Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:32 27.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Европа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Е, какво се промени за 2 годининови [re: Aлбeнa]  
Автор finntroll73 (непознат )
Публикувано22.04.08 09:36



Здравеи,аз съм току що влязъл нов във форумите.Ами незнам дали ще стана по-богат във чужбина,но едва ли ще съм толкова беден колкото в България.



Тема Re: Е, какво се промени за 2 годининови [re: finntroll73]  
Автор Фиш (SandsInMyShoes)
Публикувано22.04.08 22:22



Важното е да се чувстваш доволен, спокоен....някой знае ли дали мястото, в което е било отредено да се роди, е било правилното?!!!

Бъди здрав!



На чешмата видях едно дете да пие от шепите си ...... захвърлих чашата.

Тема Re: Е, какво се промени за 2 годининови [re: Aлбeнa]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано22.05.08 02:30



Аз бих те запитал какво се промени за 2 години в бг?Защото не виждам какво толкова много се е променило.Не плащат заплати на обикновенни келнери,сервитиори или учители по 1000евро да речем.Какво стана с големите пасти на правителството????Или да ходим да блъскаме по строителството по обектите общаци за 700лв при наем 400 например,и ако докараме хилядарката при цени като при мен тук в норвегия горещу да възхваляваме бога(опаа станишката и доган)ха ха ха.Знаеш ли когато преди 2 месеца разбрах че за да получа норвежки паспорт сега,трябва да се откажа от българско гражданство понеже тук вече не разрешават двоини ми се доплака.По носталгия по родината.Явно съм забравил за 6 години каква мизерия беше наистина преди в бг,по провинцията и на кваертири по големото село.Преди години ми е идвало да изгоря бг паспорта си,сега не ми се сменяше гражданство допреди дни.И какво да о1аквам за 5 години стаж в бг като пенсия??Колко накуп здравни вноски трябва да платя на нзок при евентуалното ми връщане за в бъдеще?Защото съм имал неблагоразумието да се прибера.И да се отчитам поетапно дали живея в бг или не,та да ме освобождават от вноски ктм нзок.Дали българия ще ме защити като български гражданин по света един ден ако ми се наложи с помощ на посолство или друга организация ако недаи си боже стане нещо като с медиците ни в либия?????Знам колко защитава,на бългаската държава и правителство не им пука грам за които и да било българин по света?Какво бъдеще има детето ми в бг?Културно,духовно и финансово?Колкото и да не ми се разделя с българския паспорт,макар и толкова да мразя държавата,но си обичам родината,приятелите и родния краи,въпреки всичко ще заглуша гласа на сърцето,чуствата,носталгията и емоциите и хладен разум(макар и да сгреша един ден)ще избера по-рентабилното,по-сигурното и по-логичното-норвежкия паспорт.Каквото яице ми се пече на задника сега си нямаш представа.Ама донекъде и аз съм за това и в бг да се премахнат двоините гражданства за чужденци.Или турчин-или българин,или руснак,украинец и пр...или българин.От всичко наи-много желаех да запазя двоиното си гражданство,ама норвегия казва вече не.Това говори за желязна политика.Само имотите ми в бг да спася някак си,на някои с бг паспорт,или пък като притежател чужденец и това е.Истината е че и децата ни ще си умрат в тази каша ,хаос и мизерия в бг и пак нищо няма да се е променило.Не всеки е компютърен специалист в бг,не всеки е на някои момче или племенник,не всеки е фирмаджия укриващ данъци........мога и до утре да изброявам за хората от сивата икономика,домогвания и пр.Нищо не се е променило в бг-богатите и хоерата на някои си са все по-богати ,другите обратно пропорционално на това,все по-бедни.Радвам се че все пак имам собствен компютър в чужбина ,защото в бг щях да го изплащам с години сигурно,ако въобще щях да съм жив сега.А не съм пенсионер а на 35 год.Да уредим бъдещето на децата си,то нашата така или иначе сбъркана....!!!Маи думата норвежки пенсионер ми звучи по представително,отколкото български.На двата полюса са норгето и бг в стандарта.Какъв живот в бг,какво оставане,кви квартири и хлебарки по софия,кви чанти с провизии от село,ква пък заплата на село,кви переспективи въбще.Ако бях крал,убивал,взривявал поръчково или ако бях мутра нямаше да съм в чужбина.Ако бях политическо протеже също нямаше да съм тук.Обаче тези понятия и думи са ми под достоинството.Гледах днес битиви жена със спукани гръбначни прешлени вследствие на набити кучки(спирачки) от шофиор на маршрутка в софия.Жената иска да съди фирмата превозвач,ама как да стане като въпросния шофиор не дал на никои билет.???Та липсвало доказателството!!Направи си сметката в каква държава искаш ти да задържиш да не изтичали мозъците и младата работна ръка навън.Не са само парите и липсата им в бг,ами всичкото е такова и законодателството и уредбите и престъпността в деиствията на властоимащите и институциите всеки ден.Аз ако бях тоя като се заослушва да не дава билетче щях да му тегля един бои,пък да го и обера даже та шефа му да не види кяр от укритите данъци.Каква държава.....пълни лиоловци сме!!!

Човека е ненаситен.Винаги иска да има това което не може!


Тема Re: Е,нови [re: finntroll73]  
Автор GabaBerezkin (непознат )
Публикувано22.05.08 19:01



Това ще ти е най малкия проблем: "Колко накуп здравни вноски трябва да платя на нзок при евентуалното ми връщане за в бъдеще?Защото съм имал неблагоразумието да се прибера.И да се отчитам поетапно дали живея в бг или не,та да ме освобождават от вноски ктм нзок"

Задругите неща дето си ги написал...думи нямам.



Тема Re: Е, какво се промени за 2 годининови [re: didimon]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано11.06.08 13:25



Пиши на български и без цифрички за да може да бъдеш разбрана.



Тема Re: Е, какво се промени за 2 годининови [re: finntroll73]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано11.06.08 13:36



Мнението ти е на места доста недалвновидно и прекалено повлияно от норвежкото ти битие. Нямат смисъл повечето неща, които казваш. В смисъл не са глупости, просто са тип "е и?" или отдавна дъвкани изводи без особено значение или поука.
Можем много да говорим за Норвегия, щото са ми основни партньори, само че аз лично за себе си не виждам перспектива точно там. Страната е перфектно уредена, сигурна, социална, богата и т.н. Но, арогантността на младите норвежци и чувството за пренебрежение към останалите ще им изиграе много лош номер в най-скоро време. Просто са прекалено напред спрямо останалите държави и този дисбаланс не е заложен в икономическия финдамент, което неминуемо ще доведе до проблеми. Мерси, ама имате там само едната сигурност, чувствате се бели хора само като пътувате по евтините страни. Това което един норвежец от ежедневно битова гледна точка може да си позволи е по-малко от редица държави на юг. Просто цените са ви големи.



Тема Re: Е, какво се промени за 2 годининови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано21.06.08 02:50



Просто си абсолютно,безупречно прав.Не ме разбираи погрешно,че кои знае колко много благославям Норвегия.Напротив.Еи сега със болка на сърце ще трябва да се разделя със българското гражданство.Защото не ми се ще един ден на старини да го издухам за пенсия от Норвежците само защото съм я карал на носталгично-патриотично нотка и пренебрежително съм проспал момента за норвежки паспорт.Дори и да стана безродник,родоотстъпник в очите на повечето и продажно мекере,аз си оставам българин по бит,душевност и манталитет.Това няма как да се изкорени.Правя го заради детето си което с него или след него ще свърши рода ни български.Това защото норвежците казаха не на двоиното гражданство.А да тръгна да продибивам след време българско наново,и да изгубя завинаги норвежко..........дълга и широка.Не ги харесвам норвежците,знам че в интелектуален багаж съм нива над тях,но щом гадните ни тъпи политици ни докараха дотам да сме просяци по света ........нека си сърбат попарата.Ще останат накрая циганите и пенсионерите за цвят и смрад в България.Няма да има демек след време вече кои да будалкат

!Които иска да развива бизнес по (честен начин) в България където шуробаджанащината е на висота(както и тук помеждувпрочем),негов проблем.За мене не е нормална държавата ни подиграла се с не едно поколение пенсионери ,млади и трудоспособни.150 лв пенсии,400лв заплати.Не говоря за софия.Защото там и 2000лв да изкараш пак са малко.Оказва се че които работи за 1000,все едно изкарва по 300,400 след сметките и консумативите.Мерси от буркани,тавани,строежи,автомивки,магазини,ресторанти,печатници и каквото се сетиш още.И все за 150-200лв,90те години.Един люлински скин ми го каза,с избите зъби и омърян целия.Що вика си дошъл тук да те гърбят тези преселници селяндури шефове>??Що не си стоя у провинцията.По-добре първи на село,отколкото последен в града.Изръчках я цяла софия 5 години наред и все за нищо.Докато общи познати тогава работеха в магазини за фирмени обувки за по 800,900лв на граф игнатиев.Е които има връзки и си е от шопето става работата.Другите от прованса да влачат там.Боже ,боже и 2000 евро заплата да ми дават в София там не отивам.Нито пък ще е към бг.Тук здрав,болен все ще съм по добре.И с работа и без работа.Норвежците ми се смяха как мога да се двоумя изобщо за паспорта и гражданствата.Ами викам родина ми е,чуства,дори и мащеха.Ами какви чуства може викат да имаш към една злобна бедна мащеха???Мислех че се заяждат,сега попрозрях че ако се прецакам с нор.паспорт по любов и носталгия към бг,това ще ми е наи-голямата грешка може би.Като станаха наводненията в азия норвежците издърпаха своите веднага.Както и за други неща.И пари и хуманитарни помощи с години наливаха там.А за бг и бившия соц са ми казвали че не заслужаваме да ни се дава,защото които прилапа мангизите и става като диктатор на бананова държава.И са прави да ви кажа.Колкото и да не ми се щеше да го вярвам,все си мислех че едната чест ни е останала на нас българите,ама явно не е.

Човека е ненаситен.Винаги иска да има това което не може!

Тема Смях в Залатанови [re: Aлбeнa]  
Автор Zoe ()
Публикувано09.07.08 13:13




"Не мога да си обясня защо всички кадърни млади хора се насочват на запад при положение, че България се разви изключително много в последните години и постоянно ни заливат чужди инвестиции. Тук можеш да изкараш много повече пари с честен труд и малко акъл отколкото където и да било другаде."

Мила и ние иЗкарваме с честен труд и много акЪл кЪм 2000 ЕВРО на месеz нето.
Направи леко сравнение с вашата оферта от 300 Евро нето За съЩия труд и НАИ СЕТНЕ Ще се раЗреши таЗи голяяяма Загадка...



...and may the force be with you!


Тема Re: Ето какво се промени:нови [re: Aлбeнa]  
Автор gogoonthego (с единиякраквън)
Публикувано27.07.08 19:56



Миличка, разбирам, че работата ти изисква от теб да осигуриш на тукашния бизнес млади и кадърни хора. Изказванията ти са очевадно повлияни от това, демек - „интереса клати феса“. Говориш откровени лъжи. Може би някой от четящите тук ще се хване на въдицата ти. Освен това не всички ще искат да се заврат в клоаката София само заради високите заплати. Искаме да сме добре заплатени и в родните си градове.

Ето някои неща, които се промениха през последните 2 години.

Цените на хранителните продукти например - при някои стоки промяната е над 2 пъти (това е над 100%)! Олиото например неотдавна беше към 4 лв литъра. В Германия е 90 цента, или към 1,75 лв. Някой беше писал някъде - „Я се опитай да внесеш олио без да имаш депутат зад гърба си!“.
Сиренето в един хубав момент от тези 2 години скочи до 6,50 лв/кг - толкова нагла цена, че местният супермаркет спря да зарежда толкова скъпи сирена. Аз и много други започнахме да купуваме сирене фета („Дунавия“), което си остана на 3,90 - 4 лв килото. След известно време другите марки сирена си взеха поука и намалиха доста цените - така че доскоро купувах хубаво саламурено сирене на 4 лв килото. От около месец се пробват пак - я на 4,80, я на 5,30 - познай колко се купува - фетата си е все така на 3,90.

Билетчетата за гр. транспот в София станали 1 лв, в другите градове също има сериозно покачване, някъде с натиск от мутри - не е нормално да скочат синхронно от 0,50 на 0,80 лв. След седмица обаче цените се върнаха обратно, който возеше на 0,50 или 0,60 лв, си имаше огромна клиентела и си я възвърна. Вече ходя по-рядко с колелото до работа - преди имах стимул - на ден спестявах 1,60 лв. - че това си е един обяд!

А, да - сложиха ни нов водомер от ВиК. Дотогава имахме по 7-8 кубика месечно, сега към 20-30.

Ето обаче какво не се промени за 2 години: Държавата продължи да поддържа позорно ниска минимална работна заплата - на фона на зверската инфлация. Вярно, качиха я от 200 на 220 лв, ама с 10%-ния плосък данък тя пак си е 200 лв, така че ПРОМЯНА НЯМА. Или ако има, е към взе по-зле. Защото преди година цените на хранителните продукти бяха почти 2 пъти по-ниски. А с 200 лв заплата най-много да успееш да се нахраниш в тази държава. Тока и парното ще трябва да ги крадеш.

Управляващата тройна коалиция (триглавата ламя) е все така нагла, че и повече.

Моя колежка англичанка си оставя 2-те къщи в Самоводене и отива да преподава в Китай - ще й плащат двойно повече, плюс квартирата й, тока, и транспорта до работа и обратно. В частната гимназия заплатата й стана недостатъчна при тази инфлация. Жената сподели, че от 3 години наблюдава как България върви по нанадолнище, и става все по-зле. В последните месеци се налагало да посяга към спестяванията си в банката, за да върже месечния бюджет.

Феодалите останаха все така стиснати („толко алчен че от седмица не срал!“) - и огромна част от населението работи колкото да върже двата края. Ти, Албенке, укоряваш младите и кадърни българи, че „слугували“ на „измислени европейски фирми“. А тук какво е?! - не е ли това крепосно селячество, демек - феодализъм?!!

Сега ме слушай много добре, Албенке, няма да повтарям: На почти 34 съм, и никой феодал досега не ми е плащал достатъчно добре, че да спестя за макар и употребявана кола. Толкова са стиснати, че си намерих по-добре платена работа в провинцията, отколкото в София. А софийския феодал се сети да увеличи сериозно заплатите чак като му избягаха всички ключови служители (освен любовницата му, ама той на нея й подари Citroen и й плаща в пъти повече).

За финал ще задоволя любопитството ти относно това - кое кара младите и образовани българи да бягат в чужбина.

Едното е очевидният геноцид срещу собствения народ тук.

Другото ще ти го обрисувам с пример: наскоро спечелих докторантско място в европейска страна. Брутната заплата (не стипендия!), с която започвам, е 3600 евра месечно. За сравнение - последния феодал, при когото работих, ми даде преди 2 години стартова заплата 400 лв, след няколко месеца чак стана 600, в началото на т.г. ми я увеличи на 650. Работех поддръжка на компютрите, но не мога да си позволя да имам личен лаптоп, а няма кой да се сети да ми даде служебен. Когато преди месеци разбра колко съм отвратен от гадостите в тая държава, и смятам да се изселя оттук, ми я качи на 750 - бил съм ключов служител от когото не искал да се лиши. Но... „ти закъсня, ужасно закъсня...“. Старшата ни литераторка отива в Украйна да учи бесарабските българи. Колежката по физика отива при мъжа си в Германия - наш бивш колега, който миналото лято спечели аспирантура по астрофизика в Хайделберг. Аз също съм физик и живот и здраве след 2 седмици отлитам. За колежката англичанка дето преподаваше английска и американска литература ти казах вече, че отива да преподава в китайски университет - 16 часа седмично вместо досегашните 24.

Та... 7000 лв спрямо 750 лв - как ти се струва?! И недей да ми говориш за слугуване - отивам да върша блага научна работа, която ми е по сърце, освен това е много перспективна - възобновяем енергиен източник.


Искам вече вън от бълХария



Тема Re: Ето какво се промени:нови [re: gogoonthego]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано31.07.08 14:21



МИ 3600 евро са ти 2500 чисти, което е средното ниво, но десетични проценти под горната средна класа, към която очевидно се стремиш. И ако действително отиваш на добра научна позициа, бих казал, че ти плащат дори малко.
Това, че си отвратен от една държава е по-скоро твой проблем, отколкото реално състояние. Така, че не реди тирирамби, защото много скоро ще се осъзнаеш и ще ти стане мъчно.
Все пак имено в България си придобил качества, които са ти отворили вратите навън нали?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.