Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:09 13.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Първи опит с китайска кухня  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано16.03.03 17:33



Познанията ми за китайската кухня се изчерпваха с хубави спомени от посещение на някой китайски ресторант и гостуването ми при познати китайци...Не говоря въобще за онова,което наричаме "ориз по китайски",който всъщност си е паеля със сурогат на соев сос...Толкова вкусно беше това което опитвах при приятелите си-китайци,че някак неусетно се запалих...Опитвах неща,които не съм си и представяла,че съществуват и неща,за които никога не съм си помисляла,че могат да имат подобен вид и вкус...Един пример:На едно събиране,китайците бяха направили страхотно предястие с тофу в нещо като кафяво желе...На въпросите ми какво ям ми отговориха,че това са яйца(!!!!)Там нямаше нищо,което да прилича и близко на яйце!Някак си помислих,че не съм доразбрала нещо,а по-късно разбрах,че съм яла китайски специалитет-"стогодишни яйца"Яйцата се намазват с някакъв разтвор от негасена вар и се държат няколко месеца,след което те получават съвършенно друг вкус,цвят и консистенция!Мога да кажа само,че е невероятно вкусно,но ми се искаше да разкажа сега за моя скромен опит...Започна се,разбира се с разходка до Чайна-таун и пазаруване на всичко необходимо!Имах добър гид и учител-приятелка китайка!Аз станах разногледа от обилието невиждани и нечувани продукти,а тя горката не знаеше какво по-напред да обяснява!И така,под нейно напътствие купих хубав соев сос(китайците никога не използват западен соев сос-твърдят,че силно се отличава и съм абсолютно съгласна).Купих светъл,а има още и тъмен(отличава се на вкус и начин на използване).Купих също сусамово олио(много важна съставка в китайската кухня),а също сос от стриди.Също така хубаво тофу(по нейна препоръка).Трябва да кажа,че има огромно изобилие от тофу,но това,което се продава в обикновенните магазини и близко не наподобява това,което аз купих...Тофуто,което ми препоръча е в кутия,залято с вода,на 4 парчета с консистенция на много прясно сирене...Много меко с консистенция почти на желе...Тофуто никога не се яде сурово-винаги минава някакъв вид топлинна обработка.Купих също нишесте от тапиока,сушени черни гъби-муер(страхотни са),някакъв непознат зеленчук и също нещо като възелчета от тесто,което обаче не е тесто.Приготвя се с месо и соев сос.Как точно се нарича нямам представа,но като го сготвя,ще кажа вкусно ли е...И така,започнах с най-лесното пак по нейна препоръка:"Свинско с тофу и гъби-муер"Нарязах свинското на много малки парченца и го запържих в малко олио с лук.Все още си нямам уок,но всичко с времето си...Засега и тигана свърши работа.Предварително бях накиснала гъбките в студена вода за десетина минутки,от което придобиха страхотен вид и напълнига огромна купа(увеличиха страхотно обема си).Нарязах тофу на ситни парченца,а също и гъбките.Добавих всичко това в тигана заедно с остатъка от водичката в която се разкисваха гъбите.Посолих,добавих мако черен пипер и глутамат съвсем накрая и готово!Беше страхотно!Ще се пробвам в близките дни с непознатия зеленчук и възелчетата,а другата събота съм пак в китайския квартал!Трябва да се запася с още доста специфични продукти и ще споделям с вас интересните рецепти,на които ме учи новата ми приятелка!Междувпрочем,тя купи някаква много интересна гъба(която си има вид на гъба за баня).Каза,обаче,че е трудно все още за мен да я сготвя и всичко с времето си-по-нататък!Е,за всички които са отворени към опознаване на нови вкусови усещния,нови кулинарни техники,горещо препоръчвам да последват примера ми,а за добрите познавачи на китайска кухня(вярвам,че има и такива),гореща молба да споделят интересни рецепти с интересни продукти!



Тема Re: Първи опит с китайска кухнянови [re: Пoли]  
Авторusmivka (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 02:14



Prigotvqm kitaiski oriz sas zelenchuci , no nqmam uok:))) Nau4ix se ot predavaniqta na Ivan Zvezdev. Dori da ne sam si v ku6ti si gi zapisvam na video. Osven, 4e se nau4ix da izpolzvam soev sos, whochestur ve4e izpolzvam i susameno olio i balsamov ocet:))) Xaresva mi na4ina na prigotvqne na zelenchucite:))) Izpitavm blagorodna zavist , 4e si xodila do Kitaiskiq Kvartal samo ne razbrax v koi grad se namira6:))) 6te sledq s interes za drugi recepti:)))



Тема А къде е China town?нови [re: Пoли]  
АвторBTM (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 10:29



Съжалявам за глупавия въпрос, ама не ми е ясно локализирано това понятие Китайски квартал. Може ли малко инфо по въпроса?
Мерси в аванс!



Тема Re: Първи опит с китайска кухнянови [re: Пoли]  
АвторSvetla (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 17:29



nie puk tuk si pravim ..priblizitelno sushtite do tezi koito gi jadem v kitaiskite restoranti..no interesnoto beshe za tova susamovo olio? ot nego li e taka vkusut na orizut sus zelenchuci..ili ot onova neshto guklaminad ili neshto podobno se kazvashe...edno takova kato kristalcheta?!
Ot bila si kupuvam zamrazen kitaiski mix...razlichni zelenchuci..koito gi pravia s mesoto...a otdelno orizut...interesni sa mi podpravkite nai-veche./.zashtoto do kolkoto razbrah kitaicite ne upotriebiavat mnogo soevia sos dokato prigotviat jastiata..slagat si tam skrishnit epodpravki..



Тема Re: Първи опит с китайска кухнянови [re: Svetla]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано18.03.03 08:18



И на мен темата с подправките им ми е много интересна.Китайците имат една смес от 5 подправки(ще ви излъжа за точното название,но по-късно ще ви напиша).Сусамовото олио придава много приятен вкус,а що се отнася до глутамата,неговата употреба е оспорвана от различни течения в китайската кухня.Знаете,че той се добавя като овкусител.Собствен вкус няма,но храната придобива по-добър вкус.Някои течения твърдят,че това е подправка за некадърни готвачи,но въпреки това е много използвана подправка в цял свят.Важно е да се добавя съвсем в края,защото при дълга термична обработка на висока температура,химикалът става отровен...Моят китайски квартал е сравнително скромен като размери и се намира в Монреал,но и в София има (пък и на всякъде по света вече мисля) добри китайски магазини с хранителни стоки.В София обичах да влизам в този,който е на Пиротска.Вторият ми опит беше още по-удачен и СТРАШНО ми харесва този начин на приготвяне-става много бързо и много вкусно...А рецептата ще напиша утре,защото при мен е вече много късно...



Тема Re: Първи опит с китайска кухнянови [re: Пoли]  
Автормaмичka (Нерегистриран)
Публикувано19.03.03 07:52



миличка,ние в провинцията благородно ти завиждаме,защото няма от къде да купим тия вкуснотии.Но ако имам път към столицата-обещавам да открия и пазаря от този китайски магазин.Опиши по-подробно къде да търсим



Тема Re: Първи опит с китайска кухнянови [re: мaмичka]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 03:40



Мисля,че и в по-големите провинциални градове също има разни китайски пазари,а може би и магазини,където могат да се намерят интересни продукти.Този магазин,за който говорех се намира на пресечка на Пиротска-точно на ъгъла в отсечката между ЦУМ и женския пазар!Има още много,за които нямам точен спомен къде точно се намират(около женския пазар също съм виждала).Междувпрочем,на пазара" Илиянци" веднъж видях страхотна сергия с китайски продукти и подправки.Много често си спомням за нея,защото там видях скаридени пайети(помните ли ги от едно време,когато имаше много виетнамци,беше пълно с тях по магазините).Аз имам много топли спомени от детските си години за тези пайети,а тогава на сергията ми се видяха скъпи и не ги купих,за което страшно съжалявам!Едно време живеех близо до виетнамско общежитие и имах приятелка-виетнамка.Тя често ме черпеше с виетнамски яденета,сред които ярко си спомням тези пайети.Пържени и завити в маруля,всичко това се потапяше в сос от вода,оцет,захар,сол,черен пипер и глутамат.Страхотно е!Също ме учеше да ям с пръчици и много се надявам да не съм забравила,защото имам намерение да си купя за китайските манджи,които забърквам напоследък!Подправката,за която споменах по-рано се нарича "усянмян"(това е смес от 5 подправки),използва се също Сичуански пипер-"хуацзьо"(не знам по какво се отличава от обикновен лют пипер-не съм привърженик на люто.Китайците ползват много видове гъби,както дървесни,така и обикновенни.Черните дървесни се казват "муар",белите-"иниер".Доста използвана гъба е "сянгу".Много често използват водорасли и техни продукти(продават се водорасли на листа ,а също нарязани,във вид на спагети с най-различна форма).Соевите продукти,които използват китайците са просто неизброими...Както съществуват оризови спагети,така и соеви и при това те имат какви ли не форми.Предполагам,че вързопчетата,които купих са също от соя.Мислех да напиша рецептата с тях,но реших,че няма никакъв смисъл след като дори не знам как се казва този продукт,т.е. рецептата ми е невъзпроизведима.Също за готвене китайците използват по-често оризов оцет,вместо балсамов.Така,че ако срещнете балсамов в рецепта,това по-скоро е приумица на местен готвач.Използват също оризово вино и оризова ракия,които могат да се купят от всеки китайски ресторант,ако не на друго място.Една китайка ми каза,че спокойно мога да добавям обикновенн аперитив,вместо тяхното вино-то също било сладникаво и с подправки.Не знам какво е-като купя,ще ви кажа!За сега сипвам по малко "Мартини"Да,купих си специално ренде,с което зеленчуците се нарязват много тънко-като спагети,че и по-тънко.Имат специален прибор,с който се правят зеленчукови спагети(нещо като месомелачка-така се върти и дори от съвсем късичко морковче излизат невероятно дълги спагети).Този прибор,обаче струва 90 дол. и сега точно хич не ми е до него,въпреки,че е просто невероятен!Да,също много често китайците като подправка използват пресен джинджифил.Той със сигурност може да се намери на пазара "Ситняково"Прекрасно се замразява във фризера,като от това не губи аромата си.Купете си също царевично нишесте.Неподсладени нишестета се продават в диетичните магазини.Те се изпозват често в сосовете и супи.Това са горе-долу необходимия минимум продукти за китайски манджи...За съжаление,без китайски продукти е немислимо да се готви китайска кухня...Тя затова е толкова необичайна и своеобразна.



Тема Съвсем за на4инаещинови [re: Пoли]  
Авторgarami (Нерегистриран)
Публикувано06.04.03 10:57



Много моля Поли (и други специалисти по китайските гозби) да ми помогнат. много харесвам вкуса на кит. кухня, но не знам как да си направя дори кафяв ориз. И какви подправки да сложа вътре и колко? И как се казва този глутаминат на Английски? Само глутамината ли придава този аромат на ястието. как се правят тези тъни4ките кафяви noodles с зелен4уци и пил. месо? Аз все се опитвам да "скалъпя" нещо такова, но изглежда тайната е в подправките, които ми липсват. Тук, където живея, няма китайски квартал, но има кит. ресторанти, но те не продават подправки. Веднъж ми сервираха едни такива зелении (спанак ли беше, марули ли ?????), "зелен4уци соте", нищо особено на вид, но като ги опитах си облизах пръстите. Имаха много хубав аромат и вкус. Та, къде им е тайната? Помагайте!!!!
Моля пишете ми ако знаете имената на подправките на английски.



Тема Re: Съвсем за на4инаещинови [re: garami]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано06.04.03 20:28



Аз това се опитвах да обясня,че китайска кухня без китайските специфични продукти не става.Малка част от тяхните ястия могат все пак да се приготвят със стандартни западни продукти.Всичките ми познати китайци редовно пазаруват в китайския квартал,колкото и да им е далече...Мисля си,че щом при теб има китайски ресторанти не е възможно някъде да няма и китайски магазини...
Кафявия ориз не се приготвя по по-особенна технология отколкото и обикновенния-та това си е всъщност обикновен ориз,но неизчистен...Не се сещам за кои noodles говориш,защото китайците използват много видове какви ли не спагети,зеленчуците си също режат във вид на спагети.Не знам дали споменах в горните теми-те имат специално ренде,с което правят много дълги спагети от зеленчуците(то реже зеленчука спиралообразно).Така че от много зеленчуци биха могли да станат спагети.Искам да уточня,се глутамата в никакъв случай не придава вкуса на яденето-той само "очертава" ако мога така да се изразя-т.е. кара вкуса да изпъкне по-ярко...На английски се нарича:моносодиум глутамате (извинявам се-нещо латиницата ми не работи)-транскрипцията е абсолютно точна.Останалите подправки,за които споменах придават много ярък вкус и особен-китайски аромат...Разбира се и самите зеленчуци,и съчетанието на подправки играе роля.Вързопчетата,за които ви разказвах например ги приготвих със месо,захар(!!!),зеленчуци(почти всичко за което се сетих...),сусамово олио,соев сос,алкохол.Стана много специфичен вкус и страхотно наистина...Ако ми го бяха сервирали в ресторант никога нямаше да разбера какво точно ям.Всъщност аз все още не знам със сигурност от какво са направени тези вързопчета,но няма значение...Значи от мен препоръка-набави си всички възможни китайски подправки(при мен една голяма част от тях се продават и в супермаркетите,особенно в по-квалитетните).Глутамата ми е точно супермаркетен,но при първа възможност ще си купя истински китайски.Ако не намираш,обаче,и супермаркетен ще свърши работа...При мен има един супер,който с разнообразието си не престава да ме възхищава-хора доста обиколили из Европа казват,че такъв там не са виждали...Та там има дори много японски подправки във вид на какви ли не пасти,но не знам как се употребяват и не съм пробвала...Така,че огледай се добре в най-познатият ти супер-може да откриеш много неща,които не си забелязвала...



Тема Re: Първи опит с китайска кухнянови [re: Пoли]  
Автор Meчo (пухкава)
Публикувано10.04.03 16:55



определено много ми беше интересно да чета постинга ти)))))И аz наскоро открих невероятния вкусов оргаzъм,който ти донася китайската кухня....
Но ти гледам на много сложни неща се се пробвала.....
Определено те иzполzват и доста поъобикновени продукти и необикновени подправки zа да докарат тоzи божествен вкус.....
Сподели моля те някоя по лесна zа овладяване манджа
мерси

Life is only a transient transfection



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.