Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:14 11.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Европа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Въпрос към Roxana  
Автор skromna35 ()
Публикувано25.05.11 21:07



Разбрахме, че многознайката знае кой е главния площад на Амстердам. Сегааааааа- въпрос с повишена трудност: На кой мост в Амстердам предлагат (нелегално и най-вероятно крадени) колела за 10-15 Евро?? (подсказка: там преди време даже имаше табела-на холандски!-забраняваща въпросната дейност!)





Тема Хехехнови [re: skromna35]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано25.05.11 22:25



Това е нещо като да питаш:


Roxana, ти от джанките, които продават крадените колелета?



п.п. Прати моля снимка на надписа, ако намериш

Ето една снимка на Рокси, тя е 67мата от левия край на моста



Редактирано от Deern на 25.05.11 22:42.



Тема Re: Хехехнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано26.05.11 01:14



Ахаха, как си я затапила, мерси!






Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Редактирано от !Roxana! на 26.05.11 01:17.



Тема hmнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано26.05.11 09:42



Аз не искам да затапвам никой.

Търсих тази табела, и единственото, което намерих е това - на края на Red Light District. Взех го от един италиански сайт, даже пуснах преводачката за една част, но с това тук се справих и сама " uno dei ponti alla fine del Red Light District "








Тема Re: hmнови [re: Deern]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано26.05.11 16:41



Red Light District - квартал на червените фенери
Мостът се нарича Junkie bridge, а табелата е на английски и не се споменава дали велосипедите са крадени или не. Обаче го пише в сайта, от който копнах снимката:


П.П. Никога не съм ходила в Амстердам.

Редактирано от Asia. на 26.05.11 16:43.



Тема Re: hmнови [re: Asia.]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано26.05.11 20:30



Веднага пролича кой говори италиански



Разбира се че не пише "крадени колелета", все пак холандците са веселяци, но не са чак толкова синеоки

Затова исках да видя табелата, но съм почти убедена че е (подобна на) тази



Тема Re: hmнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано27.05.11 00:32



А виж как скромната не знае, а?



А живеела в Амстердам, на куково лето




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: hmнови [re: Asia.]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано27.05.11 00:39



Хвщам се за теб, ама само за фактологията, да спомена, че скромната още не е обяснила за кой площад става дума ...


Дотук вие двечките си говорите за моста, зад който се намира гарата, буквално от другата страна на булеварда. От моста нататък започва Квартала на червените фенери, в който буквално всяка сграда си има име и история.


Но скромната не ги знае????? не може да бъде, а?




И още повече хабер си нема де е въпросТния площад.....


Е кажете ми, има ли начин да й поверваме, че живее от 9 години в Амстердам и говори три езика?

Ох, ще се пръсна от смех




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: skromna35]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано27.05.11 09:21



Въпрос(и) към Роксана



1. Знаеш ли тази песен?

Сутринта първите ми мисли бяха:

После отивам в пекарната, защото сутрин съм абсолютно първична- ям, пия и слушам музика със секси глас между нотите


Сега гледам как са ме измамили и дискриминирали в пекарната. Измама с цели 5 цента. И въпросът по случая:

2. Има ли монетата от One Penny, D.GREG.F.D.1990 s Elizabeth || има ли нещо гравирано на ранда/ ръба/ по дебелината на монетата? ( букви, чертички, други елементи, или няма нищо)?



Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано28.05.11 02:03



Това е смешно.

И какво, като знам некоя си песен, ще ми изпееш друга ли.


Не моем да ти кажем дали монетата е сечена през 90-те, защото има повече от доста емисии през 60-те години на владичеството на Елизабет. пенитата по принцип, доколкото съм забелязала, нямат по ръба си (според мен питаш за сечението на двете плоски равнини на монетата) никакви други неравности.

Но българските монети имат.




Стана ми мноу смешно, защото е смешно колко е лесно да отговоря. Лесно е за мен, но както виждаш, скромната пак се е покрила и пак не знае даже лесните Фапроси





Но, определено стана ясно, че не говори три езика. Питай я нещо на немски, да видим дали знае немски, и някой друг да я пита на френски, в Амстердам това се говори най-много, скандинавските езици, немски, френцки и инглиш.

Я да видим на колко езика мое да говори скромната


Щот аз на бас се хващам, че не мое ни един


Мое и да ползва Гугъл за преводи, ама само толко. Поразговори се с нея на кой да е език, нека да видим колко знае езици



Едит: стана ми още по-смешно, защото помня неин пост, че знаела 6 езика. С малко инат ще го намеря и ще го постна тука.

Ся, въпроса е, колко езика знае скромната: 6 или 3? мейк а гес, Химбир







Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Редактирано от !Roxana! на 28.05.11 02:06.



Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано28.05.11 10:26



Доста от холандците говорят английски, с немсмки в малките градове няма да стане. Освен ако говори платтдойч, а те-холандски. Получава се подобен разговор като между българите и македонците или българите и руснаците- всеки, говорещ неговия език

Но въобще не ми се вярва че това е случая.
Най вероятно говори английски, който според мен е напълно достатъчно, но аз не съм живяла там.

За монетата- да, всичко е вярно, има такава емисия и я написах, защото не знам дали има други, които се различават

Но после забелязах че на евроцентовете, стария немски пфениг , британското пенни и българската стотинка (1 ст.) нямат. Имах една датска крона, от онези с дупките, но сега в момента не знам къде съм я сложила, тя май беше релефна.

Редактирано от Deern на 28.05.11 10:29.



Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано28.05.11 21:34



Ами това просто не е вярно.


Ти живяла ли си в Холандия, и ако си живяла, колко дълго си живяла.


Просто като ми се изцепи някой, който не е живял, и просто го отписвам за вечни времена. Да поживее, да види, да се убеди, какво повече да приказваме.


Сто хиляди пъти обясних и в клуба на чужбината и тук, че само с английски в Холандия не може да живееш нормално. Оставаш социално изолиран. Ако околните холандци благоволят, а те са трудни на благоволение, ще ти преведат какво се случва наоколо. Ако не благоволят, ще блееш като овца на поляната.


Ако пък работиш, и не разбираш какво се говори около теб и какво се иска от теб, просто ще те изритат за няколко месеца, нема и толко, в първия момент в който.


Не знам кой ви убеждава в това. Просто не знаеш ли езика на страната, в която живееш, не можеш дълго да просъществуваш, това е дълга, грозна и особено мъчителна социална изолация. Даже да живееш в английско-говорящ квартал (има такива и в Хага, и в Амстердам, то какво от това, просто си капсулиран в малка изолирана социална единица, която отказва да комуникира с Холандия и околните нормални холандско-говорящи.


А ТЕ ТОВА ГО МРАЗЯТ В чЕРВАТА!


Затова отговорно твърдя, че не е възможно да съществуваш нормално в Холандия без да научиш холандски.


Лично аз познавам човек, който не може да говори холандски и живее там от 11 години, но пък е довел жена си, балдъза си и децата си. Всички в семейството му тропат прекрасен холандски, само той се опъва, ама има кой да му превежда. Е, кажи ми кой превежда на скромната?



И ти го знаеш, и всеки емигрант го знае, нормален живот не може да имаш в съответната страна, ако не знаеш езика. Точка по въпроса.


Холандците имат и такава психика, доста твърди са като убеждения относно националност, национализъм и кой какво. Мен са ме шамарили през пръстите за сгрешена дума. Такива са им убежденията, и са такива хора. От холандец съм чула да сочи с пръст наоколо и да казва, ние сме таф гайс. Да превеждам ли какво значи?

Такива са, и те самите казват, такива сме, и не вярваме нещо да ни промени. Просто са си такива хората и си държат на националните неща.



С немски става в момента навсякъде близо до границата с Германия, или поне аз не съм видяла някой да откаже нарочно.


За монетите, вдигам ръце. В къщи имам една ваза с какви ли не банкноти, монети и щуротии. Преди няколко години детето си играеше с тях, сега прави търговия с мен и ми ги продава




Бях му подарила 30 швейцарски франка, дотук три пъти ми ги продаде за друга валута, и аз се правя на умрела лисица


Нека се обиграва детето с валути и курсове...току дотича да разменя нещо от вазата, ела да видиш, курса на това и това е паднал, а това и това се е качило, дай ми това аз ще ти дам онова



В момента имам адски много индийски рупии, те изглеждат да са много, но курса им е нисък. Требе да попитам къде да ги обменя


А, забравих, и няколко китайски юана


Тея са непродаваеми...не знам какво да ги правя




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано28.05.11 22:00



Не съм живяла в Холандия, била съм за малко там. Но моето впечатление е че са по-склонни да говорят английски, отколкото немски.

Със сигурност човек ще е известна степен изолиран ако не говори/разбира холандски, няма спор. Не знам как е да живееш там, но от това, което съм видяла, мисля че английския е доста ин, за разлика от Германия. ( за Франция няма смисъл да говорим

)


п.п. Бре, твоя син сигурно има някакъв особен талант Все пак това е "евро" поколението,за моята дъщеря само това е важно, даже не знам дали е наясно как се казват другите пари ( освен долари и евро) Трябва да я питам, до сега е казвала само за цифра.

Редактирано от Deern на 28.05.11 22:01.



Тема Re:нови [re: !Roxana!]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано28.05.11 22:51



Сто хиляди пъти обясних и в клуба на чужбината и тук, че само с английски в Холандия не може да живееш нормално. Оставаш социално изолиран. Ако околните холандци благоволят, а те са трудни на благоволение, ще ти преведат какво се случва наоколо. Ако не благоволят, ще блееш като овца на поляната.

Това с пълна сила важи и за тук



Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 01:53



Виливар, моя опит е, и напълно го твърдя, не може да живееш 9 години в една страна без да научиш съответния език.

Баси, това са 8 години баси.


Просто требе да си опериран от мозъчни гънки, друго обяснение няма.


Аз в Африка ебаси, научих арабски на левъл фърст. В Да Недарландс от зор научих левъл фърст просто щото никой не ми даде шанс да говоря на инглиш когато ставаше дума за оцеляване и професионализъм.


Тотално не моем да повервам, че не са я изчанчили за 9 години да научи дъч. Нема такова нещо. Не и холандците, ако си виждала холандец изобщо.


Просто нема да я държат на работа, нито ще живее нормално където и да е в страната. На мен ми дадоха ултиматум, учиш или изчезваш от хоризонта. Ся, че не си го знаела, може да се намери оправдание, ама оправдание немаш, ако пак откажеш да го учиш.



Холандците са строги та луди националисти.


9 години в Холандия, и нито дума холандски? и това ИТ кадър? хахахааааааааааааааааааааааааааааааааа.....



Къде са и трите езика? дотук едва отпецва инглиш, ама само ако друг е писал и чел...и вероятно с гугъл преводач




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 01:58



Това не е врно.


Де що имаше холандец, само да го барнеш, говореше поне три-четири езика, като минимум.


Немски е просто на шега, за тях това е нашия руски ако не и по-лесно.

Английски и още един език по желание учат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в училище. По южната граница френския преобладава, заради Белгия и Франция. По немската граница не можеш да видиш ни един холандец да не знае немски, аз поне не съм видяла.


Не ме разсмивай, и иди на екскурзия в кой да е град на Холандия. Не може да ти е скъпо. Ще се забавляваш, и ще видиш същото, хващам се на бас.




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re:нови [re: !Roxana!]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано29.05.11 02:55



Виливар, моя опит е, и напълно го твърдя, не може да живееш 9 години в една страна без да научиш съответния език.


Роксана, не знаеш какви екземпляри съм виждала тук

12 години живее тук, 12! И знае само да поздравява и да казва "чао". Ама се е набутал в гетото сред други сънародници и не е мръдвал от там тия 12 години. Къде да научи езика, когато почти не вижда жив норвежец (за телевизия и вестници даже не питах, за какво да чете като не разбира?), не е намерил време (и желание?) да се запише на езиков курс ... Ама в Норвегия живее иначе - географски да, социално и всякак по друг начин - не. Как живеят тия хора така, какъв живот е това ... За забулените им жени, които не излизат от вкъщи, освен до болницата да родят поредното дете, няма да споменавам - това не е живот и тяхното.
Добре, че стана задължително да се учи езика и повечето групи чужденци са задължени да изкарат 300-часов курс, ако ще се установяват тук. Някои си плащат, на други им е безплатен. Има някои групи, за които изискването за езика не важи, де.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано29.05.11 09:20



Писах че съм била в Холандия. Английският език е привилигирован от чуждите езици, дори официално, което не мога да кажа за Германия например.

Най-близкият град до германската граница, в който съм била е Гронинген, там също английския е 1ви език, а немския 2ри.

Сега се сетих за няколко български (тогава) докторанти по физика. Те работеха и говореха само на английски, което в Германия не е често срещано. Имаше и една преподавателка в университета (българка), която преподаваше само на английски и с немския си мъж говори само английски и български и много рядко немски.


Сетих се и за сбирките на тукашните американци, някой от тях не знаят немски. Има един нов, който още не го познавам и е живял 2 години в България и говори перфектен български, но не и немски




Така че изводът: В академичните среди в Холандия, английския е абсолютно достатъчен.



Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 13:02



Пък моят опит е абсолютно обратен на твоя.


Да, започнах да работя с английски, но още първия ден ме шамаросаха през пръстите и ме накараха да уча Дъч. Задължително ми се говореше на Дъч, и само в официални моменти, когато трябваше да си предавам работата на инглиш, това се коментираше на инглиш. Като не разбрала, си беше за моя сметка, те считаха, че не може да толерират незнанието ми. Помагаше ми се на Дъч колкото искам, включително за да го уча и разбирам.


Просто стоях там по-малко от година кръгло, а това не е достатъчно време за научаване на език. Все пак разбирам достатъчно и знам какво да измрънкам, ако много се налага. Истината е, че без да го практикувам, съм забравила повечето неща, но също така съм сигурна, че ако пак поживея там, ще го проговоря отново.

Да, много са любезни, но по въпроса за собствения си език са категорични и не правят НИКАКВИ компромиси. При кандидатсване за работа, знаенето на Дъч се посочва като първа необходимост, или желание да го научи. Обявите за работа се формулират в тоя смисъл (да търся ли линкове? и сама можеш да си ги намериш от холандски джоб сайтове....) че се изискват такива и такива езици, и някъде се подчертава, ДОБРО ВЛАДЕЕЕНЕ НА ДЪч, иначе кандидата ИЧ да не аплайва даже......ще му се посочи пътя още на подбора на СВ-тата....





Абе що не си погледнеш сайтовете за работа? ами се правиш на луда?


Аз не приказвам за да се намирам на работа, а защото съм го видяла с очите си.


Всеки, който отвори сайт за работа в Холандия, може да види колко много държат на владеенето на Дъч.


Истината е, че не желаят изобщо да правят компромиси по въпроса, и престани да се правиш на луда, защото това е положението.


В силно интернационални институции може да е по-хлабаво, но пак е само по-хлабаво, и само толкова.

И какво, като ти се прави известно време компромис в работата ти, ами къде отива частния ти живот? и там ли мецаш и чакаш некой да ти превежда?

Абе що не спрете да приказвате глупости....


@ Виливар, това, което си описала, е гето на мюсюлмани и то неграмотни, бедни и силно религиозно фанатизирани.


Скромната, ако е вярно какво се описва, била ИТ, и говорела уж три езика (хахаахааа.....) ама не и холандски....


Просто приказките й са толко несвестни, че тая е направо с поведение на циганка....непрекъснато се хвали, пък досега не сме видели наистина какви езици говори, показва тотална неграмотност и незнание на елементрани неща, и непрекъснато разнася клюки и интриги по целия дир, първа сврака


За гетата на мюсюлманите съм съгласна, ама скромната разправя, че не била такава. Ит-тата са умни, невъзможно е ИТ да не проговори един език даже просто от слушане в една страна, за 9 години.


Е, аз го проговорих още на първия месец, макар смешно и тромаво като начинаещ. Абе, просто не се връзва и това е......




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 13:26



Роксана, не знаеш какви екземпляри съм виждала тук 12 години живее тук, 12! И знае само да поздравява и да казва "чао". Ама се е набутал в гетото сред други сънародници и не е мръдвал от там тия 12 години. Къде да научи езика, когато почти не вижда жив норвежец (за телевизия и вестници даже не питах, за какво да чете като не разбира?), не е намерил време (и желание?) да се запише на езиков курс ... Ама в Норвегия живее иначе - географски да, социално и всякак по друг начин - не. Как живеят тия хора така, какъв живот е това ... За забулените им жени, които не излизат от вкъщи, освен до болницата да родят поредното дете, няма да споменавам - това не е живот и тяхното.
Добре, че стана задължително да се учи езика и повечето групи чужденци са задължени да изкарат 300-часов курс, ако ще се установяват тук. Някои си плащат, на други им е безплатен. Има някои групи, за които изискването за езика не важи, де.




Виливар, даже тук в УК, не може да живееш нормално, ако не знаеш инглиш. Смятат, че никой няма извинение.


Трябва да ти кажа, че въпреки че съм работила повече от 15 години на инглиш преди да дойда тук, пак имах проблеми с доказването на езиковите ми знания. Накрая се отказах, защото заедно с езика се подразбират да знаеш и типично национални неща, като например аз трябваше да уча наново езика и да изхвърля всички американизми от речника си (любезни са, но ....просто звучиш като изкопаемо като почнеш да ръсиш американизми и след няколко пъти почваш да ги дразниш, ако не си поправиш речника.....) просто не става, не можеш за незнание на стил и специфични думички да изглеждаш като клоун.....


Тук трябваше да науча отделно всичко, свързано с готвене, защото кога съм яла аз в България чатни, или нът роуст.....ние нямаме такива неща, а и да съм знаела английски, едва ли съм знаела специфични понятия за готвене ....


После, тук си имат пак типично национални традиции, особено за пиене на чай и кафе. Ми требеше да си сменя навиците от-до...само защото тук никой не прави това, което правех аз. Ми невъзможно е.....те така го правят, и като почнеш да искаш нещо различно, то просто не е възможно да го получиш или требе да обясняваш два часа неща, които за теб са навик, а за тях са смешни и непознати....


Примерно, чая в УК (обикновения чай, който се пие на лягане, ставане и специално задължително по чаено време) е много силен. Е, аз в България си кисна торбичката по 5 минути и ми харесва. Тук първия чай който изпих така, ме отрови направо, толкова силен става. Тук хващат торбичката, слагат я с лъжичка точно за две секунди и я вадят и я слагат в специално малко съдче встрани. Съдчето се сервира заедно с чашата, чайника и миниатюрна каничка с мляко. Просто така го разбират, така го пият, и го правят по 15 пъти на ден. Ние просто имаме друго разбиране, и ти знаеш какво описвам, това са културните различия.


Скромната прави впечатление на човек, който само е чел вестници и няма и понятие колко е различно да тръгнеш от България и да се промениш тотално, за да се впишеш в различна културна среда. И не е възможно да не се промениш, просто се забравя и ден след ден, за да се интерираш, бавно се променяш, и не е възможно да останеш същата с български навици в друга страна, просто защото българското наоколо лиспва и по принуда трябва да го подмениш с другата култура.


Скромната не е и помирисвала Холандия, на нея й липсва тая културна промяна, която се получава след дълъг живот в съответната страна.


Виж как пада от небето за специфични неща, които на теб и мен са добре известни, и на Виливар също.

Това е ужасно смешно поведение на лъжкиня, която има ниско самочувствие и се опитва да шашка другите с измишльотини, и не разбира как сама се прави за смях.


Ето такива дребни неща са много показателни и издават лъжите й. Виж как Митре няма как да го хванеш да лъже, той е живял повече от 30 години в Израел и познава в детайли страната и всичко. Ето, Виливар също има опит и говори свободно за това в държавата, в която е (Финландия ли беше, Виливар?)

Ето ти знаеш много за Германия, и отллично разбираш, че това е необходимо, за да се интергираш и да живеееш нормално в друга страна. Кажи сега, възможно ли е да живееш нормално в Германия, ако не знаеш немски? не, нали?


Ето, аз съм живяла и пътувала в други страни в последните 4-5 години, и знам от първо лице какво съм видяла по света.


На скромната тея неща базово й липсват. Лъжите й са толкова прозрачни....






Да живееш 9 години някъде, и да не научиш местния език? требе да си тотално неграмотен и тъп! аз това не го вервам!



А па да работиш във въпросната страна, и да не научиш езика? бе това е всеки ден да ходиш на работа и да общуваш с куцо и сакато.....пак ще научиш езика, даже само като вървиш по улицата и четеш реклами и пътни знаци.....



Баси, просто не се правете сами за смех....ебаси.....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 13:31





Being a foreigner can make things even more difficult. Many jobs require you to speak Dutch. Also, there are restrictive regulations regarding employing foreigners (non EU/EEA citizens). If you are looking for work in retail, restaurants/bars or teaching foreign languages (particularly English), things are a bit easier.




На ти примерно джоб сайт за работа в Холандия. Разрови се какво се иска даже да си инглиш нейтив спийкър, и какви езикови изисквания имат.


Аре, че ме мързи ебаси, това са базови неща, сами си ги четете. Отделно са законовите изисквания спрямо българи, кой може и кой не може да работи в Холандия.


Аман! аман от цигански лъжи и простакеси, които имат нахалство да сипят лъжи и измишльотини!




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Редактирано от !Roxana! на 29.05.11 13:39.



Тема Re:нови [re: !Roxana!]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано29.05.11 14:22



Норвегия, не Финландия

Чай с мляко не бях опитвала и аз, но и тук мнозина така го пият Но месо със сладко няма да проям, а и никой не очаква от мен да харесвам кухнята Тортите и десртите им съм ги признала, домашно приготвените, нямат равни. Даже наскоро спорих с една колежка от Италия, която беше убедена, че норвежците нямат вкусни торти и десерти. Питах я колко домашно приготвени торти е опитала - ами нито една, само купени в сладкарница и магазин. На последното голямо семейно тържество, на което бях, имаше 14 вида различни сладкиши, торти, десерти, приготвени от гостите и ... какво да ти кажа, Роксана, това са вкусотии, които никога не бях опитвала преди, но ... ми трябваше отделен стомах само за по едно малко парченце от всяка
Иначе аз много често казвам, че език не се учи отделно от културата на държавата - двете си вървят ръка за ръка.
И хуморът трудно се разбира без познания за живота в страната.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Редактирано от Bиливap на 29.05.11 14:24.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 14:44



Аз проядох всичко, че и отгоре. Тук няма български магазини, а арабските и полските не ги обичам много, държат цените леко по-високи и понякога стоките им са след срок на годност.

Точно това имах предвид, че тоя опит на интегриращ се чужденец върви ръка за ръка език + култура + порядки + закони + навици + разбиране на местната култура и много още към уравнението. Иначе не можеш да оцелееш нормално в една чужда страна. Шансовете да оцелееш са нищожни. Губиш ужасно много от социална изолация, третират те винаги на по-ниско ниво, което наистина е дразнещо, ама пък и не е възможно по 5 часа на ден някой да те развежда и покровителства като малко дете, защото теб теб те мързи да научиш езика и да схванеш културата на другите хора.

Ако опиташ да игнорираш местната култура и откажеш да учиш езика, последствията са ужасни. Адски ниски шансове да намериш работа или да задържиш работа, като правило по-ниски или лиспващи доходи, и още повече, третират те като малоумно. Да си спомним как ние третираме турци и цигани в собствената си държава, които отказват да научат български. Еми, нормално е....щом искаш да живееш в една страна, ще проговориш и езика, и ще се интегрираш, иначе нямаш шансове да оцелееш в тая страна.


Абсолютно не вярвам, че може да живееш в една страна 9 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) години (това са 9 години бе!) и да не отпецнеш езика....действително вярвам, че требе да си тотално невменяем и социално осакатен....все ще те заговори някой, все ще работиш с колеги, все ще се налага да поздравиш или да бъдеш поздравен...и какво, почваш да говориш на български ли?


Пък скромната дотук не я видяхме какви още езици говори, та просто хаха




И да вметна, на тоя мост може и да са продавали велосипеди на 10-15 евро, ама това може да се намери в интернет. Холандците се страхуват много от полицията си и трудно се навиват да крадат или да купуват крадено. Това вероятно идва от чужденци или отрепки наркомани, да крадат и продават. Лично аз почтено си купих велосипеда от холандец на старо, който вече не искаше стария си велосипед, ама човека ми даде разписка, че съм го платила по коректния начин. Холандците са изключително педантични и изрядни хора. Подписвам се под което.



Тоя мост е известен, както всеки мост в Амстердам. Близо е до пристанището, и има много снимки в нета, както и видеа в ютюб, преведени.


Писна ми скромната да лъже. Писна ми от неадекватните й лъжи и простотии. ПИСНА МИ!

Аман от простаци в нета!




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема От същия сайтнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано29.05.11 15:04



Сигурно аз нещо пропускам, но не виждам къде холандския е задължителен, даже не е изискван.



Може аз да пропускам нещо.




Хахаха повечето наистина са доста забавни, (всъщност аз не познавам изключения)

Job Requirements
Your skills
•Computer Science Degree or equivalent work experience
•Minimal 5 years experience in advanced J2EE development.
•Good understanding of the application development process
•Excellent knowledge of Concurrency, Networking and Non-blocking I/O
Fluent in English both reading and writing
•No 9-5 mentality
Sense of humor and excellent communication skills

или това - в самата обява звучи доста интересно
Free lunch
International career opportunities (EMEA, USA)


Има достатъчно, фирми, които изискват владеене на холандски, но ако не си забравила горе говорихме за академични работници, което е нещо съвсем различно.

Редактирано от Deern на 29.05.11 16:09.



Тема Чайнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано29.05.11 15:17



Сега наистина ми стана интересно



Ще споделиш ли как се прави чай в България?
Или по-точно коя е разликата от приготвянето му в България и Великобритания?

Аз пия чай само вкъщи и нагости, но мога да го правя с
торбички - в които се пълни насипен чай,
или готови напълнени,
с филтърна чаша,
с кана с филтър
и американски студен чай на Липтн.
Но никога не съм имала културен шок



Тема Re: От същия сайтнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 23:30



Холандия е страна в шенгенското споразумение, и не може директно да се противопостави на изискванията за липса на дискриминация.


Но това се прави неофициално на всички възможни нива. Факт.


Имам контакт в специалните служби на Холандия, с който съм имала разговори по въпроса, човека ми каза очи в очи, нема сми да се дърпаш, така стоят нещата, национална политика е. Няма да ти го кажат в очите, но ще го направят пред очите ти и нема да им мигне.



Още поддържам тоя контакт, и съм поканена при пръв удобен случай да си погостуваме. Уверявам те, че не е лесно да спечелиш за приятел човек от специалните служби на холандската кралица.




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Чайнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано30.05.11 01:28



В България правенето на чай е сведено до меткането на торбичката или чая в чашата, и правенето на безразборен микс от какво ли не.


В УК чай се прави по поне сто различни начина. Аз го обичам черен, което не значи черен като черен чай. Черен чай в Ук значи, не слагаш нито захар, нито мляко. Обикновеният чай се продава евтин, ползва се като салфетки, силен е и се пие по всяко време. За да се омекоти, понякога добавят мляко, но това е след като се запари, тоест торбичката или чая се запарват в каничка или директно в чашата за една-две секунди, не повече.


По ресторантите сервират чай от огромна кана, която побира поне 5 литра гореща вода, и една-две торбички такива чай, запарени за не повече от 1-2 минути за цлата кана. Представи си колко е силен чая.


В България ако купиш какъв да е чай, трудно ще направиш една кана повече от 1 литър с една само торбичка.


Ако говорим за китайски чай, това е друга история. Който в УК обича китайски или японски чай, обикновено купува специална каничка, която обикновено е много по- скупа (нещо като 30 паунда за такава специална каничка, понякога в каничката има цедка, вградена или не).


Обикновена каничка за чай не струва повече от 10 паунда, и няма къща без 10 такива канички, всякакви чешити. Чай се пие по всяко време, но си има и специално нарочено време, между обяд и вечеря, наречено чаено време, специално с цел да се подпомогне стомаха да смели храната от обяд и да се подготви за вечерено време.


Между другото, като дойдох тук, и бях поразена от приликата в традициите и навиците на май грейт гранд фадър, на който съм кръстена. Добре де, прадядо ми.


Той винаги държеше чай на печката, и слагаше обилно количество захар вътре, особено през зимата. Понякога добавяше коняк, особено ако беше настинал или вечерно време. Което тук го имат за грог.


Освен това, той обичаше картофи, печени на фурна или във въглени, които тук се наричат джакет потейтос и са национално ядене. Картофите се измиват, пекат се с коричките, и се сервират разцепени накръст с масло вътре и сирене, поръсени с варен боб в доматен сос , салата и всякакви други неща, ако искаш. Но маслото, боба и сиренето са кхм, традиционни

...




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема :))нови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано30.05.11 10:06



Благодаря



правенето на безразборен микс от какво ли не. - значи била разликата. Имаш предвид смесите - например плодовите чайове са от каквилине плодове, или ройбуш с карамел или бадеми? Това ли имаш предвид?


Да, навсякъде където съм пила нещо, като кажа "черно", разбират без всичко - мляко,захар и т.н.

А това за ресторантите определено ме изненада Ние пием чай от огромна кана само на сбирки в затворен кръг, но иначе не.

Коя специална китайска каничка имаш предвид? Между другото северногерманците - остфризите - са много близки до това, което ми пишеш, но порцеланова каничка с цедка или без и със стьовхен (поставка и отдолу е свещичката) не е китайско


А за печените цели фолио-картофи със сигурност не са типични британски. Такива съм яла доста често и в България, в Германия ги има навсякъде, само че се хапват със салата, а не с боб и със СорКрем Или грилена царевица- както е цяла с колбена, жалко че не ги продават, човек може да ги прави само сам.


Да, и грога е доста разпостранен, някой го правят като истински китайци, само с гореща вода, захар и коняк ( на октоберфест ) Преди време бях гледала, че китайците пиели гореща вода в специални глинени купички, и по-рядко пиели чай.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.