Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:57 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тулумбичкинови  
Автор Пoли (минаващ)
Публикувано02.03.05 23:00



Идвам да се оплача от ужасните рецепти за тулумбички сгърнали из българския И-нет.

Никога не съм имала проблем в България с тулумбичките,но откакто съм "далеч от мама",не бях правила...

По едно време реших,че е крайно време...Събрах няколко рецепти от И-нета,избрах една,която най-ми приличаше на добре познатата.а и имаше положителни отзиви.
Да,ама не!
Когато залях тулумбичките със сиропа,те станаха приличащи повече на морско мекотело,отколкото на тулумбички. Да не казвам,че направата на самото тесто ме измъчи.

Ясно,че проблемът е в рецептата и подозирах къде е проблема,но срочно трябваше да се рехабилитирам в очите си,а и самата рецепта за тулумбички,които винаги съм смятала толкова лесни за правене,че дори и дете ще се справи.

Затова,вдигнах веднага телефона за помощ от майчето. Тя беше много възмутена,защото пропорцията в рецептата,която бях ползвала между течност/брашно беше 2:1. Няма начин да не стане мекотело...Така човек може да намрази тулумбичките за цял живот.
Каза ми,че задължително брашното,трябва да е равно по количество на течността. Отворете която и да е рецепта в нета за тулумбички (съвсем не са много) и навсякъде ще забележите това несъответствие. Да не говорим,че попадах на рецепта,където количеството вода изобщо не е указано. При първа възможност ще оставя отрицателен отзив към рецептата,която ползвах първия път,за да не се хващат на въдица такива като мен.

Ето и тулумбичките на мама :



Не приличат никак не онези разпльокани подобия на тулумбички, от които дори срамувах пред гости...

И рецептата,а тя е изключително елементарна:

1 чаша вода
1 чаша олио
щипка сол
щипка захар
2 чаши брашно
8 яйца

Кипват се водата с олиото,солта и захарта. С едно движение се добавя брашното и се разбърква докато не остане "ненамокрено" брашно и тестото се отлепва от стените на тенджерката. (отнема секунди)

Така полученото тесто разстиламе в тавичка и оставяме да изстине. След изстиване,добавяме яйцата по едно и бъркаме хубаво до поемане на всички яйца и до еднородност на тестото. Така получената смес е готова за шприцоване в по-голямо количество сгорещено олио.

От сместта излизат около 60 тулумбички в зависимост от големината им и широчината на накрайника на шприца.

Сиропа си приготвяме от равни количества вода и захар (аз слагам малко по-малко захар) + ванилия. Заливаме напълно изстиналите тулумби с горещия сироп и оставяме поне една нощ за попиване.

Гаранция, че тулумбичките са същите като във всяка една българска сладкарница!






Тема Re: Тулумбичкинови [re: Пoли]  
Автор Jennifer (Оптимистка:))
Публикувано02.03.05 23:23



Не знам за нета, но в периода, когато правех тулумбички, ставаха много сполучливи, благодарение на готварската книга на Жената днес.
Също като в магазините ставаха. Отдавна вече не ги правя, защото една кутия големи тулумбички струва около един лев, не си струва само да цапам уредите.

На твоята снимка ми направи ми впечатление цветът. Моите винаги стават много по-тъмни. Точно като тези, които продават по сладкарниците. Дали това се дължи на различния брой яйца?

За всеки случай ще напиша и моята многократно изпитана рецепта.
Ако някой си я хареса, да опита. Няма какво да обърка.

200 гр. брашно
80 гр. масло или олио
4 яйца
щипка сол

За сиропа: 200 мл вода, 200 гр. захар, 1/2 ч.л. лимонтузу, ванилия

Възварете 250 мл вода. Добавете маслото, солта. Добавете брашното. Тук много важно е енергичното бъркане, за да не станат грашки. Трябва да се получи гладко тесто, което се отлепва от съда.

Съдът се сваля от котлона. Според оригиналната рецепта, трябва да се изчака тестото да изстине, за да се добавят яйцата. Аз никога не го чакам и никога не съм ги пресичала. Просто добавям внимателно и задължително едно по едно яйцата.
При добавянето на всяко яйце следва енергично бъркане. Когато тестото стане хомогенно, добавям следващото яйце и така - всичките четири яйца.
Това представлява тестото.

Това тесто трябва да се изпържи на маслена баня.
Тестото се шприцова направо във фритюрника или съда, в който се пържи.
Пържат се до златисто.

След това се прави сиропът. В това време тулумбите изстиват.
В 200 мл. вода се разтапя захарта. Добавят се лимонтузуто и ванилията. Вари се 2 мин., или малко по-малко.
Тулубичките се сиропират.
Bon appetit!







Тема Re: Тулумбичкинови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано02.03.05 23:25



Питах на времето тук за толумбички и после правих. От две дози бях разбрал какъв е чалъмът, но сега подробности не помня. Търси в архива някъде около 18-19 юни миналата година.

По принцип трябва да са гъсти отвътре (демек гъсто тесто) и да се препекат добре до по-тъмно червеничко отвън. Тогава не се разкашкват. Твоите ми изглеждат малко бледи.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Тулумбичкинови [re: Jennifer]  
Автор Пoли (минаващ)
Публикувано03.03.05 00:09



Jennifer, в твойта рецепта пропорцията между течност и брашно е нормална. Не може да се сравни с 2:1... Затова и тулумбичките ти са с нормална консистенция. До колкото разбирам,тестото за тулумби трябва да е доста по-гъсто от тесто за еклери например. Рехаво тесто при пържене поема много мазнина,а при сиропиране се разкашква.

Бледи изглеждат моите тулумби малко изкуствено..Напоследък все не успявам да направя нормална снимка и вече мислех,че апарата се е скапал...Стават ми снимките ужасно тъмни и ги изсветлих изкуствено...

Тъкмо оправих светлината, разбирам,че мъжът ми намалил качеството на снимките за сметка на количеството... Поне се успокоих,че не е повреден апарата.

P.S. Ех,направо сте за завиждане с такива цени! Левче за цяла кутия!!!



Тема Re: Тулумбичкинови [re: Пoли]  
Автор Jennifer (Оптимистка:))
Публикувано03.03.05 10:19



Зависи от фирмата, която предлага тулумбичките.
Има най-различни - едни големи, колкото твоите на снимката, които аз повече обичам.
Има и едни съвсем дребнички, които не знам защо, но са ми по-малко вкусни.

Според мен, от няколко години насам не си струва да се правят сладкиши. Има голямо разнообразие на всякакви сладки неща, което си е голямо улеснение.

Понеже стана въпрос за еклери, ето също много хубава рецепта за еклери, макар че един голям еклер е 0,20ст. и също е по-лесно да си ги купи човек.

За тестото: (зависи от големината на топките, но излизат около 30 еклера)
150 гр. брашно
2 с.л. олио
1,5 с.л мас (замествам с краве масло и рецептата не страда)
4 яйца
щипка сол

За крема:
500мл прясно мляко
3 с.л. брашно
3 яйца
6-7 с.л. захар
ванилия


В тенджера се слаганаливат 250 мл вода.
Добавят се олиото, маста и солта.
Когато заври, добавяме брашното. Също както при тулумбичките се бърка енергично и внимателно, за да не стане на грашки. Бърка се, докато се получи гладко тесто.
След това се сваля от котлона и се добавят едно по едно яйцата. Бърка се енергично. Това е най-трудната част от рецептата.
Когато тестото е готово, гребваме по една лъжица и поставяме върху намаслена тава.
Печем в началото на силна фурна, като в първите10 мин. не отваряме фурната, защото има опасност еклерите да спаднат. След като минат 10тте минути, намаляваме градусите.
В рецептата дават еклерите да се разрежат на две и да се напълнят с крема.
Аз ги пълня с най-тънкия накрайник на шприца.

Кремът се приготвя като се разтвори брашното в млякото, отделно се разбиват яйцата и захарта. Добавят към млякото и брашното.
Бърка се непрекъснато, докато сместта се сгъсти.
Накрая добавяме ванилията.
Когато кремът изстине, пълним еклерите.

Може отгоре да се направи някакава украса - шоколадова глазура или каквото измисли човек, ако обича да импровизира.

Изпълнението на рецептата е много по-лесно от дългото писане.



Тема Re: Тулумбичкинови [re: Пoли]  
Автор ah ()
Публикувано03.03.05 10:48



Поли, а рецепта за боза имаш ли? Умирам за тулумбички с боза. И много ме е яд, че арабските и турските не са като нашите.
В обедната почивна отивам да купувам шприц



Тема Re: Тулумбичкинови [re: Eдин]  
Автор минaвaщaМодератор (open-minded)
Публикувано03.03.05 11:38



Бойното ти кръщене беше през август! При нас им казваме японки, а съм чувала и тиквени дръжки. Тези сладкиши са от видовете за които се иска"чалъм" аз пък каква дума изкопах точно днес Пържат се до придобиване на кафеникав цвят без да се препържват,всъщност обикновено по-тъмен цвят хващат ръбчетата.
От същото тесто известно на повечето от нас като -парено(варено) се правят и еклерите и естествено след като се шприцова гъстотата му трябва да е подходяща за това, т.е да не изтича през шприца.
Не винаги за несполучливо приготвен сладкиш или ястие е виновна рецептата обаче. Тя може да бъде несполучлива по ред причини,които сме обсъждали в тема в клуба.



We will someday cross the
Rainbow Bridge together





Тема Re: Тулумбичкинови [re: минaвaщa]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано03.03.05 11:41



Сигурен съм, че беше около 18-19 юни, защото тогава правих толумбички за един купон. Тогава ми беше дебюта с толумбичките и оттогава не съм правил.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Тулумбичкинови [re: минaвaщa]  
Автор Пoли (минаващ)
Публикувано03.03.05 21:32



Минаваща,точно това имах впредвид..."Чалъма" на тулумбичките е в по-гъстото тесто. Няма напоени с мазнина тулумби,няма разпльокване. А пък самото парено тесто е лесно като деска игра. Може да го направи всеки,защото не се образуват бучки.

ah, ти нали беше в Монреал? С намирането на точния шприц си имах доста проблеми... Всъщност, ползвам не шприц, а торбичка с накрайник на JR -8cs



Тема Re: Тулумбичкинови [re: Пoли]  
Автор pepi* ()
Публикувано04.03.05 18:04



Поли, запали ме с идеята за тулумбички и днес нали са почивни дни, реших да се направя на добра мама и да приготвя от тези вкусотии за децата и съпруга. Използвах твоята рецепта за тестото, стана много лесно и бързо. До тук добре, но след това прочетох, че ползваш найлонова торба вместо щприц при пърженето и ...... ужас три пъти ми се пука торбата, изгорих се, 2-3 тулумбички паднаха на земята и "зарадваха кучето", всичко оклепах ужасно и накрая, защото това тесто не свършваше......... ги направих като бухтички. Сега се надявам поне да се харесат на всички в къщи, защото такъв екшън, много отдавна не бях правила в кухнята Дайте идея, сигурно има някакъв чалъм, все си мисля че не може да е толкова трудно пърженето! Какво греша?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.