Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:11 25.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема А тинови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано11.11.04 19:12



що не си го направиш сам. Като съм ти чела постингите, не съм забелязала да си некадърен. Малко пипкаво е подреждането, но като цяло е лесно. Е, трябва да имаш търпение, докато се желира.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Haдя-Haдя]  
АвторApтo (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 23:21



Предлагам ви рецептата на Табуле по провансалски (Южна Франция, района около Марсилия). Не бива да се бърка с бейрутското табуле. И така:
Продукти:
около 500 гр кускус (правен в Мароко, Алжир, Италия. Не става въпрос за българския кускус който се прави от брашно)
2 кг добре узряли сочни домати (да не са от италианския овален сорт)
1 кг краставици (може и малко повече, ако обичате краставиците)
4-5 лимона
40-50 мл зехтин (може и малко повече ако искате)
сол, чер пипер на вкус
и други нещица, за което ще става въпрос след малко.
Техника на приготвяне.
В голям съд, нещо като салатиера, рендосвате доматите, краставиците, изстисквате лимоните, добавяте зехтина, посолявате, поръсвате малко черен пипер. Прибавяте малки кубчета от една (или половина) червена чушка капия и същото нещо от зелена чушка капия (за цвят и декорация). Прибавяте малко, ама наистина малко, магданос. Така приготвената салатиера слагате за 2-3 часа в хладилника и забравяте на нейното съществувание. Като извадите от хладилника, ще видите че целия "чорбалък" е попит от кускуса.
В плоски чинии правите канапе от така направения кускус и каните вашето въображение на помощ. Тази салата носи малки парченца аншуа, маслини, филе на разни риби, скариди, и така нататък и така нататък, обхвата на възможностите е голям, трудно е да се опише. Слагайте каквото имате, грешката няма да е голяма. Подчертавам, че това антре не се загрява. Поднасянето може да стане и в купи със столче, каквито са някои модели за сладолед. Голяма вкусотия е. Едно време в България не се продаваше кускус, сега май че го има в големите магазини.
Опитайте и споделете мнението си. Благодаря че ме изтърпяхте.



Тема Re: А кога кус-куса ...?нови [re: Apтo]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 10:44



Благодаря ти Арто !
Ще я опитам, макар, че малко мина вече сезона на зрелите домати.
Та в тази връзка - правил ли си опит със стерилизирани домати ...???
Сега продават едни оранжерийни, но без вкус ...
И другия ми въпрос - кус-куса сваряваш ли го предварително ...???
Кога го добавяш към зеленчука в салатиерата...??? Сигурно преди да го сложиш в хладилника ...???
Ще пообиколя някои магазини - та дано намеря вносен кус-кус.
Още веднъж - благодаря !



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Apтo]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано22.11.04 11:24



А небългарският кускус от какво го правят?
Аз си мислех, че всичкия все е от брашно.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: Apтo]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 18:01



Даден е от Диомет:
Салата "Табуле" по арабски.
Продукти: 1 твърд, но узрял домат; сока от 1/2 до 1 лимон - според вкуса; 1 водна чаша булгур; 4 - 5 връзки магданоз. Малко сол или олио може да добавите по вкус, но може и без тях.
Приготовление: Булгурът се сварява за няколко минути, за да омекне. Към него се прибавя лимоновия сок и доматът, нарязан на кубчета (примерно 1х1 см) и се омесват, за да поеме булгурът сока от домата и лимона. След това отделно се нарязва магданоза и се прибавя към булгура с домата и лимоновия сок. Всичко се обърква много добре, за да се овкуси.
Поставя се в хладилник и може да престои цяла нощ.
Ами това е!




Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.11.04 18:30



Правят го пак от брашно или от грис, но други сортове. Иначе това, на което което в България казваха кускус беше някаква паста във форма на дребни зрънца с големина и форма на пластмасов гранулат или леща. Т.е., въобще не е като истинския. Може и Арто има предвид по-скоро тази разлика.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Eдин]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.11.04 18:39



Аз съм останал с впечатлението, че от една и съща паста у нас се правят всички тестени изделия, независимо от формата им.
Но това, което казваш, ме хвърли в дълбоки размишления.
Досега знаех, че хубавите тестени изделия се правят от т.н. твърда пщеница.
Сега ми става интересно дали арабският кускус се прави от нещо специално.
И дали видът му е същият като на нашия.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: А това е арабския вариант на Табулетонови [re: 1 жeнa]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано23.11.04 18:41



А няма ли някакви други подправки? Все съм си мислела, че арабите хапват доста люто и пикантно. Разбрах, че има само булгур+домат+лимон+магданоз+олио+сол+магданоз.



Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.11.04 21:02



Ами арабският кускус е доста по-дребен и ми се струва по-твърд.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Имате ли идея за оригинално предястие?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано23.11.04 21:49



Да, истинският кускус е много по-дребен от нашия.

Получава се от стриването с навлажнени пръсти / това е домашно приготвяне / на пшеничени трици, към които след това се прибавя и малко зехтин, за да се слепят триците и да образуват малки топченца. Получените зрънца се варят на водна баня, след което се приготвят според вкуса и фантазията на готвача, но винаги с много подправки.

Лично на мен не ми допада, даже и приготвен в етнически ресторанти, където се предполага, че знаят как. Въпрос на вкус.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.