Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:44 27.06.24 
Природни науки
   >> География
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема земетресениянови  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано06.04.08 23:12



Може ли някой да ми каже в коя държава има най малко земетресения или по точно ,къде въобще няма земетресения по цялата планета-в коя държава



Тема Re: земетресениянови [re: yoanence]  
Автор reorpaфичka (непознат )
Публикувано07.04.08 00:24



Това пък сега от къде го измисли?


Доколкото си спомням най-стабилните части на земната кора са платформите или най-старите суши на Земята. Но дори и там понякога се случват земетресения.
За кои държави.... да кажем-Канада -Канадски щит;Скандинавските страни - Балтийски щит; източната част на Русия, Беларус , Украйна - Руска платформа; Западно-сибирската низина - Сибирска платформа; Бразилия; по-голямата част от Африка и Австралия без източните им части.
Мисля,че няма място на Земята застраховано от земетресение.



Тема Re: земетресениянови [re: reorpaфичka]  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано07.04.08 20:30



Благодаря ти ,това ме интерсуваше.Въпроса ми е за това защото много голям панически страх имам от това природно бедствие.Буквално лягам с мисълта дали ще падне блока докато спя и да немога да се измъкна от проклетиа панел.Та се питам в коя страна има най малко земетресения за да отида там да живея.Знам ,че не ми е много нормален въпроса,но не се контролира това чувство.да може би е на психична основа-страх от внезапната нелепа смърт,о ако знам ,че живея някъде където няма земетресения може би ще съм по добре психически.

В последно време обаче като чета и гледам новините,усещам ,че имам още един страх-дали няма да бъда убита или застреляна като куче по пътищата в нашата прекрасна столица

Та окончателно се замислям на къде да задухам за да съм спокойна .

Редактирано от yoanence на 07.04.08 20:31.



Тема Re: земетресения [re: yoanence]  
Автор reorpaфичka (непознат )
Публикувано07.04.08 21:25



Ако си от София имаш пълно основание да живееш с този страх, особено пък ако наскоро си си купила апартамент от новото строителство. Територията на България е една от най активните в сеизмично отношение.Осеяна е с мрежа от активни разломи и разседи.
Ако ще емигрираш и единственото ти съображение за избор на новото местоживеене е земетръсна безопасност мисля ,че Скандинавието е добра оферта и от гледна точка на стандарта на живот , но дали си струва..??..??


...обаче ,ако следваш стандарти...Една от най-силно развитите страни света е Япония, но там ежедневно 5-6 по Рихтер го нямат за нищо...

Знаеш ли какво ...я си стой тука...

Редактирано от reorpaфичka на 07.04.08 21:27.



Тема Re: земетресениянови [re: reorpaфичka]  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано07.04.08 21:34



Е ти направо ме успокои.Сега тъкмо чакам акт 16 на една ново построена сграда.И то десет етажна.В която смятам да живея.Ужаст.А за София да знам ,тук си е доста силна зона за земетресения.И какво да правим сега.Така лесно не се дигат дрипите за скандинавите.Нали трябва да знам с какво ще се занимавам там.Моляте кажи нещо успокоително.непрекъснато крещят и тръбят по новините ,че скоро не било имало голямо земетресение В България. А моя съпруг ме успокоява с думите-не се бой Витоша е тежка и имало значение да не се срутели сградите и по лесно да минело.



Тема Re: земетресения [re: yoanence]  
Автор reorpaфичka (непознат )
Публикувано08.04.08 00:07



Sorry...,но нищо успокоително не мога да ти кажа. Точно Витоша би била причината за едно доста сериозно земетресение в София. Ако не ме лъже паметта, тя се издига с цели 2 см/годишно спрямо Софийското поле ,което пък от своя страна потъва. Подножието на Витоша/Симеоново, Драгалевци, Бояна, Княжево/ всъщност маркира разлома или пукнатината в земната кора по която се извършва това движение. Софийското поле е изградено от неспоени езерни седименти /пясъци , чакъли , глини/ и при един трус частиците им вибрират много по-силно, т.е. преекспонират вълните на земетръса. Земетресения в София става почти всеки ден , но те са слаби и не ги усещаме , само високочувствителен сеизмограф ги долавя. Успокоителното в случая е ,че движението почти не прекъсва, т.е. не се задържа енергия , а тя непрекъснато се освобождава.
Земетресенията не са толкова страшни , ако строителството на сградите е съобразено със сеизмичната обстановка, защото именно сградите се явяват убийците при големи трусове. Ако си някъде насред полето едва ли нещо ще ти се случи, но в града... има много неща ,които могат да ти паднат на главата, но затова пък има правила на поведение при земетресение.
Абе ...я не го мисли толкова. Човекът се мисли за велик, но срещу гневът на природата е нищожество.



Редактирано от reorpaфичka на 08.04.08 00:08.



Тема Re: земетресениянови [re: reorpaфичka]  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано08.04.08 19:52



много ти благодаря,много беше изчерпателна.Че сме нищожества ,спрямо природата ,напълно съм съгласна.През 99-та година на 17 август в Турция имаше голямо земетресение,гледката по телевизията беше потресаваща,плакала съм с тях,гледайки как ги вадят от изпод панелите.Тогава съм била на 22 години.А от 77-ма година откакто съм се родила голямо земетресение във България не е имало.През 86-та в Стражица ,но все още не съм го осъзнавала.Но това което на 22 години видях по телевизора без реално дори да съм била там-с месеци психически ме разклащаше на моменти.Т.е реално аз никога не съм преживявала голямо земетресение на яве.А защо се получава така ,че има непрекъснато сеизмична дейност.коя може да е водещата причина.От интерес питам
Много успокоително ми подействаха думите ти ,с описанието което ми представяш какво точно става ежедневно около Витоша.И най вече с това ,че има непрекъсната сеизмичност за да не се задържа енергия.
И все пак кажи ми ,по точно напиши ми кои са правилата на поведение.Благодаря ти

И пак се сещам за Япония.Тези хора земетресението явно са го възприели като вятъра.Защото не всеки ден има вятър.И как става така ,че при едно подобно земетресение както това което се случи в Турция,ако е в Япония и една сграда няма мръднала.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от yoanence на 08.04.08 19:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от yoanence на 08.04.08 19:57.



Тема Re: земетресениянови [re: yoanence]  
Автор reorpaфичka (непознат )
Публикувано08.04.08 22:19



За трагедията в Турция се оказа виновно калпавото строителство, ако си спомняш. А пък японците са като птицата феникс, която се възражда от пепелта. Ако не бъркам годината през 1995 г. тях ги друса много яко земетресение , което почти разруши едно от най-големите пристанища не само в Япония ,но и в света ,но съвсем скоро всичко беше възстановено. Японците имат уникална структура на сградите, която може да понесе много силни земетресения.Ето ти малко кадри от това катастрофално земетресение


Ако правилно съм разбрала въпросът ти е защо стават земетресения. Някога преди милиарди години Земята е представлявала едно огнено кълбо. Постепено то започнало да изстива и най -образно казано, да хваща коричка. така се образувала земната кора, която и в момента представлява най-тъничката част от земната структура. Под тази кора обаче огненото кълбо все още е живо , там действат така нар вътрешни земни сили. Те карат кората да се пропуква и придвижва. Всяко пропукване и придвижване представлява земетръс.

Редактирано от reorpaфичka на 08.04.08 22:32.



Тема Re: земетресения [re: reorpaфичka]  
Автор reorpaфичka (непознат )
Публикувано09.04.08 10:07



За правилата но поведение... При земетресение винаги заставай под касата на вратата, или под масата, леглото . Скрий се от падащи предмети, стъкла и неща ,които могат да те наранят. Не се паникьосвай. Не бягай по стълбището, защото то е едно от най-уязвимите места в сградите. В никакъв случай не ползвай асансьор. Препоръчително е ако имаш съмнение ,че сградата ще се срути да се качваш нагоре, за да не се окажеш затрупана .
Абе ако ти е писано да се обесиш ,няма да се удавиш. Д.ишай спокойно и не мисли за страшни неща



Ето нещо ,което копирах:
Да се елиминират рисковете в дома и на работното си място чрез:
- обезопасяване на местата за най-продължителен престой (маса за хранене, легло за отдих и нощувка, бюро за компютърно оборудване, кът около телевизора или музикален шкаф, място за приготвяне на храна, работно място у дома или в офис) – да няма условия за падане на предмети, застрашаващи живота, както и местонахождението им да е минимално рисково – отдалечено от прозорци и външни стени;
- здраво захващане към стените на бюфети, библиотеки, други високи мебели, оборудване опасно при повреда като бойлери и др.;
- осигуряване на относително безопасно подреждане на тежки и обемисти предмети (куфари, сандъци, TV и DVD оборудване) чрез разполагането им по най-долните рафтове на шкафове и етажерки;
- предотвратяване на отваряне (запъване) на врати на шкафове и помещения, особено с лесно запалими материали и химикали, чрез здрави резета или ключалки;
- трениране на бързо прекъсване на приток към жилището на газ (опасност от пожари), вода (опасност от наводняване);
Сред мерките за посрещане на земетресение е готовността за бързо изнасяне на пакет за медицинска първа помощ, опакована храна и прясна вода, транзисторен радиоприемник, фенер и други вещи от първа необходимост (документи, облекло и т.н.).
* По време на земетресение – в зависимост от мястото, където ни е заварил трусът: Под открито небе – трябва да застанем далеч от сгради, тръбопроводи, електропроводи и дървета;
В превозно средство – да го спрем в най-близкото място далеч от сгради, тръбопроводи, електропроводи и дървета; да не излизаме на открито, докато трае земетресението;
В сграда:
- Да се скрием от падащи предмети, откъртена мазилка и др. – под стабилно бюро, маса, пейка, или до вътрешна стена, или под гредата в отвор на врата;
- Да се отдалечим от стъкла, прозорци, външни стени и врати, изобщо от всяко нещо, което би могло да падне;
- Ако земетресението ни разбуди в леглото, добре е да останем в него, покривайки главата си с възглавница. Ако над леглото има рафтове с потенциално падащи предмети, картини, огледало, трябва бързо да се отместим от тях; - Да останем вътре в помещението, докато спре тръскането входът на сградата е рисково място при сътресение;
- Преди да напуснем жилището или работното място, трябва да прекъснем притока на газ, вода и да изключим електричеството; следващи трусове могат да създадат условия за пожари и/или наводняване;
- Не бива да използваме асансьори. Ако се окажем сред отломки – да не се мъчим да се отместим или освободим от нападалите късове мазилка и зидария (опасност от срутване), да не се опитваме да си светнем с кибрит или запалка (опасност от пожар), да покрием устата си с платно (дреха, кърпа) за обезопасяване при вдишване; за да ни открият спасителите, трябва да почукваме по тръба или стена, да използваме свирка или, в краен случай, да викаме за помощ.
Все още човечеството не е намерило еднозначна система от показатели, които биха отговорили успешно на въпроса “Къде, кога и колко ще е силно предстоящото земетресение?”. Затова ни остават две възможности: ефективни реакции преди и по време на земетресение, спазвайки набелязаните правила, и стриктно спазване на нормите за строителство в земетръсните райони, т.е. противоземетръсно осигуряване на сградите и съоръженията в райони с очаквани въздействия от седма и по-висока сеизмична степен.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от reorpaфичka на 09.04.08 10:11.</EM></FONT></P>
Ето ти скалата на Рихтер
Микро По-малко от 2,0 Микроземетресения, не се усещат. Около 8 000 на ден
Много слаби 2,0–2,9 Обикновено не се усещат, но се отчитат. Около 1 000 на ден
Слаби 3,0–3,9 Често се усещат, но рядко причиняват щети. Около 49 000 годишно
Леки 4,0–4,9 Усещат се трусовете. Често причинява щети. Около 6 200 годишно
Средни 5,0–5,9 Може да причини големи щети. 800 годишно 27 октомври 2004, Вранча, Румъния, 5,8
Силни 6,0–6,9 Разрушителни в радиус около 100 км. 120 годишно 16 януари 1995, Кобе, Япония, 6,9
Големи 7,0–7,9 Нанася сериозни щети в голям радиус. 18 бр. годишно 17 август 1999, Измит, Турция - 7,6
Много големи 8,0–8,9 Нанасят сериозни щети в радиус от стотици километри. 1 годишно 19 септември 1985, Михоакан, Мексико - 8,5
Изключително силни 9,0 или повече Нанасят огромни щети в радиус от стотици километри. Възможни са дори мащабни промени в релефа близо до епицентъра. 1 за 20 години 26 декември 2004, Суматра, Индонезия - между 9,0 и 9,3

Редактирано от reorpaфичka на 09.04.08 10:18.



Тема Re: земетресениянови [re: reorpaфичka]  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано10.04.08 00:13



много ми хареса всичко което си ми изпратила.Честно да си призная ,от първия прочет не влизам много добре в час ,но за това пък ще си го запазя и утре ще го обсъдя ,особенно за някой думички които не разбирам със моя мъж.Смятам го за много по умен от мен.И все пак това огнено кълбо което е представлявала земята,как така започва да изстива,от самосебе си ли ,под влияние на нещо ли.И защо е започнало да изстива.И още-защо не е изстинало,а о6е го има за да при4инява земетресения.Или то не е възможно никога да изстине напално.И пак -защо.кое подпалва тази вътрешна енергия непрекъснато.И сигурно ще дойде момент когато поколенията след нас да преживеят някое сблъскване на два континента,ако въобще уживеят.Извинявай за детинските въпроси,но докато тези неща трябваше да ги уча като дете,моите родители се развеждаха и аз никога не успях истински нито географията ,нито историята да науча с желание,интерес и дори добри бележки.Но географията е много интересна наука,също както геологията астрономията,генетиката и въобще всичко около което се върти живота.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.