Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:13 21.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Европа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано11.03.10 09:59



Така е, произношението е най големия чеп на датския. Грамататиката е лесна, изобщо много не е проблем да го научиш да го четеш и пишеш правилно. Ама говоренето си е жива мъка




Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано11.03.10 10:06



то точно с датския му е проблемът. Да не мислиш че в детската са се загрижили за българския му. На датски не говори добре според тях в сравнение с др деца. Имаше тест за милтиезични деца и го мина успешно. Ама не им стига. Сега са мобилизирали и логопед. Отделно има даскалка само за него да го озаптява, че редовната не смогва.
Да ти кажа кефя се злобничко и тайничко. Защото тукашните деца са такива послушни роботчета и датчаните си мислят, че като ги слушат значи са големите педагози. Ама Давид им се опъна. Нека видят кво е да се гледа нормално темпераментно дете. А непретенциозни кротушковци всеки може.






Тема Re:нови [re: lrini_ex]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано11.03.10 10:30



в нета е пълно с форуми. Пиша в няколко. Ако някъде не ми хареса просто спирам да пиша там. Единственото място където със сигурност мога да бъда намерена е в личния ми форум

.
Но той разбира се е личен форум, а не обществен кенеф и е за хора, които по един или друг начин имат нещо общо с мен, приятели, добри познати и такива, които искат да ме опознаят .




Тема Re:нови [re: lrini_ex]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано11.03.10 11:40



Не съм живяла там, но често съм гостувала


Сега се сетих друго типично солунско - казват pane и в Атина ме питаха често дали съм от Солун
Аз и сега си използвам пане вместо дългата форма, просто защото е по-кратко


Твоя пример е толкова двузначен и точно се заиграва със се и су
Ама като им знаеш особения говор, няма място за страх

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано11.03.10 11:44



Разбирам, аз реших че притеснението е заради другите езици.
То пак може причината да е заради събирането на три езика, та накрая да има проблем и с трите, но и да има проблем, хубаво е, че му се обръща внимание.
Правили ли са ви намеци да му говорите само на датски?

Do what works or do what's right?


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано11.03.10 12:14



Според тях има проблем, защото др многоезични деца в детската си говорят датски нормално.
Намеци да говоря на датски не са ми правили. Питали се ме на какъв език му говоря и съм казвала, че е български, че така съм решила и така ще бъде. Но дори и според тях така е най добре, дори специалисти са ми го препоръчвали.




Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано11.03.10 14:16



Никога не ми е хрумвало да се занимавам с датски или да разбера от коя група езици е . Я кажи нещо по-подробно - към коя група езици спада, има ли учебници по датски на български /или поне на английски/, каква е най-голямата трудност при произношението. Сега ми се възбуди интереса.



Тема Re:нови [re: lrini_ex]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано11.03.10 14:23



Трудното е, че почти всичките им звуци са различни от нашите и съответно не сме свикнали да си изчепим езика по този начин. Освен това имат доста звуци, които в моите уши звучат еднакво, но те си ги заличават и ако не го кажеш точно по техния начин не те разбират. Говорят някак си с гръкляна. Имат и т.нар. glottal stop, спиране по средата на думата което се прави с гърлото.
Мисля че принадлежи към германската група езици заедно с английския. Те затова и учат английски много лесно и бързо, само от ТВ го научават.




Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано11.03.10 14:25



Въпросителните им изречения са със обратен словоред, както в английския или имат нещо специфично? Ти как и с помощта на кои книги започна да го учиш?



Тема Re:нови [re: lrini_ex]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано11.03.10 20:31



Да, граматиката прилича на английската, но има и доста разлики. Забележително е че т звучи като д, д звучи като т, к като г и г като к, п като б и б като п

.
Аз съм учила от къде ли не. Но произношението само на училище се учи, няма др начин.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.