Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:12 20.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ъ... чайченови  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано06.02.02 10:38



Много обичам да пия чай, обаче китайски - предимно зелен и жасмин. Откакто не пия кафе, кола и т.н. си ми е нещо като церемония пиенето на чай. Приготвям си го зеления чай по китайската му рецепта със запарването, преливането и пр., не го подслаждам въобще и действа много ободряващо, въобще не ми се налага да пия кафе. Обаче ме интересува имате ли някакви рецепти за приготвянето на чай жасмин - нещо много традиционно и както си трябва. В смисъл - знаете ли някакъв специфичен метод за приготвянето на този точно чай? Много благодаря предварително.

__________________
Останалото е мълчание.


Тема Re: Ъ... чайченови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор HeOHeЛ (*)
Публикувано06.02.02 11:21



сега... не мога да ти кажа колко крачки трябва да направиш от чайника до кутията с чай и колко пъти да завъртиш чашката, или пък с какви точно думи да се обърнеш към душите на Миналите Достойни, или към каквото... там се обръщат чаепийците по традиция, но, доколкото знам и доколкото ми е вкусно : )
ето:
в жасминовия чай, освен връхни листенца от растението чай, набрани, "узрели" и изсушени при специални условия, така че да се получи вид зелен чай, има цветчета от жасмин. те добавят съществена част от букета на вкусовите и ароматните му качества.
жасминовият е лек, тонизиращ чай.
той се приготвя направо в чашата, от която ще се пие, като се залива с вода, която е завряла и оставена после за половин минута да се "успокои", преди да се залеят чаените листенца.
запарва се закратко и е добре да се пие без подсладители и други добавки.
въпрос на вкус, разбира се. : )

ти знаеш ли, че от един и същи черен чай можеш да си направиш "събуждащ" и "приспиващ" чай, в зависимост от начина, по който го приготвяш?
зеленият чай е само тонизиращ, приготвен като спокоен черен чай не струва.




Тема Мерсинови [re: HeOHeЛ]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано06.02.02 14:55



е, чак стъпките от чайника до кутията не ме интересуват.
По принцип знам доста за технологиите за произвеждане на всичките видове чаеве, поинтересувах се специално, понеже ми се стори интересно.
А за рецептата - това би станало, ако чаят е в пакетче, според мен. А този, който аз го пия, е от метална кутия. Освен това характерното за зеления чай е, че като го залееш с вода много се увеличава количеството му, защото сушените листенца са сгърчени едни такива (при жасминовия са черни и изглеждат малко като черен чай, ама като ги залееш стават зелни и се отварят). Та мисълта ми , че чашата ми ще се напълни с листенца от чай, трябва да се прецежда и т.н... не е читаво. Пък чашките за чай са мънички... само треволяк ще остане. Пробвах да го направя като другия зелен чай - в малко порцеланово чайниче, предварително загрято, слагам колкото там искам чай, заливам го с вряла вода, оставям го за 3 минутки да се запари, като го увивам чайничето в кърпа, след което преливам отварата в малко по-голямо чайниче (което събира 3-4 малки чашки чай), също загрято, и доливам догоре с вряла вода. И пяна си се получава, което пък означава, че екстракцията е протекла правилно (напук на оная тъпа реклама, в която се казва, че с тяхната вода няма да има повече гадна пяна в чая). И си става чуден, освен това ми е горещ през цялото време докато го изпия. А за подсладителя- ясно, само скапва зелените чаеве.
Мерси отново!

__________________
Останалото е мълчание.


Тема Re : )нови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
Автор HeOHeЛ (*)
Публикувано06.02.02 15:55



ама не, нямах предвид производството на чай.
говорех ти за това, че в чая има теин, който действа ободряващо, както кофеина в кафето; и танини и др. вещества, които се отделят след по-продължително запарване на чая, или при първо запарване, а после доливане отново с гореща вода, за да се дозапари чая - тези вещества се екстрахират по-бавно от теина и тогава чаят става успокояващ. приспивателен направо чай можеш да си направиш като запариш чаени листенца в малко вода за 1-2 минути, после прецедиш и изхвърлиш така получения чай и залееш листенцата с нова гореща вода и ги запариш вече за около 5-6 минути.
изпиваш една чаша такъв чай и - право в кревата : )

а жасминов чай в пачетче - не.
изобщо чайовете в пакетче... абе не е чай това.
виж, като правиш така - да запарваш жасминовия чай, после да прехвърляш концентрираната отвара в друг съд и да доливаш с вряла вода - така се загубва част от аромата му.
жасминовият чай е фин и това не е най-добрият начин.
ако искаш опитай както ти казвам аз, да провериш каква ще е разликата.
сложи в голяма с тясно дъно и широка горе чаша щипка чай. щипка - това е колкото се събира между палеца, показалеца и средния ти пръст, без да ги стискаш много : )
после залей с вода и захлупи чашата с чинийката. след 3 мин. отхлупи, разбъркай добре и пак захлупи за малко. чаените листенца ще паднат на дъното, пяна няма да има.
когато пиеш така жасминов чай усещаш всичкия му аромат.

в малки чашки се пие прелят, или прецеден чай, разреден, или неразреден с гореща вода, както правиш ти. но не жасминов, а зелен, или черен, ако ще е приготвен като ободряващо питие.



Тема Да де,нови [re: HeOHeЛ]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано06.02.02 17:26



ама чаят трябва да си има пяна.
А не му се губи никак аромата... а и жасминовия чай напрактика си е зелен чай. Щеопитам това, което казваш, само не знам откъде ще изкопая подобна чаша.
П.П. А теинът и кофеинът са на практика едно и също, просто при чаят кофеинът се нарича теин. Има малко по-различни свойства от този в кафето, понеже встъпва в реакция с танините, обаче си е кофеин. И е в страшно малко количество...
Обаче мерси за рецептата, ще пробвам обезателно.

__________________
Останалото е мълчание.


Тема Re: Re : ) [re: HeOHeЛ]  
АвторSysRq (Нерегистриран)
Публикувано06.02.02 18:43



Не,не се разбърква.Просто в по-голяма порцеланова чаша се залива с горещата вода. Когато листенцата се утаят на дъното е готов.
И без захар!

П.П. Мерси за закуските!



Тема Re: Ъ... чайченови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм]  
АвторSysRq (Нерегистриран)
Публикувано06.02.02 18:46



Всъщност сега се сещам, един приятел от Пловдив разказваше, че ставало чудно чайче от трева.



Тема Re: Ъ... чайченови [re: SysRq]  
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано07.02.02 08:21



чували сме ги ние тези работи
Ама май предпочитам жасминче

__________________
Останалото е мълчание.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.