Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:02 25.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Индийска и ливанска кухня  
Автор Лyничka (неземна)
Публикувано11.12.01 23:31



Здравейте!!!

Аз от одвна не съм се порявавала тук. Нещо ме измъчва мисълта за откриване на новости и вкусотийки в храната, та се присетих за тези кухни. Някой да знае дали има такива ресторанти в София и горе-долу какви са им цените. И ако знаете рецепти от тези кухни да пишете ей, да не си траете.
Хайде не се съмнявам във вас, помагайте
Поздрави

Omnia vincit amor


Тема Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: Лyничka]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано14.12.01 17:16



ТАБУЛЕ

Трябват ти:
3-4 връзки магданоз
една малко глава лук
1 голям или два малки домата
един лимон
половин кафена чашка булгур

В Ливан се използва специален "червен" булгур, много ситно натрошен - зрънцата са с големина на пясък от детска площадка (или малко по-едри, но някъде в този порядък). В София имаше някога ливански магазин на площад Македония - на спирката на трамвай 6 и 9 в посока към гарата, може би още е там. А за ливанските ресторанти: има един евтин близо до френския културен център на Славейков, казва се Библос, друг един е на Руски паметник (не знам как се казва - един такъв лилав, ама е много скъп пък не си струва - този на Славейков е по-добър). Има и още един - в една пресечка на Витошка, не съм сигурна дали беше Неофит Рилски или не - ресторантът се казва "Париж". Не съм ходила, но съм яла храна, поръчана от него - доста е автентична.

Но да се върнем на салатата:
сокът от лимон се истисква и с половината от него се полива булгура (като се изсипе при булгура, трябва да остане отгоре поне още толкова течност). Започваш да ситниш през това време магданоза (ливанците ме уверяваха, че това било бърза работа, ама на мен ми отнема много време). Доматите е по-добре да обелиш, след което ги нарязваш много на ситно (аз първо ги режа на филийки, които после правя на лентички и накрая - на кубчета), ситно се нарязва и лука. Докато си кълцала продуктите, булгура е поел сока от лимона и е набъбнал, така че спокойно го изсипваш, добавяш останалия сок от лимон, сол, зехтин и това е - да ти е сладко!

ФАТУШ
Друга салата, която много обичах, се нарича ФАТУШ. Не сам яла хубава в България. Тя се приготвя лесно: марули, домати, краставици (в ливан има едни малки краставички - на големина колкото нашите корнишони, но не корнишони ами като нашите големи на външен вид, много хрупкави и вкусни - та те слагат обикновено от тях). Дотук - всичко е стандартно. После се взема арабски хляб (тези питки, дето им викат "джобове"), накъсва се на парченца и се запича леко във фурната докато покафенее. Е - тук му идва реда пак на една ливанска му финтифлюшка - Саммъ я наричаха май - така и не разбрах какво е, има вид на червен чай, но е кисело на вкус. Та това Саммъ се разбърква със зехтин и точно преди поднасянето на салатата препечените хлебчета се обръкват в него и се изсипват в самата салата. Точно това не го докарват на вкус в България - когато поднасят фатуш, вместо да са хрупкави, хлебчетата са кажести от сока в салата. Може би не слагат Саммъ?

ЛЕБНЕ
Лебнето не е нищо друго освен... прецедено и подсолено кисело мляко. В ливан е много популярно, майките много често правят за закуска на децата си сандвич с арабски хляб, намазан с лебне и добавят маслини.
То лебнето ливанците го поднасят като предястие (което там се нарича МЕЗА - съвсем като нашето мезе), като го разбъркват със сушен джоджена и заливат с малко зехтин.

ХУМУС
Така се нарича паста от нахут с добавка на ТХИНЕ. Голяма играчка е приготовлението, в България може да се намери и купят готови консервени кутии направо в ливанските магазини, но - домашно приготвеното е много по-вкусно. Ако все пак решиш - купуваш нахут, киснеш го предварително в боб, вариш го, вариш го, вариш го... колко време - не ме питай. После - част от него го правиш на пюре (за целта е по-добре да се обели нахута, ама един хубав пасатор оправя и люспите). ТХИНЕТО - няма как - ще трябва да си го купиш. ПРодава се в консервени кутии и представлява гъста бяла течност с доста неприятен вкус - мисля, че е добита от сусамено семе. Била много полезна - така казва свекърва ми, дето я е купувала някога от КореКом да лекува свекър ми от нещо си. Вкусът на ТХИНЕТО е леко тръпчив и малко непривичен за българския вкус. Е, това нещо се добавя към пюрето от нахут, добавя се и сол разбира се и се разбърква с малко зехтин и лимонов сок. Поднася се в чиния, където в пюрето се прави нещо като дупка, в която се изсипва още зехтин и се поставят сварени цели зърна нахут. На арабски ХУММУС значи нахут - и растението, и пюрето дето се приготвя по описания начин.


?????
Не се сещам как казваха на пюрето от патладжани с тхине. Това са посто опечени и пасирани патладжани, разбъркани пак с тхине, зехтин и лимонов сок (т.е. като кьопоолу, ама без чушки и домати). Пак се поръсва със зехтин обилно преди поднасяне, може да се посипе със зърна от нар.

Всички тези пюреобразни части от МЕЗАТА, дето се сервират с много зехтин, се покапват с арабски хляб, който трябва да се завие на фунийка и да се гребе с него по малко от сместа.


Ех, много се разписах, ако ви е интересно, ще продължа друг път, че тук пренебрегнахме любителите на месото. А те ливанците правят най-вкусните маринати за пилешко, да не говорим за агнешките шишчета, поднесени с прясна доматена салата (ммм - от истински домати - дето им казват биволски сърца или момини цицки по нашенски) и чудесни пържени картофи!



Тема Балгорадянови [re: Cилвa]  
Автор Лyничka (неземна)
Публикувано14.12.01 18:24



Искрено ти благодаря за рецептите и за адресте на ресторантите.
Аз съм си правила от първата салата, но не знаех, че е ливанска и че се казва така. Още утре ще направя опит да вечерям в някой от ресторантите, ама да видим как ще съм с финансите след излизането тази вечер
Поздрави

Omnia vincit amor


Тема Re: Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: Cилвa]  
Автор Dragoness (много огнена)
Публикувано15.12.01 01:52



Tova, koeto Silveto opisva e taka, samo munichko da vi popravia - kuhniata ne e livanska, a arabska, az vsichko tova sum go iala v razlichni strani.

ZLOBATA E NAI-GORCHIVATA OTROVA I IAKO GORI ZLOBARITE KIRLIVI !


Тема Re: Балгорадянови [re: Лyничka]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано16.12.01 18:48



Е, да ти е сладко. Хем да кажеш как е, че аз вече година не съм в България и не знам как е положението с тези ресторанти.

Понеже знам, че не си падаш по млякото, а по разни зеленчукови рецепти - знам, че ще ти хареса нещо, което забравих как се казва - едни бохчички от тесто, пълни вътре със смес от спанак и орехи (бохчичките се правят от тънко разточено тесто, от което се изрязват правоъгълни парченца, спанака с орехи се изсипва по средата, а после четирите краища се слепват отгоре и се получава въпросната бохчичка, която се пече или пърже. Има и вариант с кайма, но аз лично много си падах по спаначените... Сигурна съм, че и на теб ще харесат



Тема Re: Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: Dragoness]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано17.12.01 13:02



А какви имена имат там тези неща - същите ли? Аз съм била само в Ливан, знам, че и в Сирия кухнята е много подобна, предполагам, че е така и в Арабските емирства, Йордания, но в Египет например е доста по-различно...
Стана ми смешно, като се сетя, как обяснявах на ливнаците, че ЛАБАН си имаме и в България (така наричат те киселото мляко) и дори - че прословутата бактерия е кръстена булгарикус Иначе - много хора знаеха за прочутото българско сирене, та дори в менютата на една обикновена пицария можеше да се види "Българска пица" - направена с българско сирене, кашкавал, посипана с риган (виж-чубрицата там не е много позната, та ползват гръцкия заместител) и с поняколко маслинки отгоре.



Тема Re: Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: Cилвa]  
Автор Dragoness (много огнена)
Публикувано17.12.01 22:19



Misulta mi beshe nai-veche za Siria, tam jiviah obshto vzeto 8 godini. Nali znaesh kolko sa blizko s Livan, i imenata sa sushtite.
Spomniam si, che v kraia na 70-te Bg sireneto beshe adski populiarno v Siria.
Triabva da mu se otdade zaslujenoto, znaesh li naprimer, che v Avstralia isnasiame glavno sirene i mlechni produkti.
Kolkoto do kiseloto mliako v Siria e napravo razkoshno - s vilitsa mojesh da go iadesh.

ZLOBATA E NAI-GORCHIVATA OTROVA I IAKO GORI ZLOBARITE KIRLIVI !


Тема Re: Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: Dragoness]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано18.12.01 11:31



Е, сега вече е ясно! Аз само съм минавала през Сирия, но познавам много сирийци, които живееха в Бейрут - аз лично не правех голяма разлика между ливанци и сирийци - изглеждаха по подобен начин, приличаха си и по маниери. Виж, тези - от "затворените" арабски държави - човек може да ги различи от далеч... Всички ливанци признаваха, че между тяхната кухня и сирийската по крайбрежието на средиземно море няма практически никаква разлика! Предполагам - в Сирия също имат навик да хапват сурово агнешко месо и суров черен дроб (хм, да не шокираме аудиторията само), поръсени с много чер пипер и сол и увити в арабски хляб с листенца пресен джоджен. Ливанците ми обясниха, че така може да се яде само месо от специален вид агнета, които "виреят" само при тях и в Сирия, останалите породи имали онази малко специфична миризма, дето май всички я познаваме от България...

А за сиренето - права си напълно. Ливан е единствената страна в света, където хората знаят и обичат нашето прочуто овче сирене и си го наричат българско, а не "фета" или "гръцко сирене". Там е популярен и българскията кашкавал (познат именно под това име). Много хора си пазаруват редовно от супермаркетите, забравих да пиша, че и във всеки клуб или снек-бар, където се предлагат сандвичи, много често фигурира и "български сандвич" - представлява част от франзела, в която е пъхнато парче нашенско овче сирене и резен домат! Къде по-вкусно от популярното навсякъде другаде по света моцарела с домат!

Ех, много се разписах, ама ми е домъчняло много за Бейрут, за сладкия мирис, който се носи от наргилетата, за мириса на жасмин през пролетта, за "бялото кафе" (прават ли такова в Сирия - в гореща вода - сироп от рози или жасмин), за традиционните ресторанти, огънати под тежестта на многобройните "меза", за вкуса на арака под акомпанимента на протяжната местна музика, за пременените празнично ливанки, извиващи снаги в ритъма на тъжните арабски песни, пригласяйки с тънките си гласове, за многочислените семейства, излезли на празнични неделни обеди, накамарили цяло ято кошници с бебета и гувернантки от Сомалия, Шри Ланка и Филипините, за блесналото слънце върху ясно синьото небе (как ми се изсмяха, когато изразих съмнение, че може да завали при една планирана разходка с яхта в средата на август - "През август никога не вали дъжд..." - ми отговориха те)... Време е май да се спра, че съвсем се размечтах...



Тема Браво!нови [re: Cилвa]  
Автор ()
Публикувано18.12.01 11:42



Страхотно удоволствие да чета описанията... Не на манджите. Малко ми напомни най-хубавите думи писани за Ливан, на Ориана Фалачи.
Ех, Ливан... Разбирам.



Тема Ориана Фалачи?нови [re: yф]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано18.12.01 14:49



Къде мога да намеря нейни текстове? Не само за Ливан...
Радвам се, че някой е прочел това, което писах. Когато бях малка, мечтаех да живея по няколко години в много и различни държави - от далечния изток, някъде около Индокитай, през Африка, Южна Америка и - разбира се, Европа. Сега, когато вече имам семейство и дете - съзнавам колко време отнема "правенето на приятели" и устройването на всяко едно ново място, но все пак... все пак си мечтая пак за това... Може би когато се пенсионирам, тогава ще имам време да спретна и едни истински пътеписи... А сега... сега е време да се поприземя и да се съсредоточа върху мойта си работа



Тема Re: Ориана Фалачи?нови [re: Cилвa]  
Автор ()
Публикувано18.12.01 16:14



Аз имах подобни мечти. Апропо, прави ми впечатление, че повечето хора мечтаем за почти еднакви неща. Чела съм "Иншалла" на Фалачи с удивителни описания на войната в Ливан през 70-те. Започва с описание на глутница кучета, невероятно! Спомням си само едно изречение - занаятът на чистача е благороден занаят. Отнасяше се за убиец...
Също съм чела някаква нейна повест за деветте месеца, които остават да раждането на детето й. Ау, как сковано се изразявам.
И пише безкрайно добре, според мен. След това изкука. А тази книга "Иншалла" я четох точно когато бях на пътешествие в Северна Африка...
Определено не мога да опиша усещанията си така добре като теб...
Само няма да забравя една нощ на кораба, пиех Бакарди, пушех марихуана и небето бе едно такова дълбоко, дълбоко.



Тема Re: Ориана Фалачи?нови [re: yф]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано18.12.01 17:45



Мерси за заглавието, ако можеш да си спомниш и дали си я чела на български... Аз засега не мога да изпитам истинско наслаждение от четенето на друг език май (има и изключения, като "By the River Piedra... " на Куелю, ама този текст и на португалски да ми беше попаднал, вероятно нямаше да е кой знае колко трудно да се почувства).
А за описанието - то изказността зависи много от настроението, в което се намираш. Аз просто в момента имам страшно много работа, която ми е много интересна, и се усещам страхотно вдъхновена и мотивирана, та чак се будя сутрин рано от нетъпрение да отида на работа. Но понякога имам нужда да направя пауза, да си поема дъх, за да поотлежат мислите ми, да се поизбистри главата ми, че понякога от гледане на дървета не виждам гората. Именно затова ми е нужно да кривна в съвсем различна посока. Много е освежаващо да се поровя в клубовете на дир-а и да имам повод да си побъбря за ... Ливан например. Голяма забава е - точно след като написах предния си постинг до теб, получих честитка за Коледа от едни ливански приятели! На тях им писах чак досега - едно километрично писмо, дето разказва за последната половин година и също, че една тема в любимия ми кулинарен Интернет-клуб е пробудила носталгията ми по Бейрут и тяхното топло гостоприемство, сега пък - пиша тук за тях, а моята си работа и мисълта за нея се спотайва някъде и ме дебне - кога ли най-сетне ще се върна при нея... Ама как е хубаво точно преди Коледа да се потопиш в приятни спомени, да ги споделиш с някой, у когото те да предизвикат спомен за други - също така приятни, чак сладостни, от които да те присвие там под лъжичката (едно позабравено усещане от детството, когато утре ще ходим на екскурзия; или от първото юношеско влюбване - когато помислиш за Него)... Ей, толкова е хубаво, че чак ще се пръсна от някакви неясни очаквания за нещо прекрасно и голямо, което предстои на мен, на всички мои добри приятели, на всичи свестни хора по света...



Тема Re: Ориана Фалачи?нови [re: Cилвa]  
Автор ()
Публикувано19.12.01 09:37



На български съм я чела. Даже си спомням корицата. На последната страница има и снимка на авторката, когато тя е на около 40, примерно. Изключително артистично излъчване.
Знаеш ли колко е странно. Моят дядо познава Ориана лично. От него знам, че тя е родом от Италия, където ядат онези тестени работи. Сращнали са се във Виетнам, по време на войната. Спасявали са се заедно от някакви бомбардировки. Също, по-късно са се засекли и в Ливан.
Нейният баща бил генерал.
А за работата ти завиждам. Аз отдавна, отдавна не се паля от такива неща. Апропо, има една жестока книжка - "Дългът към удоволствието" на Джон Ланкастър. Тя е всъщност готварска книга. Как небцето реагира на предизвикателствата... Художествена литература.
И какво?! Аз се вълнувам много. И се радвам на Рождество. Чувствам се точно като 8-годишна. И така...



Тема Книгите...нови [re: yф]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано20.12.01 14:16



благодаря за заглавията, дано ги намеря. Напоследък ми доставят удоволствие само текстове с висока ниво на "художественост". Да ти върна жеста - "Богът на дребните неща" от една млада индийска авторка (да му се невиди, все не намирам време да си препиша името й - едно такова дълго и завъртяно) - наистина жесток текст, имам чувството, че ще ти хареса. Друго - "Лунен дворец" на Пол Остър. И двете си ги купих през май от любимия си книгопродавец на Славейков - знаем се с него от студенско време, когато заедно пласирахме вестници на Лъвов мост... Аз се доверявам много на вкуса му, защото нямам време да следя какво излиза и досега само за две от всички препоръчани от него книги мога с чиста съвест да призная, че не си струват (е, от моя гледна точка, разбира се).
Пак започнах да си бъбря, при това за неща, съвсем не свързани с готварството. Добре, че този тук е най-толератния клуб, посещават го предимно широкоскроени хора с пълни сърца, та няма да започнат да се заяждат, че си говорим и за други наслади, освен кулинарните.

А пък аз ти завиждам за дядото. Моят - дето ме е отгледал - беше прекрасен човек, но си отиде от тоя свят твърде рано, когато бях само на 6 години. За останалите си роднини въобще не искам да говоря - източник са на толкова проблеми (едни такива балкански, задръстени, дребни, ама затова пък - така многобройни проблемчета, че все се намира някое да те полази нахално точно когато ти е най-хубаво)... Добре, че преди около 7 години срещнах точната си половинка, та по тоя начин получих една дългоочаквана и справедлива компенсация за всички морални и не само морални щети, нанесени от близки роднини Ех, Коледа е... В събота потегляме на път, а ми се иска вече да сме пристигнали Пак се отвличам и мисълта ми препуска напред-напред и в пространството, и във времето, та ми е все по-трудно юзда да и сложа.
А за вдъхновението - не бой се, пак ще те споходи... Е, трябва само много силно да си го поискаш. При мен поне така се получи - цяла година - ядец! Вместо да бачкам истински, броя мухите и ги пускам (разбирай - чета романи и се ровичкам в нета), после - малка депресийка - и все по-концентрирана мисъл - ама няма ли все пак да се случи чудото (аз направо така си го наричам, защото на мен по принцип все ми се случват ей такива едни чудеса - не знам как става, ама стига да си мечтая за нещо много много силно и то става след време, понякога когато вече съвсем не го и желая, ама важното е, че става. та сега съм се заела да се уча как да ги опитомявам тези чудеса, че да се случват тогава, когато действително искам, а не да се бавят по няколко години )... И сега - като е изригнал един гейзер, ужас! Сън не ме хваща, не мога да прихвана всичко що се вие около мен във въздуха, току ставам да си записвам да не забравя това или онова, а захващайки се с нещо най-сетне сериозно, ме връхлитат толкова много други и различни, че чак ръцете ми треперят от нетърпение да приключа това, дето съм започнала, та да отпочна със следващото... И хем е хубаво, хем е толкова обсебващо и изтощително...



Тема Re: Книгите...нови [re: Cилвa]  
Автор ()
Публикувано20.12.01 15:12



Чела съм Лунен дворец. И от тая книга помня само едно изречение. Някои книги съществуват само заради едно изречение, убедена съм. Става дума за полета на Армстронг до Луната. И изречението бе нещо такова:
Това е най-голямата стъпка на човечеството след създаването на Адам.
Умрях от кеф. Иначе като цяло не бях особено впечатлена от книгата. И какво от това, че някой си се грижи за дядо си, който пък на свой ред не знае, че студентът е внукът му.
А тази книга на индийката я видях, но не зная какво ме спря. Май ми се стори прекалено красива за моя вкус. Защото аз не си падам по красивите неща чак толкова. Ама пример сега не мога да ти дам никакъв какво харесвам. Във всеки случай не харесвам добре направените изречения с много добро в тях.
Ох, Славейков... Пък аз там имам поне 10-тина приятели и те ме усещат от километри - какво искам, по какво си падам, какво търся, а и нищо да не търся, те все намират по нещо.
Този същият дядо се е виждал със Сталин. И пият те на една маса, но един от българите въобще не се докосва до питиетата. Сталин пита - Абе, тоя защо не пие. Отговарят му, че същият бил от партията на трезвениците. Сталин се изсмял и казал - У нас, ние наричаме тази партия - партията на глупаците.
Та, весели празници.

Искам хъс за неща, които са далеч от работата ми. Това си пожелавам. Здраве, любов, мъничко късмет и много идеи и време за това, което ми е на сърце.



Тема Re: Книгите...нови [re: yф]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано20.12.01 16:41



Всичко това е хубаво, но защо си пожелаваш хъс все за неща, които за далеч от работата ти? Ами че то - работата де - ако е само, за да си изкарва човек прехраната - малко тежко идва... Аз дъбоко вярвам, че тя една манджа ако не се забърква с любов, просто няма как да стане вкусна. Най-щастливите и озарени хора, дето познавам, "работят" това, дето им е най-по сърце. Ех, колко дълго мога да говоря за това!
Съвсем скоро писах някому за това, колко прекрасно е да си общуваш хора, които обичат работата си. Когато се подготвях за раждането на детето си, ходех при една акушерка-специалист по тези така популярни на запад и съвсем неизвестни в България курсове за подготовка на раждане. Смятам, че тази жена се изживяваше като истински мисионер и не разбирам изобщо откъде намираше сили и енергия да обяснява, да внушава, да успокоява... Сега - около Коледа - си спомням често за нея, защото много често прилагам нейните специални техники за отпускане и заспиване, както и чудесните й съвети за "пробуждане" на дясното полукълбо, което работи на нивото на подсъзнанието, но е способно на чудеса!
С безкрайно удоволствие посещавам уроците си по немски - най-сетне намерих учителка, за която преподаването е смисъл на живота й. Не се уморява да обяснява подробно и ясно смисълът на всяка непозната дума, да я обрасва с всичките й основни значения, да дава интересни и забавни примери, чрез които тя просто се настанява устойчиво в съзнанието ми заедно с цялото си "обкържение", да повтаря и систематизира отново и отново неща, които вече сме учили... При цялото си уважение към предишния ми учител - подчертан интелектуалец, владеещ още английски, испански и френски, с амбиции в композирането на съвременни песни и гледащ на преподаването само като на безкрайно досадно задължение, необходимо зло, което все пак му носи добри доходи, за да осъществява така любимите си хобита: пътешествия, музика и гастрономия!
Ох, дали да продължавам с приятел-педиатър, чийто поглед гори направо с апостолски пламък, когато неуморно просвещава, обяснява ...
и друг - компютърен специалист, който става и ляга с мисълта за това колко красиво е да привиждаш все по-високи и по-високи нива на абстракция при реализацията на проектирането за поредния клиент...
А - за вдъхновените готвачи е съвсем отделна тема - такива познавам много, ама знаеш ли - ако все пак се престрашиш да четеш красиви изречения с много добро (е, понякога и доста лошо) в тях - ще ти препоръчам Ромен Гари (ако все още не ти е попадал...) В "Хвърчила" има един такъв готвач и неговия ресторант "Кло Жоли", за който един от висшите немски офицери казва "Немската армия стигна Париж и отмина. После стигна "Кло Жоли" и ... се спря... сразена". Има и други много красиви изрази там, като например - един възрастен учител, който след почти петдесетгодишен съпружески живот все още гледа влюбено съпругата си и на въпроса как става така, той казва "Ами че аз петдесетгодини си я измислям и тя става все по-хубава и по-хубава за мен". Толкова е красива тази книга, че чак те боли и те хваща за гърлото, също и първата, която прочетох от него "Корените на небето".

Ех, аз пак пуснах латерната.
Весели празници, да те споходят много и силни желания, да имаш сила, здраве и воля да ги отгледаш, та те да родят още по-големи и хубави и така без край... Животът наистина е вкусен, трябва само да си го готвиш с мерак!

Редактирано от Cилвa на 20.12.01 16:42.



Тема Re: Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: Cилвa]  
Автор MaтaKocмaтa (маймун)
Публикувано28.11.06 19:46



Е - тук му идва реда пак на една ливанска му финтифлюшка - Саммъ я наричаха май - така и не разбрах какво е, има вид на червен чай, но е кисело на вкус.

Според мен трябва да е сомак/сумак.

Машина за отделяне на кожа и сланина от парени свине


Тема Re: Браво!нови [re: yф]  
АвторДopи (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 12:31



4есто правя фиде с ориз и домо4адието е много доволно.Това е арабско ястие и се приготвя много бьрзо.Не му знам оригиналното заглавие...



Тема Re: Браво!нови [re: Дopи]  
Автор Eдин.Kиxoт (де ла Мерудия)
Публикувано12.03.07 12:42



Дай рецепта.

Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца.


Тема Re: Ех, Ливан... Ето ви рецептинови [re: MaтaKocмaтa]  
Автор Eдин.Kиxoт (де ла Мерудия)
Публикувано12.03.07 12:57



Не е ливанска, а се използва в целия Близък Иззток и не само там. Сумак или шмак е на нашенски.

Пречка е за себе си глупеца,
пречка е за другите мъдреца.


Тема Re: Браво!нови [re: Eдин.Kиxoт]  
АвторДopи (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 13:36



в 3-4суп.л.зехтин се запьржва 3-4 навити сноп4ета фиде/1 4.4.натрошено/докато добие леко кафеникав цвят.Прибавя се 1 кафена 4ашка измит ориз.След като стане прозра4ен се слага 2 4.4.вода/бульон/,льж.сол и се захлупва.Ври около 10-15мин.и се оставя захлупена тенджерата,докато поеме те4ността.Може да се яде самостоятелно или като гарнитура.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.