Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:25 11.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Европа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано28.05.11 10:26



Доста от холандците говорят английски, с немсмки в малките градове няма да стане. Освен ако говори платтдойч, а те-холандски. Получава се подобен разговор като между българите и македонците или българите и руснаците- всеки, говорещ неговия език

Но въобще не ми се вярва че това е случая.
Най вероятно говори английски, който според мен е напълно достатъчно, но аз не съм живяла там.

За монетата- да, всичко е вярно, има такава емисия и я написах, защото не знам дали има други, които се различават

Но после забелязах че на евроцентовете, стария немски пфениг , британското пенни и българската стотинка (1 ст.) нямат. Имах една датска крона, от онези с дупките, но сега в момента не знам къде съм я сложила, тя май беше релефна.

Редактирано от Deern на 28.05.11 10:29.



Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано28.05.11 21:34



Ами това просто не е вярно.


Ти живяла ли си в Холандия, и ако си живяла, колко дълго си живяла.


Просто като ми се изцепи някой, който не е живял, и просто го отписвам за вечни времена. Да поживее, да види, да се убеди, какво повече да приказваме.


Сто хиляди пъти обясних и в клуба на чужбината и тук, че само с английски в Холандия не може да живееш нормално. Оставаш социално изолиран. Ако околните холандци благоволят, а те са трудни на благоволение, ще ти преведат какво се случва наоколо. Ако не благоволят, ще блееш като овца на поляната.


Ако пък работиш, и не разбираш какво се говори около теб и какво се иска от теб, просто ще те изритат за няколко месеца, нема и толко, в първия момент в който.


Не знам кой ви убеждава в това. Просто не знаеш ли езика на страната, в която живееш, не можеш дълго да просъществуваш, това е дълга, грозна и особено мъчителна социална изолация. Даже да живееш в английско-говорящ квартал (има такива и в Хага, и в Амстердам, то какво от това, просто си капсулиран в малка изолирана социална единица, която отказва да комуникира с Холандия и околните нормални холандско-говорящи.


А ТЕ ТОВА ГО МРАЗЯТ В чЕРВАТА!


Затова отговорно твърдя, че не е възможно да съществуваш нормално в Холандия без да научиш холандски.


Лично аз познавам човек, който не може да говори холандски и живее там от 11 години, но пък е довел жена си, балдъза си и децата си. Всички в семейството му тропат прекрасен холандски, само той се опъва, ама има кой да му превежда. Е, кажи ми кой превежда на скромната?



И ти го знаеш, и всеки емигрант го знае, нормален живот не може да имаш в съответната страна, ако не знаеш езика. Точка по въпроса.


Холандците имат и такава психика, доста твърди са като убеждения относно националност, национализъм и кой какво. Мен са ме шамарили през пръстите за сгрешена дума. Такива са им убежденията, и са такива хора. От холандец съм чула да сочи с пръст наоколо и да казва, ние сме таф гайс. Да превеждам ли какво значи?

Такива са, и те самите казват, такива сме, и не вярваме нещо да ни промени. Просто са си такива хората и си държат на националните неща.



С немски става в момента навсякъде близо до границата с Германия, или поне аз не съм видяла някой да откаже нарочно.


За монетите, вдигам ръце. В къщи имам една ваза с какви ли не банкноти, монети и щуротии. Преди няколко години детето си играеше с тях, сега прави търговия с мен и ми ги продава




Бях му подарила 30 швейцарски франка, дотук три пъти ми ги продаде за друга валута, и аз се правя на умрела лисица


Нека се обиграва детето с валути и курсове...току дотича да разменя нещо от вазата, ела да видиш, курса на това и това е паднал, а това и това се е качило, дай ми това аз ще ти дам онова



В момента имам адски много индийски рупии, те изглеждат да са много, но курса им е нисък. Требе да попитам къде да ги обменя


А, забравих, и няколко китайски юана


Тея са непродаваеми...не знам какво да ги правя




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано28.05.11 22:00



Не съм живяла в Холандия, била съм за малко там. Но моето впечатление е че са по-склонни да говорят английски, отколкото немски.

Със сигурност човек ще е известна степен изолиран ако не говори/разбира холандски, няма спор. Не знам как е да живееш там, но от това, което съм видяла, мисля че английския е доста ин, за разлика от Германия. ( за Франция няма смисъл да говорим

)


п.п. Бре, твоя син сигурно има някакъв особен талант Все пак това е "евро" поколението,за моята дъщеря само това е важно, даже не знам дали е наясно как се казват другите пари ( освен долари и евро) Трябва да я питам, до сега е казвала само за цифра.

Редактирано от Deern на 28.05.11 22:01.



Тема Re:нови [re: !Roxana!]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано28.05.11 22:51



Сто хиляди пъти обясних и в клуба на чужбината и тук, че само с английски в Холандия не може да живееш нормално. Оставаш социално изолиран. Ако околните холандци благоволят, а те са трудни на благоволение, ще ти преведат какво се случва наоколо. Ако не благоволят, ще блееш като овца на поляната.

Това с пълна сила важи и за тук



Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 01:53



Виливар, моя опит е, и напълно го твърдя, не може да живееш 9 години в една страна без да научиш съответния език.

Баси, това са 8 години баси.


Просто требе да си опериран от мозъчни гънки, друго обяснение няма.


Аз в Африка ебаси, научих арабски на левъл фърст. В Да Недарландс от зор научих левъл фърст просто щото никой не ми даде шанс да говоря на инглиш когато ставаше дума за оцеляване и професионализъм.


Тотално не моем да повервам, че не са я изчанчили за 9 години да научи дъч. Нема такова нещо. Не и холандците, ако си виждала холандец изобщо.


Просто нема да я държат на работа, нито ще живее нормално където и да е в страната. На мен ми дадоха ултиматум, учиш или изчезваш от хоризонта. Ся, че не си го знаела, може да се намери оправдание, ама оправдание немаш, ако пак откажеш да го учиш.



Холандците са строги та луди националисти.


9 години в Холандия, и нито дума холандски? и това ИТ кадър? хахахааааааааааааааааааааааааааааааааа.....



Къде са и трите езика? дотук едва отпецва инглиш, ама само ако друг е писал и чел...и вероятно с гугъл преводач




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 01:58



Това не е врно.


Де що имаше холандец, само да го барнеш, говореше поне три-четири езика, като минимум.


Немски е просто на шега, за тях това е нашия руски ако не и по-лесно.

Английски и още един език по желание учат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в училище. По южната граница френския преобладава, заради Белгия и Франция. По немската граница не можеш да видиш ни един холандец да не знае немски, аз поне не съм видяла.


Не ме разсмивай, и иди на екскурзия в кой да е град на Холандия. Не може да ти е скъпо. Ще се забавляваш, и ще видиш същото, хващам се на бас.




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re:нови [re: !Roxana!]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано29.05.11 02:55



Виливар, моя опит е, и напълно го твърдя, не може да живееш 9 години в една страна без да научиш съответния език.


Роксана, не знаеш какви екземпляри съм виждала тук

12 години живее тук, 12! И знае само да поздравява и да казва "чао". Ама се е набутал в гетото сред други сънародници и не е мръдвал от там тия 12 години. Къде да научи езика, когато почти не вижда жив норвежец (за телевизия и вестници даже не питах, за какво да чете като не разбира?), не е намерил време (и желание?) да се запише на езиков курс ... Ама в Норвегия живее иначе - географски да, социално и всякак по друг начин - не. Как живеят тия хора така, какъв живот е това ... За забулените им жени, които не излизат от вкъщи, освен до болницата да родят поредното дете, няма да споменавам - това не е живот и тяхното.
Добре, че стана задължително да се учи езика и повечето групи чужденци са задължени да изкарат 300-часов курс, ако ще се установяват тук. Някои си плащат, на други им е безплатен. Има някои групи, за които изискването за езика не важи, де.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: !Roxana!]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано29.05.11 09:20



Писах че съм била в Холандия. Английският език е привилигирован от чуждите езици, дори официално, което не мога да кажа за Германия например.

Най-близкият град до германската граница, в който съм била е Гронинген, там също английския е 1ви език, а немския 2ри.

Сега се сетих за няколко български (тогава) докторанти по физика. Те работеха и говореха само на английски, което в Германия не е често срещано. Имаше и една преподавателка в университета (българка), която преподаваше само на английски и с немския си мъж говори само английски и български и много рядко немски.


Сетих се и за сбирките на тукашните американци, някой от тях не знаят немски. Има един нов, който още не го познавам и е живял 2 години в България и говори перфектен български, но не и немски




Така че изводът: В академичните среди в Холандия, английския е абсолютно достатъчен.



Тема Re: Въпрос към Roxanaнови [re: Deern]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 13:02



Пък моят опит е абсолютно обратен на твоя.


Да, започнах да работя с английски, но още първия ден ме шамаросаха през пръстите и ме накараха да уча Дъч. Задължително ми се говореше на Дъч, и само в официални моменти, когато трябваше да си предавам работата на инглиш, това се коментираше на инглиш. Като не разбрала, си беше за моя сметка, те считаха, че не може да толерират незнанието ми. Помагаше ми се на Дъч колкото искам, включително за да го уча и разбирам.


Просто стоях там по-малко от година кръгло, а това не е достатъчно време за научаване на език. Все пак разбирам достатъчно и знам какво да измрънкам, ако много се налага. Истината е, че без да го практикувам, съм забравила повечето неща, но също така съм сигурна, че ако пак поживея там, ще го проговоря отново.

Да, много са любезни, но по въпроса за собствения си език са категорични и не правят НИКАКВИ компромиси. При кандидатсване за работа, знаенето на Дъч се посочва като първа необходимост, или желание да го научи. Обявите за работа се формулират в тоя смисъл (да търся ли линкове? и сама можеш да си ги намериш от холандски джоб сайтове....) че се изискват такива и такива езици, и някъде се подчертава, ДОБРО ВЛАДЕЕЕНЕ НА ДЪч, иначе кандидата ИЧ да не аплайва даже......ще му се посочи пътя още на подбора на СВ-тата....





Абе що не си погледнеш сайтовете за работа? ами се правиш на луда?


Аз не приказвам за да се намирам на работа, а защото съм го видяла с очите си.


Всеки, който отвори сайт за работа в Холандия, може да види колко много държат на владеенето на Дъч.


Истината е, че не желаят изобщо да правят компромиси по въпроса, и престани да се правиш на луда, защото това е положението.


В силно интернационални институции може да е по-хлабаво, но пак е само по-хлабаво, и само толкова.

И какво, като ти се прави известно време компромис в работата ти, ами къде отива частния ти живот? и там ли мецаш и чакаш некой да ти превежда?

Абе що не спрете да приказвате глупости....


@ Виливар, това, което си описала, е гето на мюсюлмани и то неграмотни, бедни и силно религиозно фанатизирани.


Скромната, ако е вярно какво се описва, била ИТ, и говорела уж три езика (хахаахааа.....) ама не и холандски....


Просто приказките й са толко несвестни, че тая е направо с поведение на циганка....непрекъснато се хвали, пък досега не сме видели наистина какви езици говори, показва тотална неграмотност и незнание на елементрани неща, и непрекъснато разнася клюки и интриги по целия дир, първа сврака


За гетата на мюсюлманите съм съгласна, ама скромната разправя, че не била такава. Ит-тата са умни, невъзможно е ИТ да не проговори един език даже просто от слушане в една страна, за 9 години.


Е, аз го проговорих още на първия месец, макар смешно и тромаво като начинаещ. Абе, просто не се връзва и това е......




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано29.05.11 13:26



Роксана, не знаеш какви екземпляри съм виждала тук 12 години живее тук, 12! И знае само да поздравява и да казва "чао". Ама се е набутал в гетото сред други сънародници и не е мръдвал от там тия 12 години. Къде да научи езика, когато почти не вижда жив норвежец (за телевизия и вестници даже не питах, за какво да чете като не разбира?), не е намерил време (и желание?) да се запише на езиков курс ... Ама в Норвегия живее иначе - географски да, социално и всякак по друг начин - не. Как живеят тия хора така, какъв живот е това ... За забулените им жени, които не излизат от вкъщи, освен до болницата да родят поредното дете, няма да споменавам - това не е живот и тяхното.
Добре, че стана задължително да се учи езика и повечето групи чужденци са задължени да изкарат 300-часов курс, ако ще се установяват тук. Някои си плащат, на други им е безплатен. Има някои групи, за които изискването за езика не важи, де.




Виливар, даже тук в УК, не може да живееш нормално, ако не знаеш инглиш. Смятат, че никой няма извинение.


Трябва да ти кажа, че въпреки че съм работила повече от 15 години на инглиш преди да дойда тук, пак имах проблеми с доказването на езиковите ми знания. Накрая се отказах, защото заедно с езика се подразбират да знаеш и типично национални неща, като например аз трябваше да уча наново езика и да изхвърля всички американизми от речника си (любезни са, но ....просто звучиш като изкопаемо като почнеш да ръсиш американизми и след няколко пъти почваш да ги дразниш, ако не си поправиш речника.....) просто не става, не можеш за незнание на стил и специфични думички да изглеждаш като клоун.....


Тук трябваше да науча отделно всичко, свързано с готвене, защото кога съм яла аз в България чатни, или нът роуст.....ние нямаме такива неща, а и да съм знаела английски, едва ли съм знаела специфични понятия за готвене ....


После, тук си имат пак типично национални традиции, особено за пиене на чай и кафе. Ми требеше да си сменя навиците от-до...само защото тук никой не прави това, което правех аз. Ми невъзможно е.....те така го правят, и като почнеш да искаш нещо различно, то просто не е възможно да го получиш или требе да обясняваш два часа неща, които за теб са навик, а за тях са смешни и непознати....


Примерно, чая в УК (обикновения чай, който се пие на лягане, ставане и специално задължително по чаено време) е много силен. Е, аз в България си кисна торбичката по 5 минути и ми харесва. Тук първия чай който изпих така, ме отрови направо, толкова силен става. Тук хващат торбичката, слагат я с лъжичка точно за две секунди и я вадят и я слагат в специално малко съдче встрани. Съдчето се сервира заедно с чашата, чайника и миниатюрна каничка с мляко. Просто така го разбират, така го пият, и го правят по 15 пъти на ден. Ние просто имаме друго разбиране, и ти знаеш какво описвам, това са културните различия.


Скромната прави впечатление на човек, който само е чел вестници и няма и понятие колко е различно да тръгнеш от България и да се промениш тотално, за да се впишеш в различна културна среда. И не е възможно да не се промениш, просто се забравя и ден след ден, за да се интерираш, бавно се променяш, и не е възможно да останеш същата с български навици в друга страна, просто защото българското наоколо лиспва и по принуда трябва да го подмениш с другата култура.


Скромната не е и помирисвала Холандия, на нея й липсва тая културна промяна, която се получава след дълъг живот в съответната страна.


Виж как пада от небето за специфични неща, които на теб и мен са добре известни, и на Виливар също.

Това е ужасно смешно поведение на лъжкиня, която има ниско самочувствие и се опитва да шашка другите с измишльотини, и не разбира как сама се прави за смях.


Ето такива дребни неща са много показателни и издават лъжите й. Виж как Митре няма как да го хванеш да лъже, той е живял повече от 30 години в Израел и познава в детайли страната и всичко. Ето, Виливар също има опит и говори свободно за това в държавата, в която е (Финландия ли беше, Виливар?)

Ето ти знаеш много за Германия, и отллично разбираш, че това е необходимо, за да се интергираш и да живеееш нормално в друга страна. Кажи сега, възможно ли е да живееш нормално в Германия, ако не знаеш немски? не, нали?


Ето, аз съм живяла и пътувала в други страни в последните 4-5 години, и знам от първо лице какво съм видяла по света.


На скромната тея неща базово й липсват. Лъжите й са толкова прозрачни....






Да живееш 9 години някъде, и да не научиш местния език? требе да си тотално неграмотен и тъп! аз това не го вервам!



А па да работиш във въпросната страна, и да не научиш езика? бе това е всеки ден да ходиш на работа и да общуваш с куцо и сакато.....пак ще научиш езика, даже само като вървиш по улицата и четеш реклами и пътни знаци.....



Баси, просто не се правете сами за смех....ебаси.....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.