Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 28.06.24 
Природни науки
   >> География
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Легенди и митове за Витошкото изригване  
Авторreorpaфичka (Нерегистриран)
Публикувано12.03.08 14:25



Преди известно време работих като учител по география в столична гимназия и се хванах за главата като разбрах колко много хора вярват ,че Витоша е вулкан, който всеки момент може да се събуди и София да се превърне в Помпей на ХХІ век. Поинтересувах се от къде идва проблема и разбрах ,че през тридестте години на миналия вече век някакъв журналист публикувал статия за вулкана Витоша и направил истинска сензация. От тогава до днес софиянци си лягат и стават с мисълта за евентуален апокалипсис. Най-абсурдното е, че и много учители /надявам се поне по география да няма такива/ заблуждават учениците, защото и те са в категорията "заблудени".
Очаквам от Вас да споделите предложения и идеи за изход от тази ситуация.
Благодаря за вниманието!



Тема Re: Легенди и митове за Витошкото изригване [re: reorpaфичka]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано12.03.08 19:56



Ако не беше трагично, щеше да е смешно

...

Разяснения, обяснения, подплатени с научни данни и факти ... Или пък нова сензационна вестникарска статия на първа страница на 24 часа с потресаващо заглавие - "Витоша НЯМА да изригне !!!" ... Само че ще трябва да се издебне някакъв ден, свободен от разстрели, изнасилвания на деца, пожари с човешки жертви, корумпирани политици с честни усмихнати лица; братски, шурейски, приятелски и какви ли не кръгове и съзвездия, партийни и междупартийни кьорсофри т.н. и т.н. ...

Иначе такава идея никак не е лоша, за да не ни се смеят по света ...

Като ми пееш, Пенке ле ...

Тема Re: Легенди и митове за Витошкото изригваненови [re: reorpaфичka]  
Автор reorpaфичka (непознат )
Публикувано12.03.08 21:03



...кой ли ми те слуша..?



Тема Re: Легенди и митове за Витошкото изригваненови [re: reorpaфичka]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано12.03.08 21:54





Като ми пееш, Пенке ле ...

Тема Re: Легенди и митове за Витошкото изригване [re: Гeo, rpaф]  
Авторreorpaфичka (Нерегистриран)
Публикувано13.03.08 08:04



За мене необяснимо защо и Географския институт, и ГГФ и БГД не предприемат никакви мерки. Не ,че на фона на случващото се в страната това е най-важното, но все пак трябва да се борим с невежеството. Аз лично не открих никакви авторитетни публикации по този проблем. Идеята за 24 часа ми харесва. Така бързо ще се реши задачката.



Тема Необясними са ... [re: reorpaфичka]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано13.03.08 22:25



... толкова много неща около нас, че ... А пък ако говориме за ГИ, ГГФ, БГД, БАН (не на последно място) - ми то не останаха други органи, кой от кой по-казионен и закостенял ...

Скоро ходих до Университета (дъщеря ми е студентка там) и с ужас установих, че НИЩО не се е променило във факултета

... Един-двама гл.ас. са станали доц., някой и друг куц проф. ... Асистенти почти няма, където ги има са все някакви убитаци ... жалка картинка ...

Отдавна не съм в тези среди, но поддържам епизодични връзки, от които научавам някои неща инсайд - освен с интриги и частен бизнес, май с друго не се занимават "великите" ни учЕни ...

Като ми пееш, Пенке ле ...

Тема Re: Необясними са ... [re: Гeo, rpaф]  
Авторreorpaфичka (Нерегистриран)
Публикувано14.03.08 08:03



За жалост си съвършено прав. С какви научни проекти се занимават хората там , никой не знае. Публикува се в списания, които са никому неизвестни. Бизнеса им се заключава в това да издават учебници кой от кой по- отблъскващ от географията учениците . Има ли поне едно предаване по телевизията, което да третира географски проблеми. Вижте какво правят историците?
Апропо, вашата дъщеря да не би и тя да учи география?



Тема Вероятно нямаше да се ... [re: reorpaфичka]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано14.03.08 21:02



... противопоставя на такова нейно желание, но детето си има афинитет към филологията. Въпреки всичко продължавам да си харесвам науката (геоморфологията), тя няма никаква вина за състоянието и положението на научните среди, нали !?! ...



А иначе учебникоиздаването далече не е единствения бизнес на преподавателските тела в ГГФ-то. Жоро Рачев се занимава от много години вече с туристически пътувания ("Географски свят"), "Дилижанс експрес" пък е на Байко Байков, Шерифа и Ачо Луканов ежегодно преиздават един справочник, Карата ... пардон, проф. д-р Стефан Карастоянов даже политическа партия си направи (световнонеизвестна); доцента (само до цент, даже не и до долар) Петър Славейков ... виж сама
...

Спирам, че ми се додрайфа ...


Ама по-добре да се мъчат да пишат макар и лоши учебници, вместо да интригантстват като квартални клюкарки и да се държат като търговците в храма ...

Като ми пееш, Пенке ле ...

Тема Re: Вероятно нямаше да се ... [re: Гeo, rpaф]  
Автор милaниcт (Обичащ )
Публикувано16.03.08 15:30



Преди година гледах по Дискавъри предаване за вулканите. Един от акцентите беше ,че има такива които изригват един път на примерно 600000г. Нека сме наясно не твърдя ,че Витоша е такъв,но според мен няма доназателства ,че не е. Тврди се от сеизмолози ,че в средата на ХІХ век София е била епицентър на ужасяващо земетресение 8-9 степен по Рихтер , за това също не се пише почти нищо.



Тема Факта, че Витоша е изградена ... [re: милaниcт]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано16.03.08 18:56



... от вулкански скали далеч не означава, че Е вулкан, макар и бивш !!!

А факта, че Софийската котливина е една от сериозните сеизмогенни точки на Балканите е неоспорим, но той няма връзка с генезиса на Витоша ...

Впрочем какво означава ника ти, ако не навлизам в твърде лична територия, разбира се ?



Като ми пееш, Пенке ле ...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.