Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 17.06.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано12.10.13 14:58



За L1029 е писано много преди, това е "славянски" маркер, макар Субекта да се опитва да извърта. Колко е стар един подклон може да няма нищо общо кога се е разпространил към нас.

L1029 е с към 500 години по млад клон от L260, но въпреки това има по-голямо разпространение, вижте картите. Очевидно е различното време на експанзиите им. Миграцията, която е донесла L1029 на Балканите много малко или никакво количество L260. От проекта има само един L260, от публикуваните данни в Изследването има пак един или двама, другите балкански популации също не могат да се похвалят с много. Западните славяни имат доста L260 и не можем да очакваме избирателно само L260- да са мигрирали при нас, а L260 да са си останали на север. При нас няма и никакви признаци на дрейф, всичките ни R1a са доста разнообразни, за да обявим липсата на L260 като "ефект на основателя" или друга причина за дрейф. По скоро L1029 са дошли при нас в рамките на 2200-2300 години (възрастта на групата) от някъде, където няма L260. Според картите и другите данни има две такива места - Русия и Южна-Югоизточна Европа. Миграция от Русия не може да обясни голямото количество и ареал, повече от това на L260, в Германия. Има два варианта:

1. Изконен славянски маркер - L260 не е славянски маркер, а L1029 отразява експанзията на славяните, възможно и с някой маркер на Z280 с подобно разпространение.

- в Германия всички M458 са от асимилирани славяни и балти;

- в Русия наследниците на тези славяни са малко, а повечето R1a е от местните фино-угри, които по принцип имат доста;

- при съвременните българи имаме към 5-6% наследници на тези тези славяни, малко повече ако са имали и някой от подгрупите на Z280;

- I2a не е славянски маркер, поради липсата или почти пълната липса в Германия, където има достатъчно L1029.

2. Велико преселение на народите - един достатъчно значим период от историята, способен да разпространи L1029 от Изток и Югоизток в Европа.

- съгласува се с по-източното и по-южното разпространение на L1029;

- много от тези народи се заселват именно в Германия;

- много от тези народи мигрират именно от Северното Причерноморие на запад, такаче е нормално да е останало нещо от тях в Русия и Украйна след толкова по-късни нашествия там;

- не пречи основните проценти на R1a в Русия да са от фино-угрите, особено след като там има и над 20% N1c;

- някои от тези народи се заселват на балканите и околностите по различно време и по различни причини, не е задължително нашите L1029 да са резултат от единична експанзия, особено ако са достатъчно разнообразни;

- I2a в Източна Европа нямат нищо общо с разпространението на L1029, а по-скоро се групират с V13 и J2b.

Очаквам вашите мнения и евентуални други теории за L1029.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано12.10.13 16:39



1. Изконни славянски маркери за мен са I2a- Din,R1a-M458 и особенно R1a-Z280
- Да М458 в Германия е от славяните
-в Русия според мен има R1a както от славяни, така и от татари и фини
-в България по пряка мъжка линия наследници на славяните са R1a-M458,I2a Din,R1a-Z280, но може би е част от J2b1 и E-V13
- За мен I2a Din е ултара типичен славянски маркер!!!!!!!!!!!!!
2. Да съгласен съм
- може би не съм запознат
- по скоро не
- възможно
-да в Русия доста от R1a е от фините, от славяните е основно I2a- Din и R1a-M458
- И да спорим и да не спорим за мен нещата са от прости по прости, или както се казва просте като гъбена чорба. R1a-M458,R1a-Z280,I2a- Din са от славяните. E-V13,J2b2,R1b-L23 са от траките. T,L,J1,E-M123 и прочие са от времето на Римската Империя,когато какви ли не народи се селят насам на там. J2b1 може и от славяни и от траки да е, J-M530 е или от прабългари или от траки
- Твое мнение.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано12.10.13 17:38



Много съм далече от всякакви теории....

В момента трупам количествени данни, които да доведат до качествени изменения .

От мен данните - от другите тълкуванията - след две - три години мога и да се включа с мнение... , тази материя е толкова далече от това, което работя.... хоби ми е фотографията (от отбора на Канон съм), но и за нея нямам толкова време....



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Pillar_of_fire (непознат )
Публикувано12.10.13 17:48



леля ми е историк - професор (вече пенсионер) от БАН по средновековна история, а съпругът й - пак от БАН, но с по-ниска титла - археолог, дълги години лятото е на разкопки на Плиска (дори 2012 пак беше там). Опитах се да ги запаля по темата генетика и нейното взаимодействие с историята и археология, но ... нещо им дойде много ... аз и не прецених колко и как да им подам като информация - в ентусиазма си ги записах с прекалено много...





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано14.10.13 11:32



Изглежда в Казахтан са взели генетичната генеалогоя много сериозмо, та даже е спонсорирана на държавно ниво. Попадна ми това предване, където са обяснили всичко по-популярно, макар за хаплогрупи да не става много върос.
Създали са център Шежире ДНК, който както личи всъщност препродава тестовете на ФемилиТри.
Единствено споменават, че водещият излязъл R1a от арабския кластер, вероятно Z93.



Интересно, нещо говореха, че не било позволено да се женят родственици до 7 коляно, но Казахския проект говори друго - доминират кластери от почти еднакви хаплотипи.





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 12:28



Интересно, нещо говореха, че не било позволено да се женят родственици до 7 коляно, но Казахския проект говори друго - доминират кластери от почти еднакви хаплотипи.

Една мутация при 37 маркера пак е възможност за общ предшественик преди 10-тина поколения. А при напълно еднакви 12 маркера има вероятност предшественика да е и преди повече от 2000 години.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано16.10.13 13:00



За какво го казваш това, сляп ли си да видиш, че си съвпадат и при 37 маркера.
Ако има някой по-различен при внимателно вглеждане се вижда, че всъщност не е казах.



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 13:10



Би ли посочила кои двама са с еднакви 37 маркера?



Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано16.10.13 13:36



В шапката на предаването показват розетата от Плиска!!!





Тема Re: По-подробно за R1aнови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано16.10.13 14:06



Ще се заяждаме ли, всички разбират какво искам да кажа, само ти противоречиш по инерция. Напълно еднакви при 37 маркера може да не са даже баща и син, но когато десетина човека са с 2-3 разлики при 37 маркера, тогава може да им се изчисли възрастта на кластера. Ти май знаеше как, та кажи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.