Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:57 23.06.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема По-подробно за R1a  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 15:58



Изглежда темата е интересна за всички, но тъй като в предишната тема (за "старата европейска R1a) вече започна да се пише за какво ли не освен за "стара европейска R1a", започвам тема специално за различните разновидности на R1a.
==================================================================

Относно древните индийски кладове, различни от Z93:



В първата статия от броя Кльосов дава подробна информация за някои доста древни азиатски R1a с хаплотиповете и изследванията от които са взети. Освен за Индия има и примери на други древни линии от Северен Китай и от Източните Хималаи. Статията е на английски,

Още по темата на руски:







---------------------------------------------------------------------------------

Що се отнася до "славянските" M458, още в първото изследване, където се дефинира този маркер има таблица (в пидиефа), от която се вижда колко имат белорусите и руснаците примерно. Както и какво е положението на Балканите, където данните съвсем не са еднозначни. Относно братята македонци количеството на R1a1a*(xM458) и R1a1a7-М458 при тях е 10,1% и 3,8%, но при малка извадка. Но нищо от всички данни в таблицата, както и от нашето изследване не говори българите да имаме много М458, както се е случило в Проекта.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.08.13 17:10



Интересно, но ние си го имаме този ген баят, 3-ти по разпространение след Е-V13 и I2a-Din, плюс това в проекта са само 8, трябва още повече да излязат, в проекта J2a и G2a са гените ,които са повече сравнено с големият семпъл. Какви са тези 10% R1a, които са в големият семпъл и не са М458, аз залагам на основно Z280, ще се окаще накрая ,че имаме 7%-9% от този интересен ген





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 18:10



Какви са тези 10% R1a, които са в големият семпъл и не са М458, аз залагам на основно Z280, ще се окаще накрая ,че имаме 7%-9% от този интересен ген

Ако смяташ че 1-3% не са Z280, да не би да са от азиатските Z93, балтийските Z92 и/или скандинавските Z284? Понеже поне за сега няма данни за такива при нас, но не е изключено все пак.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.08.13 18:17



0.5% -1% Z93 другото Z280



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 18:41



Известните ми източници на Z93 в Европа са: евреите ашкенази, татарите, унгарците и унгарските цигани. Като е възможно при последените две групи Z93 да е от татарите, така както имат и много М458, които не са донесли в Европа а явно са взаимствали.

Та от кой източник трябва да са според теб нашите Z93.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.08.13 19:42



Татари или унгарци, все пак H,C,E-M81 са доста по големи екзотики а при нас са ощо 1%


От 10% R1a, което не е М458, да речем 0.5% Z93, 0.1 % викингско, 8% Z280 и останалото старо европейско, от нашите на проекта ,които не са разделени кои според теб са старо европейско, М458 и Z280



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 20:05



Според мен и 0,5% Z93 нямаме. От толкова много данни и няколко хиляди тествани само R1a има само 15-тина "стари европейци" - 2-ма на Балканите и останалите в Западна Европа. Познават се много лесно по DYS392=13.

Между другото и сред архаичните R1a от Индия също има DYS392=13.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.08.13 20:11



А нашите, какви са неразделените? Z280 или М458





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 20:16



В какъв смисъл неразделени? Щом са били отрицателни за М458 значи не са М458.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.08.13 20:18



В FamilytreeDna



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 20:26



Ами и от двете би трябвало.

Не си ли ги тествал през ysearch?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.08.13 20:28



не то там излиза ли Z280 или М458



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 21:01



Харесваш си някой съвпаденец с потвърден дълъг R като R1a1a1g и го проверяваш в проекта на R1a във FTDNA.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано15.08.13 23:15







Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано16.08.13 02:42



Наскоро излезе резултата на Влахов Z93-, аз и казвах на запалената българка да не бърза да поръчва преди да го разшири, но тя не ме послуша и той си излезе M458 (но предсказан).
По съотношението М458 към други R1a, ние излизаме по-славяни от белорусите, но разбира се тази хаплогрупа е само 17% при нас. Нашите са към 40%(личи не от проекта, а от голямото изследване, а при белорусите е 28%. Македонците също са към 30-40% М458, но при сърбите изглежда Z280 е преобладаващо.
Някои по форумите твърдят, че Z280 също трябва да е балто-славянски маркер, защото е разпространен основно при тези народи. Не е ясно дали наличието му при татари и по-наизток в бивши съветски територии не се дължи на експанзията на руснаците в последните няколко стотин години.
При всички балканци, обаче е разпространен изключително клона на М458 L1029.

Ето какво писаха на Диенекес, като ги базикнах за "ултралсавянския" М458.

Also, the real "Pan_Slavic" marker, if there is one at all, is Z280. Its the only type of R1a wich can be found in massive amounts in ALL ereas Slavs ever settled, including Slavs in East Germany while M458 is somewhat confined to Southpoland (Northpoland is Z280 terretory), Czechia and Slovacia.

By the way, M458 is certainly a Proto-Slavic marker too, but much of the M458 in Belarus might actually be of Polabian origin, thanks to eastward migrations by German Slavs due to pressure put on them by the Franks.

The proto-Slavs were farmers in Poland who turned nomadic to cope with the effects of the collapse in trade with the Roman Empire.

This was a highly successful strategy which resulted in relatively large population growth, and population replacement in the Balkans and Hungarian Plain, where wars and disease killed large numbers of people. I2a, R1a-M458 and R1a-Z280 are very useful markers of this Slavic expansion from north to south.

And if you're suggesting that M458 was an Avar marker, then you're obviously more hilarious than I gave you credit for. M458 is phylogeographically rooted in what is now Poland, because it's under European-specific Z283, and parallel to Scandinavian-specific Z284 and Balto-Slavic Z280.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано16.08.13 02:49



Всички спецове по R1a твърдят, че токарианците и андроновците трябва да са Z93.
Отдавна се разбра, че по хаплотипи, особено "бикини" за тази хаплогрупа не може да се твърди нищо със сигурност.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор TPTP (непознат)
Публикувано16.08.13 04:58



Наистина, темата е интересна. Мен лично ме интересува как да интерпретирам това, че дори при 12 маркера мямам никакви съвпаденци, не само на Балканите но и навсякъде другаде. За 111 маркера, да не говорим. Най-близо до мене се оказа някакъв човек, който се заяви като 5 братовчед. Казва се Scheiermann и си кореспондираме на руски. Той много се опитва да открие някаква негентична връзка между нас но аз съм скептично настроен.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: TPTP]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.08.13 07:10



Мен лично ме интересува как да интерпретирам това, че дори при 12 маркера мямам никакви съвпаденци, не само на Балканите но и навсякъде другаде. За 111 маркера, да не говорим.

Генетичното ни разнообразие е голямо, ако беше албанец досега да си намерил съвпаденци.



Според мен си от достатъчно стара на Балканите популация и по скоро трябва да ти излязат съвпаденци тук, а не из Славяния.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.08.13 07:32



Всички спецове по R1a твърдят, че токарианците и андроновците трябва да са Z93.

Няма никакви доказателства таримските мумии да имат нещо общо с тохарците, нито въобще да са говорили на ИЕ език. Това че са европеиди и R1a не ги прави автоматично ИЕ, андроновците също. Има достатъчно извори от историческите тохарци и понеже езикът им е определен за кентум, "спецовете" веднага ги обявиха за R1b, група срещана основно при европейските кентум народи. Повечето "спецове" още го вярват и смятат уйгурските и другите азиатски R1b за тохарски, понеже и германците примерно говорят кентум и са R1b, но Кльосов (не че му вярвам на теориите, вярвам му на математическите сметки) взе че провери всички азиатски линии и те излязоха основно от свързваната с монголите R1b-М73. А тези азиатски R1b-М73 имат толкова общо с ИЕ колкото африканските R1b-V88.



А за андроновците и другите тествани R1a из региона е почти сигурно че са Z93. Китайците не тестват за снипове мумиите които имат, понеже не са китайци. Руснаците не тестват за снипове андроновците и останалите, понеже въпреки всеобщите напъни Z93 ще се окаже прототюркска група, така че за сега им е изгодно да си стоят на голи STR и на вярата че са хипербореи=>Аркаим=>андроновци=>арийци=>славяни.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.08.13 08:18



Нашите са към 40%(личи не от проекта, а от голямото изследване, а при белорусите е 28%. Македонците също са към 30-40% М458, но при сърбите изглежда Z280 е преобладаващо.

Единствените данни които имаме за македонците, макар и с малка извадка са 3,8% от общо 13,9% R1a = 27%.



Ако караме по логиката ти за това кой е по-славянин, то ние трябва да сме по-слявяни и от руснаците и от украинците без Лвов където има повече М458 и повече исторически връзки с Полша.

Ето какво писаха на Диенекес, като ги базикнах за "ултралсавянския" М458.

Разпространението на R1a в Западна Евразия и разделението на отделно независими и отдалечени във времето маркери говори не за скорошна експанзия, а за сравнително древна такава, вероятно в бронза. Z280 отговаря на експанзията на Културата на бойните топори, наследниците на които в последвалите култури се разпръскват на изток до Урал и в последствие източните се омешват с прииждащите фино-угри. Това го казват археолозите поне за по-източните култури. От там е типичната за "източнославянския" и балтийския региони комбинация R1a-N1c.

За другите R1a по-късно че трябва да излизам.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: TPTP]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано16.08.13 15:02



TRTR, много българи нямат никакви съвпаденци даже при 12 маркера, но за R1a е наистина малко странно. Можеш да търсиш в базата данни на руснака Семаргл, при 67 маркера най-близкия до теб е на 9 разлики, което не е толкова далеч:



Това изглежда е поляка Лачовски 194163 в R1a проекта.

Относно братовчеда Шиерман, това е на Фемили Файндер и не е ясно дали е същата хаплогрупа. Вие всъщност имате най-голямо аутозомно съвпадение на хромозома 10.
Относно родствениците ти там, ти имаш по-малко роднини, отколкото средното за българи. Иначе излизат нормално хора с Балканска и Източноевропейска връзка. Американците трябва да имат или източноевропейска, или Ашкеназка връзка да са родствени с българите, но не всички си го признават.
Забелязал ли си, че не можеш да видиш резултата си на Population Finder? Там ти искат да отговориш дали имаш Близкоизточна или еврейска връзка. Не се стряскай, защото това излиза почти на всички българи, които после показват някакъв процент такова.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.08.13 17:15



Значи от 10% R1a към 9 ще да са Z280, това е супер. Значи заедно с E-V13,I2a-Din,R-M458,J2b2,R-L23 това ни е една от разпространените групи. Дано скоро тестват. Нямям търпение вече да дойдат и новите резултати от Господин Делев, снощи сънувах(сигурно съм си мислили за тома преди да заспя), че идват редки групи от вида на T и G2a в доста голеви количества ще видим.
Фенке колко кита да очакваме от Господин Делев 8 или 9? На Фемили Файндър може ли да споделиш как излизат българити,също и на 23andme, преди бяхме 99% европейци,1% азиатци, понякога и 100% европейци, най вече южни излизахме





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано16.08.13 19:15



Апропо,
Може да не е апропо, но ще кандърдисвам един, който претендира да е от истинските българи, да се тества. Той е с потекло от Каварна.

С презумпцията, че генът му трябва да е някъде от Таджикистан, вероятно стар арийски.. Или от скитските полета, Кубан - скити, сармати, анти. Също може да е тюркски или ирански. Та, какви тестове и в какъв ред да ги извърши, така че ясно да се отдиференцират гореизброените произходи?



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Exhemus]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.08.13 19:28



На гени гагаузите са си като нас, само езикът ге дели от нас, тествай го с Family Tree Dna





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Exhemus]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано17.08.13 02:09



За нас ще е много ценно да има един чист гагаузин тестван с 23андМе. Така ше се види има ли някакви близкоизточни или средноазиатски гени, според различните версии за произхода им. Там ще научи и за хаплогрупата си, но в Българския проект имаме вече двама - G2a и J2ah, които определено не са степни. Всичко насочва, че гагаузите са езиково турцизирани балканци, даже аз преди се съмнявах в тази версия, мислех, че това са просто български националистически напъни.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано17.08.13 08:03



Той човека май нямаше пред вид гагаузин, но дори и кримски татарин да е има, голям шанс да е с европейска мъжка линия.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.08.13 18:54



OK 23андМе !



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор TPTP (непознат)
Публикувано17.08.13 19:16



Доста смешно и наивно наистина:

Europe (Western European) Orcadian 61.30% ±7.66%
Middle East Druze, Jewish 38.70% ±7.66%




И какво е това Druze?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: TPTP]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано17.08.13 19:29







Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор TPTP (непознат)
Публикувано17.08.13 19:41



Мерси, прочетох ги тия неща но меко казано съм доста скептичен. Цялата тая работа е доста странна да ти дават само два възможни отговора, Близкия Исток или Израел. И накрая да излезе че съм 61.30% от Британия, когато аз си знам, че моите предци са от Македония.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: TPTP]  
Автор TPTP (непознат)
Публикувано17.08.13 19:47



При това, те са били православни попове в Македония.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: TPTP]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано17.08.13 20:04



23andme са най-добрите, тези неща от къде са Family Tree DNA са доста зле на аутозомният, да ни ти пука мужду Британия и Палестина се намира прекрасното място от където всъщност си.

Те българин от Македония ли си? Нямаш други смески шопски, балканджийски и прочие :)



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор TPTP (непознат)
Публикувано18.08.13 01:20



Роден съм в София, корените на родителите ми и по бащина и по майчина линия са от Дупница надолу. На всичко отгоре ме изкарват по-славянин от поляците и украинците, R-M458.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: TPTP]  
Автор TPTP (непознат)
Публикувано18.08.13 01:21



По У хромозомата де.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано18.08.13 10:33



Преглед на европейските R1a
==================================================================

Европейските R1a вече доста добре са изучени и класифицирани. Ето няколко сайта с карти за по-добра ориентация:







----------------------------------------------------------------------------------

"Стара европейска":

Познава се лесно по DYS392=13. Предполага се че всички стари R1a са били с това значение на маркера, което е и връзката с R1b. Интересно е че някои от индийските архаични R1a също са с DYS392=13.

Обикновено под "стара европейска" се имат в предвид само тези имащи М17/М198, но без М417. Из Европа се срещат и няколко още по-древни без тези маркери.

"Старите европейски" се срещат изключително в Западна Европа с изключение на двама балканци и имат общ предшественик отпреди малко над 2000 години. Още по-старите кладове се са разпръснати спорадично из цяла Европа. Възможно е както тези хора да са дошли от някъде другаде заедно с миграцията примерно на R1b, така и R1a да присъства още от мезолита. Още не е сигурно какви са били мъжките линии през мезолита, предполага се за различните I2 заради изключително европейското им разпространение и стари кладове, но не е изключено и R1a да присъства поне от късния северноевропейски мезолит. Смятам така понеже антропологически старите култури свързани с R1a в Европа и Азия принадлежат към кроманьонидите както ловците събирачи, а не към средиземноморския тип на неолитците. Разбира се такова крайно разделение е имало само на ранен етап, в последствие след смесването в популациите вече няма само индивиди от единия тип и се появяват съвременните хибридни типове. Но и сега в Северна Европа антропологически хората имат много повече от кроманьоидните черти на ловците-събирачи, докато на юг повечето хора са в една група с Близкия Изток.

Северо-западна група:

Познава се по DYS388=10, някои от тях имат и DYS392=12. Това е най-старата група с М417. Групата е разпространена изключително в Северозападна Европа, като за сега може само да се предполага кога точно тези хора са се появили там, за сега се смята че мутацията М417 е станала преди около 7000 години. И отново - възможно е както тези R1a да са там или другаде из Европа още от преди 7000 години, възможно е и да са дошли по-късно заедно с германските R1b-U106 примерно.

Азиатски R1a-Z93:

Тъй като са положителни за М417 и поради европеидността и светлите очи на древните носители от старите сибирски археологически култури, можем да предположим, че мутацията Z93 се е появила в или в съседство с Европа и след това хората са мигрирали на изток. Следват хилядолетия на присъствие на Z93 изключително в Азия, като всички сегашни в Европа са се появили след н.е.

Западно Евразийкски:

Положителни за Z282 и отрицателни Z280, M458, Z284. Различни кладове не принадлежащи към големите европейски групи. Разпръснати са из цяла Европа, по някакви причини не са успели да се размножат колкото големите групи и са останали като "примеси" към различните европейски култури. За сега нямат определени снипове.

Паневропейска Z280:

Не я наричам "славянска" тъй като се среща сред доста разнообразни народи и изглежда се е разпространила много преди разделението на съвременните езици. Предполагам експанзията и голямото разпространение започва с Културата на бойните брадви/Шнуровата керамика:



Достатъчно раздробена подгрупа с много подгрупи обособени по-скоро по региони и свързвани и именувани от повечето на различни славяни. Според мен не е свързана с някаква "славянака" експанзия или море:

- северните групи са си останали там до приемането на ИЕ езика;

- различните групи из сегашна Русия се омешват с прииждащите от изток фино-угри носители на N1c и възприемат техния език, преди това едва ли са говорили на ИЕ език. Това се потвърждава и от археологията - източните наследници на Шнуровата керамика се смесват с пришълци от изток, придобиват частична монголоидност и се смята за предци на днешните живеещи в Русия фино-угри;

- южните групи се смесват с местната Ямна култура на север от Черно море и стават родоначалници на бъдещите скити, траки и сармати. На Балканите навлизат още с Катакомбната култура, наследник на Шнуровата керамика, в Италия с траките и възможно и с етруските, при различните европейски тюрки като балкарците и кумиките в Кавказ - от асимилирани скити/сармати.

Централноевропейска М458:

Това че се среща в момента предимно сред славоговорящи, не значи че е свързана с "славянска" експанзия. Разпространението и концентрацията е различна с тази на Z280, а двете групи са отделени с около 5000 години. Възможно е да е свързана с западните варианти на Шнуровата керамика. Разпространението на подгрупата L260 съвпада с териториите на Аварския каганат, предполагам руските варяги, за които има и предположения че идват от полабските балтийски земи, да са наследници на разбитите авари, извесни от изворите като народа вар и хон или като вархонити. В един извор се споменава за това как аварите си лягали с жените на поробените народи, но родените от това синове въстанали и избили аварите. Което реално означава че въпросните синове би трябвало да носят хаплогрупите на бащите си и реално аварите не са изчезнали.

Балканските М458 в по-голямата си част не са L260 и изглежда са резултат на по-ранна експанзия от Централна Европа, възможно е навлизането да е още през бронза, както с Z280. Но нещата ще се изяснят чак при по-подробни данни за съвременното население и евентулни данни от стари кости.

Скандинавска Z284:

Среща се главно в Скандинавия и Британските острови и е явен маркер на скандинавското колонизиране през Средновековието. Предполагам навлиза в Скандинавия през бронза и е изолирана там до времето на викингите.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано18.08.13 11:52



Много интересно инфо Субекте! Хвала


А пан славист като мен никога, ама никога няма да убедиш,че I2a- Din,R-M458 и RZ280 не са ултара типични са нас славяните.
И все пак какви мислиш,че са 10% R1a, които не са М458, май остава поне 8% да са Z280, и изведнъж излиза,че група ,която на проекта има само 3-ма души( 3-ма, 3-ма, но какви Дядо Благоев е бил такъв ) e 3-та по разпространение след E-V13 и I2a- Din



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано18.08.13 11:59



TPTP
Изобщо да не ти пука, какво са казали тези люге. Ти си си българин, като всички нас смес от славянин и средиземноморец, да бяха казали 60% поляк, 40 % грък или пък 65% италиянец 35% украинец можеше и да им се вържа, ама британец и друже- смях в залата. Те не са запознати с нас и просто искат да кажат,че по-голямата част от генитете са типични за Северна и Централна Европа, но друга част са типични за Средиземноморието(Южна Европа и Близкият Изток), което си е баш така. А майчината ти линия ,каква е? 23andme са най-добрите за увтозомно изследване Фамили Трий са царе на хаплогрупите, ама автозомно са смях в залата, защото нямат семпли :)
A М458 е страхотна група, и никой не казва,че си по-славянин от поляците и украйнците, ние сме славяно средиземноморската смес, която е дала култура на тези съответно швабско славянски и фино- средиземноморско-славянски смеси-. Нека се гордеем от сместа си и те от своята :)



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано19.08.13 08:52



Изглежда не трябва да се обръща внимание на Population Finder на FamilyTree.
Българите там излизат най-различно. Повечето са 70-80% European и 20-30% Middle East.
Европейската съставка, обаче варира невероятно. Мякои са предимно Западноевропейци - Orcadian, French, Basque,Spanish, някои Източно - Russian, Finnish, а някои Южно - Toscan, Sardinian.
Middle East пък варира най-вече като Jewish-Druze и още Adygey, Iranian, Egyptian, Ethiopian.
Има само двама-трима 100% European, но които изглежда мязат много на румънци, които са референтно население.

Има, обаче възможност да се зареди файла с Raw Data на други места, където може да се провери по-достоверно за произход. Например, на Gedmatch са сложили калкулаторите си Диеникес, Полако и Веренич.





Тема Re: Абсурдинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано19.08.13 11:18



Значи спред тези абсурдни тези еР-овете са възникнали в южен Сибир преди 20 хил години, където тогава едва ли е имало някой, измислили са 'Индоевропейския език' и са обиколили половината свят?



Тема Re: Абсурдинови [re: potr]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.13 12:01



Според теорията на Кльосов са Ар-ове:

- добрите Арии R1a са ИЕ и правят въпросната обиколка;

- лошите Ар-бини (на английски го пише arbins) пак тръгват от Шумер, през Египет влизат в Европа през Иберия и избиват половин Европа.



Тема Re: Абсурдинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано19.08.13 20:00



Ужас( Защо им е да минават през Египет за Европа? Няма ли по-лесни маршрути?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано05.09.13 20:02



Значи загледах се по-подробно при страницата на поляците и различните % ти, те имат грубо казано 25% Z280, 18% M458 и 4% други. Вярно, че при тях има ешкеназита и полски немци, но мисля че авторът това що годе го е взел на предвид.
А иначе просто интересен анекдот, с една позната от Полша се заговорихме за това та от приказка на приказка и се оказа че един член на семейството и по мъжка линия се е тествал и тя не беше много запазната(тя си мислеше по-скора западна група), и е L23, а той много се интересувал от историята на рода и прочие и нямат по пряка мъжка нищо не-полско, то не е толкова рядко де предполагам за поляците L23 е като моята група за българите,но все пак



Редактирано от Yaan на 05.09.13 20:04.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано05.09.13 20:17



Макар и в малки проценти, Ht35 се среща в цяла Европа чак до Ирландия.


Дистрибуцията е различна от тази на западните R1b и говори за различна експанзия, предполагам по-ранна. С други думи възможно е западните R1b да са достигнали Европа не през Балканите а по друг маршрут, примерно островите на Средиземно море, и когато навлизат на Балканите и в Полша, там вече да е имало Ht35.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано05.09.13 22:19



Да предполагам си много прав. Ht 35 са си били покрай J2b2 и E-V13 според мен :) На тази страничка ,къде точно трябва да ида





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.09.13 00:06



На тази страничка ,къде точно трябва да ида

И друг път съм я давал, не си ли я разглеждал?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано06.09.13 01:33



Ами Кльосов, който изглежда почва да има почитатели и на Запад, твърди, че "Арбините", т,е западните R1b са навлезли в Европа през Испания.
Относно полските "ранни" R1b аз си го отнесох на един форум от националистичекия трол Полако, като се осмелих да пиша, че повечето полски Ht35 трябва да са с Ашкеназки произход. Той беше наизчислявал, че тъй като полските хаплотипи са много разнообразни и има ранни клонове на R1b, разбира се, всичко е тръгнало от Полша. Да, има и чисти поляци R1b L23*, но практически всички M269* са евреи.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.09.13 07:58



Ами Кльосов, който изглежда почва да има почитатели и на Запад, твърди, че "Арбините", т,е западните R1b са навлезли в Европа през Испания.

Твърди че западните "арбини" са дошли от запад, за L23 смята че може и да не е.

Има няколко варианта западните R1b да не са минавали през Балканите и да са дошли в последствие с римляни, германци и т.н.:

- миграция през северна Европа;

- морски път по островите и/или Северна Африка, като някои R1b са си останали там като V88 примерно (на Кльосов тезата е че е станало при египтяните);

- неолитно навлизане с Кардиалната керамика:



Балканските R1b още не са достатъчно изучени за да се разбере дали са стари или нови.

Относно полските "ранни" R1b аз си го отнесох на един форум от националистичекия трол Полако, като се осмелих да пиша, че повечето полски Ht35 трябва да са с Ашкеназки произход.


Още си обсебена от тия евреи.

Той беше наизчислявал, че тъй като полските хаплотипи са много разнообразни и има ранни клонове на R1b, разбира се, всичко е тръгнало от Полша.

По римско време и преди "славяните" Полша е почти безлюдна, Скандинавия също е населена основно по крайбрежието. Просто преди развитото земеделие условията не са били от най-благоприятните. Даже разбойниците се е налагало да пътуват, за да не умрат от глад.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано06.09.13 09:11



Не съм обсебена, само чета тук кои са източноевропейските L23-





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 09:16



Ми те еврейте са нови там, все едно нашто L23 да е от отрудените хорица


А специално за това момиче, тя каза ,че този чичо ли какъв се пада се интересува и нищо не е намерил не полско дотам, докъдето може да проследи



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано06.09.13 09:32



Полако беше включил всички, които са казали, че произлизат от Полша. Така R1b съответно излизат по-стари.
Дали някой има еврейски произход, макар да се мисли за чист поляк, може да се разбере по хаплотипа - еврейските обикновено образуват отделен кластер, където са много близо един до друг.
Ей ви тук и Полския проект:

Редактирано от genefan на 06.09.13 09:41.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 09:45



Ха значи Поляко е Е хе хе интересно :)



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.09.13 09:45



Не съм обсебена, само чета тук кои са източноевропейските L23-

Има и доста арменци L23-, така че поне нашите може и да не са с еврейски произход. На полския проект наистина има доста J1c и G2c, така че вероятно и редките им E-та и някои J2 и Q ще да са еврейски. Което означава че трябва да имат и Z93. Така лесно вдигат възрастта на хаплогрупите.



Те нали и молдовците твърдяха, че от тях е тръгнало всичко понеже имат и I2 и I1.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.09.13 09:48



Ха значи Поляко е Е хе хе интересно :)

Polako е Davidski дето държи два блога за генетика като гръка и е R1a.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 09:49



Прекалено много внимание се отделя на еврейте. Те са ново население там


А това пише човека поляк, който се занимава с Полша наричан от вас Полако - I’m a very rare type in Poland - E1b1b1a2



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 09:50



Аз говоря за човека, който се занимава с полският сайт


http://www.gwozdz.org/PolishClades.html



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано06.09.13 10:06



Не, Полако е ника на Давидски, който води блога Eurogenes. Не знам дали и това е истинското му име, фамилията мяза на еврейска, но той е най-яростния защитник, че поляците нямат и капка еврейски примес. Което, обаче ясно се вижда на 23анМе, че не е съвсем верно.
Той самият е R1a, за които твърди, че са тръгнали също от Полша. Тъй като тролеше по доста форуми и се скара с повечето там, сега се подвизава главно на Biodiversity, където е модератор.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 10:14



Аз имам предвид друг човек, той е отговорника за писанията във Фемили Трий



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 10:18



А поляците имат толкова еврейско ,колкото ние турско ~1% просто при нас е повечето от изнасилване при тях може би от прелюбодействие. С или без еврейски примес, аз лично с най-голямо удоволствие бих вложил малко J2a4h





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.09.13 10:20



Той самият е R1a, за които твърди, че са тръгнали също от Полша.

Ако нямат еврейски примес, питай го дали българските Q, V22 и J1c не са дошли със славяните?





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 10:24




Че от къде другаде



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано06.09.13 12:55



Положението е малко по-рзлично, там управляващите са били католици, затова за някои евреи е било изгодно да се покръстват. При нас по турско никой не е имал сметка да се пише българин, и ако си е сменял религията, то е да се помохамеданчи. Чувал си за евреите дьонмета, нали?
Разбира се, еврейския примес при поляците е малък, но не несъществуващ, както иска да изкара Давидски. Но поне повече няма да се мешат, защото в Полша от няколко милиона преди войната вече практически няма евреи.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано06.09.13 13:32



E sega ima drugi, s koito da se meshat.


Po moeto skromno menie stiga da ne e s mohamedani,cigani ili afrikanci meshaneto vasastnost si e mnogo dobre, dava klrasota i zdrave
A za diomnetata sam chuval, dobre che sa bili te bulgaro mohamedanite, boshniacite i albancite,che da se posavzeme malko tazi zaspala Turcia



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано08.10.13 17:06



към genefan - не помня да съм получавала мейл от българин за 274481 - само от един поляк....



Редактирано от Pillar_of_fire на 08.10.13 17:18.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано10.10.13 22:26



В момента чакам L1029 за Влахов, датата за получаване на резултата е 14.10.2013....



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано11.10.13 18:51



Резултатът пристигна L1029+ за 274481



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано12.10.13 03:21



Да, това не е изненада, почти всички български М458 са L1029+. Мога само да те помоля да го разшириш до повече маркери, очаква се скоро Коледното намаление.
Тази хаплогрупа е много важна за определяне произхода а българите, но има групичка, която няма средства или желание да се разшири, а при 12 маркера много трудно се правят изводи за подгрупата.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано12.10.13 03:46



Хе нежелание и безпаричие са две коренно различни неща


Тази група L1029+ при кои народи е най-голяма



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано12.10.13 11:02



Той е Y-25 и на това ниво има само един съвпаденец със стъпка от 1



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано12.10.13 11:44



За Българския проект разширението е по-важно да влезем в радарите на хаплогрупните проекти, много даже не приемат под 37 маркера. Така ще се допринесе за науката кои подклонове са разпространени сред нас, за които ще миже да се съди по хаплотипите. Нас даже предиктора не ни лови, защото е съставен въз основа на резултати на западняци.
За L1029 е писано много преди, това е "славянски" маркер, макар Субекта да се опитва да извърта. Колко е стар един подклон може да няма нищо общо кога се е разпространил към нас. Точно трябват повече българи с 37 маркера нагоре да се изчисли колко е нашето време до общия прародител.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано12.10.13 11:58



Разбрано, ще чакам промоцията



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано12.10.13 14:58



За L1029 е писано много преди, това е "славянски" маркер, макар Субекта да се опитва да извърта. Колко е стар един подклон може да няма нищо общо кога се е разпространил към нас.

L1029 е с към 500 години по млад клон от L260, но въпреки това има по-голямо разпространение, вижте картите. Очевидно е различното време на експанзиите им. Миграцията, която е донесла L1029 на Балканите много малко или никакво количество L260. От проекта има само един L260, от публикуваните данни в Изследването има пак един или двама, другите балкански популации също не могат да се похвалят с много. Западните славяни имат доста L260 и не можем да очакваме избирателно само L260- да са мигрирали при нас, а L260 да са си останали на север. При нас няма и никакви признаци на дрейф, всичките ни R1a са доста разнообразни, за да обявим липсата на L260 като "ефект на основателя" или друга причина за дрейф. По скоро L1029 са дошли при нас в рамките на 2200-2300 години (възрастта на групата) от някъде, където няма L260. Според картите и другите данни има две такива места - Русия и Южна-Югоизточна Европа. Миграция от Русия не може да обясни голямото количество и ареал, повече от това на L260, в Германия. Има два варианта:

1. Изконен славянски маркер - L260 не е славянски маркер, а L1029 отразява експанзията на славяните, възможно и с някой маркер на Z280 с подобно разпространение.

- в Германия всички M458 са от асимилирани славяни и балти;

- в Русия наследниците на тези славяни са малко, а повечето R1a е от местните фино-угри, които по принцип имат доста;

- при съвременните българи имаме към 5-6% наследници на тези тези славяни, малко повече ако са имали и някой от подгрупите на Z280;

- I2a не е славянски маркер, поради липсата или почти пълната липса в Германия, където има достатъчно L1029.

2. Велико преселение на народите - един достатъчно значим период от историята, способен да разпространи L1029 от Изток и Югоизток в Европа.

- съгласува се с по-източното и по-южното разпространение на L1029;

- много от тези народи се заселват именно в Германия;

- много от тези народи мигрират именно от Северното Причерноморие на запад, такаче е нормално да е останало нещо от тях в Русия и Украйна след толкова по-късни нашествия там;

- не пречи основните проценти на R1a в Русия да са от фино-угрите, особено след като там има и над 20% N1c;

- някои от тези народи се заселват на балканите и околностите по различно време и по различни причини, не е задължително нашите L1029 да са резултат от единична експанзия, особено ако са достатъчно разнообразни;

- I2a в Източна Европа нямат нищо общо с разпространението на L1029, а по-скоро се групират с V13 и J2b.

Очаквам вашите мнения и евентуални други теории за L1029.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано12.10.13 16:39



1. Изконни славянски маркери за мен са I2a- Din,R1a-M458 и особенно R1a-Z280
- Да М458 в Германия е от славяните
-в Русия според мен има R1a както от славяни, така и от татари и фини
-в България по пряка мъжка линия наследници на славяните са R1a-M458,I2a Din,R1a-Z280, но може би е част от J2b1 и E-V13
- За мен I2a Din е ултара типичен славянски маркер!!!!!!!!!!!!!
2. Да съгласен съм
- може би не съм запознат
- по скоро не
- възможно
-да в Русия доста от R1a е от фините, от славяните е основно I2a- Din и R1a-M458
- И да спорим и да не спорим за мен нещата са от прости по прости, или както се казва просте като гъбена чорба. R1a-M458,R1a-Z280,I2a- Din са от славяните. E-V13,J2b2,R1b-L23 са от траките. T,L,J1,E-M123 и прочие са от времето на Римската Империя,когато какви ли не народи се селят насам на там. J2b1 може и от славяни и от траки да е, J-M530 е или от прабългари или от траки
- Твое мнение.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано12.10.13 17:38



Много съм далече от всякакви теории....

В момента трупам количествени данни, които да доведат до качествени изменения .

От мен данните - от другите тълкуванията - след две - три години мога и да се включа с мнение... , тази материя е толкова далече от това, което работя.... хоби ми е фотографията (от отбора на Канон съм), но и за нея нямам толкова време....



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано12.10.13 17:48



леля ми е историк - професор (вече пенсионер) от БАН по средновековна история, а съпругът й - пак от БАН, но с по-ниска титла - археолог, дълги години лятото е на разкопки на Плиска (дори 2012 пак беше там). Опитах се да ги запаля по темата генетика и нейното взаимодействие с историята и археология, но ... нещо им дойде много ... аз и не прецених колко и как да им подам като информация - в ентусиазма си ги записах с прекалено много...





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано14.10.13 11:32



Изглежда в Казахтан са взели генетичната генеалогоя много сериозмо, та даже е спонсорирана на държавно ниво. Попадна ми това предване, където са обяснили всичко по-популярно, макар за хаплогрупи да не става много върос.
Създали са център Шежире ДНК, който както личи всъщност препродава тестовете на ФемилиТри.
Единствено споменават, че водещият излязъл R1a от арабския кластер, вероятно Z93.



Интересно, нещо говореха, че не било позволено да се женят родственици до 7 коляно, но Казахския проект говори друго - доминират кластери от почти еднакви хаплотипи.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 12:28



Интересно, нещо говореха, че не било позволено да се женят родственици до 7 коляно, но Казахския проект говори друго - доминират кластери от почти еднакви хаплотипи.

Една мутация при 37 маркера пак е възможност за общ предшественик преди 10-тина поколения. А при напълно еднакви 12 маркера има вероятност предшественика да е и преди повече от 2000 години.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано16.10.13 13:00



За какво го казваш това, сляп ли си да видиш, че си съвпадат и при 37 маркера.
Ако има някой по-различен при внимателно вглеждане се вижда, че всъщност не е казах.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 13:10



Би ли посочила кои двама са с еднакви 37 маркера?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 13:36



В шапката на предаването показват розетата от Плиска!!!





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано16.10.13 14:06



Ще се заяждаме ли, всички разбират какво искам да кажа, само ти противоречиш по инерция. Напълно еднакви при 37 маркера може да не са даже баща и син, но когато десетина човека са с 2-3 разлики при 37 маркера, тогава може да им се изчисли възрастта на кластера. Ти май знаеше как, та кажи.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 16:33



Напълно еднакви при 37 маркера може да не са даже баща и син

Два хаплотипа с две разлики може и да са на двама родни братя, но вероятността за това е страшно малък в сравнение с това да са на далечни роднини.

Скоростта на мутациите за 37 маркерен FTDNA кит е 0.09 мутации за хаплотип за поколение:



37 Marker Haplotypes
The same approach was taken for the consideration of the 37
marker haplotypes, and the data are shown in Figure 3. The
slope of the graph fits well to a value of the mutation rate con-
stant of .00243 mutation per marker per conditional generation
of 25 years, that is .090 mutations per haplotype per 25 years.

но когато десетина човека са с 2-3 разлики при 37 маркера, тогава може да им се изчисли възрастта на кластера.

10 човека с общо 20 разлики при 37 маркера дават 22.222 поколения, което при 25 години за поколение правят 555.555 години. Има и по-сложни формули, които вземат в предвид вероятностите за обратни мутации, но и простата формула е достатъчно точна за да се видят ориентировъчно годините. Кажи кои клъстъри конкретно те интересуват и ще ги сметна с калкулатора на Нортвед, който работи добре с голям обем и много маркери.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано17.10.13 00:35



Пак създаваш грешни впечатления в хората, например Нордвелт е изчислил всички налични I2a2 Dinaric хаплотипи на 2500 години.
Колко мислиш е възрастта на казахските C3, например? Най-много няколко стотин години. Тъй като всички мъже са близки роднини по мъжка линия, единствения начин да не се кръвосмешават е да се женят винаги за жена от друго племе, Но тъй като населението в степите е било минимално, не може да има безкраен избор от племена, ако става размяна на жени те така или иначе ще са близки родствено.

Калкулаторите вземат предвид скоростта на мутациите на отделните маркери. Има значение дали ще се различваш на бърз или бавен маркер.
Когато се вземат само 2 резултата, кога е живял общия прародител може да се изчили само с процент вероятност, но при цял кластер от резултати, кога е живял може да се каже с доста голяма точост. Това варира само какъв метод на честотата на мутациите ще се ползва, надявам се няма да ползваш Животовски?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано22.10.13 15:49



Пак създаваш грешни впечатления в хората, например Нордвелт е изчислил всички налични I2a2 Dinaric хаплотипи на 2500 години.

С калкулатора на Нордвет и с неговия коефициент от 30 години за поколение, I2a от Изследването са на възраст 3000 години.



Всъщност ти създаваш грешни впечатления, понеже Нордвет само изказа предположение на базата на юготата с техните Din S и на населението около Карпатите с техните Din N, нас въобще с нашите скромни няколко човека от проекта не ни е имало в сериозните сметки. А възрастта от 2500 години на всички I2a2 и славянството им се пропагандират от Кльосов, който не пропуска да спомене как лично ги е смятал. Цялата тази славяно-арийска история е чат от теориата му за древните арии и лошите "ербини".



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано28.10.13 22:09



ето нещо за индианците, които май ще се окажат не точно индианци:





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано29.10.13 08:56



ето и линк към публикацията



момчето е Y-haplo - R1 и mtDNA - U



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано29.10.13 10:15



Нищо толкова изненадващо - отдавна се знае че R1 произхожда от Азия, има древни хаплотипове на R1a сред племената в Индия и сред някои малки народности в Северен Китай, а R1b-M73 се асоциира с монголите. Да не говорим че сродната група R2 е типично азиатска, макар да е достигнала и до Европа в малки количества, както и всякакви други азиатски групи. Аутосомната прилика на европейците с америдите Клоьсов отдавна я обясни и не е никаква загадка. Просто това са общи маркери, носени от мъжете от парагрупа P (Q и R), като изглежда за това изследване са взели маркери, типични за R1a, за която се смята че е с по-сверен произход заедно с Q от R1b.

А че много от сегашните североизточни азиатци са що годе скорошни пришълци в рамките на от 1000 до 5000 примерно години се знае също отдавна. N1c е с произход Южен Китай и се предполага че мигрира на север и после в Европа някъде през бронза. За много сибирски народи също се знае че са мигрирали на север през исторически времена. За най древни сибирци се смятат тези, носители на голямо количество от хаплогрупите, типични за Америка - А, B, C, D - въпреки че и тези групи могат да бъдат наследени от завоеватели, сродяване или по друга причина.

Поради наличието в Скандинавия и на други места из Европа на странни Q1a, както и на древната възраст на европейските R1a смятам, че те може да са ако не палеолитни, то поне мезолитни, въпреки че може и да са били палеолитни и минали през бутилъчно гърло. Имало е няколко вълни на заселване през палеолита/мезолита и за сега не може да се каже кои какви са били, но имам няколко кандидата за ранни европейци:

1. За I никой май няма съмнение, в предвид доста древната възраст на европейските от над 20 000 години, както и на почти изключително европейското им разпространение. Вярно че се откри заветната парагрупа IJ в Голямото иранско изследване, както също там и I1*, което предполага територията на днешен Иран като родно място на I и J, което не пречи I да са навлезли в Европа още през Палеолита с Граветската култура.

2. Хаплогрупата Т продължава да е загадка. Имайки в предвид огромното й и почти равномерно разпространение, можем и нея да причислим към кандидатите.

3. Въпреки че за сега е открита сред неолитците, не бива да се изпуска възможността хаплогрупа G2 също да е в Европа от мезолита насам и тестваните култури да са на неолитизирани ловци-събирачи. Това ще се разбере чак като се тестват добре балканските неолитци и мезолитци.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано29.10.13 14:17



Загледах се специално за хаплогрупа I в новото Афганистанско изследване. Както се вижда от таблицата на хаплотипите, там са всичко на всичко тези:

I-M223 AZ6_61 Hazara-Bamiyan
I-M223 IR2_15 Esfahan
I-M223 IR4_16 Khorasan
I-M223 IR7_1 South Iran
I-M223 CEPH_5_A11_HGDP00127 Hazara
I-M258 AZ6_5 Hazara-Bamiyan
I-M423 TJ7_14 Tajik-Takhar
I-M436 MG3_53 Mongol-NorthWest
I-M436 IR7_7 South Iran
I-M438 TJ1_27 Tajik-Balkh
I-M438 TJ1_48 Tajik-Balkh

Като се има предвид, че са включени и иранци, кюрди и прочее се питам аз -
Къде е огромния процент I (от неизвестен произход) намерен уж сред иранци от Техеран. А къде и огромния процент I2a сред кюрдите.
А иначе за I1 в Близкия Изток аз все ги бодвам нордическите расисти. Също откъде са го взели циганите, защото техните хаплотипи не са същите като балканските (освен в случаите на обратно прескачане).



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано29.10.13 14:20



Ciganite sa go vzeli ot pohotlivi bulgari, rumanci, holandci,avstriici i prochiev. I v Blizkiat Iztok e kato E-M81 ili C v Evropa, spored men I2a pri kurdite e mit i propaganda a ako go imat,oste edin plus v teoriata che I2a Din e slaviansko. Pone spored men :)
Izobsto ciganite sa H i po jenska nai-veche M, drugoto e ot sex s evropeeici i krajba na deca





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано29.10.13 19:40



Къде е огромния процент I (от неизвестен произход) намерен уж сред иранци от Техеран. А къде и огромния процент I2a сред кюрдите.

Че кой си спомня за тези изследвания, особено за първото.



Онова за Техеран от сериозна извадка ли беше?

Сериозните хора не ни сродяват с съвременните перси и със кюрдите. Има малко прилики със зороастрийското малцинство в Иран и с персите (V13, J2a-М530, J2b), но за сега не може да се докаже пряка връзка.

Що се отнася до цитираните I-та:

Ето още I2b1-М223 излизат, понеже наскоро имаше изследвана и един таджик с публикуван хаплотип приличаше на I2b1, а от друго направо си дадоха положителен резултат по М223. Но не М223 са важните в момента, тъй като както се вижда тази група макар и в малки количества, е доста разпространена на изток. Важна е първата регистрирана I-M423 в Централна Азия сред таджиките, там където не би трябвало да има. И още двама таджика с I2*-M438, което заедно с откритите в Иран IJ поставя оригиналната родина на I-тата на изток от Европа, надявам се при повече и по многобройни изследвания да изкача и още материал.

А иначе за I1 в Близкия Изток аз все ги бодвам нордическите расисти. Също откъде са го взели циганите, защото техните хаплотипи не са същите като балканските (освен в случаите на обратно прескачане).

I1* има в Иран и Анадола, вероятно там се е зародила групата, но разбира се преди доста време. Ако ще бъзикаш разните нордици можеш да им споменеш, че I1 е по-стара и с по-голямо разнообразие сред волските фино-угри, отколкото в Скандинавия, и изглежда те са били източника, както и саамите.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано29.10.13 20:53



Брей аз ще взема да изляза рода на Фреди Меркюри


А вас и двамата не ви разбирам ,как на базата на 6-7 I-та в Пресия си правете цели теории от къде е групата. По тази логика E-M81 е от Хасково, щото има един българин от там дето я носи. Османската Империя, войни мохамедани от България и Сърбия са я занесли, може и с Сашо великиот ти Субекте нали твърдиш,че от време оно е I2a Din, ама това са старо гръбци митове и легенди
Комбинирането I там е 2-3% макс при добри извадки и е повече I1 и I2b1, които са били типични и за прабългарте в по-малки стойности



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано01.11.13 19:19



А вас и двамата не ви разбирам ,как на базата на 6-7 I-та в Пресия си правете цели теории от къде е групата.

Понеже не става дума за I, а за IJ, открита само в Иран.

Комбинирането I там е 2-3% макс при добри извадки и е повече I1 и I2b1, които са били типични и за прабългарте в по-малки стойности

От какъв зор точно I2b1, която е разпространена най-вече във Ниските земи и Британия, ще е типична за (пра)българите?



Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано01.11.13 23:31



...Това обяснява гърбавите носове на някои от тях, както и това че на много индиански езици "да" е "уа" (ако не е заемка, ма надали). Но от друга старна има индианско племе Йокут (Yokut), което напомня за Якутите, които пък са N1c1.



Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: potr]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано02.11.13 17:31



Ще излезят рода с Бате Гойко





Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: Yaan]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано03.11.13 12:41



да 'излезят'? Де го намери този диалект?





Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: potr]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано03.11.13 12:50



Не е диеалект, а официален български, книжовният ни език е базиран на него





Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: Yaan]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано04.11.13 23:07



За пръв път срещам думата 'излезят'





Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: potr]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано04.11.13 23:11



Ти приятелю си от Западна България


ще отидеме да видеме
десетка
деветка
дедо
млеко
са част от нащата,които вие казвате



Тема Re: Пo-подробно за индианцитенови [re: Yaan]  
Автор Atilea (старо куче)
Публикувано05.11.13 20:19



Ще излезят рода с Бате Гойко


"Ще излЯзАт рода с Бате Гойко" е книжовното, без значение от кой край на България си.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано12.11.13 22:59





Не знам дали са взели в предвид Изследването или Проекта.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано13.11.13 08:23



следващата - distribution of R1a1 clusters in Europe among all R1a clusters - показва само България като R1a - Antes N L1029



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано13.11.13 09:50



Това е май старо и се базира на резултатите от ФемилиТри в базата данни на Семаргл. Там има малко българи, само с 37 и 67 маркера.
Аз току-що поръчах разширение за този 248282 от Тюркмен до 37 маркера, да видим какво ще излезе.
Поръчах още за 213419 Кожухаров J2 и по спорния въпрс със Субекта дали 184356 от Граматиково не е I2a3.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано13.11.13 11:48



Фенке не е ли по лесно и евтино със снипове? В смисъл вместо разширение, поръчваш например на Кожухаров J2b2 е ако не е това J2a или? Ще ми обясниш ли моля те





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано13.11.13 11:58



Ами точно на Кожухаров поръчах L26 и излезе отрицателен. За него все още остават опциите да е J2a* или J2b. А за R1a е още по-рисковано да се поръчва SNP наслуки при 12 маркера.
Освен това е хубаво да имаме повече българи не само със снипове, но и с поне 37 маркера да ни забележат в хаплогрупните проекти.
Може би трябва да разширим Вапцаров, но той е ясен.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано13.11.13 12:04



Да разбирам, благодаря


Иначе имаме 5 Е-та, още 3 J2 и доста R1a, дето са неясни, доколкото знам от теб R1b е страшно скъпо да се разбере ,какви са, а и има един от Сливово, дето уж е Е, ама е много странен
Аз ще си поръчам снип, проблема е,че нямам кредитна карта а нали каза,че не можело вече с пейпал, но до 2 седмици си поръчвам снипа
Значи Кожухаров е или J2a* или J2b*(като Матеев)q,няма шанс да е J2b2,така ли?
А Гагов,Димков и Димов ила ли опасност да не са от Балкански-Арменската R1b а шенгенци?

Редактирано от Yaan на 13.11.13 12:05.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано13.11.13 12:07



Гагов е вече тестван Z2103+, или от "Албанския" кластер, затова прехвърлих и другите двама. Разбира се, при R1b 12 маркера, също няма 100% гаранция, че са същите.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано30.12.13 15:31



Наскоро попандах на това във https://www.facebook.com/groups/fullgenomesY/
постинг на Keith Stefan....
My results were used to calculate the age of R1a1 L1029 subclade. L1029 is about 2800 years old. Some experts in Russia calculated it. It's posted on Molgen.org

потърсих в молген -



постинг на Michal
Right now, it seems that there are at least two subclades of L1029, with one of them defined by Z945 and Z946 (and encompassing samples PGP2 and CAGI4) and the other that is defined by Y2604/FGC1239 (and encompassing yourself and a Sardinian L1029+ sample #975 from the recent study by Francalacci et al.).



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано30.12.13 15:36



на този линк в молген е списъкът с всички поръчки за FGC , Big Y, or both
в R1a.

бройката е съществена





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано05.01.14 15:57



Възрастта на L260 също е толкова. За това поради почти пълната липса на L260 при нас и на Балканите въобще, смятам че L1029 са се появили при нас от популация без L260, при това възможно доста отдавна - клона към който е L260 се отделя от другите M458 преди около 4500 години.

Иначе R1a и R1b са най-тестваните поради ентусиазма на руснаците от една страна и западняците от друга.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано05.01.14 16:51



ще ми е интересно от кои подклонове на L1029 има при нас




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.