Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 29.06.24 
Природни науки
   >> География
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Предмет на географиятанови  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано16.04.04 18:43



Мисля от известно време в какво се състои днес предмета на географията? Какво изучава, какво е специфично само за нея, с сакво се занимават географите освен да дават частни уроци на кандидатстващите в икономическите ВУЗ? Само не ми казвайте
* "земеописание", че в началото на 21-ви век при тая система от изкуствени спътници ... Един малко далечен пример - не съм сигурен дали вече го има или беше план за близкото бъдеще, но скоро няма да е проблем системата GPS да определя за граждански цели (!) местоположението на обект с точност 1 метър.
* "съставяне на карти" - колко фирми в България само правят само пътни карти на градовете, а щом нещо е навлязло масово в бизнеса и има (и то множество) практически реализации то е изчерпано от към наука.
* "населението на страните" - ами демографията с какво се занимава?
Та?



Тема Re: Предмет на географиятанови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Гeorpaфия (Географ)
Публикувано17.04.04 15:26



Бях започнал да ти пиша дълъг и предълъг пост, но човек ако се разрови из енциклопедиите може да намери всякакви определения за това "какво е географията и има ли тя почва у нас?".

Затова ще се опитам да ти обясня по-накратко.
Предметът на географията навремето е бил "Какво? Къде?",
а сега е "Какво? Къде? Защо?".

С други думи - "Всичко е география".

Като географ, можеш да се занимаваш с всичко, стига да искаш, но ситуацията в България, май не позволява това................

Успех............... и дерзай.

Поздрави


Тема Мдааааа ...нови [re: Гeorpaфия]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано18.04.04 15:31



... сега ме хвърли в размисъл дали до съжалявам, че не съм учил география ... Ма така и така щях да пропадна на кандидатстудентския изпит - никога не съм могъл да уча наизуст ... или поне така ми се струва, че се учи по география
Мерси за определението все пак



Тема Re: Предмет на географиятанови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано30.04.04 18:50



За съставянето на карти - провери под картография.

---

the world is yours


Тема Re: Предмет на географиятанови [re: Shankly]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано06.05.04 19:47



И какво ще намеря там?



Тема много си бавеннови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано12.05.04 18:01



определение на търсеното от теб понятие, какво друго, демба?!?!

---



Тема Re: Предмет на географиятанови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Авторlarra (Нерегистриран)
Публикувано28.06.04 17:51



Човече, аз 4 години учих География и мога да ти кажа, че сам не по- малко объркана от твоя въпрос, защото точно в момента цялостната теория на географската наука търпи голямо развитие не толкова в световен, колкото в наш, си локален мащаб, в резултат на което известни (и не толкова известни) имена от нашата географска школа излизат с различни (често пъти противоречащи си) определения.
Така, че с една дума: и аз не знам, нищо че имахме такъв въпрос на държавния изпит, и аз много се старах да науча нещо... в крайна сметка добре, че не се падна той.
Дерзай... и търси отговорите :-))) сигурно все някой ще може да ти даде отговор.
А ти от къде на къде питаш? От чист научен интерес,а?



Тема Срещу сградата на ...нови [re: larra]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано26.07.04 20:40



Института по математика и информатика на БАН, в една сграда с Геофизическия институт се намира и Географския институт на БАН. Всеки ден, като излизам от математиката да се прибирам в къщи се заглеждам и се питам ...
Съжалявам за закъснелия отговор, но бях забравил за темата.



Тема Re: Срещу сградата на ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор lilidim (непознат )
Публикувано15.08.04 12:05



Обект на изследване на географията е географската среда и общественото производство.Като главна задча на географията може да се изведе създаванто на научнообоснована прогноза за развитието на географската среда, на човешкото общество и пространствените системи на производителните сили в условията на все по-силното въздействие на научно-техническия прогрес върху природата.От това следва, че географията е наука за динамичните пространствени системи, формиращи се на земната повърхност в следствие на взаимодействието между обществото и природата, за законите и закономерностите на тяхното развитие и управление.
Общоизвестно е, че в различните науки за продължителен период доминира процес на диференциация. Географията не прави изключение. Тя се разделя на множество дялове. Картографията е един от дяловете на географията, който заема особено място в системата на географските науки.С изучаването на населението на страните се занимава Географията на населението и селищата ( дял от обществените географски науки ). А демографията е наука за населението и промените в него при конкретни обществено-исторически условия.
Надявам се поне малко да съм те светнала по въпроса



Тема Откъде преписа това определение....нови [re: lilidim]  
Авторбивш reorpaф (Нерегистриран)
Публикувано15.08.04 12:45



Откъде преписа това определение? От лекциите на Нено Димов, Карата, Русев, Ганев или някоя друга "умна глава" от ГГФ .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.