Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:10 25.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Брееех, милинките на Графа...нови  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано05.11.04 23:27



Ееееххх, помните ли едно време, на спирката на Графа, точно на ъгъла (дето сега май има аптека) правеха едни милинкиии.... спомени, спомени...Никъде вече не правят такива, да му се не види... Бяха с бутер тесто, ама те си го правеха явно, щото със сегашното готово бутер тесто не стават същите. То пак има по улиците бутер-милинки, ама те са много далече от истината. Къде отиде тая готвачка? Не работи ли някъде? А как да ги докарам същите?



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: medusa]  
Авторlva (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 01:07



И аз искам да знам как да ги докарам sushtite
Dano niakoi otgovori, utre se kania da gi podhvana no po moiata si recepta.



Тема Re: Брееех, милинките на Графа... [re: medusa]  
Авторz.tr. (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 01:41



И аз си ги спомням! Бяха и са най-вкусните, които съм яла. Имаше подобни на Плиска, от Страната на кино Изток. мммм Някой, който е работел там няма ли да издаде тайната...



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: z.tr.]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано06.11.04 10:49



Защо аз си мисля, че говорите за едни места, появили се в сравнително по-нови времена, в които продаваха милини (така бяха решили да кръстят едни кроасаноподобни банички -- наистина бяха много вкусни). Аз си мислех за нещо друго, докато не споменахте това до кино "Изток". По едно време някъде през 80-те оборудваха на много места с фурни и други уреди за проготвяне на милини. Просто някой беше решил да въведе тази технология в системата на общественото хранене. Аз лично един път през 1993 или 1994 в същата тази "Милина" до кино "Изток" хапнах един хот-дог, притоплен-недопритоплен в една голяма отворена фурна. След това се отървах само с лека салмонелоза.

"Милинка" (с "к") за мен е едно друго тестяно изделие, продавано в хлебарниците и сладкарниците наред с баничките и кифлите -- виенски, с мармалад, със захар и др. от много по-отдавнашни времена. Няй-често се срещаше във вид на 6 (дали не бяха 7) изпечени заедно в кръгла формичка тестени топки, заляти със смес от сирене, яйце и масло, ако не се лъжа.

със сигурност са имали предвид такава милинка.

А иначе народът казва "милина" на нещо друго. Намерих , но се надявам, че някой тук, чиято баба или майка е приготвяла домашни милини, може да добави и други видове рецепти.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 06.11.04 10:58.



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: z.tr.]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано06.11.04 10:50



Незнам кой ги е готвил, ама щом и мъжът ми ги помни като дете, а той е с 10 години по-голям от мен, жената може вече и да се е споминала и да е отнесла тайната...:(



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: Eдин]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано06.11.04 10:54



Вярно, милинката си е от тесто, сега продават едни на кръгчета - едно в средата и няколко около него. То затова и като търси човек рецепта за милинки, намира нещо различно от тия графовите милинки. Те тия милинки си бяха други, иначе помня, че "заведението" се казваше "МИЛИНА". Имаше със сирене, с кремвирши, с кашкавал вътре... винаги се чудех каква точно да си взема, че всичките бяха божествени.



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: medusa]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано06.11.04 11:00



Точно тези имах предвид. Помня ги от дете -- много преди да се появят тези кроасаноподобните милини. Думата ми е, че заведения "Милина" за такива милини имаше на много места -- не само на графа и до кино "Изток", не само в София, а из цялата страна. Право да си кажа, не съм чувал някой да им казва "милинки", винаги "милини". Решили са просто да ги нарекат така. Не са нещо специално и рецептата не ще да е кой-знае колко сложна -- просто вкъщи едва ли може да се следва технологията. Представляват просто банички с различна форма от многолистно тесто и плънка. Предполагам, почти сигурен съм, че са им приготвяли многолистното тесто някъде централно, ако не и целите милини (поддават се на замразяване, преди да се изпекат и при изпичане стават като пресни) и са ги разкарвали по места, а те само са ги пекли в тези многоетажните фурни, с които ги бяха оборудвали. Чалъм има явно в тестото и в печенето. Най-добре да издириш някой технолог от бившето "Обществено хранене", за да ти обясни как точно са ги правели.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 06.11.04 11:08.



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: Eдин]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано06.11.04 11:07



Мдааа, милини бяха, прав си... ама и на тая дума не намирам точната рецепта, пак рецепти за милинки излизат :(



Тема Re: Брееех, милинките на Графа...нови [re: medusa]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано06.11.04 11:24



Не трябва да ги търсиш под това име. Подобни неща можеш да намериш из цяла Европа, а най-вероятно и по света. В Холандия им казват "хлебче", както на всички сандвичи -- явно са навлезли също не много отдавна и си нямат специална дума за тях. Нямат си и дума за "баничка", защото такова животно кухнята им не познава. Аз бих те посъветвал да пробваш да си купиш готово многолистно тесто. Нарязваш на правоъгълници, например, или както искаш според формата, която искаш да получиш -- за кроасани/кифлички например се прави правоъгълник и се реже на две по диагонал. Слагаш плънка, сгъваш, мажеш с яйце и нареждаш в намаслена тавичка. Печеш в предварително загрята фурна на 200 градуса 10 мин. Намаляваш някъде към 170 градуса и ги оставяш да се пекат 20-ина минути -- докато ти хареса цвета им.

Идея за луксозна плънка: обелени скариди, малко пушена шунка -- накълцани наситно ги смесваш с напоен с мляко сухар. Добавяш подправки (сол, черен пипер, магданоз, копър). Ако ти е вкусен, вместо магданоз можце да сложиш кориандър.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 06.11.04 11:25.



Тема Rezептата.нови [re: medusa]  
Авторkecтeнчe (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 17:36



125 мл студено мляко
125 мл студена вода
обьркват се
30 гр мая
1 малка л.сол80 гр. zахар
2 яйzа
500гр . бра6но
250 гр масло
Бра6ното се прави на купчина и вьтре се иzсипват вси4ки продукти беz маслото. Прави се тесто , което слагате в хладилника да преспи.
На следва6тия ден го раzто4вате вьрху набра6нена повьрхност на правоьгьлник. Нареждате отгоре вьрху половината маслото и покривате с останалата половина. слагате пак в хладилника мин 30 минути, вадите , отново раzто4вате, сгьвате ,30 мин в хладилника, така 3 пьти.След 3 пьт стои отново в хладилника 30 мин и след това правите така раzко6ните кроасани или милини. Раzликата между това и масленото тесто е ,4е се прави с мая и има яиzа, но пьк вкусьт на кроасаните си zаслужава усилията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.