Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 21.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как да приготвя мусака...нови  
АвторTити (Нерегистриран)
Публикувано26.08.02 12:25



...с кайма и с картофено пюре?



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: Tити]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано26.08.02 13:01



Понеже имам особено отношение към мусаката, не мога да не се намеся по тази тема.
Значи първо да обясня особеното си отношение - тя присъства в целият ми живот, първо като любима ми храна, второ като нелюбима храна на моят мъж. Въпреки, че я мрази той казва, че всички песни, може да се променят тъй, че да се пее за мусака. Сещате се, като например:
"... носи ни морето МУСАКА, носи и картофи със кайма..."
или пък
"...МУСАКААА, МУСАКААА, само тя ми остава след теб..."
или
"...Ооооо от понеделник, оооо от понеделник ... оооо ... на МУСАКА!"
и т.н. и т.н. Още казва, че мусаката най-добре да се прави само от кайма, на малки кръгли топки, изпечени на барбекю на балкона.
Въпреки, че мога да направя мусака и от кал и пепел ако пощете, до ден днешен все още не съм я сготвила на моят любим, за да не ме намрази. Въпреки това, той оня ден каза, че най-добре да я направя веднъж завинаги и да се свърши, а не да тъне в неизвестност и всеки ден да се прибира със свит стомах, че може да завари на масата сервирана мусака. Обаче, аз го уверих, че няма да му готвя такава, и накрая се разбрахме, че един ден, когато не мога да намеря думи да му кажа, че любовта си е отишла, просто трябва да му поднеса въпросното ястие и той ще Разбере Всичко.
В тая мусачена връзка, искам да спомена един учудващ детайл от моите минали девически мисли. В тях, преди да срещна въпросният младеж, кой знае защо, се казваше, че Мъжът с главно Ж, с други думи Моят Мъж, ще мрази мусака. Неясна точка в списъка с Неща, Които Мъжът на Мед трябва да притежава, като се има предвид, че аз обожавах мусака още тогава. Но сега вече ми се е изяснила, познавайки, обичайки и живеейки с точно този мусакомразещ мъж.
Ох, май трябваше да пиша за някаква рецепта...?



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: Tити]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано26.08.02 13:49



Забравих да кажа, че имам една приятелка - Тити, казва се като теб. Та тя прави божествена мусака - от тая най-простата и класическата с типичен вкус на студентски стол - запържени лук и купешка кайма, омешано с чубрица и картофи и изпечена (много я обичам!). Едно време, като искаше да ме примами на гости се обаждаше и ми казваше, че е сготвила мусака, а аз отивах у тях с преспиване. След това се обаждаше майка ми и питаше "Тити да не ти е сготвила мусака?"
Та Тите, думата ми е... като една истинска Тита, не знаеш ли как се прави мусака? Същото е и с пюре.

Редактирано от medusa на 26.08.02 13:49.



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: Tити]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано26.08.02 14:13



Добре, а сега сериозно по въпроса.
Май наистина не ти е ясна мусаката, щом питаш как се прави :)))
Значи, основното нещо в едно ядене, за да бъде наречено то мусака, са картофите, нарязани на ситни кубчета.
Но щом си решила с пюре, пюре да бъде. Обаче нали не говориш за направено пюре с маслото и млякото, както му е реда?? Просто сварени и намачкани картофи, нали? Да уточним.
Нататък е същото като при обикновената мусака. Нарязваш лука (глава, две) на ситно и го запържваш. Преди още да е готов слагаш каймата (500 гр. - примерно две кайми "Сами" х 250 гр или пък може и сама да си смелиш, ако ти се занимава) и я бъркаш много хубаво през цялото време докато се пържи и омешва с лука, за да не стане на големи топчета, а да се рони. Като покафенее и вече не е червена махаш от котлона, омешваш я с чубрица и сол в най-простия вариант и с чубрица, чер пипер, магданоз, домати и червен пипер в най-сложния, после я разбъркваш с картофите в тавата и я слагаш да я печеш. Понеже ще използваш намачкани картофи, ще разплескаш половината от тях равномерно на дъното на тавата, после изсипваш каймата и я разстилаш, после отгоре ще сложиш и другата половина от намачканите картофи.
В простия вариант като се опече я вадиш и ядеш.
В сложния й правиш заливка от едно яйце и малко мляко и чакаш докато се запече отгоре. После пак вадиш и ядеш.



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: medusa]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано26.08.02 14:41



Леле, признах те!

Ти наистина не си нормална на тема мусака!

Аз както нито я готвя, нито я ям, направо ме разби с тия размисли:))

You don't fool me


Тема Re: Как да приготвя мусака... [re: medusa]  
Автор Megan (драка)
Публикувано26.08.02 14:43



Бе като цяло, ядеш ))))))))



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: Kapли]  
Автор medusa (Мамино Меде)
Публикувано26.08.02 15:01



Даааам, Карли :)))
Аз съм голяма фен(омен)ка на мусаката.
Ако вкъщи не се спомене думата "МУСАКА" поне пет пъти дневно и не се префасонират по гореописаният начин поне две песни, денят ни не е пълен. Тя е лайтмотивът в нашето семейство. Тя е традицията наследена с кръвта ни. Тя е солта на нашите емоционални взаимоотношения. С две-три думи, тя е мусаката на нашата трапеза :))))
Много от моите приятели, покрай мен, са я възприели като "Ястието, Което да Бъде Приготвяно за Него". Всички знаеха, преди да срещна моят мусакомразещ мъж, как копнеех да намеря човек, комуто да готвя мусака в знак на най-съкровена обич. Из мрежарските приятелски ми среди все още се носи лафа, отправен към вълнуващи сърцата никове: "Нека се запознаем. Ела на вечеря. Ще ти сготвя мусака!" и само вътрешен човек ще улови тънкото интимно звучене на цялата идея с мусаката. Ако един мъж ме познава истински, тази фраза ще го наведе на много конкретни заключения за намеренията ми. Същото важи и за бухтичките. Това си е чист сексуален намек, подканяне за задълбочаване на взаимоотношенията по посока спалното помещение и знак за дълбока любов.
Такива ми ти рабУти....

кикикикикики



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: medusa]  
Авторrosy (Нерегистриран)
Публикувано26.08.02 15:06



Godini nared gotvia musaka, vsichki u doma obichame, no nikoga ne mi se poluchava zalivkata otgore - taka che da bade po-debelichka, meka i ednovremenno s tova delikatna. Vinagi mliakoto s jaceto popiva i otgore ne ostava nishto podobno na zalivka.
Moze bi niakoy bi mogal da mi pomogne sa savet?
Blagodaria!



Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: medusa]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано26.08.02 15:07



а защо да се хабиш да им готвиш???

както се казваше във вица как да впечатлим един мъж, достатъчни са 2 неща:

1. дайте му бира
2. съблечете се

факт е , че системата работи, а и се спестява бъхтането край печката:)

Ама спирам и аз, все пак сме в клуб рецепти, извинете!!

You don't fool me


Тема Re: Как да приготвя мусака...нови [re: Kapли]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано26.08.02 15:06



сори, бирата беше номер 2:)))

You don't fool me



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.