Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:06 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Суфле с пилешко и зеленчуци  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано20.01.03 19:42



Мда-а-а, тези дни ме обхвана желание да творя. Дъщеря ми заръча "Тати да сготви нещо вкусно и да не сме го яли досега". При такава поръчка става доста напечено.
Странното е, че този път почерпих началната идея подлежаща на доразвиване от доста несериозен източник . Става въпрос за някаква брошура с рецепти, разпространявана от MAGGI - нали знаете там бульони, сосове, супи и т.н. Естествено във всяка рецепта задължително се ползва някой от продуктите на MAGGI. Като и да е - важна е идеята и манджата ще си стане и без тях, но аз все пак ползвах едно бульонче..... И така, представям крайния продукт (от брошурата е само идеята) наречен

СУФЛЕ С ПИЛЕШКО И ЗЕЛЕНЧУЦИ

Пилешки бонфилета на едри хапки (става и с друго пилешко обезкостено и обезкожено) се мариноват за 3-4 часа в марината от соев сос, лимонов сок, олио и черен пипер.
В тиган с тефлоново покритие се запържват последователно (в смисъл слагаш първото, после второто без да вадиш първото и т.н.) в растителна мазнина моркови нарязани на ситни кубчета, лук на ситно, грах от фризер и стерилизирани гъби печурки нарязани на ленти. По някое време добавяме и нарязан на ситно някакъв пушен траен колбас или бекон за аромат. Аз лично го направих със един салам от рода на шпековите - "Силистра" на фирма Тандем. Добавяме вода и едно кубче зеленчуков (пилешки, гъбен...) бульон. Ръсим черен пипер (сол май не трябва, че бульончето е солено). Добавяме половин чаена чаша червено вино и половин пакетче масло. Идеята беше с бяло вино, ама нямах в къщи..... Покъкряме го 5-6 минутки и изсипваме всичката тая бъркоч в тавичка. Сместа трябва да е съвсем леко водна. Мятаме в тигана маринованото пилешко. Внимание - без никаква мазнина и/или вода, тигана е тефлонов и го ползваме за леко препичане на месото до зачервяване от двете страни. Ако имате подръка скара, тя ще ви свърши същата, че и по-добра работа. Сипваме месата в тавичката и ги разпределяме равномерно сред зеленчуковата смес. Приготвяме класическо картофено пюре. Ако ви мързи - ползвайте от готовите дето се разтварят във вода и мляко. Аз така направих, че верно ме мързеше.... Настъргваме кашкавал върху пилешко-зеленчуковата смес и изсипваме пюрето отгоре в тавичката във вид на заливка. Мажем с жълтъка на едно яйце и печем в нагорещена фурна докато се зачерви апетитно.

Такива ми ти работи, кръстих го суфле ама може и да е зеленчуково-пилешка мусака с картофена заливка, знам ли..... Добре върви с биричка, бяло вино или онова тънко розе на избата в Дамяница, реколта 2000 година....



Тема Re: Суфле с пилешко и зеленчуцинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор didkapitka (минаващ)
Публикувано24.01.03 03:05



Направих го днес и моето домучадие изяде тавата, че и не стигна.
Много хубаво става
Дай някоя друга, че се чудя с какво да разнообразявам менюто. То са едни капризи.....



Тема рецепти от златния фонд на клубанови [re: didkapitka]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано24.01.03 10:38



По-долу в три отделни постинга ти предлагам три рецепти от златния фонд на клуба . Това са "обратните сарми" на НеОНеЛ, пуйката на Пепеляшка и моето (е, почти моето ) пиле в тесто. За съжаление авторите рядко се вясват тук вече (всъщност Пепеляшка май съвсем изчезна)

За "обратните сарми" имай предвид, че стават и без горчица. Аз така ги правя заради жена ми, че не яде горчица.

Редактирано от Чpeвoyroдниk на 24.01.03 10:44.



Тема Обратните сарми на НеОНеЛнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано24.01.03 10:49



Тема
сърми със зеле, наопъки : )

Автор
HeOHeЛ (*)
Публикувано
29.01.02 22:02

ами... винаги ми е било противно тва зеле, в големи количества : )
ама сега ще ви разкажа как правя едни сърми, но наопъки.
много са вкусновати, такива едни.
трябват ви:
6 шницела от прасе
около 1/2кг. кисело зеле
1 по-големичък лук
2 равни лъжици брашно
1 лъжичка горчица
малко олио, или мас
морковче и целинка от туршия
червен пипер, черен пипер и малко кимион, може.

начуквате хубавичко шницелите, наръсени със смлян черен пипер и ги оставяте един върху друг, да си починат. нарязвате киселото зеле без разни там кочани и средни жили на тънички ивички и го задушавате в малко мазнина, под капак, заедно с морковчетата и целината, нарязани на парченца. разпределяте зелето върху шницелите, ръсите с кимион и връзвате всеки шницел на рулце, с конец.
после ги запържвате в по-дълбочък съд, докато се причервят от всички страни, в малко олио, или мас. когато са изпържени от всички страни, наливате малко вода и задушавате докато месото омекне добре, трябва да са останали само на мазнина. изваждате ги в чинията за сервиране, а в останалата мазнина задушавате лука, накълцан много наситно; когато той омекне добавяте препеченото брашно и малко червен и черен пипер. после наливате малко вода и варите докато сосът стане гъст, това става за десетина минутки. дръпвате от огъня, добавяте горчицата и разбърквате добре, после заливате рулата.
това е.



Тема Пуйката на Пепеляшканови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано24.01.03 10:51



Пепеляшка:

Съгласна съм със всички по-горе, че пуйка по Коледа хич не е българска традиция, но ще ви разкажа една история: преди 10 години, аз младо девойче, бях "наградена" от
гаджето с приготвянето на една пуйка (около 7 кг) за Новогодишната вечер.
Ужас и голям резил!Стовариха ме пред блока с пуйката в един чувал и аз не знаех как щях да изляза от ситуацията, ако не беше един мой съсед,
много напред в кулинарията (и в килограмите).Звъня му на втарата и казвам: "Аман заман, Пепи, ти баща, ти майка, спасявай положението!Страшно ше се изложа пред
любимия, какво да правя..." И Пепи се яви в ролята на ангел-пазител и рече:"Става, аз ти помагам за пуйката,но ти ще ми помагаш, докато пълня прасето".Сключихме
сделка и какво стана:

Та, Пепи, взе един нож за рязане на тапети и обезкости пуйката отвътре, без никъде да засегне кожата й, месото се вари няколко часа в тендета с много билки, после
изчистихме кокалите;
Отделно приготвихме плънката, (включваща месото на късчета), запържените: ориз, нарязани гъби, маслини, стафиди, лук, мащерка, чер пипер и други мерудии.С тази
плънка напълнихме пуйката, зашихме я и я сложихме да се пече във фурната за 4-5 часа;
Отгоре поливахме с бульон, а аз мажех кожичката с масло и лимонов сок, ама с четка!
Цял ден се въртяхме, докато пекохме тия животни!
Аз пожънах страшни овации с пуйката, която се яде 3 дни, и с нея изпиха 3 дамаджани с червено вино;
Но си признавам, ей Богу, не мога да повторя касапските умения на моя съсед за нейното обезкостяване.Тази работа си е само за мъже!


Тема
За Пепеляшка [re: Пепеляшка_anon]

Автор
Чpeвoyroдниk (непознат )
Публикувано
12.12.00 13:18



Е тоя път ме разби! Това с обезкостяването отвътре ми напомня за вица за публичния дом, където най-скъпата услуга била "почесване по пъпа от вътрешната
страна"-:)))
Казвай бързо какво по-точно си видяла, как горе-долу я е обезкостил и т.н.
Направо ми потекоха лигите. Ще тренирам на някое пиле първо, пък после ще видим....
Значи доколкото разбрах единственото месо дето е останало по пуйката е това в бутчетата и крилата! Не вярвам да е обезкостил и тях "отвътре" -:P
Значи целия останал скелет, месо, включително бялото месо са били извадени?!?
Мд-а-а това ми преобърна представите.............
Пиши бързо допълнителна информация Pls!

Тема
Отг: За Чревоугодника [re: Чpeвoyroдниk]

Автор
Пепеляшка_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано
12.12.00 14:21



Това, друже, дето го разказах, си е живата истина, жалко, че няма свидетели, вече са зад граница...

Сега, back to the fish:
Пуйката беше обработена с остър тънък нож (за рязане на тапети);Пепи започна да я обработва през шията (тя беше одрязана), направи широк разрез и оттам, започна да
дълбае много внимателно степ-бай-степ навътре;Кожата беше запазена и ни най-малко наранена!
Хубавата карантия я сварихме и влезе в плънката.
Важно:както си се сетил, бутчетата и крилата се запазиха; пуйката беше подпряна на бутчетата, докато се печеше; Цялото месо беше извадено и разчленено и се сложи
да се вари, а след това го изчистихме от всички кости.Всични гадни сухожилия и хрущяли не влязоха в употреба. Спомням си,че се получи много месо, ама не само бяло,
а и червено.
Чувала съм,че това се прави и с пилета, ама ще е по-сложно, защото периметъра на дейстие е по-тясен.
Мойта пуйка-великанка все пак си беше 7 кила живо тегло!
Искаш ли да навлезеш по-навътре в материята за обезкостяването, не ти трябва учебник по хирургия, а някоя книга на Ерик Лустбадер за нинджите.Там си е пълно са
такива източни фукуси и обяснения за боравене с катани, шурикенчета и други, че аспаруховите българи и техните потомци са деца сукалчета пред ония с дръпнатите
очички..
Голяма тръпка е, ако харесваш Изтока )))) (тъй и тъй си мечтаеш за Тайван, както се разбира)))))

Тема
Отг: За Чревоугодника [re: Пепеляшка_anon_anon]

Автор
Пепеляшка_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано
12.12.00 15:45



Сега ми дойде идея, че ако все пак се решиш да изкормиш едно пиле, няма да е лошо да му направиш една плънчица от няколко вида сирене, колкото по-мухливо, толкова
по-bien, стафиди, гъби, (ама едва ли това ще " носи" добре ориз и карантии);
да го препечеш добре и да му измислиш подходящ сос.(Ти си ги умееш тия работи)
Няма начин да нямаш твоите минути слава!

P.S.По въпроса за мухливото сирене, на ул.Л.Каравелов, малко след Графа, има един магазин с червена дограма (на ъгъл е) - където има такива миризливи сирена, че
...... И цените им обаче са ......

Тема
За Пепеляшка [re: Пепеляшка_anon_anon]

Автор
Чpeвoyroдниk (непознат )
Публикувано
12.12.00 16:08



Много 10x за обезкостената пуйка и за идеята с мухливото сирене. Само че с това последното ми бръкна с пръст в раната........... Страшно обичам всякакви мухлясали
сиренета и си ги ям с удоволствие натюр. За съжаление почти не готвя с тях, защото жена ми не яде такива работи и ако сготвя трябва да си го ям сам. Наскоро сготвих
"Пиле в тесто" както написах тук в клуба. Сложих рокфор в соса и тя го яде с удоволствие, докато не разкрих какво съм сложил вътре. После щях да бъда убит.... Ужас
направо.... Всъщност жена ми не яде много работи: мухлясали сиренета, овче сирене, балкански кашкавал, агнешко месо, дробчета, бъбреци, шкембе, сърца, мозък, език,
черва, телешки и всякакви глави, гъши дроб (пастет), скариди, раци, миди, риба с кости (то коя ли риба е без кости ?!?), рибена чорба, черен пипер на зърна (ама смлян го
яде!), и т.н. и т.н.
Списъкът е безкраен. По-лесно е да се направи изчерпателен списък на това какво яде жена ми. Лошото е, че като каже за нещо "това не го ям" и детето чува и то почва
"да не го яде". Понякога ми иде да се гръмна........... Та затова тя готви всеки ден, а аз - само по празници и като съм на кеф. Хак и е! -:))))))))))



Тема Пиле в тестонови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано24.01.03 10:54



Тема
За Бурканче и недоволна

Автор
Чревоугодник (Нерегистриран)
Публикувано
29.09.00 16:22



Е тук сме мъжете гастрономи, ама нещо много работа имам та се поразсеях... А виж - Гастроном нещо рядко пише напоследък.
Ето една рецепта, дето не е моя, а колежката ми я каза. Още не съм я опитал, но ми потекоха лигите....

ПИЛЕ В ТЕСТО

Сварявате, обезкостявате и нарязвате на малки късчета едно пиле. Омесвате тесто и разточвате две кори такива, че като се изпекат във фурна да станат дебели около
един сантиметър. Приготвяте гъст сос бешамел с гъби. Слагате едната кора в тавата и редите ред пиле, заливате с бешамел и гъби, ред настърган кашкавал и т.н докато
свършите продуктите. Бешамела да е гъст та да не тече много. Разбира слагате подправки каквито обичате. Захлупвате с другата разточена кора и слепвате двете кори,
така че всичко да се затвори в тестото. Печете във фурната.

Сега допълнение от мен: Нещо ми говори, че голяма част от бешамела, ако не и целия може да се замести с т.нар. "сиреняв сос" направен от пушено или топено сирене
или даже от синьо сирене (любимия ми!). Нарязани пушени колбаси ще придадат прекрасен вкус на ястието.

Нещо друго: Тия дни открих в магзин "Оазис" нови подправки "Пикантина". Досега знаех и ползвах само тази за супи. Има нови две : за скара и за салати. Тая за салати
още не съм я пробвал, но за скарата е наистина чудесна!



Тема
Отг: За АЗ [re: АЗ]

Автор
Чревоугодник (Нерегистриран)
Публикувано
02.10.00 15:11



Тестото е като за пица или подобно. Аз лично го сготвих яденето тази неделя с купено готово тесто от магазина. Дебелината при изпичане зависи не толкова от тестото,
колкото от дебелината на разточената кора. За съжаление това е нещо, което не се поддава на количествено описание. Аз го правя на око и повечето хора така правят.
Ако гъбите са пресни, трябва да се задушат леко в масло и после да се варят в соса бешамел. Ако са стерилизирани (от буркан), може и да не се задушават и варят, но
според мен е по-добре да се поварят в бешамела. В неделя го направих с пресни гъби и мисля, че винаги е по-хубаво така. Но и буркана от магазина си има предимства -
има и нарязани, така че не се губи много време. Представяте ли си да нарежете на лентички гъбите от един буркан?-:)))))

Един съвет - бешамела да е гъст, че иначе се разтича като се реже готовото ядене:))

Тема
Отг: За Бурканче и недоволна [re: Чревоугодник]

Автор
burkanche (Нерегистриран)
Публикувано
02.10.00 19:17



благодаря за рецептата, звучи много вкусно.
предполагам, че може да стане и със замразеното бутер-тесто? аз съм правила нещо подобно, но без соса.
значи викаш, и ти го пробва и стана? аз имах малки съмнения за това как ще се изпече долната кора на тестото, ако има сос вътре?

ема
Отг: За Бурканче и недоволна [re: burkanche]

Автор
Чревоугодник (Нерегистриран)
Публикувано
02.10.00 19:26



Долната кора се изпече и стана много хубаво. Важното е тавата да се намаже с разтопено масло. Проблемът обаче е, че ако не си разточил кората предварително,
става много трудно да го направиш в тавата, щото тестото се хлъзга! А за бутер-тестото е страхотна идея. То има по-друг вкус и сигурно ще стане по-вкусно! Но за
изпичането и соса с бутер тесто не знам.... То дали не е по-чувствително към мокри плънки? Аз го направих с обикновено тесто и стана... Обади се ако стане с бутер!

Тема
Допълнение [re: Чревоугодник]

Автор
Чревоугодник (Нерегистриран)
Публикувано
02.10.00 19:34



Между другото настъргах малко рокфор в бешамела. Жена ми яде и и пращяха ушите...
А тя не яде "мухлясало сирене"...... После и казах какво има вътре...хи-хи-хи:))))))
После твърдеше, че няма да го яде вече, но по-после каза че ще си помисли!-:))))
Важното е, че детето го хареса, а то е еталон за "злоядство"!



Тема Басирам се, че ще ги прояденови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано25.01.03 07:07




Като гледам списъка на нещата които не яде, доста ми прилича на моят преди втората бременност!
По време на нея проядох, всичко що преди това определях като гадост - например миризливите сирена, грейпфрут, портокалов сок и т.н.
Е, скаридите все още са ми гадни, но пък нали имаме по план и трето дете, та ще се справя и с тях!

Та може и твоята да прояде!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.