Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 15.07.25 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Относно старите ни костинови  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.05.13 20:12





Не можах да измисля по малоумно заглавие, ама и те не можаха да напишат по объркан и двусмислен абстракт.

И не намериха смелост да тестват за Y-хаплогрупи. Каква точно информация искат да извлекат само от MtDNA. А след 50-100 години мъжкото ни население се стопи, а остатъка се изнесе из Европа, и жените ни останат циганско притежание - всякакви палеолитни, неолитни и т.н. женски линии за типично цигански ли ще ги обявят.

А ако по времето на халколита/бронза се е прецакало времето и не е сатвало за земеделие и народа със все жените се е изнесъл много ясно че някои от линиите ще липсват.

Да се надяваме поне като го публикуват да дадат от кои времена какво точно е излязло и от кои могили са взимали проби.



Още за Балканите:







Тема Re: Относно старите ни костинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано30.05.13 22:04



Какво се гневиш? В миналото когато е нямало граничари и КПП-та много народи са минавали и са си оставяли костите.)



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: potr]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.05.13 22:20



Гневя се че щом са тествали над 120 човека, значи са имали сериозен бюджет, сигурно още имат. За тия кинти можеше сума ти тестове за Y-DNA да направят. Само по основните снипове няма да е скъпо и понеже са лесно различими мутации, дори при много фрагментирани сампли няма да е проблем да открият каквото трябва. Едва ли ще е проблем да се открият хаплогрупите на "прабългарските", че дори и на тракийските от 3-4 в пр.н.е., от доста по-стари се е извличала Y-DNA.

Дори хич да нямат късмет и само по 1-2 резултата да имат от всеки период, данните ще се по-информативни за произхода на хората от периода отколкото всичките книги на "Тангра ТанНакРа" + експедициите из Азия!



Вярно е че много народ е ял бой тук, за да си остави костите, но тия от тестовете са на доказано задържало се население.

Иначе се ядосвах още като чух Карачанак по телевизията да споменава, че вече са направени тестове, но само по MtDNA.



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано31.05.13 02:14



Да, Карачанак и Гълъбов споменаха за това изследване заедно с италианеца Карамели в ТВ интервюто.
Аз вече обяснявах, че извличането на достоверна мтДНК от стари кости е много по-лесно, защото я има в изобилие във всяка клетка - някои имат хиляди митохондрии. У хромозомата е единична в ядрото и освен по-трудното извличане, риска със замърсяване със съвременна е по-голям, съответно изисква специални "чисти" лаборатории.
Интересно кои хаплогрупи и от коя епоха са открити в нашето изследване, споменава се само, че някои са различни. Освен това на какво ниво е сравнението, само HVR1 не е много сериозно, защото подрупите може да са различни. Европа има сравнително хомогенен състав на основните женски хаплогрупи, но когато се дълбае до подклоновете, резултатите са по-други.



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано31.05.13 03:30



У хромозомата е единична в ядрото и освен по-трудното извличане, риска със замърсяване със съвременна е по-голям, съответно изисква специални "чисти" лаборатории.

Те нашите се най-лесното гледат.


Не е чак толкова трудно, имаме пре достатъчно погребения на хора с останали здрави зъби в устата, за да се извлече достатъчно ДНК. Що се отнася до замърсяването тъкмо днеска гледах едно филмче май по Дискавъри как от кичур коса на към 3000-3500 години и намерен в замръзналата почва на Гренландия и седял да събира прах в музей в Стокхолм 25 години, не само извлякоха ДНК (и аутосомна и У), но и лесно и без проблеми я почистиха с някакъв гел и електролиза за секунди.

Не е лоша идеята да се сравнят данните от различни епохи, но според мен файда за показване на произход и миграции няма. Знаеш различните начини за унаследяване на женските линии освен мирния брак с местен. Резултатите са очаквани, от древните до нас предполагам има липси от тези от бронза - по време на Бронзовия колапс 1200 пр. н.е. не само тук а по цялото Източно Средиземноморие стават големи разрушения и голямо разместване на хора. Тъй като жените са гледали да не ги изтребват или са отишли нанякъде роби или целия народ се е изнесъл на по-безопасно място, примерно на север. Ако публикуват по-подробни резултати ще може да се види липсите с кои народи съвпадат.

Интересно кои хаплогрупи и от коя епоха са открити в нашето изследване, споменава се само, че някои са различни.

Понеже нищо не им се разбира от абстракта, ще трябва да чакаме публикацията. Да се надяваме да не я чакаме поради някакви причини пак 2 години.

Освен това на какво ниво е сравнението, само HVR1 не е много сериозно, защото подрупите може да са различни. Европа има сравнително хомогенен състав на основните женски хаплогрупи, но когато се дълбае до подклоновете, резултатите са по-други.

Ако са минали метър само с HVR1, за да спестят за повече тестове, ще е голяма излагация.

Абе Югоизточна Европа си е хомогенна с изключение май само на турците. Каквото имаме или е имало при нас, трябва да го има и при комшиите, най-малкото поради факта че са засмукали бая от нас. Все пак ще е хубаво да знаем подробности за да можем да сравняваме с други точни изследвания. От абстрактите на Диенекий видях че се чака едно голямо.



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Aтилea (старо куче)
Публикувано01.06.13 15:46



Мисля, че моментът е удачен да се публикуват такива резултати, след нашумялото последните 2 седмици изследване на минойците от бронзовата ера. Не видях да сте сложили линк тук към основната статия в Nature:
http://www.nature.com/ncomms/journal/v4/n5/full/ncomms2871.html

Според статията получените резултати показват европейският произход на минойците, дори има направено предположение за индо-европейския език на минойците.

В седмицата след това започнаха да се появяват първите коментари и разсъждения върху публикуваните изследвания на митохондриални хаплогрупи на древните минойци. Една интересна студия е тази:

http://forwhattheywereweare.blogspot.com/2013/05/ancient-minoan-mtdna.html

Според нея най-близки до древните минойци са сегашните жители на балканите, след които са тези от Мала Азия. Понеже Бронзовата епоха при минойците е започнала поне 1200 години преди останалите европейски народи, според автора това говори, че и да е имало в този период миграция от този район към други европейски райони, тя е била незначителна, иначе щеше да се отрази на технологичното им ниво. Според мен това обяснява и защо Линеар А не е разпространяван другаде в този период.

В същата публикация има и още нешо, което ми се видя интересно и близко до ситуацията с 6-7 век в България. Въпросното изследване на минойците показва, че най-най-близки до древните минойци са днешните жители на Крит, и по-точно жителите на платото Lasithi, където са и разкопките. Това изглежда логично, обаче би трябвало да е невъзможно, понеже според официалната гръцка историография този район е бил тотално обезлюден от венецианците и след време отново заселен с жители от източен Пелопонес.

Ето текста: "The fertile soil of the plateau, due to alluvial run-off from melting snow, has attracted inhabitants since Neolithic times (6000 BC). Minoans and Dorians followed and the plateau has been continuously inhabited since then, except a period that started in 1293 and lasted for over two centuries during the Venetian occupation of Crete. During that time and due to frequent rebellions and strong resistance, villages were demolished, cultivation prohibited, and natives were forced to leave and forbidden to return under a penalty of death. A Venetian manuscript of the thirteenth century describes the troublesome plateau of Lasithi as spina nel cuore (di Venezia) - a thorn in the heart of Venice. Later, in the early 15th century, Venetian rulers allowed refugees from the Greek mainland (eastern Peloponnese) to settle in the plain and cultivate the land again."

Това много ми напомня ситуацията в Българските земи преди 680 година според официалната ни история. Тракийското население вече го нямало, земите били обезлюдени, от други места дошли славяни (много), после прабългари (неясно колко, но достатъчно да направят държава). Днешното население на България обаче е толкова близо до минойското, че все едно едни и същи хора са си живели тук от 4000 години насам, и не е имало нито обезлюдяване и тотална подмяна на траките със славяни и прабългари (ако ги приемем за коренно различни от траки).

Според мен това минойско изследване има потенциал да размъти водите на официалната историография на Балканите.

В тази връзка очакваният доклад през юни за антична мтДНК идва в най-подходящия момент...



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: Aтилea]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано01.06.13 18:19



Ами щях май да пиша за него, ама нещо не се свъртах много из нас и съм забравил.

Според нея най-близки до древните минойци са сегашните жители на балканите, след които са тези от Мала Азия.

Ами виж на Фигура 6 - най-близки са жителите на платото Ласити, веднага след него са Гръцка Македония и Тракия (доколко са гърци повечето там няма да обяснявам) и единият от другите критски. Вече по-далече са същинските гърци и каракачаните и най-долу в ъгъла е Източен Крит. В Крит при презаселването са се преселвали и българи, май от там идва и известният ни род Вулгарис, по-известен в Италия като Bvlgari.



На Фигура 5 пък най-близо и на същото разстояние като платото са сърбите (зелена петолъчка).

Тракийското население вече го нямало, земите били обезлюдени

Защо тогава е имало действаща архиепископия?

Днешното население на България обаче е толкова близо до минойското, че все едно едни и същи хора са си живели тук от 4000 години насам, и не е имало нито обезлюдяване и тотална подмяна

Поне това показва генетиката.

на траките със славяни и прабългари (ако ги приемем за коренно различни от траки).

Аз не ги приемам за различни.

Според мен това минойско изследване има потенциал да размъти водите на официалната историография на Балканите.

Дяволът чете Евангелието по свой начин, за много хора и буква от доказателствата в окото да им влезе, пак няма да го видят. Те си имат свои доказателства - на графиката си личи че древното население е най-близко до македонските и тракийските гърци, а те са 100% гърци. От друга страна всеки знае че вулгарите са смес от късни варвари от припятските блата, без знание за всякаква държавна организация, и от шепа монголоидни тюрки, не е важно от къде, тъй като не са оставили много освен името си и 10-тина думи.

Според мен това минойско изследване има потенциал да размъти водите на официалната историография на Балканите.

Само с MtDNA нищо няма да се постигне - всеки може да каже че видите ли славянските натрапници и азиатската орда са заграбили местните жени, понеже се знае че са многоженци.



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Aтилea (старо куче)
Публикувано01.06.13 18:29



на траките със славяни и прабългари (ако ги приемем за коренно различни от траки).

Аз не ги приемам за различни.

И аз, ама знаеш как действа науката... стъпка по стъпка, и не обича да отрича миналите схващания... Дали ще дочакам децата ми или внуците ми да учат една по-истинска история на България?

Само с MtDNA нищо няма да се постигне - всеки може да каже че видите ли славянските натрапници и азиатската орда са заграбили местните жени, понеже се знае че са многоженци.

Абе все ще е победа да се докаже, че сме наследници на траките поне по майчина линия. Като се има предвид колко отдавна ги чакаме тези изследвания на стари кости... Таман ще има аргументи да се натиска за изследване по бащина линия.

Едно масирано европейско изследване на мтДНК, каквото се очертава в момента поне за Югоизточна Европа, ще поизясни доста картината...



Тема Re: Относно старите ни кости [re: Aтилea]  
Автор Aтилea (старо куче)
Публикувано01.06.13 18:31



122 ancient samples from different regions of Bulgaria, dating from III Millennium B.C. to VIII- X Century A.D.

III хилядолетие преди новата ера, това Варна ли трябва да значи?

Редактирано от Aтилea на 01.06.13 18:33.



Тема Re: Относно старите ни костинови [re: Aтилea]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано01.06.13 19:10



Таман ще има аргументи да се натиска за изследване по бащина линия.

Ами да, не е чак толкова черно положението.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.