Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:06 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ЕЛДАнови  
Авторнoвak (Нерегистриран)
Публикувано29.10.03 12:48



В Халите продават Елда.
Някой би ли ми казал какво е това и как се готви



Тема Re: ЕЛДА [re: нoвak]  
АвторKecтeн4e (Нерегистриран)
Публикувано29.10.03 15:11



бот.Елда - Poligonum fagopurum. Mного популярна в Русия, от нея се приготвя ка6а, но аз ли4но не сьм яла. Мисля, 4е преди време Поли и рускин4ето бяха писали за елдената ка6а . Може да се използва и за направа на пьлнозьрнест хляб като се сложат 600г бра6но ,типово и 200г. елда и разли4ни семена вьтре - сусам,ленено семе и т.н. Ако те интересува 6те ти напи6а рецептата , но сега нямам време. А колко струва елдата .



Тема Re: ЕЛДАнови [re: нoвak]  
Автор maiden_ (непознат)
Публикувано29.10.03 15:39



Ох, това на мен много ми харесваше! Имах съквартирантка от Молдова и тя доста често готвеше елда. Правеше я така: в тиган с малко мазнина се запържва някакво количество елда (винаги слагаше на око), след това се прибавя около 0.5кг кайма. След като водата от каймата се изпари се долива вода колкото да се покрие сместа и се оставя да ври половин час (докато се свари елдата). Посолява се и се слага малко черен пипер. Сервираше я винаги с майонеза (а мъжа й си слагаше и соев сос).
Така да ми се прияде............не съм яла елда от 3 години! За съжаление в Ст.Загора не съм виждала да продават.



Тема Re: ЕЛДАнови [re: maiden_]  
АвторEli (Нерегистриран)
Публикувано29.10.03 17:03



Много благодаря за полезната информация. Елда в София няма повече от 6 месеца. Сварява се с вода, става много бързо. 1к.ч. елда с 2к.ч. вода, докато попие водата. После слагам масло и сирене, а останалите и захар. Много вкусна и полезна закуска. Не съдържа глутен. Руснаците я заливат с масло и я сервират и като гарнитура. Руското и име е гречка.



Тема Re: ЕЛДАнови [re: Eli]  
АвторLiLl (Нерегистриран)
Публикувано29.10.03 21:11



A kakvo e Elda ?



Тема Re: ЕЛДАнови [re: LiLl]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано01.11.03 03:42



Интересна молдавска рецепта...Така не съм я яла,но се чудя какво ли ще стане като се запържи...Няма ли да е твърда?
В Молдова и Украина по принцип много интересно я готвят.Имах приятелка украинка,при която ядох най-вкусните сърми.които съм опитвала някога- с гречка (елда).За съжаление,тогава не записах рецептата,а после колко ли рецепти на сърми с елда не пробвах,все не беше същото...
Много ме учуди факта,че в София няма елда...По диетичните магазини търсили ли сте?
Аз обожавам елда и в къщи никога не оставаме без да имам в шкафа.
Научих и всичките си съседки в София да я ядат...Сигурно едва ли си купуват,но с удоволствие се събираха при мен "на гречка"...

Ако искате рецепти с гречка,ще ви напиша колкото искате! Само че аз лично си я ям само на гарнитура с масълце...Пробвала съм и други глезотийки,но не са ми влязли в готварския навик.



Тема Re: ЕЛДАнови [re: Пoли]  
Автор Vonda (страхотна)
Публикувано01.11.03 21:13



Ами дай ги рецептите, де.... Аз си бях купила /от диетичен магазин/, стоя, стоя, не знаех какда я приготвя и накра яя хвърлих .... така че всякакви рецепти са добре дошли.



Тема Re: ЕЛДАнови [re: Vonda]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано03.11.03 02:16



Вонда,не знам дали си представяш каква сложна задача е да ти дам рецепти за елда,или по-точно да ги подбера.Елдата в руската кухня се използва повече от картофите...Тя може да бъде използвана почти навсякъде,със всякакъв вид месо и дори в сладки неща.Много добре си върви с гъби.Гъбената супа е чудесна с елда.Един пълнеж за пирожки с елда:
сварена елда+запържени гъби с лук в равни пропорции или елдата два пъти повече,се пинават през месомелачка.С това пълниш пирожките.
Направих подборка от руски форум (обичам точно форумни рецепти,защото са проверени).Много трудна задача,защото на думата "гречка" ми излязоха 500 страници с рецепти
Ето,все пак давам...Ако имаш въпроси,или искаш с еди-какво си да я сготвиш,кажи.ще намеря рецепта!

Карп, запеченый с гречкой.
Отварная гречка смешивается с маслом и рубленными яйцами, укладывается в гусятницу. Сверху - порезанный на порционные куски карп, который заливается сметаной, все это посыпается сыром и запекается в духовке. Необычайно вкусное и необычное блюдо!
ГРЕЧКА В ГОРШКЕ
Я люблю готовить гречневую кашу следующим образом: гречку варю долго , она должна как следует распарится. Когда она готова, кладу в горшок. Туда же добавляю жареный лук, помидоры кусочками, грибы, жаренные или варенные, можно кусочки мяса или курицы, тоже готовые у употреблению (очень хорошо подходят всякие вчерашние остатки и недоедки). Все это заливается сметаной, перчится, солится, можно подсыпать укропа. В духовке - минут 10-15. Единственно за чем нужно следить, чтобы каша не высохла. Лучше добавить побольше сметаны или просто воды.
РАССЫПЧАТАЯ КАША НА ГРИБНОМ БУЛЬОНЕ

Промыть 4 стакана гречневой крупы, всыпать в горшок, залить стаканом горячего смальца или масла, посолить, положить мелко нарубленных грибов, залить грибным бульоном, чтобы над крупой было 3 пальца жидкости. Закрыть плотно крышкой и поставить в духовку, при среднем жаре - на полтора часа. Под конец поставить горшок на сковородку с водой (чтобы каша не подсохла).

Гречка + жаренный потрошки - прекрасная начинка для вареников, пирогов, кабачков, перчиков, голубцов.
А гречка с грибами запеченая в горшочках - клас!
И наконец грибной суп с гречкой и со сметаной!
В тяжелый период, когда на хозяйстве из продуктов имелась только гречка и картошка, которые всем осточертели, родился такой рецепт:
Гречневую кашу смешать с картофельным пюре, добавить 1-2 яйца , лук . Вымесить и сформировать котлетки, обвалять в сухариках или муке, обжарить на растительном масле . Можно подавать с томатом, сметаной или майонезом.
Очень вкусны гречаники - гречневую кашу смешать с мясным фарше, сформировать шарики, обвалять в муке или сухариках и обжарить во фритюре.
Гречку можно смолоть в муку и из нее сделать вкуснейшие гречневые оладьи (сладкие или соленые) и подавать с разнымми подливками - сметана, кетчуп, грибной соус и т.д. и т.п.
Приятного аппетита!
Гречка активно использовалась в русской кухне - гречишные блины, поросенок и утка, фаршированная гречневой кашей, греч. каша с портрохами и пр.

На мой взгляд если в греч. кашу добавить жареный лук, морковь, грибы и рубленные яйца - то можно и как самостоятельное блюдо - очень вкусно.
Один раз в гречневую кашу высыпала пакет мороженых овощей, специи по вкусу добавила - тоже вполне.
Можно делать запеканки (в овощами, с творогом) использовать как связывающий элемент в овощных котлетах.

Ну вот один рецепт -

Сварить кашу: промытую крупу залить холодной водой, разварить на слабом (!) огне, часто мешая. Когда крупа станет мягкой, остудить. Смешать с поджаренным луком,обжаренной морковью, поджаренными кубиками кабачками,зеленым горошеком,грибами. Смешать с сырыми яйцами, солью, перцем. Выложить в смазанную форму и запечь.

Вот такой вот простой и оригинальный рецепт.

Приятного аппетита.
Мне очень нравится заправка, которую я использую и с гречкой, и с макаронами.
Поджарить на сливочном или рафинированном подсолнечным масле много лука (мелко порезанного), затем добавить в лук очищенные и нарезанные помидоры и потушить вместе минут 10-15 (можно и больше, если помидоры очень сочные). Все это положить в кастрюлю с готовой кашей и перемешать. Сюда же можно добавлять морковку (тоже жареную) и грибы.
Если лук жарился на подсолнечном масле - можно есть и холодной.
_________________________________________________________________
И дори в сладки изделия:
Американски вафли (

Ну, вот с гречкой, вернее, с гречневой мукой. Ее легко смолоть из крупы, я думаю. Автор считает, что у гречки сильный специфический запах, поэтому предлагает класть немного этой муки.
1 яйцо комнатной т-ры, разделенное на желток и белок
1 стакан муки
1/4 стакана гречневой муки
1 ч.л. пекарского порошка
1/8 ч.л. соли
3/4 стакана молока
4 ст.л. слив. масла, растопленного и охлажденного

Готовить как и в пред. рецепте, т.е. взбить белок и т.д. Можно, кстати, эту ступеньку перескочить и готовить из цельного яйца. Разница есть во вкусе, но возни меньше. Смешать отдельно сначала все сухое, потом все мокрое. Влить мокрое в сухое и перемешать. Последним аккуратно вмешать белок. Все эти рецепты легко удваиваются.1 ст.л. меда




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.