Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:50 15.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Европа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Имате ли такива познати емигранти  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано06.04.10 13:13



Имам чувство, че доста от емигрантите никога не биват интегрирани и не постигат щастлив и пълноценен живот в чужбина. Единствените периоди, в които живеят и се радват на живота са ваканциите в БГ, за които всеки дребен повод може да е оправдание да се състоят. Там са им приятелите, там има на кой да хвърлят детето за отглеждане и да се юрнат да живеят като невидели пубери.
Кво ще кажете, така ли сте и вие, имате ли такива познати, много ли са....




Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано06.04.10 14:20



Познавам, ама са единици. Разпознават се лесно по вечното недоволство от живота им в държавата, в която са, и вечното възхваляване на България и живота там. Такива били местните, онакива били, не искали да се сприятеляват с тях (все едно в приятелските отношения не са две страните), гадно било, храната била лоша, всичко било лошо ... Да се чудиш какво правят тук, а не се върнат в България.

Do what works or do what's right?


Тема Re: Имате ли такива познати емигрантинови [re: NikiFin]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано07.04.10 07:51



Имам или по-скоро имах такива познати преди години, а после повечето от тях си заминаха за България за постоянно или промениха нагласи. Винаги съм се чудела на хората, дето се намират някъде и не се опитват да изживеят напълно и пълноценно това, което им подарява съдбата днес. Ама те и в България са си такива - предпочитат да мрънкат за настоящето си и да живеят с мечтите за 15-те или 20-те дни почивка, когато се надяват, че "ще живеят" и обикновенно този "живот" се свежда до ходенето по заведения, шопинг терапи и срещи със стари познати, съпроводени с разговори за миналото.

Пак опира до това - кой какъвто си е.
А в Дания как стоят нещата? Има ли много подобни българи? Въобще там има ли българи, които са само за малко по предварителни планове / студенти, женени или омъжени там ги изключи/?



Тема Иманови [re: lrini_ex]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано07.04.10 13:48



А в Дания как стоят нещата? Има ли много подобни българи? Въобще там има ли българи, които са само за малко по предварителни планове / студенти, женени или омъжени там ги изключи/?


Моят бившият,на който не му харесва севера, макар че пътува доста-доста често по работа. Харесва му България, не съм го чула да мрънка, дори напротив

Той пътува на север, а ние на юг, даже почти се разминахме.

Миналата седмица разказа колко сняг имало в Дания. А ние му разказахме колко слънце има на юг от България

А пък сегашният ми приятел се оказа по-приспособим от мен (в севера и юга)
Аз имам положителна нагласа към юга, но правилата там са в разрез с концепта ми и често ми се карат когато несъзнателно правя неща, които са нормални на север и почти всеки ги прави, но явно не са окей на юг.


by himbeer

Тема Re: Имате ли такива познати емигрантинови [re: lrini_ex]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано08.04.10 10:52



Има разбира се студенти уж дошли за малко. Поне на думи. Не им харесвало тук и т.н. Ама наблюденията ми, че не спират да търсят шанс точно тук да се установят и ако им падне го правят. Но като че ли пак си оостават прекалено силно обвързани с БГ. От Дания явно само парите им харесват - нито харесват тукашните хора, нито могат да намерят общ език с тях, нито да ги разберат и изобщо... харесва им само чистотата и шанса за добър материален статус.
Но разбира се има и такива, които толкова са се унесли да се интегрират, че дори на децата си не говорят български и препдочитат вместо да ходят в БГ да си канят роднитите и приятелите тук




Тема Re: Имате ли такива познати емигрантинови [re: NikiFin]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано09.04.10 21:20



Последните, разбира се, са отврат. Имам едно такова приятелско семейство в Гърция. Децата идват у дома само за да си говорят на български - това е тяхната реакция - колко ще задържи, това е друг въпрос...



Тема Re:нови [re: lrini_ex]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано09.04.10 21:39



Щом въобще говорят български, то значи и вкъщи се говори български.
Дори и ако роднина, който живее наблизо, но не и с децата, говори български, те пак няма да го говорят.

Мисля че е много добър вариант ако 1 родител говори български.

Мисля че е важно децата да чуват правилна реч, а и мисля че езикът се обогатява главно вкъщи.


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано09.04.10 22:02



При вас е различно, скъпа, а и при нас беше различно. Сега родителите на българчетата се стремят да говорят в къщи на съответния език / гръцки при нас/ не знам защо. Имам няколко кръщелничета, българчета, дето обожават да идват у дома и казват, че им харесва да слушат българска реч - понеже аз им говоря целенасочено на български.... Скоро родителите ще се осъзнаят, че всеки език е богатство, ама да видим кога....
Иначе, съм имала ученици деца на българи, дето не знаят и дума български и искат да научат.... Това е другата страна на въпроса.



Тема Не мога да схвана разликатанови [re: lrini_ex]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано09.04.10 22:13



Наистина в такива случаи езика е подарен.

В Гърция това не се ли обсъжда прти детски лекар?

На мен детски лекар ми е казвал, че е добре децата да чуват правилна реч, дори задължително. И е добре 1 да говори местният език вкъщи.

А за сам родител се преценява индивидуално.


by himbeer


Тема Re: Не мога да схвана разликатанови [re: himbeer]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано09.04.10 22:24



Не зная какво ги съветват детските лекари - но доколкото съм запозната, българите тук слабо се интесуват от мнението на педиатри. Може би се дължи на трудността на живота като цяло на емигрантите. Не зная. Опитвала съм се да повлияя доколкото мога, но това, в крайна сметка , си е решение на родителите.

Редактирано от lrini_ex на 09.04.10 22:27.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.