Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:46 12.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема СУШИ  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано21.10.04 20:59



Здравейте!

Исках да си покажа моите суши...Първите ги показах тук: http://bgkulinar.net/forum/viewforum.php?f=17

но първоначалният ми интерес към онзи форум се изпари много бързо, след като той просто стана недостъпен (и преди беше с невероятно бавна скорост, но сега е невъзможно да се взима участие).Така че, хората от там ако присъстват и тук, ще им отговоря тук на въпросите.

И така, ето ги първите ми суши:





Ето и вторите:







Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано21.10.04 22:02



Много добре изглеждат. Доста си си поиграла и си направила направо шедьовър. Никъде не съм виждал японците да ги правят чак толкова красиви. Каква е плънката. Авокадо ми се привижда, но другото не мога да го разпозная.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор pety (и бебе Маринче)
Публикувано21.10.04 22:38



Да, кажи рецептата, Поли. Много ми е интересно от какво са направени.


Марина - 2.04.2004

Тема Re: СУШИнови [re: pety]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано21.10.04 23:16



Не написах рецептата,защото написах съставките в другия форум, към който ви дадох връзка.

Значи,нужни са:

водорасли нори
авокадо
пушена сьомга (в моя случай беше топло-пушена)
скариди
краставица
паста "Wasabi"
кръгъл ориз
оризов оцет
сол,захар
японски соев сос.
килимче за суши

Приготвяме си сос,в който ще си топим суши-то от соев сос и паста Васаби (съвсем малко-много е люта). Пастата Васаби на практика е много лют хрян.

Варим ориза като заливаме топъл накрая със смес от оцет+захар+ сол. За 1 ч. сух ориз,3 с.л. оцет+1 с.л. захар+1 ч.л. сол.

Разстиламе върху килимчето за суши найлонче. Върху него слагаме един лист нори и го мажем на тънък слой с ориз.Обръщаме,така,че ориза да се получи отвън и от другата страна на нори-то редим в колонка нещата,които сме си подготвили за плънка. Плънката може да е разнообразна,както с риба и морски продукти(японския вариант),така и чисто зеленчукова. Може да е от много ингредиенти,може и само една краставица или 1 авокадо например. За плъка често се използва специално направен омлет. Може да използваме морков,маруля,пръчици от раци...Каквото ви дойде на ум! Дори и да не е по японски,пак ще е вкусно.
Истинските суши са със сурова риба. За това се иска известна доза тренировка.
.За консумацията имам впредвид. Освен това, трябва да сте сигурни,че рибата ви е изключително прясна.
Рибата ми беше пушена,но скаридите-полусурови. Всъщност аз точно такива ги обичам,затова купувам винаги сурови скариди и сама си ги варя (2-3 мин. варене направо от фризера)

Малко се отклоних...
Значи,нареждаме си плънката и навиваме на руло с килимчето. Много добре стягайте!!! Там е чалъма на сушито. После режем рулото на шайбички,които овалваме в сусам или хайвер. Готово!

Сушито се яде с пръчици. Хич не се опитвайте с вилица!
Взимате си едно суши,топите си в сместа "соев сос-васаби" и си хапвате.



Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано21.10.04 23:37



Японската горчица -- уасаби -- се сервира отделно от соевия сос. Така всеки може да контролира количеството уасаби, което използва -- някои обичат по-люто, а други -- не. Соевия сос е желателно да е японски, за суши, защото другите има много остър вкус и убиват вкуса на сушито. Не е лошо да има и гари -- "трушийка" от джинджифил на люспи, която отстранява привкуса на всяка предишна порция суши от устата и подготвя вкусовия апарат за следващата порция.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: СУШИнови [re: Eдин]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано22.10.04 00:55



Да. Точно така!

Както винаги, Един го обяснява много професионално.

Понеже си нямам гари ,та пропуснах да спомена.

Един, да нямаш опит с японско суши? Имам впредвид в Япония...Видях тук няколко пасти за суши се чудех за какво се употребяват,та ми трябва помощ...




Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 01:01



В Япония не съм ходил, но тук японците си го правят сушито също както и там. Не знам какви точно са пастите, за които говориш. Виждал съм едни, които се използват за плънка.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Браво, Поли!нови [re: Пoли]  
Автор блoнди (умничка)
Публикувано22.10.04 02:46



Направо са шедьовър! Даде ли ви сърце да ги изядете?

I'm not lost! I'm just EXPLORING


Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 08:55



Аз сушито, като уважаващ себе си Бай Ганьо (както ме нарече една прогледнала в един друг клуб), го ям с пръсти. Май не съм виждал много често някой да се мъчи с пръчки, освен на публично място, където трябва да правим добро впечатление

Мен специално ме интересува още с какво оцвети ориза в зелено и червено.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 22.10.04 08:56.



Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор pety (и бебе Маринче)
Публикувано22.10.04 15:37



Звучи интересно. Само дето половината продукти не съм ги и чувала, а камо ли да ги намеря...


Марина - 2.04.2004

Тема Re: Браво, Поли!нови [re: блoнди]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано22.10.04 15:45



Оо,хапнахме ги на бърза ръка и окото не ни мигна...

Един,за първите суши и аз нямах пръчици и ги ядохме с ръка (по-добре е наистина отколокото с вилица),но за вторите купих пръчици...Просто несравнимо! С ръце или с вилица си е мъчение. С пръчиците съвсем не се яде трудно. Дъщеря ми сега гледа какво може да се щипне още с тях и не ще да чуе за супи...

Що се касае оцветяването,сушито е оцветено съвсем не по японски, и затова не споменах...Всъщност тренирах рисунъка...

Казаха ми,че ориза се оцветява по японски по 2 начина.
1-смесва се със ситно настъргана на миниатюрни парченца червена риба.
2-Специална подправка -ЮКАРИ,която оцветявала дори и бялата риба в червено.

Аз обаче не намерих ЮКАРИ. Видях някакъв червен прах-Mishima на щанда за суши.Може би също за това се използва?Така предположих само...

Аз моя червен цвят го постигнах като сварих 1 малка глава цвекло с ориза нарязана на няколко парчета. Боядиса прекрасно и овкуси ориза.
Със зеления цвят имах повече проблеми. Мислех да го направя със спанак,но нямах в момента. Сложих зелена паста къри (Тайландска),малко васаби...Но въпрки това,не беше достатъчно наситен и затова...сипнах малко сладкарска боя... Да му помогна де. Проблема е,че боята не боядисва самия ориз,а по-скоро в-вото около него...
Не може да се сравни с червеното....



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 15:59



Дъщеря ми пък точно като яде супа с ми (от онова далекоизточно дълго къдраво фиде, дето американците му казват нудълс), точно тогава неизменно вади клечките. Аз отдавна също не се затруднявам с тях, само че не смятам използването им за необходимо. А специално сушито според мен се яде много удобно с ръка. Колкото до боядисването -- смятам да правя снимки на това, което ям или готвя чак когато дойде време да издавам готварска книга. Поради това засега изразходвам усилията си да го докарам на вкус, а не на цвят.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: СУШИнови [re: pety]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано22.10.04 15:59



pety,единственото,което трябва да намериш са водораслите "нори". Някой в другия форум,спомена,че е купил в България,така че,трябва да се намират. Няма начин да не се намират-аз съм виждала (много отдавна обаче) в магазин в София почти всичко необходимо за суши. Помня,че тогава си купих черен ориз за сладкиши. Пастата васаби можеш да я замениш със смлян хрян или готова хрянова паста.







Огледай се! Може би не си ги забелязвала тези продукти?



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Eдин]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано22.10.04 16:09



Е....вероятно там е отличието между женското готвене и мъжко...

Ние гледаме да го докараме и на външен вид не по-малко интересно...За мен със сушито именно външния вид беше предизвикателството,което ме накара да се пробвам. Сурова риба мога да си ям и без нори,при това и с по-хубав сос.

Колкото да снимките...Обичам да снимам, особенно когато има какво.Когато съм вложила усилия, ми се иска да остане спомен от това, което съм направила. В случая със сушито, просто не ни се откъсваха очите от тях...Как да не ги снима човек?



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 18:55



Не думай! Сушито има неповторим вкус и той се дължи предимно на нори. Няма нищо толкова специално в суровата риба -- това е "екзотична подправка" за неяпонците, за да има над какво да си чешат устата. А външния вид на сушито и без да го боядисваш си е много хубав -- с половината на твоите усилия се постига девет десети от резултата. Ако не прилича на българското или японското знаме, не е проблем -- все пак е суши, а не флаг. Явно имаш голям излишък от свободно време, за да влагаш толкова усилия за това.

А иначе може би има някаква истина в това, че мъжете готвят по-вкусно, а жените често гледат да постигнат зрителен ефект. Явно е някакъв комплекс, свързан с домакинската работа и признанието.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 22.10.04 18:57.



Тема С рискнови [re: Eдин]  
Автор lPA (новак)
Публикувано22.10.04 19:27



Да си навлека разни неща.
Суши по принцип значи ориз с оцет / оризов /. Всичко друго са екстри. Не е задължително да има сушени водорасли. Може и риба да няма, само зеленчуци. Може и само морски продукти, без зеленчуци.






Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор lPA (новак)
Публикувано22.10.04 19:34



Поли,
По-лесно е върху слоя ориз да наръсиш сусам, и после като го обърнеш да му слагаш плънка, а и при навиването, той полепва много добре.



Тема Вьпроснови [re: Пoли]  
Автор Almira ()
Публикувано22.10.04 21:04



Как ги навиваш тези цветните суши?Гледах ги дьлго , ама не мога да открия тайната. Много са хубави, личи си когато човек има талант.

The wind of God's Grace cannot lift us if we are carrying the load of desires and ego.


Тема Re: Вьпроснови [re: Almira]  
Автор lPA (новак)
Публикувано22.10.04 21:30



се вижда това за навиването.



Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано22.10.04 21:39



Аз съм много голям почитател на хряна.
Хряновите пасти, които се продават в България нямат нищо общо с действителността.
Много неприятно и достатъчно трудно е настъргването на достатъчно количество хрян, но резултатът напълно си заслужава.
Когато реша да направя паста от хрян, най-трудното винаги е настъргването.
След това слагам в настъргания хрян определено количество сол, зехтин,лимонов сок, захар, филия сух бял хляб, накиснат в прясно мляко и изстискан не много усърдно. Всичко се разбива с вилица много добре, но не и с пасатор.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: С рискнови [re: lPA]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 21:42



Съгласявам се и без да натискам там и там. Правя суши от години и познай как не съм се запознал изоснови с темата. Разбира се, че само някои типове суши са със нори. Но другите видове суши не са нищо особено на вкус, ако не ги натопиш в соев сос и уасаби, за да се сетиш, че става дума за суши. Вкусът на късозърнестия ориз с оризов оцет или саке също не е за забравяне, но той не е толкова натрапчив и аз смятам, че не си струва да правя суши, ако няма нори.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Вьпроснови [re: lPA]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 21:47



Всъщност Поли е подходила по-мераклийски към навиването. Подозирам, че ей тези тука



ги е навивала по 3-4 пъти -- първо вътрешното, после средното и накрая най-външното или пък три по-тънки с отделните цветове и след това трите заедно с хубаво притискане.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 22.10.04 21:47.



Тема Re: Вьпроснови [re: lPA]  
Автор Almira ()
Публикувано22.10.04 21:49



Аз обикновеното навиване го знам (правя го) Интересуваме това с разните цветове (бяло, зелено и червено)

The wind of God's Grace cannot lift us if we are carrying the load of desires and ego.


Тема Re: Вьпроснови [re: Eдин]  
Автор lPA (новак)
Публикувано22.10.04 22:01



По-скоро три навивания за всеки цвят ориз и накрая трите заедно с хубаво притискане.
Ама не е ли по-добре тя да си каже.



Тема Re: С рискнови [re: Eдин]  
Автор lPA (новак)
Публикувано22.10.04 22:09



Всеки с вкуса си - аз най-много уважавам рибата в плънката и съчетаването й с тънко нарязани зеленчуци. Уасабито ми е много силно като сетивно усещане, в колкото и малки количества да е, струва ми се че ям едно и също нещо и не го употребявам, освен ако имам хрема, тогава е незаменимо.
А като казах за рибата - май я предпочитам без ориз, т.е. сашими., особено когато тя е прясна и правилно нарязана.



Тема Re: Вьпроснови [re: lPA]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 22:10



Аз съм написал същото, само дето съм обяснил и онези концентричните как стават. Разбира се, че е по-добре тя да си каже, а и на нея ще й хареса това.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: С рискнови [re: lPA]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано22.10.04 22:51



Е, сурови риби се ядат и на други места, нищо че не им казват сашими.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: С рискнови [re: Eдин]  
Автор lPA (новак)
Публикувано22.10.04 23:28



Така е, карпачо, севиче...
Но друга си е обстановката в японски ресторант с всичките му ритуали, а и в менюто има още толкова неща.



Тема Re: С рискнови [re: lPA]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.10.04 00:31



Би ли обяснила какво означава "правилно нарязана"?

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: С рискнови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано23.10.04 04:23



Еее,вие тук сте се събрали все с дълъг опит,значи и ме разкритикувахте отвсякъде...Аз си казах, че това са ми първите суши-та...Съблазних се от външния вид,защото видях едни...няма да ви описвам! Направо картини на Пикасо! Истинско изкуство!
Всъщност,сушито в Япония отдавна е превърнато в изкуство,така че,не виждам нищо лошо,Един,да искаш не само да е вкусно,но и красиво! Уверявам те,че тези,които са само с ориз,са не по-лоши от другите въпреки пушената рибка.

"Поли,
По-лесно е върху слоя ориз да наръсиш сусам, и после като го обърнеш да му слагаш плънка, а и при навиването, той полепва много добре."

Това е страхотна идея! Как не се сетих! Благодаря,ще се възползвам!

Сега за навиването...

Тези,които са по края на чинията-с концентрични кръгове, са навивани на веднъж. Всъщност,то си и личи...Ако беше всеки кръг навиван поотделно,те щяха да са по-правилни...Така,някои кръгчета не са се затворили добре...

Тези,които се състоят от 3 части...
Всъщност,беше замислено,тези части да са като сълзички (на някои се е получило що-годе сполучливо),но не стана с всички...

Всяка "сълзичка" е навивана отделно (рулце остричко от едната страна) и после трите заедно. Видях такива на картинка доста ги гледах и реших да пробвам как става номера...



Тема Re: С рискнови [re: lPA]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.10.04 09:58



Чакай сега ... кой тук говори за ресторанти? Това е съвсем друга тема.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: С рискнови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.10.04 10:02



В отговор на:

Уверявам те,че тези,които са само с ориз,са не по-лоши от другите въпреки пушената рибка.


Защо трябва да ме уверяваш?

А това за остричкото рулце ... и кръгличко да го направиш, като ги свиеш трите зедно, те сами заемат необходимата форма. Просто нямат друг изход

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Eдин]  
Авторmysty (Нерегистриран)
Публикувано23.10.04 15:50



hey,ne te li e sram be, Poli e napravila takuv shediovyr, postarala se e tolkova i e postvala snimki specialno za nas tuk,a ti mi prikazvash gluposti, za kompleksi u jemnata i zritelen efekt...ne bydi takuv zlobar..ne e priqtno, tuk vlizame zada si pomagame i syvetvame..ne da napadash drygite....na vsqka mandja da si merodiq..taka ne moga da namerq edin posting bez tvoeto "kompetentno" mnenie...



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: mysty]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано23.10.04 16:28



Не ме е срам (ма)! И никого не съм нападал. В момента ти нападаш мен. Ако искаш да не се нападаме, не го прави друг път!

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Eдин]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано23.10.04 23:57





Нее,няма да стане! Ако рулцето ти е абсолютно кръгличко,при навиването ще се сплесне еднакво от всякъде и тогава ще се получи точно тази форма-"тип знака на мерцедес". Затова мястото,където норито се слепва не се навива и да се слепи отговре върху другата част на норито,а се слепва от вътрешната му страна за да се получи остър ъгъл. Така се получава не руло като цилиндър,а руло със сечение на сълзичка.

P.S. Не се карайте! Ни най-малко не искам снимките и рецептите ми да стават обект на разправии! Ако на някой не му харесва нещо,може да сподели свой опит или да покаже свои...
Един, харесвам рецептите, които пускаш! Малко повече толерантност няма да навреди на никой (включвам и себе си).



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Пoли]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано24.10.04 00:26



Май повече е необходимо чувство за хумор и липса на конформизъм.
А толерантност на никого не е излишна...

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано24.10.04 10:43



Пробвах и смятам, че съм прав. Сега фамилията неочакванео ще яде трисекторно суши за обед. Бях запланувал да пълня чушки, но разликата не е голяма, нали При навиването посоката на притискане е по-силна в едната посока и секторите на емблемата на Мерцедес се изкривиха като капки. Въпреки, че минавам за перфекционист, не съм по престараването. Прекаленият светец и богу не е драг. Принципът 80-20 е много хубав.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 24.10.04 10:47.



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Eдин]  
Автор Пoли (непознат )
Публикувано24.10.04 21:38



Ооо, с удоволствие бих похапнала пълнени чушки,ама чушки,а не камби..(тук само камби се намират...)

Един,много ми се иска да видя резултата. Не може ли да ги снимаш? Просто не виждам как ще стане острия ъгъл ако не си го направил предварително.



Тема Re: Браво, Поли!нови [re: Пoли]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано24.10.04 22:01



Взех си вчера прави чушки. В магазина на турчина все още има.

А за снимката съжалявам, но отдавна са изядени. На тези специално норито им дойде много -- три вътрешно обвивки и една външна, но не ни се закачиха никъде

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 24.10.04 22:03.



Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: Пoли]  
Автор1 jena (Нерегистриран)
Публикувано25.10.04 12:01



Чудесно си се справила.
Като за домашни условия - отлично.
Само не разбрах защо и авокадо ...???
Има най-различни рецепти за суши съобразно района. В зависимост от това се слагат най-различни подправки, които са типично японски и не могат да се намерят (или поне изключително трудно) в други краища на земята.
Но общото са ориза, пресованите листа от водорасли, захар, саке - поне 2-3 капачки.
Ориза се вари в оризоварки без нищо (нито мазнина, нито сол). После се прибавят различните подправки.
Пълнежа е различен - скариди, сурова риба (не пушена), прясна краставица и т.н. Прави се пред клиентите с ръце от майстори. Тогава е най-вкусно.
Май в София вече има оригинален японски ресторант на Иван-Асен ІІ, но все се каня да опитам сушито им. Естествено с хаши (пръчиците).
Обожавам го !!!




Тема Re: СУШИнови [re: Пoли]  
Авторshteki (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 01:19



perfektno





Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: 1 jena]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 04:00



Всъщност, сакето не е задължително- напротив, срещала съм много повече рецепти за ориза без саке, отколкото със. В някои присъства и оцет и саке, другаде само саке, в трети само оцет...
Така или иначе алкохола при мен е скъпо удоволствие и не бих се харчила за някакво суши. Колкото до рибата, не употребяваме в нашата къща сурова риба каквато и да е, в каквото и да е и по никакъв повод. Все още имам глава на раменете.

На сушито в ресторанти и заведения изрично се отбелязва кое съдържа сурова риба и кое не.

Колкото до авокадото, то е много честа плънка. Всъщност, плънката за тези ролове е абсолютно типична и много разпространена.

Да, не се прехласвай по "правене от майстори пред очите на клиента"- уверявам те, че когато си го направиш сама е най-вкусно.





Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: Пoли]  
Автор MaтaKocмaтa (маймун)
Публикувано17.11.06 18:26



Хуъу де дай някакво инфо по-конкретно за тази сурова риба. Освен теб друг никой няма такива впечатления, че независимо от замразяване си остава опасно...

Машина за отделяне на кожа и сланина от парени свине


Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: MaтaKocмaтa]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 00:25



Тук в края на темата писах малко по въпроса:



Занимавам се с медицина професионално. Някога участвах в създаване на учебник по онкология и дисертация относно описторхозата и рак на черния дроб впоследствие. Изучавахме цяла година заразеността на рибата и населението в региона. Мога да ти кажа, че не открихме незаразен вид, а депистажа сред населението показа огромно количество заразени от дълги години, които не са и подозирали.
Паразитите не се влияят от замразяване на рибата. Те се убиват при топлинна обработка, опушване или много добро осоляване, но в никакъв случай замразяването не е начин на предпазване.

В България мед. специалисти просто не са запознати с това заболяване- нито теоретична подготовка, нито достатъчна база за изследване. Но пък и доскоро в България просто не съществуваха никакви традиции за употреба на риба в суров вид. Трябва да спомена, че отрицателния резултат от изследванията не доказват че не си заразен и можеш да продължиш да си носиш заразата докато един ден не се излее в сериозно и фатално заболяване.



Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: Пoли]  
Автор Ocoroвeц (акварел)
Публикувано18.11.06 01:03



Много добро обяснение. Това, което чух на лекция по паразитология към Инфекциозна болница преди година и нещо, беше смътно и неясно. Засега явно не ни е налегнала суровата риба достатъчно, че да се замислим.

Какви проучвания са правени за вероятността от настъпване на първичен рак на черния дроб при описторхоза? За какъв период от време и каква част от опаразитените го развиват?

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: Ocoroвeц]  
Автор abettor (чисто нов)
Публикувано18.11.06 17:00



Да не ядем СУШИ-ли тогава?
Да ви имам и медицинските проблеми.
А месо мога ли да ям? Какво?
А захар?
А цигари мога ли да пуша??????
Станахме клуб за предсказване на здравословни проблеми!!!!



Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: abettor]  
Автор Ocoroвeц (акварел)
Публикувано18.11.06 17:05



Ние сме лекари и живо ни интересува здравето на хората. Явно обаче хората нехаят за собственото си здраве.

Бъди здрав и по-леко с глупостите. Лека вечер.



Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости

Тема Ей така..нови [re: Ocoroвeц]  
Автор Maймyнa™ (Пфу..)
Публикувано18.11.06 17:19



..ми каза и монтьора, когато ми смени шарнира - да съм внимавал с дупките, че много се чупели колите..
Тъй де - знам, ама карам по 60000 на година и тя се чупи.. Да не карам или да не слушам монтьора или да си купя валяк?


Лека вечер.



Тема Re: Ей така..нови [re: Maймyнa™]  
Автор Ocoroвeц (акварел)
Публикувано18.11.06 17:22



Хубаво ти е казал. А ти що не внимаваш с дупките?



Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости

Тема Аз внимавам..нови [re: Ocoroвeц]  
Автор Maймyнa™ (Пфу..)
Публикувано18.11.06 17:24



..но пък и тях си ги има..





Тема Re: Аз внимавам..нови [re: Maймyнa™]  
Автор Ocoroвeц (акварел)
Публикувано18.11.06 17:30



Разбира се, аз за внимаването говоря. Ясно е, че не можем да бъдем предпазени винаги и от всичко.

В страна, в която не се знае кое какво е като продукт и през границата минава месо на десетки години, не ни остава нищо друго освен да мислим малко повече за здравето си. Не е излишно. 'Щото колата се сменя - здравето не.

Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Тема Аз стигнах до извода, че..нови [re: Ocoroвeц]  
Автор Maймyнa™ (Пфу..)
Публикувано18.11.06 17:40



..е много важно да се внимава, но и да се внимава с какво и колко се внимава..


Пациента: Докторе, спрях цигарите и алкохола. Не спя с жени. Ставам рано и си лягам рано. Ям само плодове и зеленчуци и пия минерална вода.. преварена и
тичам по 12 км на ден. Ще живея ли още 100 години?


ДоФтора: Да! Обаче.. ЗАЩО?



Тема Дофторе.....нови [re: Ocoroвeц]  
Автор abettor (чисто нов)
Публикувано18.11.06 18:40



....теб те интересува, "живо" парите на пациента :))))
Ако нещо друго те интересуваше досега "суши-баровете" в БГ да бяха закрити. Ако са вредни, разбира се.
Че нали и в ХЕИ са дофтори, или бъркам?! :))))





Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: Ocoroвeц]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 20:13



Какви проучвания са правени за вероятността от настъпване на първичен рак на черния дроб при описторхоза? За какъв период от време и каква част от опаразитените го развиват?


За съжаление, не мога да ти дам точни цифри, въпреки, че темата на дисертацията визираше точно подобна статистика. Беше много отдавна- преди 15-16 години, а моята роля там беше съвсем нищожна. Бях студентка медицина и подработвах към катедрата като лаборант. Участвах в пресяването на данните и оформянето на работата. Статистически подробности не помня, но ако те интересува сюжета, има световни научни бази данни и всички научни изследвания по темата могат да бъдат открити.
Всъщнност, описторхозата е само един частен случай. Това е природно-огнищна инфекция много типична за дадени райони (ние тогава изследвахме северните райони на река Об, където описторхис фелинеус е най-разпространения паразит и където консумацията на сурова риба е в традиционното хранене на населението (прословутата строганина). Но освен този паразит съществуват още огромно количество други разпространени сред рибата в цял свят (сред рибите в Канада например са установени 1200 вида паразити), така че потенциален риск съществува навсякъде, а различните паразити могат да бъдат опасни по различен начин за човека.
Вярно е, че суровоядството не е в традициите ни и не е до такава степен разпространено, че да забием тревога, но във връзка с нарастващия интерес към сушито, хората са длъжни да знаят и имат впредвид подобни неща за да не се заговори по темата чак когато стане прекалено късно за много хора.



Тема Re: Дофторе.....нови [re: abettor]  
Автор MaтaKocмaтa (маймун)
Публикувано18.11.06 22:10



Бе мани го ХЕИ - то тука ако си платят и сурово десетгодишно ша разрешат за ядене, ама ми е странно в УСА като са маняци на тая тема как нямат проблем със сушитата...

Машина за отделяне на кожа и сланина от парени свине


Тема Re: Дофторе.....нови [re: abettor]  
Автор Ocoroвeц (акварел)
Публикувано19.11.06 05:56



Виждам, че ти е трудно да мислиш. Нищо, прощавам ти.



Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости

Тема Re: СУШИ - а къде е сакето ...???нови [re: Пoли]  
Автор Ocoroвeц (акварел)
Публикувано19.11.06 05:58



Благодаря.



Дорога невоздержанности и излишеств ведет к храму мудрости


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.