Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:44 23.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Имате ли идея за оригинално предястие?  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано09.11.04 10:15



Ако си спомняте - неотдавна (септември) имаше една тема за полусферична торта за рожден ден на детенце.
Наскоро се рових в предишни теми и попаднах на нея.
Някак си, по асоциация от дадените там предложения, ми светна идеята, че това може да стане и в "солен вариант".
Значи, облепването (тапицирането) на подходящ (овален) съд да стане с шайби от роле (кашкавал с шунка).
Но, до тук ...
А с какво да се запълни вътре ...???
Хем да е солено, хем да е вкусно, хем да "спои" шайбите (да не се разпадат), хем да е здраво и лесно да се отлепя предястието като се обърне..???
Единственото нещо, което засега ми идва на ум е евентуално да се използва нещо от рода на пачата ...???
Някой има ли други виждания по въпроса ???
Ще ми е интересно всяко предложение
Привет на всички и слънчев ден !



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано09.11.04 11:58



Точно вчера правих солена торта. Не беше полусверична, но мисля че пълнежа вътре може да се използва за твоя вариант. При мен всичко е малко на око, но я направи горе долу така:

5-6 картофа се обелват и се сваряват. До като са още топли се намачкват хубаво. Посоляват се и аз лично им сложих черен пипер. Направих майонезен сос, в който добавих 1 пакетче желатин. Соса разделих на 2 части - първата оцветих с червен пипер, а втората с къри.
Половината от картофите се разпределят в съда, в който ще се прави тортата и хубаво се натъпкват. Върху тях наредих: 1 ред шунка, 1 ред червен сос, 1 ред варени яйца на шайби, 1 ред рулца от раци, пар 1 ред майонезен сос, 1 ред кашкавал, 1 ред намачкани картофи. В моя случай финиширах с ред майонезен сос и украсих като торта. В твоя ще е добре да завършиш с още един ред добре натъпкани картофи.
Вариациите в плънката са огромни и са според вкуса и въображението ти

P.S За да не си присвоявам авторски права, държа да отбележа, че рецептата не съм я измислила аз. В оригиналния вариант няма желатин в майонезения сос. Аз я правих и по двата начина и с желатин определено изглежда по- добре, а вкуса си е същия:)

Редактирано от Гъceниk на 09.11.04 12:15.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Гъceниk]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано09.11.04 12:57



Ммммм звучи много вкусно, с изключение на омешаната миризма на кърито. Аз втората част сос бих я боядисал със шафран или куркума. А може и да се замени с гуакамоле -- зеленото по-добре ще контрастира с кашкавала и картофите. Или със сирене (смляно, извара, крема или някакво друго бяло, удобно за мазане) с нарязани на ситно тънки пера от див чесън, но пък тогава ще трябва да се откажем от рулцата от раци май. На реда с лъжливите рулца от раци може да се добавят и каперси.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Гъceниk]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано09.11.04 19:57



Ето една подобна рецепта:

аз правя нещо, което прилича много на солена торта. в една красива купа, която е по-тясна в основата и се разширява нагоре и освен това стените й са на "вълнички" редя картофено пюре, объркано с майонеза /много гъсто/ на три "блата", а по средата слагам плънка от 1 ред - шунка, 2 ред - кисели краставички, 3 ред - маслини и кашкавал. пюрето добре го притискам - да няма празно!!! купата ми е стъклена, та се вижда къде е останало и малко въздух и го гоня с бясно натъпкване... след като охладя добре тортата я обръщам в тортена чиния и я заливам с разтопено на водна баня пушено сирене, чесън, копър и черен и червен пипер. можеш да я украсиш както ти душа иска.


Още една:

зелена торта

ей така се прави:
трябват ти 100мл олио
1 водна чаша (половин кофичка) кисело мляко
150 гр. сирене
1 чаша брашно
4 яйца
1 чаша нарязан, бланширан и изцеден спанак
1 бакпулвер
ким, малко копър

разбиват се яйцата, добавя се олиото на тънка струйка и продължава да се бие, после се добавят киселото мляко, настърганото сирене, спанака смесен с накълцания копър и брашното, смесено с бакпулвера.
изпичат се 3 платки, като всяка се ръси преди печенето с малко зрънца ким.

кремът се прави от 2 пакетчета сирене крема, 1 чаша смлени орехи, няколко супени лъжици ( 2-3) заквасена сметана, черен пипер.
забъркваш всичките работи и е готов : )

тортата се сглобява като всяка уважаваща себе си торта с крема и се маже с крем.
отстрани се облепва с дребнички солетки, а отгоре се украсява със зелени маслини с чушки и бадеми.
точно преди поднасянето се доукрасява набързо с рулца от дробчета в бекон, изпечени на клечки за зъби, като преди да се набучкат се махне едната клечка и розички от доматени "кори". може и да се украси само предварително с рулца от шунка, напълнени с варено яйце, кашкавал, парченца кисела краставичка и мъничко майонеза, колкото да се събере плънката. после се увиват стегнато в шунката, редят се и айде готово.

абе украсата - колкото хора, толкова и фантазии



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано09.11.04 20:18



Аз бих ти предложила нещо подобно:

Сваряваш пилешко/език/воденички с предпочитаните от теб подправки, 10-ина мин преди да е готово пускаш в съда 1 - 2 цели моркова. Отделно сваряваш 2-3 яйца, да са твърди. Обезкостяваш и нарязваш месото, морковите - на кръгчета, яйцата на плоски резени. В подходящ съд редиш по дъното и стените яйцата, морковите и кръгчета кисели краставички, отгоре изсипваш равномерно месото / може пак да редуваш яйца, зеленчуци, месо/.
Прецеждаш бульона или част от него след като е поизтинал, подправяш на вкус, добавяш желатин и внимателно изсипваш върху другите неща да не се разместят. Ако имаш пресен магданоз може да разхвърляш листчета и от него. И в хладилника да се стегне.

Правя и един интересен мус, но за него ще ти трябва около 450 г пушена сьомга, ако те интересува, ще напиша рецептата.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
АвторMилo (Нерегистриран)
Публикувано09.11.04 20:38



Здрасти!Аз с голям успех сервирам следното прадястие:
Макаронена салата с риба тон
Сваряваш макароните и смесваш с царевица от консерва или замразена,ситно нарязана чушка,праз или зелен лук на тънки кръг4ета,грах(по-добре от замразениа),сварени моркови и нарязани на малки кубчета,китка наситнен магданоз,чер пипер,голяма консерва риба тон(от 500гр,или половината от 1 кг,купувам от Испания),зехтина от консервата и сок от прясно изцеден лимон,сол на вкус.По желание - подправка "пикантина " за салати.Всичко се смесва и се гарнира с клонче пресен магданоз.
Не прилича по форма на останалите рецепти,но много се харесва от гостите ми!
Добър апетит!



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано09.11.04 21:32



Чак сега го намерих, но е страхотно, пък и е сезон на карфиола:


Тема Зелеви истории
Автор Meчo_Пyx (Пухкавичък)
Публикувано 25.08.03 02:32


А сега е ред на една карфиолена фантазия, която просто трябва да се опита.

КАРФИОЛЕН ЧИЙЗ ПАЙ

Картофена кора:

2 ч.ч. настъргани на едро сурови картофи
1/2 ч.л. сол
1 яйце
четвърт ч. чаша настърган лук
зехтин за намазване на формата

Пълнеж:

4 яйца
1/2 ч.ч. мляко
1 ч.л. сол
прясно млян черен пипер
3 с.л масло
1 ч.ч. нарязан на ситно лук
1 скилидка чесън, нарязана на ситно
1 средна глава карфиол, разделен на едри цветя
2 с.л. ситно нарязан магданоз
1 1/2 ч.л. ситно нарязан пресен босилек, или 1/2 сух
3/4 ч.л. прясна мащерка, или 1/4 суха
2 ч.ч. настърган грюйер, проволон, чедър, или просто кашкавал
около десетина тънки резенчета бекон (става и без него, ама не е същото)
щипка червен пипер

Загрява се фурната до малко по-висока температура от умерено.

Изсипват се настърганите картофи в купа, посоляват се, и се оставят десетина минути, след което се изстискват добре, добавя се добре разбитото яйце и настъргания лук. Във форма за пай, или подходяща кръгла тавичка, предварително добре намазана със зехтин се изсипват картофите и се разстилат в тавичката с набрашнени пръсти, така че да се покрият и стените. Така че ако формата не е за пай със стандартните размери 9 инча диаметър (около 23 см), преценете размерите на тавата.
Картофената кора се пече около 30 – 40 минути до златисто-кафяво. Изважда се готовата кора и се намалява фурната до умерено.
Докато се пече кората, се разбиват добре яйцата, млякото, половин ч.л. сол и черния пипер и се оставят настрани.
Карфиолът се бланшира в подсолена вода и се вади с решетъчна лъжица. В дълбок тиган се загрява маслото, добавя се карфиолът, лукът, чесънът, половин ч.л. сол, и се пържи около 5 минути, като се разбърква внимателно. Добавя се магданозът, босилекът и мащерката, похлупва се и се задушава десетина минути. Дърпа се от огъня и се оставя да позстине.
Покрива се картофената кора с половината настъргано сирене (кашкавал), всяка карфиолена китка се увива в бекон, околовръст, така че да се получат импровизирани цветя, които се подреждат върху картофената кора. Поръсват се с останалото сирене, заливат се с млечната смес, поръсва се със щипка червен пипер и се запича за 35 – 40 минути, до порозовяване.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано10.11.04 10:33



За това, което се чудиш си мисля, че добре ще стане с яйчен пастет- яйца+горчица+майонеза+подправки+ каквото ти е по вкуса (жълтъците се стриват, а белтъка се нарязва на мноооого ситни кубченца)

Иначе има нещо, което е доста ефектно, но лично аз съм с малко шантаво въображение и не бих му се зарадвала особено, но е ефектно...дано ти хареса! Аз съм единствената, която го харесва, но не ми се дояжда от него. Значи:
От готово бутер тесто се изрязва ръка ( длан+пръсти, както рисувахме, като деца). Изпича се, като отгоре се намазва с разбито яйце+червен пипер. После с шприц се напълва вътре с някакъв пастет по твой вкус...може яйчен, може зеленчуков, може с всичко. Като се украси наоколо...става определено ефектно предястие...повярвай, ще хлъцнат!
Успех!



Тема Re: Да, може би и желатин ?нови [re: Гъceниk]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 18:01



Благодаря ти за предложението. Падам си по шаренките неща, дето първо радват окото, а след това и езика
Определено ще опитам.
Само имам един въпрос. Не ми става ясно как прибавяш желатина в майонезата? По класическия начин ли - набъбва във вода, разтопяваш и прибавяш горещ към майонезата ???
Просто досега не съм слагала никога желатин в майонеза и затова ми трябва допълнително ориентиране.
Благодаря ти, още веднъж!
Привет !



Тема Re: Просто се чудя от къде да започна :-)))нови [re: lPA]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 18:12



Като си ми пратила толкова много и хубави - кое от кое по - предложения
Благодаря ти сърдечно ! Преписах си всичко !
Няма да откажа и муса със сьомга, ако не те затруднява.
Привет, мила !



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: lPA]  
Автор pepi* ()
Публикувано10.11.04 18:23



Много ми хареса идеята ти, но как обръщаш тортата не се ли разпада, плънката само в средата ли е или редуваш ред картофено пюре, ред зеленчуци и последно става ли с готово картофено пюре.



Тема Re: Хей, ръчичка - хей - една :-)))нови [re: Dafna]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 18:30



Благодаря ти за особено оригиналната идея.
Не ми се вижда сложна, но е твърде нестандартно предястие и сигурно ще впечатлява добре
За срам и резил обаче, досега не съм ползвала от готовото бутер тесто. В нашия квартал на София поне не съм виждала никъде да продават. Дори и във Фантастико. Има само обикновено тесто и кори за баница.
Може би трябва да прескоча до Билла? Или Оазиса ???
Макар, че и двете не са ми на път.
Би ли ми дообяснила, моля те нещо, което не ми стана ясно в технологията.
Като се изпече ръчичката, после издълбава ли се, за да се постав пълнежа ???
Всъщност бутер-тестото - нали е маслено тесто ...???
И не е хилядолистното ???
Благодаря още веднъж и првет !



Тема Re: Хей, ръчичка - хей - една :-)))нови [re: 1 жeнa]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано10.11.04 19:26



Ама много ме учуди, че няма такова тесто около вас...попитай. Сигурно има, но го държат във фризер някъде...То прилича на готовите кори- така е навито. Продават го замразено, поне при нас, и е хубаво да се работи с него когато леко поотпусне..да не се размразява съвсем, ама и да не е на камък, че ще се начупи.
Когато го разпечаташ и разгънеш, става като платно и можеш да импровизираш не само с ръката си, ами и с разни формички за сладки ( напр. пространството около изрязаните ръчички). Слагаш го да се пече и то бухва. Точно многолистно, маслено тесто. Вдига се на пластове и м/у тях остава доста въздух, защото то бухва право нагоре и се подува. Когато го извадиш, в празните пространтва с шприца вкарваш пастата. Хи-хи..сетих се, че можеш и ноктите да оформиш с 1/2 маслинка на всеки пръст. Веселба! Така, че няма да се наложи да го дълбаеш.
Сигурна съм, че един път вземеш ли си такова тесто- няма да спреш! Аз го обожавам. Много ми е вкусно и импровизирам много с него...сладки, соленки, баници, само така изпечено без нищо..всякак ми е любимо.
Сетих се за още нещо...когато изрязваш тестото, да е с остър нож за да не се сплеска тестото в краищата. Така няма да може да бухне хубаво по краищата и да се надигне равномерно. Успех, ако решиш да го направиш! Много ще се радвам после да кажеш как са реагирали гостите Приятна вечер!



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
Автор pepi* ()
Публикувано10.11.04 20:01



Палачинкова торта или торта от настъргани картофи, ако искаш ще дам рецепта, но сигурно си ги правила.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: pepi*]  
Автор matiya (MAMA NA DAVID)
Публикувано10.11.04 20:57



Palneni qica
shte ti triabva kashkaval nastargan,maioneza,kopar,kisela krastavichka narezana na mnogo sitno,chesan schukan i cheren piper smlian.
Znachi svariavash qicata tvardo svareni ostaviash gi da izstinat sled kato izstinat gi razriazvash na polovina po daljina,otdelqsh jaltaka v otdelna kupichla i kam nego pribaviash nastargania kashkaval,kis.krastavichki,kopara,chesana,mayonezatai chernia piper vsichko tova se razmesva do gladka smes i sas poluchenoto se praviat celuvki vav beltacite na qicata kato za celta shte ti trqbva shpric.
Sled kato sa gotovi ukraqvash s po listence magdanoz otgore i servirash.mnogo sa vkusni
Priqten apetit



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: pepi*]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано10.11.04 21:08



Здравей pepi*,
Благодаря ти, но идеята не е моя, от архива е.
Картофената смес е на 3 " блата ", като между тях има различни плънки.
Точно за да не се разпадне, се натиска накрая пюрето с лъжица, да излезе всичкия въздух, а и купата е прозрачна да се вижда.
За готовите пюрета не знам, не съм опитвала.




Тема а желатина в майонезата?нови [re: Гъceниk]  
Автор pepi* ()
Публикувано10.11.04 22:20



Предполагам че желатина се слага в малко вода да набъбне и след това се слага в майонезения сос, или има друга технология?



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
Автор Haдя-Haдя (Двойната Надя)
Публикувано11.11.04 02:27



Забравих името на тази рецепта, френска е и е страхотна
Не пиша количество на продуктите, защото отдавна я правя на око, но е по-добре с повече краставички, риба тон и маслини

сварени макарони къси - не разварени обаче
кис. краставички нарязани на ситно
риба тон - консерва
грах 3-4 лъжици
домат без семките, нарязан на ситно
маслини зелени нарязани на едро
маслини черни - също нарязани
босилек - желателно пресен - повечко
лимонов сок - поне сока на 1 лимон
зехтин
сол

TERROR INCOGNITA


Тема Re: Да, може би и желатин ?нови [re: 1 jena]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано11.11.04 12:20



Съвсем класическа технология ползвах Накисване в студена вода и после съвсем леко подгряване, колкото да се разтопи.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: lPA]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано11.11.04 12:37



Ей велика си. Това желе баба ми го правеше кат бях малък и от 10 години насам ми текат лигите само като се сетя.

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема А тинови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано11.11.04 19:12



що не си го направиш сам. Като съм ти чела постингите, не съм забелязала да си некадърен. Малко пипкаво е подреждането, но като цяло е лесно. Е, трябва да имаш търпение, докато се желира.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Haдя-Haдя]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 23:21



Предлагам ви рецептата на Табуле по провансалски (Южна Франция, района около Марсилия). Не бива да се бърка с бейрутското табуле. И така:
Продукти:
около 500 гр кускус (правен в Мароко, Алжир, Италия. Не става въпрос за българския кускус който се прави от брашно)
2 кг добре узряли сочни домати (да не са от италианския овален сорт)
1 кг краставици (може и малко повече, ако обичате краставиците)
4-5 лимона
40-50 мл зехтин (може и малко повече ако искате)
сол, чер пипер на вкус
и други нещица, за което ще става въпрос след малко.
Техника на приготвяне.
В голям съд, нещо като салатиера, рендосвате доматите, краставиците, изстисквате лимоните, добавяте зехтина, посолявате, поръсвате малко черен пипер. Прибавяте малки кубчета от една (или половина) червена чушка капия и същото нещо от зелена чушка капия (за цвят и декорация). Прибавяте малко, ама наистина малко, магданос. Така приготвената салатиера слагате за 2-3 часа в хладилника и забравяте на нейното съществувание. Като извадите от хладилника, ще видите че целия "чорбалък" е попит от кускуса.
В плоски чинии правите канапе от така направения кускус и каните вашето въображение на помощ. Тази салата носи малки парченца аншуа, маслини, филе на разни риби, скариди, и така нататък и така нататък, обхвата на възможностите е голям, трудно е да се опише. Слагайте каквото имате, грешката няма да е голяма. Подчертавам, че това антре не се загрява. Поднасянето може да стане и в купи със столче, каквито са някои модели за сладолед. Голяма вкусотия е. Едно време в България не се продаваше кускус, сега май че го има в големите магазини.
Опитайте и споделете мнението си. Благодаря че ме изтърпяхте.



Тема Re: А кога кус-куса ...?нови [re: Apтo]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 10:44



Благодаря ти Арто !
Ще я опитам, макар, че малко мина вече сезона на зрелите домати.
Та в тази връзка - правил ли си опит със стерилизирани домати ...???
Сега продават едни оранжерийни, но без вкус ...
И другия ми въпрос - кус-куса сваряваш ли го предварително ...???
Кога го добавяш към зеленчука в салатиерата...??? Сигурно преди да го сложиш в хладилника ...???
Ще пообиколя някои магазини - та дано намеря вносен кус-кус.
Още веднъж - благодаря !



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Apтo]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано22.11.04 11:24



А небългарският кускус от какво го правят?
Аз си мислех, че всичкия все е от брашно.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: Apтo]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 18:01



Даден е от Диомет:
Салата "Табуле" по арабски.
Продукти: 1 твърд, но узрял домат; сока от 1/2 до 1 лимон - според вкуса; 1 водна чаша булгур; 4 - 5 връзки магданоз. Малко сол или олио може да добавите по вкус, но може и без тях.
Приготовление: Булгурът се сварява за няколко минути, за да омекне. Към него се прибавя лимоновия сок и доматът, нарязан на кубчета (примерно 1х1 см) и се омесват, за да поеме булгурът сока от домата и лимона. След това отделно се нарязва магданоза и се прибавя към булгура с домата и лимоновия сок. Всичко се обърква много добре, за да се овкуси.
Поставя се в хладилник и може да престои цяла нощ.
Ами това е!




Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.11.04 18:30



Правят го пак от брашно или от грис, но други сортове. Иначе това, на което което в България казваха кускус беше някаква паста във форма на дребни зрънца с големина и форма на пластмасов гранулат или леща. Т.е., въобще не е като истинския. Може и Арто има предвид по-скоро тази разлика.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Eдин]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.11.04 18:39



Аз съм останал с впечатлението, че от една и съща паста у нас се правят всички тестени изделия, независимо от формата им.
Но това, което казваш, ме хвърли в дълбоки размишления.
Досега знаех, че хубавите тестени изделия се правят от т.н. твърда пщеница.
Сега ми става интересно дали арабският кускус се прави от нещо специално.
И дали видът му е същият като на нашия.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: 1 жeнa]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано23.11.04 18:41



А няма ли някакви други подправки? Все съм си мислела, че арабите хапват доста люто и пикантно. Разбрах, че има само булгур+домат+лимон+магданоз+олио+сол+магданоз.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.11.04 21:02



Ами арабският кускус е доста по-дребен и ми се струва по-твърд.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано23.11.04 21:49



Да, истинският кускус е много по-дребен от нашия.

Получава се от стриването с навлажнени пръсти / това е домашно приготвяне / на пшеничени трици, към които след това се прибавя и малко зехтин, за да се слепят триците и да образуват малки топченца. Получените зрънца се варят на водна баня, след което се приготвят според вкуса и фантазията на готвача, но винаги с много подправки.

Лично на мен не ми допада, даже и приготвен в етнически ресторанти, където се предполага, че знаят как. Въпрос на вкус.



Тема Re: А кога кус-куса ...?нови [re: 1 jena]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 21:57



Кускуса не се сварява нито преди, нито след хладилника. Прибавя се в салатиерата когато всичко е готово и преди да се сложи салатиерата в хладилника. Благодаря и аз за хубавите слова. Да ви е сладко



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 22:11



Сапиенс, ще ти кажа онова, което знам, без да съм абсолютно сигурен. Ако не се лъжа, в основата на кускуса е грис. Гриса го "разтриват" между дланите с брашно, виждал съм че пада голямо триене, знам че за това се иска грис, но не съм любопитствал повече. предстои ми между 2-ри и 12-ти декември да бъда в Казабланка, ще питам и ще пиша. Аз съм виждал как в България се прави кускус с брашно. Знам, че в Швейцария има една фирма която прави машини за производство на кускус, разглеждал съм проспекта им. Знам че има тънкост в правенето. Но в тези 3 държави: Мароко, Тунис и Алжир, независимо коя селянка знае как да го прави. Правеха го пред мен. Между другото, с този кускус се правят много, ама наистина много неща. Освен традиционния кускус със зеленчуци и месо, прави се и със суроватка, и с шкембе, вегетариански кускус и още много други неща. Сигурно знаете, че има специална двудънна тенджера която се нарича кускусиера и в която кускуса набъбва на пара. Но това е друга тема.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Eдин]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 22:17



Верно е че е по-дребен, но има различни "калибри". Има фин, среден и едър.
Без майтап. А ако го ядеш суров, естественно е да е по-твърд.



Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: Dafna]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 22:34



Драга Дафна, ако продължаваш да го дъвчеш този булгур, още дълго време ще си притеснителна. (Извинявай, не устоях на изкушението) Опитай кускуса и след това ще си пишем. Колкото до подправките, за табулето е всичко това което вече написах. Друга подправка няма. Но, виж, за класическия кускус, освен сафран се полва много и специфичната подправка за кускуса РАЗ ЕЛ ХАНУТ. Много ми се иска да ми пишеш, че не ми се сърдиш. Но понякога се искат допълнителни усилия за да отклониш някого от утъпкания път на простия булгур към трънливия път на изискания кускус.



Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: Apтo]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано23.11.04 22:53



Имам чувството, че тази вечер е велика! Абе, хора, вие в ред ли сте? Да няма пълнолуние или е масова зараза....?? Дано сънувам и е кошмар...толкова шантави отговори тази вечер, че не мога да повярвам!

На теб пък ще ти кажа, че се изказа напълно неподготвен!
Нито съм яла някога булгур, нито пък обичам кус-кус!
Чисто любопитство за подправките!
Особено пък не съм имала никакво намерение да го пробвам!
Просто се позаинтересувах за ПОДПРАВКИТЕ в това арабско ядене.

Иначе, евала! Много си начетен, много знаеш и продължавай независимо от всичко да го показваш. Мен тез неща не ме греят, защото ми се гади от тез "деликатеси" с история и привкус на финес...

Не, не ти се сърдя.
Не си виновен, че се изказваш компетентно, ама не на място, по въпроси относно вкусове, за които си нямаш и представа.

Сори, не се сърди. Просто сте много тази вечер компетентните по въпроса с моя вкус



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано23.11.04 22:59



Кус-кусът не е брашно, а грухано зърно. Абе ,дали точното е това название...Но е частици от зърното , но не толкова ситни като брашното.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано23.11.04 23:00



Пък купешкия кус-кус е наистина топченца от варено брашно. Нещо като макарони, но на топченца.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Гинec]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.11.04 23:05



Абе не е точно така. Зависи на какво казваш "купешки кускус". Онзи, който познаваме от едно време в българия, си е баш такъв. Но това за груханите зърна на части го консултирах по телефона с един мароканец, който един път ме нахрани с чудесен кускус и той каза, че не е така. Тези, дето писаха подробно по-нагоре какво е са по-близо до истината.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: lPA]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.11.04 23:12



Много ти благодаря за тази ценна информация.
Така си и помислих, че това, което продават у нас е само имитация на истинския кускус.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: А кога кус-куса ...?нови [re: Apтo]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.11.04 23:13



И аз така разбрах от твоята рецепта, че не се вари, а поема соковете от салатата.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Apтo]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.11.04 23:18



Значи технологията му е много близка до тази на тарханата, нали?

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: Dafna]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 04:15



Дафна, благодаря че не се сърдиш. Останалото си е твоя работа.
Бъди щастлив/а.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 05:52



Защо не направите едно фондю със сирене за предястие ?



Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: Apтo]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано24.11.04 10:51



Ами моля...
Наитина си беше и си е моя работа.
Жена съм изцяло, изискани човече.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: 1 jena]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано30.11.04 05:29



Набързо. Разделяте МНОГО узряло авокадо (вече с черна кора) на две, изваждате костилката, разбървате майонеза с малко горчица (и каквото друго намерите за добре, скариди например), напълвате дупката останала от костилката и поднасяте. Време за приготвяне 3-4 минути.
Вкусотия, която се яде с лъжичка.



Тема Re: АМА МНОГО ЗРЯЛО ...нови [re: Apтo]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано30.11.04 11:33



Благодаря ти Арто
Оригинална е рецептата ти! И вероятно доста вкусна.
Само не забравяй, че съм в България като предварително условие
Та затова намирането на авокадо е свързано с повечко обикаляне, но все пак е възможно да се намери - поне в София.
Но виж за узряло, ама много добре узряло ...
по никакъв начин не мога да го намеря - вносът в БГ е във фазата "восъчна зрялост" (казано иначе и на практика - полу-зелено, за да издържи на транспорта и на мотането по складове и магазини).
Вярно има и сайт за информация - ама е в Щатите:
http://www.avocado.org/
Там има и доста рецепти за авокадо - супер-деликатесни, но не съм на ти с английския и ще ми отнеме доста време за превод.
Имам няколко рецепти, които съм ги копнала, та една от тях е:

Салата от авокадо с домати и гъби

Продукти:
2 домата
1 чаена лъжичка пресован чесън
2 броя разполовено, издълбано от семето авокадо
1 чаена лъжичка ситно нарязан арпаджик
1 суп. л. зехтин
1/4 чаена чаша винен оцет
12 шапчици от гъби
Сол и пипер на вкус

Приготвяне:
Доматите се нарязват на филийки. Отстраняват се дръжчиците на авокадото и се обелва.
Непосредствено преди сервиране зехтинът се затопля, добавят се гъбите и се покриват за 5 мин да се задушат.
Добавят се чесъна, лука, оцета и солта и се задушава още 1 мин. С тази сме се напълва авокадото и се поръсва с пипер. Аранжира се с доматите.

Често казано още не съм я опитвала, но имам желание при случай. Ще я пробвам при гости, които не са традиционалисти-почитатели на българската кухня.
Привет!



Тема Re: АМА МНОГО ЗРЯЛО ...нови [re: 1 jena]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано30.11.04 11:42



По принцип "узряло" авокадо не само в България се намира рядко. Идеята е да си го купиш и да изчакаш вкъщи да омекне. Ако бързаш, лоша работа. На два пъти една съседка ми предлага гуакамоле от настъргано твърдо авокадо и аз много трудно сдържам смеха си.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: АМА МНОГО ЗРЯЛО ...нови [re: Eдин]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано03.01.05 23:45





-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: 1 жeнa]  
Автор !!Фakличka!! (огън)
Публикувано25.10.08 21:18



ами точно както аз съм го написала,само дето написах 4е се омешва всичко,а не 4е магданоза се слага накрая както всъщност го правя


иначе не виждам разлика с моя,и въпроса не беше да си вадим стари теми,аз също мога да го правя,а дали някой го прави по разлличен начин

Усмихвай се дори когато ти е тъжно,някй може да се влюби в усмивката ти

Тема А-а-а, добре е извадена тематанови [re: !!Фakличka!!]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано26.10.08 06:52



Толкова хубави неща открих. И най-вече още един човек, който много ще си мечтая да е осинови

- IPA.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: А-а-а, добре е извадена тематанови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор !!Фakличka!! (огън)
Публикувано26.10.08 09:07



без да искам отговорих тук

но поне ше прочетем разни неща писани отдавна

Усмихвай се дори когато ти е тъжно,някй може да се влюби в усмивката ти

Тема Присъединявам се към...нови [re: lPA]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано16.11.08 01:26



одобряващите изваждането на темата и изказвам най-сърдечни благодарности на IPA и на Мечо Пух, чиято рецепта е цитирана.

Карфиоленият чийз пай е фантастичен! Правих го миналата седмица и останах очарована! Даже и мъжът ми, който не си пада особено по разни експерименти, го хареса много. Наистина е невероятно вкусен!
Няма да съжалявате, ако го пробвате. Пък и точно сега е моментът - сезонът на карфиола е!

Ако видиш човек без усмивка, подари му своята!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.