Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 10.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Може ли подробности?нови [re: me]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано20.07.04 20:17



А може ли по-подробно, откъде е тази информация за изпаренията, от кой клон на "нАуката"?
Много съм притеснен за здравето си, защото също готвя в тефлонови съдове.
До сега съм се осланял на определени знания по химия, които са:
политетрафлуоретилена (познат като тефлон) се топи при 335 градуса С, като се превръща в течност, към която почти нищо не се прилепя (връзката между атомите на флуора и въглерода е наистина много здрава).
Същият не взаимодейства с разтворители като вода (съгласно DIN 53472/8.2), спирт, концентрирана сярна киселина, азотна киселина и ред други.
Същият е физиологически неутрален и се използва за искуствени клапи при сърдечни операции, например. Разрешен е за употреба от FDA (Комитета по хранителна и лекарствена промишлености на юсовско).
Та ще ви бъда много задължен, ако ми обясните:
как така от тефлоновите съдове за готвене се изпарява "канцерогенен" тефлон?
как точно човешкото тяло взаимодейства с тефлона, за да се натровите?
по какъв механизъм тефлона уврежда клетките, за да предизвика рак, ако не взаимодейства с молекулите им?
Имам още въпроси, но ако може, отговорете ми засега на тези.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема попитах химикнови [re: me]  
Авторrari (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 20:23



Питах днес химик. Според нея не можем да говорим за опасни изпарения. Дори да има какво да се изпарява при домашни условиния не могат да се постигнат необходимите температури. Пък и принципно според нея, както някой по-горе каза малко трудно е да има и свободен фруорид. Дори и да имало някой не влезнал в полинезнам си какво при производството, то едва ли от фабриката до дома ни е останал много. Има някаква недоказана/полудоказана теория за някои от химикалите, които се ползват при производството, но те засягат единствено работещите. Готовия тиган е безопасен, далеч повече от много други продукти, за които даже и не се сещаме.
Другото което каза, че дори да се одраска тигана и да попадне в тялото ни, то той се изхвърля по естествен начин от тялото ни, защото дори не става въпрос за толкова твърд материал ( сори за не съвсем точната терминология).
Виж каза, че ериозен проблем са не тефлоновите , а емайлираните съдове. Там стружка би била проблем...
Така че си ползвайте тефлоно/тефаловите тигани спокойно. Поне аз ще продължа да го правя, не виждам защо да не.



Тема Re: Може ли подробности?нови [re: aspid]  
Авторpapи (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 20:32



Е, нещо такова ми обясниха и на мен.
Аз напоследък във всичкия този фолклор дето се носи по форуми и срещи много се съмнявам и само питам разни химици, физици и разни уж по-наясно.
Точно днес питах и за спанака и нитратите и нитритите вътре. Щото един тук ме плаши колко бил канцерогенен спанака поради тия неща. И как въобще трябвало да се откажа от него. Та днес си питах и за него. Химика каза, че трябва само спанак да ям или предимно , за да има някакво чак такова влияние. За мое успокоение ми предложи да го бланширам и после да изхвърлям водата. Така съм щяла да се отърва от нещата, които се притеснявам. Та честно казано съм по-склонна да вярвам на него и ще продължавам да си хапвам спанак от време на време.



Тема Re: Може ли подробности?нови [re: papи]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано20.07.04 21:04



По мое скромно мнение, доста от "известните на всички" неща стоят редом със снежния човек, алигаторите от канализацията, малките зелени човечета и чудовището от Лох Нес.
И даже ги конкурират по параметъра хорър.
Между другото, не е ли по-плодотворно да питаме в клубовете "медицина" или "химия" по темата?

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема Най-вероятно,нови [re: rari]  
Автор me (Paзличнa)
Публикувано21.07.04 04:46



което значи полуопасен, което го прави нежелан в къщи

"единият е пилот, а другият - летец, става въпрос кой има право да управлява самолетът"
Dobrata


Тема По-подробно,нови [re: aspid]  
Автор me (Paзличнa)
Публикувано21.07.04 05:48



тази информация беше изнесена преди няколко месеца ако не се лъжа, в уважаваното в С. Америка предаване 20/20 на Ей Би Си. Лично аз за съжаление съм изпуснала точно този епизод, но го чух от няколко човека, които са го гледали. Един от основните моменти в предаването бил, че са опържили бекон в тефлонов тиган мерейки температурата постоянно и тя Е достигнала споменатата от теб температура и тигана е започнал да пуши.
Относно ФДА....една маленкая заметка, сърдечните клапи не се нагрявати ФДА няма нищо общо с тиганите, те регулират само храни и лекарства.
Ето и нЕколко линка да са образоваш:

От АВС, от споменатото предаване:

"In the demonstration for 20/20, a piece of bacon was just getting crisp when the Teflon pan went beyond the initial warning point of 500 degrees.

"I've never cooked bacon," said Chowdhry. "I can't comment."



От сайта на Тефлон:

" Open and use containers only in well-ventilated areas using local exhaust ventilation (LEV).Vapors and fumes liberated during hot processing, or from smoking tobacco or cigarettes contaminated with Teflon® or Tefzel® fluoropolymer resins, may cause flu-like symptoms (chills, fever, sore throat) that may not occur until several hours after exposure and that typically pass within about 36 to 48 hours. "



Въпрос с повишена трудност: каква температура се развива при пушене на цигараи каква е предполагаемата температура, при която ще се отварят контейнерите?

Втора маленкая заметка: преди няколко десетилетия ДДТ също е бил одобрен и когато хората са почнали да се съмняват в телевизионни реклами са показвали хора да се поливат с ДДТ, което би трябвало да бъде доказателство за безопасността му. Та сам по себе си фактът, че десетилетия не сме разбрали, че нещо е опасно не значи автоматически, че то е безопасно. След няколко съдебни дела, когато Дюпонт загуби някой друг мильон ще разберем.

"единият е пилот, а другият - летец, става въпрос кой има право да управлява самолетът"
Dobrata

Тема Re: По-подробно,нови [re: me]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано21.07.04 08:32



Пуснах тема за тефлона в клуб "Химия". Засега ме успокоиха, че стружки от тефлон никого няма да натровят, даже при неумерена консумация. Второто успокоение беше, че сам по себе си тефлонът не е канцероген. Остана да се проучи изпаряването при висока температура.
Химиците също оставиха линкове, но в момента нямам възможност да ги проуча и оставям за довечера.
Засега не смятам да изхвърлям съдовете с тефлоново покритие - все пак не се срещат често рецепти, в които присъстват заедно тлеещ тютюн и стружки от тефлон.
Относно малките забележки имам още по-малко въпросче: не правиш ли паралел между средновековна галера и съвременна подводница, предвид равната бройка членове на екипажа в двата съда? То и капитаните им са по една бройка, ама направо са едно и също нещо.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема Re: По-подробно,нови [re: aspid]  
Автор MилkaЧoko (лилава краВа)
Публикувано21.07.04 11:01



йе...това значи, че като свърши манджата мога да си настържа тефлоновия тиган и да си ги изям и него... :)))



Тема За стружките ненови [re: aspid]  
Автор me (Paзличнa)
Публикувано21.07.04 15:54



мога да споря щот не са ми в компетенциитеНо въпросът с изпаренията е доста спорен, аз си изхвърлих единствения тефлонов тиган щото се надраска и щото каквото и да сготвя в него има особен дъх, аз съм с много изострено обоняние и примерно картофено пюре държано в метален съд за мен също смърди
Ся като се съветваш с химици да ти подшушна нещо, ти имаш ли печка? Раховец 1, Перла 03, Мечта 06...Ако имаш требе таа печка да има фурна, нъл тъй? Иди и виж каква е макс температурата. На мойта е 550 Фаренхайт. Тефлон гарантира съдовете си до 500Въпрос с понижена трудност към химиците: кат метнеш 2 пържолки в тефлонова тавичка и ги фърлиш във фурната на 550 кво стаа? Щото според твойто обяснение по-горе би трябвало да стане пържоли с тефлонов сос щом като "политетрафлуоретилена (познат като тефлон) се топи при 335 градуса С, като се превръща в течност, към която почти нищо не се прилепя"

"единият е пилот, а другият - летец, става въпрос кой има право да управлява самолетът"
Dobrata

Редактирано от me на 21.07.04 17:18.



Тема off topicнови [re: abettor]  
Автор kultivirana ()
Публикувано21.07.04 16:54



Тъща се обръща към зетя:
- Какво имаше в тигана ви, едвам успях да го изтъркам?
- Това ли? Тефлоново покритие.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.