Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:56 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема хляб с българска рецептанови  
АвторNelli (Нерегистриран)
Публикувано15.03.03 20:23



Търся рецепта за хляб като този в България. Някой правил ли е такъв по българска рецепта в машина за хляб?
Знам че към машинките дават и книжка с рецепти, но на мен ми се иска да си го направя и по българска. За погачите се слага например и кисело мляко и т.н.
Ако някой е изпробвал такава рецепта нека сподели опит!



Тема хляб с българска рецептанови [re: Nelli]  
АвторXлeбapka (Нерегистриран)
Публикувано16.03.03 22:25



Не ти трябва машина!
С ръка се меси!

1 кг. бяло пшеничено брашно
20 гр.пресувана мая
550 мл.чешмяна вода
12 гр. готварска сол

Брашното се пресява.
Водата се загрява до 35 градуса и после в нея се разтваря маята.
В средата на брашното се прави кладенче и там се поставя сол и водата с маята.
Меси се ръчно!
После се завива с кърпа и оставя да втася 2 часа при температура 35 градуса.
Пребива се още един път,удря се в масата 42 пъти и пак се меси малко.
Разделя се на две питки, месенето вече няма как да се обясни,трябва да се покаже, после се прави фитил и той се разточва на две франзели- това вече трябва да се покаже.
Оставя се окончателно да втаса още 1 час.
Пече на 220 градуса 35 миути.
За се меси по-добре тестото,по желание в него може да сложиш лъжичка захар и малко олио,да се измесва по-добре!
Луксозните хляб се намазват с попарено брашно или разбито яйце преди печене!



Тема а погачанови [re: Xлeбapka]  
Автор Vlas (viarvashta)
Публикувано18.03.03 20:33



Здрасти,
а случайно да можеш да правиш онази погача като слънце. Дето е от отделни питчици. и дето могат да се разтиагат(като рулца са)
много ще съм благодарна



Тема Re: а погачанови [re: Vlas]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано20.03.03 11:57



СЛЪНЧЕВА ПИТА

Продукти: 1кг и една ч. чаша брашно, 1/2 л хладка вода, пакетче мая (20 г), непълна с.л сол, 2 с.л. кисело мляко, 3 с.л. олио, пакетче (125 г) масло, 3 яйца

Маята се разтваря в хладката вода заедно със солта. Един кг брашно се пресява, прави се вдлъбнита в средата и там се слагат яйцата (отдели един жълтък за глазурата отгоре), киселото мляко и олиото. Замесва се меко тесто, като постепенно се добавя подсолената вода, в която е разтворе маята и по малко от брашното в чашата. Разделя се на 3 кори с големината на тавичката, нареждат се една върху друга и се намазват с разтопеното масло, като третата кора се слага с намазаната си страна върху втората. Така подредени корите се източват като една, която се намазва с масло и се разрязва на кръст (4 триъгълника).Единият триъгълник се отделя и оформя като кръг, поставя се в средата на намазаната с масло тавичка, а около него се поставят радиално, на разстояние една от друга кифлички, имитираши слънчевите лъчи. Кифличките се оформят от другите три големи триъгълника, всеки разрязан на 5 по-малки триъгълника и навити от основата към върха (3 големи триъгълника по 5 по-малки = 15 кифлички/лъчи). Питата се оставя да втасва 1/2 час на топло, намазва се със жълтъка и се пече в силно загрята фурна (220*С) до златисто.

Разликата с обикновената пита са допълнителните яйца и маслото между корите (наподобяващо бутер тесто). Правила съм слънчевата пита и със суха мая, сладка със захар и/или сирене към маслото между корите… Без много-много месене винаги се получава и децата нямат търпение да грабнат по някой топъл слънчев лъч



Тема Re: а погачанови [re: Жeни]  
Автор Vlas (viarvashta)
Публикувано20.03.03 20:32



Благодаря, а само да питам ако не е досадно! С сухата мая как се действа. Аз маи не се справям с маите ама грам нито с онаиа дето е на куб нито със сухата. нито втасва тестото , нито се надига при печене!!!!Явно съм скапана много.



Тема а погачанови [re: Vlas]  
АвторXлeбapka (Нерегистриран)
Публикувано20.03.03 22:33



Остави този боклук,наречен суха мая.
Всичко,което е прясно, е хубаво.
Използувай само пресувана мая!
Само пресувана!
Само такава!



Тема Re: ето още една пога4а(питка)нови [re: Vlas]  
Автор magi_ (usmihnata)
Публикувано21.03.03 01:12



здравей.ето и от мен една рецепта.
1- кг.брашно
1 -4аена 4аша кис.мляко
1- с.л.сол
1- с.л.захар
2- 3 капки оцет
3- с.л.олио
1 мая(може и суха 1 4аена лъж.)
жълтък за намазване
маята+ 1 4аена 4аша топла вода+ 2 с.л.брашно+ 1 с.л.захар се смесват и разбъркват.4акаш да втасат.
омесва се тесто и се разделя на 3 топки.блъскаш всяка топка около 50 пъти и ги оставяш да втасат около 30 мин.покрити с кърпа.
след това се разстилат с то4илка около 1 см.дебели.и се намазват с маргарин.порасват се със смес от яйце и сирене натрошено.налагат се една върху друга и се реже на 16- 18 или 20 пар4ета(на кръст)зависи за колко 4овека е питата.във вси4ки триъгълници се слага по малко плънка пак от яйце и сирене и се навиват като кифли(от широката към тясната 4аст).нареждат се в тава намазана с маргарин .слагаш едно пар4е в средата и другите пак като лъ4и.не забравяй,4е трябва да има разтояние м/у тях,заото ще втасват.намазват се с жълтък и се настъргва сирене или кашкавал.оставяш да втасат пак около 30 мин..предварително се загрява фурната.после влю4ваш само отдолу да се пе4е и като се запе4е превклю4ваш само отгоре.да ти е сладко.



Тема Re: а погачанови [re: Vlas]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 12:14



Сухата мая се слага в пресятото брашно и се разбърква на сухо преди да се добавят други съставки. На всяко пакетче пише за какво количество брашно е достатъчно. Прясната мая (на кубче) се натрошава и разтваря в малко хладка вода преди да се добави към брашното и другите съставки. Няма кой знае каква философия за тестата с маи освен да имаш търпение след омесването на тестото да го оставиш на топло достатъчно дълго време да втаса (като пипнеш с пръст да усещаш набухването му). За омесването също е по-добре да става в топло помещение (може да се ползва миксер, но на мен ми е по-приятно с ръце ). Меси се, докато като разрежеш тестото с остър нож да видиш шуплички/въздух във вътрешността.

Колкото до забележката на Хлебарка (сигурно е професионалистка), то така разправяше и свекърва ми, докато не й показах колко сигурно и лесно е омесването със суха мая. Сухата мая е много по-дълготрайна от другата и винаги може да ти е подръка и да чака в кухненските шкафове, ако ти дойде желанието да месиш...



Тема Re: ето още една пога4а(питка)нови [re: magi_]  
Автор Vlas (viarvashta)
Публикувано22.03.03 15:17



Благодаря!Тези дни се заемам с опитите(поредните).Ще видим до къде ще стигна :)



Тема Re: хляб с българска рецептанови [re: Nelli]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано02.05.03 09:57



Тази вечер се мъчих да правя хляб, по рецепта от книжката на машината.
Резултата беше тухла!
И то истинска!
Само по цвят се различаваше от ония дето навремето ги печаха в полето на село.
Направих малки корекции в грамажа на различните продукти, и се получи наистина хляб!

Ще копирам "оплакването" си до приятелки:

"Значи, първият хляб, го направих ТОЧНО както е по рецептата в книжката към машината - излезе ТУХЛА!!!!
Ама и по размер и по твърдост!
( тук споменавам с любов мъж ми :-)) ) реши, че не са ми били точни мерките ???, но на практика излезе, че не мойте мерки не са точни, а рецептите им са сбъркани.
Жалко, няма да мога да използвам рецептите от книжката, а са доста.
По-скоро ще трябва да съсипвам някоя доза, докато го налучкам

КАК наистина трябва да бъде:

Значи по рецепта оригинална продуктите са:
1 1/3 вода на стайна температура
4 чаени лъжици масло на стайна температура
2 чаени лъжици мая
2 супени лъжици захар
2 чаени лъжици сол
4 cup брашно
4 чаени лъжички сухо мляко,
Начина на пригатвяне отново според нея:
Водата се изсипва, във нея маслото, после брашното, захарта, млякото, солта и се прави с пръст дупка в
брашното, като кладенче и там се изсипва маята.
Тя не трябвала да се докосва до мокрите неща!
От това нещо се получава чудесна тухла!

От какво и как направих хляб:
3 чаени лъжички мая (1 повече от препоръчваната от тях)
2 чаени захар (а те 2 супени да съм сложила, демек 6 чаени)
5 супени брашно
1 1/3 cup вода, но не на стайна а топла - всичкото го обърках и го оставих да втаса
Щом шупна добре, го изсипах в машината и добавих 4 чаени лъжички РАЗТОПЕНО масло.
Върху него изсипах 4 cup брашно, сухо мляко 2 супени (което се равнява на 6 от техните чаени) и сол 1 супена лъжица.
И стана хляб!


Направих снимки на двата хляба, както и на една дебела филия със сирене и доматки в чинията, които сега сладко сладко ще изям!

Забравих да напиша, че пресях брашното 2 пъти.

Разкошен е! Върна ме в детството, когато едвам влачехме торбите с хляб от фурната!
Правя си, макар и не много често питки, но нито една от тях не ме е връщала у дома, както този хляб сега!

Редактирано от Debora на 02.05.03 10:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.