Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:09 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Гоблени
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Шевицитенови  
АвторRusalja (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 19:14



Шевиците - интересува ли се някой от тях? Ако можете, посочете ми сайтове с шевици.



Тема Re: Шевицитенови [re: Rusalja]  
АвторZuzi (Нерегистриран)
Публикувано27.01.06 23:36



На шевици съм попадала много рядко, но миналата есен видях в едно списание "Добър апетит", имаше няколко. Там отпечатват и гоблени. Малко трудно се намира, но към него има някакъв клуб. Сега са обявили конкурс за картички с шевици - има пуснат мъничък, но много хубав мотив.



Тема Re: Шевицитенови [re: Zuzi]  
Автор flida (минаващ)
Публикувано18.02.06 18:21



Дълго време търсих сайт с български шевици,тъй като и аз се интересувам от тях,но няма.



Тема Re: Шевицитенови [re: flida]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано19.09.06 11:52



Здравейте уважаеми!

Ето няколко моделчета на шевици --> http://alitadesigns.com/cross-stitch/patterns/motifs.php

Надявам се да ви свършат работа



Аз също много обичам шевици! Голяма страст са ми!

"... Аз имам моето световъртене в мен..."

Тема Re: Шевиците [re: Rusalja]  
Автор LadyMorgana (истинската)
Публикувано20.09.06 14:33



Наскоро попаднах на капански шевици - за тях писаха чак в "Дипломатически преглед". Виждали ли сте такова нещо ...... няма аналог сред нищо от това, което знаем като 'български шевици', дори инпотехника на изпълнение. Това е определено хит - не мислите ли?



Тема Re: Шевицитенови [re: LadyMorgana]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано20.09.06 14:43



А как можем да ги видим и ние?

Аз все се каня, но някой ден ще го направя - ще преровя библиотеката и ще си наснимам много неща



"... Аз имам моето световъртене в мен..."

Тема Re: Шевицитенови [re: LadyMorgana]  
Автор ГълъбицaМодератор (наперена)
Публикувано25.09.06 09:49



:) Нескромно ще заява , че съм израстнала с капанските шевици

, Имаме си комплект капански носии - женска и момичешка. За мен разбира се това са най-хубавите носии от всички фолклорни области. И не е само до капанската шевица по ръкавите и престилката, имат изключително карасиви аксесоари към носията- камилска китка ли се казваше, не помня, слага се зад ухото прави се от основата на пуешко или па4е перо, а в кухината висят оцветени в различни цветове вълнени връзки с ока4ени на тях мъниста, пайети, или малки топченца. Сещам се и за култовата капаска торбичка, като малко берях в тях череши, а то било национално богатство

Живи и здрави!

Тема Re: Шевицитенови [re: Mermaid]  
Автор ГълъбицaМодератор (наперена)
Публикувано25.09.06 09:54



жалко че скоро си ходих на Разград и засега в близкия мвесец не се очертава, но при първия удобен слу4ай , обещавам че ще наснимам мойте носии, ако майка ми успее да ги намери разбира се, че за съжаление те не седят като музейна експозиция на видно място



Живи и здрави!

Тема Re: Шевицитенови [re: Гълъбицa]  
Автор LadyMorgana (истинската)
Публикувано25.09.06 10:52



Забелязала ли си, че и мотивите при тъкането на капанците са като мотивите в шевиците ..... и техниката на тъкане е по-различна от тази в други райони. Като малка ме научиха на тъкане на хоризонтален стан с техниките на четворно, и т.н. сноване на основата (като може да се направи дори жакарден модел на хоризонтален стан - но става дума за балканджийско източно тъкане) при капанците обаче има някаква разработка на базата на четворното насноваване .... ако имаш запазена торбичка трябва да я разглеш по-подробно .... (ако те влече тъкането де).
Леле, откога не съм се занимавала с тези работи. Когато ходя до провинцията, ще се опитам и аз да заснема нещо от това, което открих у дома. за съжаление, капанската ми баба е починала още преди да се омъжи сина й (моят баща) и аз изобщо не съм имала досег с капанците .... освен артефактите в къщи. Но ако направиш по-напред от мен снимки - дай да 'пуснем темата' за тези шевици тук.



Тема Re: Шевицитенови [re: LadyMorgana]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано25.09.06 12:07



Да, хайде, моля ви, снимайте и показвайте


За мен ще е радост!

"... Аз имам моето световъртене в мен..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.