Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:55 19.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Динарската теманови  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано09.11.13 20:59



Има едно мащабно изследване, която цел е да се види доколко поляците, полските малцинствени групи и съседните германци са близки. Нас в случая това няма да ни интересува, достатъчно е само да погледнем таблицата с резултатите, както и данните за да си направим някои изводи относно изконното славянство на I2a:





Изследвани са 1156 души от 5 славянски и 2 германски групи по 19 маркера и за 39 снипа. Нас разбира се повече ще ни интересуват славянските групи и особено лужишките сорби, които масово се смятат за роднини на балканските сърби. Самата теория за заселването на сърбите и хърватите на Балканите се крепи на едно сведение на Константин Багрянородни за белите сърби и белите хървати:





Извадката за сорбите е 123 човека, което е доста добре за 60 000 народ, така че можем да смятаме че тя добре представя реалната ситуация при тях. А каква е тя?

R1a при тях е 65%, като М458 е 60%, докато I-M423 е 2,44%. Някои веднага могат да се защитят, че поради дрейф този иначе чисто славянски маркер е намалял в затворената група а R1a са се размножили. Аз пък смятам, че при сорбите, както и при другите отвъддунавски славяни I-М423 е по-късен неславянски елемент мигрирал от юг. И как е навлязъл този примес при сорбите ли? Така както са влезли при тях двойно повече от германските R-U106 - 4,88% (общо R1b e 9,76%), също 4,88% е и V13, 1,6% от другата германска I-223, както и цели 9,75% I1. В случая може лесно да се твърди, че R1b, V13 и I1 са изконно славянски групи повече отколкото I-M423. Подобно е положението и при другите някои от другите, славяни (надявам се правилно да ги изписвам), поставям ги по нарастващ процент на I-M423, посока съвпадаща и с близостта до Балканите:

- кашуби - I-M423 е 2,45%, R-U106 е 4,9%, общо R1b е 9,3%, V13 е 2,94%, I1 e 13,73%;

- коциевци - I-M423 е 5,7%, R-U106 е 9,5%, общо R1b е 17%, V13 е 3,16%, I1 e 8,2%, те се отличават и с 6,32% N;

- курпиевци - I-M423 е 8,2%, R-U106 е 3,8%, общо R1b е 9,5%, V13 е 1,26%, I1 e 6,96%;

- словаци - I-M423 е 15,24%, R-U106 е 7,31%, общо R1b е 12,2%, V13 е 3,66%, I1 e 5,49%.

Ето и германските групи, няма да им гледаме R1b, ясно е че е много при тях:

- Мекленбург - I-M423 е 2,29% (същия процент N), V13 е 3,81%, I1 e 14,5%;

- Бавария - I-M423 е 2,75%, V13 е 6,88%, I1 e 13,76%.

Какво може да видим от всичките тези числа:

1. При славяните приближавайки се до Балканите I-M423 се увеличава, а I1 намалява.

2. R1b-U106 е доста при всички славянски групи от изследването, като само при словаците I-M423 е повече от общия процент R1b.

3. V13 е със що годе постоянна величина, вероятно в резултат на древно разселване, само при баварците е малко повече.

4. Сорбите и кашубите имат горе-долу толкова I-M423 колкото германските групи.

5. Коциевците имат повече N отколкото I-M423, почти същото положение е и при германците от Макленбург - този път еднакво количество.

6. И не на последно място, при нас при подобни извадки като тази на сорбите - Захарова 2001 (126 човека), Карачанак 2009 (127 човека) и Проекта (доскоро 100-тина, сега към 150), се видя че са близки по между си и не са много далеч от резултатите от Голямото Изследване. Като също така се наблюдава и тенденцияа малките хаплогрупи, смятани за примеси, да намаляват като процент с покачването на извадката. Примерно при Захарова 2001 имаме цели 3,97% Q срещу 0,4% в Изследването, в Проекта пък отдавна има двама H, които когато имаше 100 човека правеха 2%, сега правят 1,33%, при Карачанак 2009 са 1,6%, а в Изследването са 0,6. Искам да попитам колко ще е I-423 на сорбите при извадка 800 човека?

И за да не бъда голословен, нека погледнем хаплотиповете им и възрастите, сметнати с калкулатора на Нордвет и ги сравним с Изследването ни:

1. I-M423 при нас е 100 поколения, като добавих и тези от Проекта скочиха на към 110, а в цялото това изследване е 95. Вижда се че поне сред тези славяни и германци възрастта не е по-голяма за да се приеме миграция север-юг. Възрастта и в двата случая е по-голяма от лансираната - почти 3000 години. Сорбите имат три хаплотипа с възраст на 39 поколения.

2. M458 при тях е 80, при нас 85, а предполагаемия родоначалник на клъстъра при тях е 110, при нас 90. Възрастите при нас и при тях горе долу корелират с възрастите на двете основни подгрупи на M458, като възрастта на предполагаемия родоначалник при тях е горе-долу колкото възрастта на разделяне на L260 и L1029.

3. R-M17* при тях е 259 поколения, като махнах двамата "стари европейци" (единия е сред кашубите, първи забелязан "стар европеец" в СИ Европа) възрастта даже скочи на 260 (като се промени с по-малко от процент, но аз закръглям, тъй като е глупава да се дават поколения в дроби), което е в рамките на статистическата грешка за един калкулатор. По скоро двамата "стари европейци" са внесли грешка, тъй като не са принадлежали реално на клъстъра. Както и да е, голямата възраст лесно може да се обясни с присъствието на два различни клъстъра - Z280 и скандинавските Z284, които са доста отдалечени един от друг, а и присъствието на два клъстъра вкарва грешка. При нас М17 е 108 поколения, изглежда само Z280.

Нека сега да видим доколко имат сорбите имат нещо общо със съвременните балкански сърби:

1. Всичките I-M423 на сорбите са всъщност Din N със DYS448=20, малко странно тази популация да е родителска или братска на доминираните от Din S сърби. Между другото на фона на многото Din N в изследването има само 10 хаплотипа Din S с възраст 47 поколения, половина при словаците намиращи се най-близо до сърбите.

2. Сорбите са предимно M458, от които имат доста L260, сърбите както и всички други балканци почти нямат L260.

3. Ако приемем че сорбите са придобили всичките си германски и скандинавски групи на север, а сърбите V13 и други балкански елементи тук, какво остава общо между тези два народа - доста малко.


Това е за сега, очаквам мнения и коментари.



Тема Re: Динарската теманови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано09.11.13 21:31



Интересно


Собрите не са баш славяни за баш славяни се гледа българи и украйнци
Слявянските племена според мен са I2a Din N и R1a-M458
От къде е тогава I2a??
Работим с българи, славяни и траки
От кого е I2a и от кого E-V13, избери от 3 те племена по горе
Интересно обобщение и интересно данни



Тема Re: Динарската теманови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано09.11.13 21:33



Също от къде на къде повечето ни женски линии да не са от славяните?





Тема Re: Динарската теманови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано09.11.13 21:52



Тогава ползвай термина словени, както сме си наричали езика, а не "славяни", понеже "славяни" се появява за първи път в началото на 17-ти век. Понеже в сегашните разбирания поляците и в частност сорбите се считат от всички за чисти славяни и по-славяни от нас.

Още един въпрос - северните руснаци имат 40-50% N1c и генетически са най близки до местните фино-угри и до балтийците, включително финоговорящите естонци - понеже имат и малко I2a, тази група мигрирала ли е при тях, или е исконно тяхна, понеже са славяни?



Тема Re: Динарската теманови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор grashopperr (непознат)
Публикувано10.11.13 01:11



Много добър анализ,браво Дарк( Вейдър).Иска ми се и аз да имам способността и времето да задълбавам.Доколкото разбирам,обаче,интерпретацията ти на горното е че I2a-Din се разселват от Балканите на север?Проблемите ми са :общия брои на динарците е по голям(в пъти) на север от Дунав от този на юг;също така разнообразието,казват,е най-голямо около Молдова;най-близките I2a (Isles,Disles) са централно и западно-европейски...т.е. аз също клоня към словенски I2a-Din i M458(+Z280?).Алтернативата е динарците да са били" власите", полазили на север от Дунаф

из Европа



Тема Re: Динарската теманови [re: Yaan]  
Автор grashopperr (непознат)
Публикувано10.11.13 01:19



Ако словените са мес(т)ни

женските линии ще са повече,ако са пришълци-мъжките(какъвто е нашия случай вярвам,а румънците мисля имат повече словенски женски линии от нас)
Женския пол по принцип е по-консервативен,не само генетичните линии



Тема Re: Динарската теманови [re: grashopperr]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано10.11.13 01:30



Ами българите са си с българки били, българките често(понякога) с каквото дойде


По женска линия ние сме почти идентични с другите славяни и с всички европейци де, те женските линии в Европа са малко или повече идентични, мъжките ни делят от останалит братя славяни!



Тема Re: Динарската теманови [re: Yaan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано10.11.13 01:38



Това ги казвам шеговито, да не би някой да се обиди, просто всички европейци са хомогенни по женска, но някой като Балканци и Централно Европейци са по шарени по мъжка. Иначе любовта си е любов, стига хората да не се мешат с негри, мюсюлмани и цигани всички е позволено, не че аз съм този който ще забранява на Пепа от Обеля да контактува с негри или испанци или марсианци. Аз въпреки,че се връщам скоро в България, не ви се вярва да съм с българакка, да не говорим за създаване на поколение с такава, има си достатачно друго народи, които ми привличат, така че аз самият съм паневропеец в това отношение, но да не правя офтопик, просто не исках да остана криворазбран





Тема Re: Динарската теманови [re: Yaan]  
Автор grashopperr (непознат)
Публикувано10.11.13 01:52



Мисля, че женските линии ни са по балкански(местни)(Смята се, че" *мигрантите" поне в исторически план са били 2:1(мъже:жени))
Нали от там проф.Гълъбов ни изкара "братофчеди" с италиянци и гърци..
Румънците по женски линии са почти като другите славяни(както и унгарците),по мъжки са власи,кумани,оногури.................
Като помислиш ,че .."в началото"

(да кажем 4-5 век) всички "власи" са на юг от Дунаф,а всички "словени" са на север..или пък не



Тема Re: Динарската теманови [re: grashopperr]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано10.11.13 02:01



че ние по какво се различава от румънците по женски по нищо? Европа по женски си е едно цяло, ние имаме малко повечко HV и това е

Същите сме като другите братя славяни, и като част от италианците разбира се и гърците
виж на еупедията данните за женски




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.