Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:29 19.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Моята хаплогрупа J2b1нови  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано17.08.12 18:05



Първо искам да благодаря на уважавана от мен Genefan, за теста който ми осигури.



След търсене, всичките ми съвпаденци или близки до мен типове са все J2b1, такаче съм твърдо убеден, че това е моята хаплогрупа. Като завърша сравнението на резулатите ми с други J2b1, ще кача картинки.

Във FTDNA съм записан като Tsvetanov, Sofia region:


Толкова за сега.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано19.08.12 18:54



Прощавайте а вие шоп ли сте! Интересно ми е, засега от Щоплука има E-V13,I2a,I2,G2a и сега вие(ако сте шоп де)





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.12 19:16



Софиянец съм.


Баща ми е шоп, ама съм подочувал, че родът ми е от Странжда, а във FTDNA имам пълен съвпаденец по 12 маркера. Иначе не мисля, че след толкова века, а и след голямото омешване от няколко бежански вълни, има някакви съществени разлики в генофонда ни.
А що се отнася до моята хаплогрупа, въобще по различните проекти във FTDNA успях да намеря точно 33 човека (с мене). Ще им направя различните тестове и дървета и ще видим какво ще излезе. Повечето народ е от Европа а 5-ма са германци, което е логично, като се има предвид големите извадки. Ще трябва да поровя отделно и по изследванията на нашите комшии, тъй като имам съвпаденци Босна и Хърватия, но доколкото знам много по-голямо е движението от изток на запад, не знам дали с толкова малко данни ще си проличи нещо.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано19.08.12 19:21



Много интересно!Между другото аз съм чувал,че Тронките в Странджа са с шопски корен от Кюстендилско и Софийско.
Аз също като вас смятам,че няма голама разлика между българите- един дол дренки сме си.

Все пак мисля,че I2a я има малко повече на Запад, а да речем R1b и J2a, малко повече на изток, но това са си мой предположения.
Успех с начинанието ви!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано19.08.12 19:52



В изследването на Карачанак за Y-хромозомите ни от тази година има такова заключение:

The analysis of molecular variance shows that the genetic variation within the country is structured among Western, Central and Eastern Bulgaria, rather than among the Black Sea coast, the Danubian Plane, Thrace and the Southwest mountainous region; which indicates that the Balkan Mountains have been permeable to human movements.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: jingiby]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.12 20:05



С тия вариации такива жонглирания и фантастични изводи могат да се правят, че нямам думи.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.12 20:14



На доста места просто са взимали юго-данните и данните за гърци, румънци и молдовци - за това на някои карти се генерира една дупка на мястото на България с плавен преход от много в Херцеговина до 0 при Черно море.



По по-нови данни имаме що годе толкова I2a, колкото сърби, хървати и черногорци, някой друг процент може да е повече или по-малко, те първа ще се разбира. А онова при херцеговците си е чист дрифт при малка извадка. Както и целите 17% J2b2 при албанците от Тирана, разбира се пак при малка извадка, напоследък почнаха да се появяват по нормални данни.

За това чакам от 100 години тия новите данни, освен другото да се появим и на картата.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано19.08.12 22:17





Като цяло твоята група май си е от Странджа!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: jingiby]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано19.08.12 23:27



J2b е с по-голяма концентрация в Западните Балкани - специално при гърци и албанци.
Някой искаше да изкара българите повече J2a, демек не сме от тях. Но, както гледам и от резултатите на 23андМе, българите са повече към J2b1(има 3-ма нашенци, но май са роднина), а албанците J2b2 (поне виждам косовар, бошняк и грък).
Може да поръчаме някое SNP по-натък да видим Субекта и този от Странджа от кои са.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано20.08.12 00:12



Ние сме предимно J2b2 и J2a4h, с примеси на кавказо-средиземноморската J2a4b. Mоята хаплогрупа е доста рядка, из всички проекти едвам събрах 33 човека, утре ще довключа и разни от изследванията на които съм попадал. Иначе няма нужда от снип за мен, руския предиктор ми дава 100%, а и като построих на 33-мата дърво се клъстерирах перфектно с 2 бошняци, германец, унгарец и после на 2 мутации със един сърбин. Има достатъчно вълни на преселение от от нашите земи на запад и север, освен неолитните има достатъчно изселвания на българи като това на богомилите 11 в. или бягащите от турците през 14-15 в. Единственото преселение за което се сещам към нашите земи и включващо германия е това на саксонските рудари през Унгария и Сърбия. Само, че на дървото което направих си личи, че европейския клъстър в който съм и аз е по-стар от евро-азийския, в който освен европейски влизат и няколко арабски, арменски и един индийски хаплотип. Нищо чудно мутацията да се е появила някъде наоколо или да е дошла от Анатолия още през ранния неолит. J2b* са прекалено малко и разпръснати за да се правят някакви изводи.

Трябва да направя някъде регистрация да накача картинки, че излизат големи и ако ги пускам направо в постовете много ще ги разпъват. А и екселски файлове с данни, ако някой иска да обработва и той.

J2b2 при Захарова 2001 и ФТДНК е 5-6% и нищо чудно процента да скочи в голямото изследване след като намалее този на минорните групи. Това е един доста голям процент и май само в Индия, освен на Балканите има толкова J2b2. Иначе знаеш, че тази група е нова за албанците и я няма при оригиналните албанските бежанци в Италия, а процента е висок заради извадката и дрифта. При сърбите, южна Гърция, южна Италия, островите, Анадола - също е рядкост, така че не е трудно да се сети човек какво прави тази група прави албанци и северни гърци.



Между другото покрай другите балкански групи, при татарите J2 е в по-голямата си част J2b2.

За другата ни основна - J2ah4 излязоха доста интересни неща, но първо ще изчакам дървото с по малко маркери, където съм вкарал 5-ма от Захарова 2001, и тогава ще правя изводи. А програмата сигурно ще цикли до утре на обяд, понеже прави яко изчисления, дал съм да направи 5 подредби и да избере най-добрата, а данните вътре са за всички J2a4h от техния проект.

Но най-добре всичко да се види на дървета.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.