Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 15.07.25 
Природни науки
   >> География
*Кратък преглед

Тема много спешен докладнови  
Автор denivik (непознат )
Публикувано08.05.06 22:13



Моля спешно ми трябва доклад на тема Парников ефект
Ако някой може да ми помогне моля да ми прати информация на denivik@abv.bg Благодаря



Тема Re: много спешен докладнови [re: denivik]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано10.05.06 13:40



wikipedia.org

... No words ...


Тема Re: много спешен докладнови [re: Black]  
Авторaли (Нерегистриран)
Публикувано01.06.06 21:47







Тема Re: много спешен докладнови [re: denivik]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано07.06.06 14:09



molq za doklad na tema gruzia





Тема Eto ti doklad [re: Black]  
Авторsnowgirl (Нерегистриран)
Публикувано27.05.07 14:42



Парниковият ефект е процес, при който атмосферата затопля дадена планета поради способноста на дадени газове в нея да поглъщат инфрачервена (топлинна) радиация и да я преизлъчват обратно към земната повърхност. За първи път е наблюдаван от Жозеф Фурие през 1824г и е проучен количествено от Сванте Арениус през 1896 г. Името идва от подобния ефект, който имат парниците, използван в селското стопанство за подпомагане виреенето на растения.

Основният парников газ в земната атмосфера са водните пари (т.е. облаците), които в зависимост от височината си в атмосферата могат да играят роля на охладител или нагревател на земната повърхност. Втори по-важност от газовете, допринасящи най-много за затоплянето на Земята е въглеордния двуокис, образуван при изгарянето на изкопаеми горива (нефт,въглища,природен газ) както и при изригването на вулкани и изветряването на варовични скали и биологични дейности (почти всички живи съшества издишват въглероден двуокус). Концентрацията му в земната атмосфера от началото на индустриалната революция през 18 век се е увеличила от 270µL/L до 383µL/L или с около 110 µL/L (около 40%). Голямата част от това увеличение е станало след 1945 г.

Парниковия ефект предизвикан от земната атмосфера е от голямо значение за живота на Земята, тъй като при пълно отсъствие на парникови газове средната температура на земната повърхност би била около -15°C вместо сегашните +14.6°C. Това би направило съществуването на вода в течна форма почти невъзможно(освен около вулканите), което би ни лишило от течни океани, които са основна предпоставка за възникването и разнообразието на земния живот.


[редактиране] Уловеното излъчване
Въглеродният двуокис позволява на слънчевите лъчи да достигнат до повърхността на Земята, но възпрепятства излъчването на топлина от нея. Други газове, които действат по същия начин, са метанът, азотният окис, малки количества от които се получават при изгаряне на изкопаемите горива и земеделска дейност, и хлорофлуоровъглеродите(фреоните), които се използват в аерозолните препарати и в старите хладилници.

Тези газове се наричат общо "парникови газове", защото действат подобно на стъклата в парниците. Също както въздухът в парниците е по-топъл от този навън, така и повърхността на Земята и по-ниските слоеве от атмосферата постепенно се затоплят. Това се нарича парников ефект.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.