това с формулата е весело !
Чудех се дали е майтап от твоя страна.
Все пак мисля да ти дам една идея - накисни огромно (по твой вкус) количество стафиди в ром или както аз импровизирах, в ром, вода и захар. Опечете кекса с умерено количество стафиди и като поизстине, го намажете с крем, към който сте прибавили напоените стафиди. Ако пробваш, кажи дали е вкусно



Тема Re: Х стафиди?!нови [re: alys]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано12.03.05 20:18



Домашните ми не си падат много по стафидите.
Аз намазвам всяка моя филийка кекс с малко масълце и поръсвам отгоре стафидки, колкото до покрият маслото. Получава се сладък сандвич ала Гинес.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.