Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:00 16.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Готвене в микровълнованови  
Автор klemy (chudeshta se)
Публикувано22.08.04 15:11



Вчера си купихме микровълнова и още не съм си купила книга,пък и не съм виждала такава, с рецепти за микровълнова...Някой знае ли лесни рецепти?Или заглавие на книга ?Мисля да отида до Славейков и да питам директно,ама ако имам и заглавие за ориентир,май ще е по-лесно.
Все пак рецептите са добре дошли,изпробваното е по- за предпочитане!
Мерси!



Тема Re: Готвене в микровълнованови [re: klemy]  
Автор Stefanie (непозната)
Публикувано22.08.04 15:33



Най-добре е да си купиш някоя книжка. Попитай продавачите - те ще ти предложат най-новото. Но най-напред трябва да опознаеш печката си, за да можеш правилно да определяш времето за готвене. То е различно и зависи от мощността на самата фурна.
В моята фурна аз приготвям гювечета, варя юфка, пека пиле или пъстърва в плик, задушавам грах, царевица, броколи с масло, пека фъстъци и т.н.
Интересува ли те някоя конкретна рецепта?






Тема Re: Ако си си купила MW фурнатанови [re: klemy]  
АвторScarlet (Нерегистриран)
Публикувано22.08.04 19:41



за готвене, ще останеш разочарована.
Приготвената в MW храна става много особена на вкус. Няма нищо общо с традиционната БГ кухня.
Имам приятелки, които готвят някои неща в MW, но семействата им не са очаровани и мъжете им все се сърдят:)).

Виж, ако разглеждаме MW като вид помощник в кухнята, тогава нещата са съвсем различни.
Незаменима е за претопляне, пукане на пуканки, семки, фъстъци; размразяване - също.
Просто гледай на нея като на нещо допълнително, а не като на основна печка, на която ще готвиш, за да не и се ядосаш.

А, да не пропусна да кажа за кой ли път вече. Единственото нещо, което става по-вкусно в MW, отколкото по традиционния начин са сухите супи.
Обаче всичко си е въпрос на вкус.



Тема Re: Ако си си купила MW фурнатанови [re: Scarlet]  
Автор klemy (chudeshta se)
Публикувано22.08.04 22:44



Ами ние си я купихме,защото ще си имаме бебче и аз мисля,че ще ми е от полза микровълновата.Обаче знам,че могат да се готвят някой неща на нея,та реших да поискам съвет за какво точно още мога да я ползвам.



Тема Re: Готвене в микровълнованови [re: Stefanie]  
Автор klemy (chudeshta se)
Публикувано22.08.04 22:48



Ами гювечетата,предполагам по традиционният начин,ама стават за по-кратко време,а пастървата и пилето как ги готвиш?А също и задушените зеленчуци?Както са си нарязани,добавяш малко масло и колко вода?Изобщо всичко ще ми е от полза.Моята е 800 вата с грил,та това ми е максимума на печката...А пуканки вече пробвахме



Тема Re: Готвене в микровълнованови [re: klemy]  
Автор бypkaнчe (познато)
Публикувано23.08.04 11:35



здравей!
книги има няколко по Славейков, купих си ги всичките, но не мисля, че вършат работа. те са пълни с претенциозни и сложни рецепти, които никой нормален човек няма време и желание да готви. за сметка на това в тях най-често липсват основни правила за използване на микровълновата.

с две думи да ти кажа моето лично мнение от тригодишен опит с микровълнова - ДА, микровълновата става за приготвяне на доста неща изцяло и за приготвяне на отделни етапи от други ястия. много хора категорично считат, че МВ печка за нищо не става освен да топли вода и да прави пуканки, но мисля, че говорят наизуст или защото не знаят какво да правят с уреда.

съвет: отдели време и порови в архива на клуба - темата е много популярна и си спомням, че няколко пъти сме я обсъждали много оживено, като са се давали доста рецепти.

съвет: потърси из Интернет (ако четеш на английски или руски) съвети за използване на микровълнова. не толкова рецепти, колкото общи правила.

ето някои правила, за които се сещам в момента:

1. използват се огнеупорни стъклени, порцеланови, специални пластмасови съдове. метални, дървени, с метални кантове, дори и съдове със "златен" кант по ръба - забранено.
2. стреми се да използваш кръгли съдове. разпределението на топлината е такова, че най-бързо се загряват краищата, а най-бавно - в средата.
3. стреми се да използваш еднакви по големина парчета - например, ако печеш месо, картофи, или когато размразяваш. иначе едното ще се свари, докато другото още ще е сурово (замръзнало). ако ще ползваш редовно МВ за размразяване, прави си порциите с месо, които ще замразяваш, по-малки и еднакви по размер.
4. при микровълновите твърдо важи правилото "по-голям обем - повече време за приготвяне", което не е валидно винаги при обикновеното готвене.
5. при варене и задушаване в микровълнова е необходимо значително по-малко количество вода, отколкото при обикновеното готвене - около 1/3 от това, което би сложила нормално. колкото по-водни са зеленчуците например, толкова по-малко вода. аз лично задушавам картофи с масло в йенска тенджера практически без вода.
6. внимавай да не избухне нещо - цели яйца с черупки не се варят! грахчета, цели небелени картофи също могат да направят беля понякога. например, цели небелени картофи, които стават като печени на жар в микровълновата, трябва да се набодат с вилица на няколко места.
7. РАЗБЪРКВАЙ и ОБРЪЩАЙ поне два пъти за времето за приготвяне.
8. времето за приготвяне при всяка МВ печка е индивидуално. пробвай, наблюдавай и ще се ориентираш постепенно за кое колко време ти трябва с твоята печка.

общо взето, ако микровълновата ти печка има и грил, възможностите се увеличават много.

какво най-често правя аз в МВ печка:

1. печени картофи с кожата - няколко еднакво големи картофа само се измиват без да се белят, набождат се с вилица тук-там и се пекат на макс. мощност само микровълни. време: за 4-5 големи картофа около 15 минути.
2.задушени картофи (стандартната ми гарнитура, вече само в микровълнова!) - нарязани на кубчета, посолени, с масло или мазнина, с мъъъничко вода, в йенска тендежрка с капак. време: за 4-5 големи картофа около 15 минути
3. риба в плик за печене - с масло, с горчица, с подправки, с квото ми хрумне - става задушена. пробвала съм с пъстърва и сьомга.
4. задушени зеленчуци - като картофите, но по-малко време
5. само на грила - пържоли, кюфтета, наденици, кебапчета всекакви варианти.
6. яйца по панагюрски - благодаря на клуба, от тук научих рецептата. лесно, бързо и без цапотене.
7. гювечета с каквото се сетиш. да, наистина стават много бързо, още повече като отчетеш, че не губиш 15 минути за загряване на фурната.
8. печени ядки - фъстъци, орехи, бадеми.
9. варя кремвирши - без вода! просто нарязани на парчета и за 4 кремвирша една минута на макс.мощност...
10. сос бешамел за лазанята
11. понякога си играя да правя междинни обработки в микровълновата - да задуша нещо, да разтопя масло, да втасам козунак... такива ми ти работи

пекла съм веднъж и фъдж вътре.

изобщо, ползва се яко....

Редактирано от бypkaнчe на 23.08.04 11:56.



Тема Re: Ако си си купила MW фурнатанови [re: klemy]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано23.08.04 16:02



За бебче - супер! Ще ти е от голяма помощ.



Тема Re: Готвене в микровълнова [re: бypkaнчe]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано23.08.04 16:13



Виж сега, аз съм човек, тип експериментатор.
Сложни манджи не ме плашат. Обратното, предпочитам ги.
Имам готварска книга за MW, чета си в нета разни рецепти, опитвала съм в началото какво ли не да приготвям на MW. Дори правех алтернативни ястия - приготвени по традиционния начин и MW експерименти с всичко, което ми дойде на ум. Сладкиши съм пекла. Някои неща се получават, но повечето - не.
Искам да кажа, не се получават по наш вкус. Не са както в традиционната ни кухня.

Затова продължавам да твърдя, че MW е страхотен помощник, но не съм убедена, че готвенето в нея отговаря на 100% на вкуса на българина.

Иначе аз от известно време си смених вече старата MW с по-нов модел. Консервативната ми майка, която беше толкова против изпалзването на такъв уред, също си купи преди 2г. Спор да няма, необходимост е!

Честно казано, това ми звучи като замразяването.
Имам готварска книга за замразяване. На практика дават, че всичко може да се замразява. Пак си има определени правила, но въпросът е във вкусовите качества.



Тема Re: Готвене в микровълнованови [re: klemy]  
Автор Stefanie (непозната)
Публикувано23.08.04 22:12



Бурканче е обяснила много добре всичко. Само ще добавя за зеленчуците - аз използвам замразени грах, царевица, броколи. Изсипвам ги в йенска тенджера с капак, слагам бучка масло, сол, захлупвам и пускам на максимална мощност за 5 мин. Вода не сипвам.На самите опаковки понякога си пише как става.
4 гювечета пък стават за 7-10 мин (зависи колко са пълни). Само когато ги правя с капаче от тесто ги слагам в обикновената фурна, за да се опече тестото.
За печене на пиле, пилешки крилца и риба можеш да използваш комбинирания режим МВ + грил. В книжката към фурната сигурно има упътване и примерни програми.
Много бързо ще свикнеш с печката и след време просто ще се чудиш как си се справяла без нея








*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.