Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:04 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Туршия от кисел чесъннови  
Авторлили (Нерегистриран)
Публикувано15.10.04 13:28



Някой знае ли рецепта за туршия от кисел чесън?
Предварително благодаря на всички,които ще се включат!!!



Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: лили]  
Автор slavy (новачка)
Публикувано15.10.04 15:06



Не е ли късно вече за "кисел чесън" ? Доколкото знам се прави още докато е зелен и скилидките не са оформени изцяло.



Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: лили]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано15.10.04 15:17



Доста късничко е за такава туршия, май...
Ето ти една моя рецепта, с която можеш да пробваш и сега, но пък с гаранция ще ти послужи догодина късно напролет.

ТУРШИЯ ОТ ЧЕСЪН
================
Едри глави току-що вързал на глави пресен чесън се обелват от най-външните люспи, заливат се с вода в подходящ буркан. На следващият ден водата се излива и се налива нова. И така 5-6 дни до една седмица. След това се прави саламура от вода, сол, оцет на вкус, макар, че класическата рецепта за саламурата е : на 1 л. вода 50 гр. сол и 250 мл. оцет 3%.
От години го правя на вкус и става.
Правилно направената туршия е с бистра саламура, с лека утайка на дъното. Ако цялата саламура е мътна, значи нещо не е наред. За по-голяма сигурност може саламурата да се превари, да изстине и тогава да се залее с нея чесъна.
Такава туршия става много трайна. За експеримент съм я държал 4 години и си запазва идеално вкусовите качества.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: Sapiens-s-s]  
Автор PeПиЧka ()
Публикувано15.10.04 16:23



Защо чесъна се кисне в тая чиста вода?
Аз правя така: с чесъна в буркана слагам и зелени джанки. Заливам със смес от оцет и вода + сол на вкус. В края на август началото на септември изхвърлям саламурата и прехвърлям туршията в по-голям буркан като добавям и люти чушлета (от тези топчестите). Правя нова смес от оцет и вода + сол на вкус и заливам зеленчука. Винаги става чудесна без да съм варила саламурата. Вкусна е и е много трайна, но не съм пробвала да я държа 4 години



Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: PeПиЧka]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано15.10.04 22:14



Кисне се няколко дни в чиста вода най- вероятно, за да не ферментират люспите.
А тази туршия, с джанките и лютите чушлета е съвсем друга работа и се прави по различен начин.
Нали знаеш чисто българската реакция: "А, аз този виц го знам, ама по друг начин..."

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано15.10.04 22:25



Абе аз на чесъна му слагам джанки. Преди няколко месеца като питах, го направих по рецепта май дадена от тебе, но с джанки и не беше много млад. Пак стана и се изяде много бързо.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: Eдин]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано15.10.04 23:19



Тази туршия, от чесън, джанки и люти чушлета, най-вероятно е уникална, защото аз не съм срещал друга такава, която се прави на три пъти, по различно време.
И въпросът е в това, че чесънът, джанките и лютите чушлета стават годни за употреба по различно календарно време. И май, ако не е чесънът да държи туршията, най-вероятно с други видове зеленчуци няма така да стане.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Туршия от кисел чесъннови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано16.10.04 00:44



Ама аз люти чушлета не слагам. Само чесън и зелени джанки.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Туршия от кисел чесън [re: Sapiens-s-s]  
Авторz.tr. (Нерегистриран)
Публикувано24.10.04 00:43



След слагането на маринатата колко време се чака, или е готово за хапване? Може ли подробности, че ме заинтригувахте за туршия точно от чесън.



Тема Re: Туршия от кисел чесън [re: z.tr.]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано24.10.04 12:18



Специално туршията от пресен, респективно от по-стар чесън добива нормалния си вкус след известно престояване, поне две седмици.
То и за другите туршии се отнася същото, но някои, например от печени чушки, парената туршия, т.е., тези които претърпяват някаква термична обработка предварително, могат да се консумират веднага след приготвянето им.
От пресните зеленчуци, както в случая, от чесъна е добре да престоят една - две седмици, за да втасат, както зелето за кисело зеле, например.
Чесънът е най-специфичен в това отношение. Можеш да го консумираш и веднага, но почти няма да има разлика между туршия и току-що обелена скилидка чесън.
Не съм правил туршия от стар чесън, само от току-що вързал на глави, но предполагам, че и от стар чесън ще стане.
Можеш да поекспериментираш да добавиш и други зеленчуци, да не е само чесън. Чесънът ще пази цялата туршия като естествен консервант.
Сигурно ще стане много интересно с малко розички карфиол, попарени предварително парченца моркови, т.е., някакви хрупкави зеленчуци, които да поемат аромата на чесъна.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.