Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:38 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Гоблени
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За старите конци... докрай  
Автор Vulpes (КК)
Публикувано28.06.09 01:39



В моето семейство бродерията е традиция. От пра-баба ми насам всички жени са бродирали, правя го и аз. Преди 80-90 години, че и повече, чак до скоро, това изкуство е било съвсем различно. Представяте ли си как са се справяли без детайлните каталози на ДМС и Анкор? Търсили са конци, събирали са цветове, купували са това, което им трябва, и това, което са намирали. Грижливо са съхранявали мулинетата по ракли и скринове (в моя случай - в кутии от шоколадови бонбони

). И така до мен е достигнало едно внушително количество всякакви видове и цветове конци за бродерия, събирани от няколко поколения. Етикетчетата им са с най-различни надписи и шрифтове, от такива без надписи, през "произведени в ДИП КазанлъкЪ" и "Любица Загреб", до "Траен цвят мерсеризирани - цена 0,11 лв."...
Избирам си абстрактни пъстри модели, в които няма светлосенки и нюансите не са от голямо значение. Подбирам си на око от наличните цветове в моето "богатство" и бродирам. Качеството на конците е различно, далеч не толкова добро колкото на тези, които се предлагат сега. Сигурно и цветовете не са много трайни. По тази причина и от резултата има какво да се желае.
Но резултатът ли е най-важен?
Докато бродирам не ме напуска усещането как поколения преди мен са се сдобивали с всеки цвят с тръпка и с намерението да създадат нещо красиво. По една или друга причина обаче не са успели да го направят. И сега го правя аз. Реализирам красотата, замислена преди десетилетия, но останала неосъществена. Но защо? Защо точно аз? Дали защото съм късметлийка, че имам шанс да направя нещо, което е искала да направи някоя жена преди мен, но не са й стигнали дните? Или тези жени са имали повече красота и хармония в живота си от мен и не са имали необходимост да ги търсят в бродерията?
Не знам каква е истината, но моето усещане е, че всяко оживяло мулине затваря един цикъл на стремежа към креативното, започнал много преди да видя бял свят .

П.П. Прииска ми се да споделя, дано темата ми не се приеме като спам. Не мисля, че в друг клуб биха разбрали за какво говоря

Редактирано от Vulpes на 28.06.09 01:45.



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Vulpes]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано29.06.09 13:09



И при мен са така нещата .... Много пъти си търся някакви малки мотивчета, където е лесно съчетаването на наличните конци :-) Покажи някои твои произведения.



Тема Re: напълни ми душата!нови [re: Vulpes]  
Автор LlRA.. (determination)
Публикувано29.06.09 15:58



беше ми приятно да съпреживявам!





Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Karinka]  
Автор Vulpes (КК)
Публикувано29.06.09 23:31



Да, най-сладко е да направиш от нищо нещо


Готовите ми неща стоят на вилата, по-точно тези, които не съм разподарила на приятелки го привърших наскоро и още му се радвам



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Vulpes]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано30.06.09 09:08



Готино е .



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Vulpes]  
Автор KMETA HA HETA (Честни сини очи)
Публикувано01.07.09 12:30



Яко е! Я почерпи една схема, че ще взема да се оженя инак от скука, тея дни...

Не ти е нужен метеоролог, за да знаеш откъде духа вятъра



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Vulpes]  
Автор Vulpes (червена лисица)
Публикувано01.07.09 12:37



На тази улица с кафето нямам схема. Видях го в едно списание - спечелил някакъв конкурс, имаше само голяма снимка, без схема и номера конци. Ших го на око от снимката. Но довечера ще дам линкове на други сладки неща, които си свалих от един платен сайт (макар че преди да ги сваля се заклех, че няма да ги разпространявам

).



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Vulpes]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано02.07.09 17:14



много е красиво ...



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: KMETA HA HETA]  
Автор Vulpes (червена лисица)
Публикувано02.07.09 21:27




Само да не те оставя ерген с тия схеми

П.П. Комплектоват се по първата цифра на файла .



Тема Re: За старите конци... докрайнови [re: Vulpes]  
Автор KMETA HA HETA (Честни сини очи)
Публикувано04.07.09 13:11



Аааа, не се притеснявай де. Те колко жени са ме оставили ерген, та една по - малко или повече, не е болка за умиране



Благодаря за схемата

Не ти е нужен метеоролог, за да знаеш откъде духа вятъра


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.