Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:20 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Телешко задушенонови  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано26.01.05 20:00



Здравейте! Купих парче телешко месо, обвързано с конец като кюлче. Мисля да го шпековам с чесънчета и морковчета. Подправки - чер пипер, бахар, дафинов лист.
Някой би ли ми казал нещо по-специално, моля?



Тема Re: Телешко задушенонови [re: няkoя cи]  
Автор ce ми e тaя (непукистка)
Публикувано26.01.05 20:24



аз първо го запържвам лекичко от всички страни, след това слагам в мазнината малко чесън(гранулиран) и соев сос, черен пипер,наливам малко вода,слагам дафинов лист и задушавам:)

Когато представлението ти харесва,не питай за цената на билета


Тема Re: Телешко задушенонови [re: няkoя cи]  
Автор Lubo D (бивш Sapiens-s)
Публикувано26.01.05 20:34



Нещо не можах да разбера - защо прясно телешко месо ще бъде "обвързано с конец като кюлче". За пръв път чувам така да се продава телешко.
това, което си решила да направиш е достатъчно добро за телешко месо.
Ето ти и една моя рецепта.
С гаранция става много вкусно.

ТЕЛЕШКО ЗАДУШЕНО С БАМЯ И СИНИ СЛИВИ
==========================================

Продукти:
600-700 гр. телешко месо,
600 гр. бамя,
6-7 картофа,
10 сушени сини сливи,
1/2 връзка магданоз,
1/2 чаша разтопено масло ( или олио ),
2-3 скилидки чесън,
2 глави лук,
3-4 домата,
1/2 чаша бяло вино,
1 ч.л. червен пипер,
сол.

От предната вечер се накисват 10 сушени сини сливи. На другия ден се отделят костилките.
Месото го нарязваме на малки хапки и го запържваме леко в 1/3 от мазнината.
Прибавяме и последователно запържваме лукът и чесънът, нарязани на ситно, както и доматите, обелени и настъргани на едро ренде.
Поръсваме с червения пипер, наливаме бялото вино.
Добавяме сините сливи.
Доливаме топла вода, така че да покрие продуктите и варим на умерен огън.
Е, точно тук все някой ще попита "Ами бамята???".
Споко, ще стигнем и до бамята...
Изрязваме дръжките на бамята и я накисваме за десетина минути във вода с оцет. На литър вода - две супени лъжици винен оцет.
Изплакваме я и я подсушаваме с кърпа.
Посоляваме я и я задушаваме в половината от останалата мазнина.
Задушената бамя, заедно с мазнината прехвърляме в тенджерата със задушеното вече месо.
Продължаваме да задушаваме под капак на умерен огън.
След десетина минути добавяме и картофите, задушени с остатъка от мазнината ( най-вкусно става с пресни картофи ).
След сваляне от огъня поръсваме с нарязания на ситно магданоз.

Успех!



Тема Re: Телешко задушенонови [re: няkoя cи]  
Автор Elinceto (fly)
Публикувано26.01.05 20:50



ТЕЛЕШКО ЗАДУШЕНО
-----------------------------
1кг телешко месо
1/2кг моркови
4-5 средно големи глави лук
1 буркан гъби (750гр)
150гр кашкавал
5с.л. домати (консерва)
чубрица
червен пипер
черен пипер
сол

Сварява се телешкото месо. Нарязва се на филийки. Лукът и морковите се нарязват на колелца. Задушават се. Към тях се прибавят доматите и подправките. Половината от месото се нарежда в йенска тенджера. Върху недо се подреждат гъбите, нарязани на едро. Изсипва се соса от морковите и лука. Отгоре се нарежда останалата част от месото. Пече се в умерена фурна около час и половина. Изважда се. Нареждат се отгоре филийки кашкавал и се запича.

ТЕЛЕШКО ЗАДУШЕНО В ГЪРНЕ
-----------------------------------------
700-800 г обезкостено крехко телешко месо, 1 кафеена чашка разтопено краве масло (или олио), 1 ч.л. червен пипер, 1 кафеена чашка бяло вино, 3 моркова, 4-5 картофа, 5-6 малки лукчета (балучка, арпаджик), 1 глава чесън, щипка суха стрита чубрица, 1 равна ч.л. счукан кимион, 1 равна ч.л. смлян черен пипер

Нарязваме месото на малки хапки, които пържим в мазнината, докато порозовеят - тогава поръсваме червения пипер и веднага наливаме 1 ч.ч. топла вода и бялото вино. Тази смес изсипваме в пръстено гърне, в което слагаме още нарязаните на кубчета моркови и картофи, целите обелени лукчета, скилидките чесън, чубрицата, кимиона, черния пипер и сол на вкус. Замазваме капака на гърнето с тесто и задушаваме на умерен огън час и половина.



Тема По-голяма отврат....нови [re: Lubo D]  
Автор abettor (добър)
Публикувано26.01.05 20:52



...от месо със сини сливи няма.
Гарантирано сладникаво-блудкав вкус!
Нещо като манджа с грозде!



Тема Re: По-голяма отврат....нови [re: abettor]  
Автор maranta (usmivka :))
Публикувано27.01.05 09:52



Преди време тук във форума, някой беше написал рецепта за манджа с грозде . Направих я- беше страхотна ! Ако не си ял- опитай и тогава приказвай .



Тема Аз не приказвам...нови [re: maranta]  
Автор abettor (добър)
Публикувано27.01.05 10:04



...аз констатирам, че терминът "манджа с грозде" е добил официално гражданственост (Нал, тъй Мерлинчо?) като определение за "гадно, невкусно, противно ястие".
Иначе нищо против гроздето, особено към ферментиралия му сок.





Тема Re: По-голяма отврат....нови [re: maranta]  
Автор Lubo D (бивш Sapiens-s)
Публикувано27.01.05 10:17



Откровено казано, все си мислех, че тук е клуб "Готварски рецепти", а то се оказа, че било "Клуб на шляещите се алкохолици"...
А употребявайки "добилия гражданственост" термин и "дълбоката му същност"
значи вече можем да говорим за "адвокат с грозде".
Апропо, все ми се струва, че тук не е мястото да споделяме индивидуалните си вкусови предпочитания от типа "АЗ не обичам това или онова" или "АЗ мисля, че това или онова е гадно".
Такова държание отива на незрели умствено и физически индивиди, т.е. на разлигавени и невъзпитани деца.
Какво пък - на някои хора, независимо от възрастта, манталитетът им не стига за повече...

Редактирано от Lubo D на 27.01.05 10:41.



Тема Re: Телешко задушенонови [re: няkoя cи]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано27.01.05 10:27



Аз правя едно такова нещо - след шпиковането с чесън и морковчета, намазвам месото с олио, посолявам и поръсвам хубаво с черен пипер, който разнасям по цялото парче /в смисъл от всички страни/, поставям го в тавичка с вода и още малко олио и го запичам до зачервяване отвсякъде /демек го обръщам по някое време/, след което го изсипвам в тенджера, добавям още вода, ако се е изпарила и варя докато месото омекне добре /проверявам от време на време с вилица докъде се е докарало/. Става невероятно вкусно - реже се на филийки, яде се и топло и студено, гарнитура - стандартна - пюре, ориз, грах, моркови гласе.

"Силата на духа е за предпочитане пред красотата на сълзите" /Еврипид/


Тема Аз пък си мислех....нови [re: Lubo D]  
Автор abettor (добър)
Публикувано27.01.05 10:52



...че тук е място за застарели сдухани чичковци, които така и не разбраха, че да се пише с ник Мерлинчо е позволено, но когато те хванат трябва да си признаеш .

И съм бил прав!







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.