Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:49 03.06.24 
Природни науки
   >> География
*Кратък преглед

Тема Подводен релефнови  
АвторTaнчo (Нерегистриран)
Публикувано20.09.08 15:54



Здрасти, географици (и географички))
Имам едно казусче за разрешаване. С колегите (работата ми няма нищо общо с география, но няколко от нас сме фенове на тая наука) взехме та заспорихме - въпросът е много интересен, но за съжаление по учебниците няма нищо конкретно, а чичко Гуугъл ме затрупа с безполезна информация. Та рекох да питам направо хората, дето си разбират.

Въпросът е: Доколко и по какъв начин подводният релеф оказва влияние на морските и океанските течения, а оттам и на общата климатична характеристика на даден крайморски/ сухоземен район. Ще съм много благодарен за примери.



Тема Re: Подводен релефнови [re: Taнчo]  
Автор reorpaфичka (новак)
Публикувано20.09.08 20:59



Според мен въпросът Ви е много общ и трудно би могло да се даде някакъв конкретен отговор. По принцип ,доколкото съм запозната морското и океанско дъно все още не е добре изучено. Най-вероятно и по въпросът ,който задавате няма много отговори.
Според мен дълбоководния релеф оказва влияние на океанските течения, но има по-скоро локален характер, само на определени места. За образуването на едно океанско течение по-голямо влияние оказва нагряването на морската или океанска вода от слънчевата радиация. Останалото е термодинамика. Важните за формирането на климата течения ,обикновено са повърхностни и при тях релефът на морското дъно едва ли оказва толкова съществено значение.
А че морските течения са един от най-важните климатообразуващи фактори спор няма. Предполагам знаете защо са образувани пустините Атакама /Южна Америка/ и Намиб /Африка/, както и влиянието на Гълфстрийм върху климата на Европа и т.н.
Изказах свое мнение и виждане. В интерес на истината не съм срещала публикации на такава тема.



Тема Re: Подводен релефнови [re: reorpaфичka]  
АвторTaнчo (Нерегистриран)
Публикувано21.09.08 16:32



Да, вярно е - много е общ въпросът, освен това засяга няколко науки. Но то си е нормално, имайки предвид, че естествените науки са навързани една за друга като футболни фенове в районното.

За да стане по-конкретен въпросът, мога да ви дам конкретните твърдения, а Вие да ми кажете кое от тях според Вас е най-правдоподобно.

Колега N1 смята, че различни подводни форми могат да повлияят на посоката и интензитета на теченията. например по-крупни коралови, наносни или други образувания могат да отклонят някое течение от достъп до брега, или да го задържат в района на крайбрежието, според произхода и посоката му, като това да доведе до изключително локална, но забележима промяна в общата температура и влажност на въздуха.

Колега N2 смята, че само придънните течения могат да бъдат повлияни от подводния релеф, тъй като останалите по-горни течения са повлияни в огромна степен от съвсем други фактори, нямащи нищо общо с релефа на морското/ океанското дъно. Т.е. освен някои изключения при придънните течения, по-скоро движението на водните маси се влияе от характерния за зоната климат, отколкото обратното.

Аз (Колега N3) и Колега N4 смятаме, че има нещо вярно във всяко от гореописаните твърдения. Освен това, ако става въпрос за изключително локални явления, то списъка на факторите, оказващи влияние на течението, може да бъде допълнен с неуниверсални такива, т.е. които са характерни само за дадена област или зона.

Поради което ровихме из нета в търсене на конкретни примери за морски/ океански течения и съответстващите им формиращи фактори, но без особен успех - намерихме подробно инфо само за по-големите и по-известни такива.

Последните обаче, се диктуват от универсалния набор фактори (интензитет на слънчево нагряване, въртене на Земята, движение на въздушни маси, соленост на водата, т.н.). Т.е. - нищо конкретно относно влиянието на подводната орография.



Тема Re: Подводен релефнови [re: Taнчo]  
Автор reorpaфичka (новак)
Публикувано21.09.08 18:19



Според мен всички твърдения биха могли да бъдат верни.Във всеки случай смятам ,че дълбоководния релеф оказа влияние само на дадено място и е сред формиращите течението и съответно климата на прилежащия бряг, но това влияние е силно локализирано, т.е. не е сред водещите фактори в глобален мащаб.
Океаните и моретата все още са загадка. Теченията също. Изследванията им са трудни, скъпи, мащабни. Във всеки случай задавате изключително интересен въпрос, за което ви благодаря.


Дано да се включат и други. Мисля ,че ще стане интересно.



Тема Re: Подводен релеф [re: reorpaфичka]  
АвторTaнчo (Нерегистриран)
Публикувано23.09.08 02:02



В крайна сметка решихме, че всички сме прави и много я разбираме това географията, та по случая отидохме на бира





Тема Re: Поджапахте...нови [re: Taнчo]  
Автор reorpaфичka (новак)
Публикувано23.09.08 08:32



...., а? Точно така се изследва дълбоководния релеф

. Другия път свиркайте и насам. Очевидно ви трябва и дипломиран географ.



Тема Re: Поджапахте...нови [re: reorpaфичka]  
АвторTaнчo (Нерегистриран)
Публикувано23.09.08 16:01



Ами разбира се





Тема Радвам ти се, Танчо !нови [re: Taнчo]  
Автор Гeo, rpaф (метаморфен)
Публикувано24.09.08 21:21



На теб и на колегите ти, които без да сте географи, се вълнувате от географски проблеми, а и разсъждавате върху тях и търсите отговори

...

На въпроса : Не мисля, че подводния релеф има кой знае какво значение за теченията, ако говориме за дъната на басейните. От поста ти ми става ясно, че на теб ти е ясно ;) какъв е принципа на формирането им и в него релефа не оказва влияние освен за посоки при достигане на плитчини или рифове. Единствено шелфовата зона има значение струва ми се, защото навлизайки в нейната територия, движението на едно течение би трябвало да се забави от придънното триене. Но пряка връзка океанско (или морско) течение - подводен релеф - крайбрежен климат лично аз не съзирам, което не означава, че е невъзможно, разбира се ...

... Enjoy !!!

Тема Re: Радвам ти се, Танчо !нови [re: Гeo, rpaф]  
АвторTaнчo (Нерегистриран)
Публикувано27.09.08 15:55



Чарковете трябва да се поддържат смазани и подвижни, Географе!
Поздрави и благодаря че се включи:))




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.